Ellenzék, 1935. október (56. évfolyam, 225-251. szám)

1935-10-15 / 237. szám

X 1939. október. 19. BtCBNZáK m 7 t:í arányban döntetlen az U—D. Romámat-derhy Botránymeníesen zajlott te a heves hiizdeletn az erő- iiszonyahnah megfelelő eredménnyel Cr.U.Í. Universität«“» -D- Romania 1:1 (1:1).:w)00 néző, hiró Pálffy Arad. A nagy derby mérkőzés feszült légkörben, de bot­ránymentesen zajlott !c és az az erőviszo­nyoknak megfelelően végződött döntetlen eredménnyel. Az egységesebb csapot, képét a Romania mutatta, viszont az U támadásai erőteljesebbek voltak, amit a javain mutat­kozó 4:1 es kornerarány is igazol. A játék nem tartozott a szépek közé, ami érthető is, mert a két csapat elkeseredett harcot vívott a bajnoki pontokért és ez a küzdelem néhányszor erőszakossággá is fa­jult, aminek mindkét csapatban több sérült­je is van. Universitatea: Sepsi. Borgen—Orzn, Gain —Selim—iDa vid, Năsturel—'Draga—Pa un es­eu —Plocsteanu—Rnciu. D. Romania: Muntean, Doei—dFelecan T, Muntean—Pop TU,—Farkas, Pop Béla—be­rarii—Lazar—Felccan IT.—Ca pusan. Tapoga tódzó mezőnyjáték után a UI - i k percben az U Năsturel révén támad, aki­nek beadását Raciu élesen kapura fejeli, a labda a felső lécről Paunescu elé pattan, aki sarokba fejeli az U gólját. Heves küz­delem indul meg ezután a két csapat között és a kapuk felváltva forognak veszélyben. A 36-ik percben Farkas—Capusan— Lazar a labda útja, Lazar Pop elé adja a labdát, aki 10 méteres szép lövéssel a felső sarokba küldi az pgyenlitőgólt. A második félidőben már a küzdelem sokszor kíméletlenül erős. A 12-ik percben Felecan TT. egy összecsapásnál ájul tan ma­rad a földön és csak percek múlva tud is­mét játszani. Sepsi is súlyos sebet kap a hátára, mire a 20-ik percben dr. Buteanu, n? U a!elnöke és dr. Moldovan, a Romania igazgatója a pályára lépnek és a csapatokat sportszerű küzdelemre figyelmeztetik. A 32-ik percben Capusan átadásával Lazar ki­ugrik. lövése azonban a kapufát találja cl, a 38-ik percben viszont Baciu Năsturel be­adását holtbiztos helyzetben hibázza eh A 39-ik percben Orza szenved súlyos lábsérü­lést és tovább az U tiz emberrel küzd, de további eredmény nélkül. Izgalmas, érdekes küzdelem volt a két csapat között, melyek azonban helyenként mngasnivóju játékot is bemutattak. Az U-han Năsturel, David, Or­za, Borgea, Gain és Sepsi voltak a legjob­bak, Baciu több bombája célt tévesztett. A Romániában Muntean II., Pop HL, Far­kas, Doci. Feraru és Lazar rendkívül nagy Ieljesitménvt végeztek. De mindkét csapat többi játékosai is becsületesen végigharcol­ták n nagy meccset, mely ezúttal igazságos eredménnyel végződött. Pálffy bíró nehéz feladatát a körülményekhez képest jól lát­ta el. ARAD. AMTE—Juvenilis 2:1 (1:1), bíró dr. Morar. Megérdemelt győzelem, góllövők Magold. Palmer és Perneky. A mezőny leg­jobb embere Szaniszló II. ORADEA. NAC—Gloria 1:0 (0:0), biró dr. Ciurel. A NAC erős küzdelem után a máso­dik félidő 27-ik percében Bodola góljával győzött. Dr. Ciurel ezúttal is kilünő biró volt. BUCURSETI. CFR—Venus 3:1 (0:0). Szombat, biró Vuia. Az eredmény meglepe­tés. de a győzelem megérdemelt. Góllövők Barbu (3), illetve P. Valcov. A mezőny leg­jobb embere Konrád, a CFR kapusa. Unirea Tricolor—Ripensia 3:3 (2:2), biró T. Iliescu, 8000 néző. Góllövők: Tonescu, Niculescu és Cárján, illetve Kovács, Bindea és Ciolac. Kotormánv nem játszott, helyet­tese Gáli volt. TIMISOARA. Kinizsi—Crisana 5:3 (1:1), biró Dordea. A Crisana a sérült Barátky nélkül játszott. Góllövők: Bajusz (3) és Ze- lenák (2), illetve Stetz, König és Boksa. A bajnokság állása az A-ligában 1. NAC 6 4 1 1 13 5 9 2. Ripensia 6 3 2 1 15 10 8 3. Venus 6 3 1 2 17 8 7 4. Juventus 7 3 1 3 14 12 7 5. Gloria 7 3 1 3 15 17 7 6. Unirea Tr. 6 o o 2 17 12 6 7. CFR 6 3 — 3 12 11 6 8. AMTE 5 1 3 I 9 10 5 9. Crisana 6 2 1 3 11 14 5 10. Kinizsi 6 1 2 3 12 20 5 11. Universitatea 7 2 1 4 6 18 5 12. Romania 6 1 2 3 12 16 4 Összesen: 74 28 17 29 153 153 74 Já eredmények a KAC szezonzáró atíéiikai versenyén CLUJ. (Az Ellenzék tudósítójától.) A KAC tegnapi országos atlétikai versenye szép si­kerrel végződött annak ellenére, hogy a KAC több kiváló futója ismét nem tudott starthoz állni. Eredmények a következők: 100 m. 1. Kovács KAC 10.9 mp., 2. Bo- rodi Esta Sun Oradea 11.5 mp., 3. Tárán KAC 11.6 mp. 200 m. 1. Dejenar KAC 23.3 mp., 2. Bo- rodi Esta Sun, 3. Tárán KAC. 400 m. Binden KAC 54.4 mp., 2. Bremzay KAC 57 mp., 3. Kovács KMSC. 800 m. 1. Boldis KAC 2 perc 11.2 mp., 2. Hideg Esta Sun. 1500 m. 1. Szőcs Esta Sun 4 perc 29 mp., 2. Boldis KAC 4 perc 36.2 mp., 3. Grosan KAC. 3000 m. 3. Szőcs Esta Sun 9 perc. 54 mp., 2. Grosan KAC 10 perc 01 mp., 3. Incze KAC. 400 in.-es gátfutás. 1. Csallner KAC 59.5 mp. w. o. Magasugrás. 1. Szolnay Esta Sun 168 cm., 2. Kondrai KAC és Liszkay KAC 162 cm. Sulydobás. 1. Schulleri KAC 12.58 m., 2. Dobos Politechnica 11.59 m., 3. Drimus Jiul 10.99 m. Schuleri balkézzel 10.43 m.-t do­bott és igy a kétkezes ifjúsági sulydobó rekordot ismét megjavította 23.01 m.-re. Diszkosz. 1. Schuleri KAC 36.50 m., 2. Drimus Jiul 32.39 m., 3. Fábián Esta Sun 32.35 m. Gerelydobás. 1. Dómján Esta Sun 48.09 m., 2. Bende KAC 45.32 m., 3. Biró György KAC 43.13 m. Kalapácsvetés. 1. Biró György KAC 32.77 méter. 4X200 m. 1. KAC (Bremzay, Bindea, De­jenar, Kovács) 1 perc 34.6 mp., 2. Esta Sun. Kovács 22.16 mp.-et futott. 100—200—300—4 00 m. 1. KAC A) csa­pata, 2. KAC B) csapata 3. Esta Sun, 4. KMSC, Favonigyőzélmek a magyar bajnokságban BUDAPEST. Újpest—Törekvés 6:1 (3:0). Újpest góljait Balog (4), Kocsis és Vincze lőtték, a Törekvés 10 emberrel állolt ki, egy játékosukat pedig a biró kiállította. Hungária—III. kér. 6:0 (3:0). góllövők Cseh (2), Müller (2) és Titkos (2). Ferencváros—Kispest 4:1 (2:0). A Ferenc­ALKERtLETI BAJNOKI ÉS EGYÉB MÉRKŐZÉSEK Az Unirea legyőzte az Avram láncút TIMISOARA. Electrica—Fratelia 3:1 (1:0), CFR—Politechnica 1:1 (0:1), Progresul— Freidopf 1:1 (1:0) bajnokiak. SATU-jMARE. Törekvés—CFR 3:1 (2:0) bajnoki. TG.-MURES. MSE—Monopol 2:1 (1:0) bajnoki. ARAD. Olimpia—Hakoah 3:1 (1:1), USA város Sárosi nélkül is könnyen győzött Pol­gár (2), Kiss és Kemény góljaival. Budafok—Szeged 2:2 (2:1), Budai 11— Attila 5:1 (2:1). DEBRECEN. Bocskai—Soroksár 3:1 (2:0). A Bocskai első bajnoki győzelme. SALGÓTARJÁN. Phöbus—SBTC 2:1 (1:1). —Tricolor 4:4 (2:1), ATE—Şoimii 6:0 (2:0), A AC—Juventus 0:0, Olimpia—Transilvania 4:2 (1:1) bajnokiak. REŞIŢA. R'MTE—Banatul 2:1 (1:0) barát­ságos. BRASOV. A IAR rugbyesapata 5:3 (5:0) arányban győzött a St.-Roman csapata el­len. AIIJD. NTK—TMSC Turda 3:2 (1:1) baj­noki. CLUJ. Unirea—Avram Ianeu 4:2 (2:1) bajnoki, biró Goldstein. Góllövök: Bindász (3) és Istvánffy II. az Unirea, Kovács f2) az Avram láncú részéről. CFR ifj.—Avram láncú ifj. bajnoki 7:0 (5:0), KMSC—Unirea ifjúsági bajnoki 1:0 (0:0), KAC—Ramania ifj. bajnoki 1:0 (0:0), biró Muresau, góllövő a második félidő 20. percében Gáspár. A Romania nyerte az oldboy-kupát CLUJ. (Az Ellenzék tudósítójától.) Szom­baton délután a közönség élénk érdeklődése kíséretében játszották le a Romania és UEC oldboy-csnpatai kupamérkőzésüket, melyet a Romania biztos fölénnyel nyert meg 4:2 (4:0) arányban. Dr. Moldovan (2), Chifor és Baba góljaival. Az UEC góljait Buzeczkó Gyula és Drohobeczky lőtte. A Romániából különösen Chifor, dr. Moldovan, Albişi, Neg- rutiu, és Krieshoffer, az UEC-ből Kinizsi, Fóris, Drohobeczky és Buzeczkó játéka tűnt ki. Az Universitatea a Bolohan-kupa győztese CLUJ. (Az Ellenzék tudósítójától.) A Bo- lohan-kupa döntő mérkőzését tegnap dél­után az U Avani garda csapata heves küz­delem után 1:0 (0 0] arányban nyerte meg Peculeanak, a H félidő 10. percében lőtt góljával Az 11 nívós játékot produkált, leg­jobb emberei Negreu, Peculea, Faina, Giur­giu Hí. és Patria jel voltak, mig a Romániá­ból csak Oprea játéka volt kiemelkedő. Biró Jakobi Ernő. A mérkőzés végén dr. Moldo­van Ptiu, a Romania sportigazgatója be­széd kíséretében adta át a metszett üvegből készült kupát az U csapatának, amit Ro­man intéző köszönt meg, majd egyperces szünettel áldoztak a csapatok és a közön­ség az elhunyt Bolohan kapitány em!ékén«k. Sportember legelső olv&sznáay^ iá Ellenzék. A B-Hgában A CFR legyőzte az Olimpiái CLUJ. CGF—OLIMPIA SATUMARE 1:0 (0:0.), biró dr. Pop Valeriu Oradea. A vas­utasok lelkes és önfeláldozó játékát meg­lepő győzelem jutalmazta a mezőnyben töb­bet támadó, de balszerencsével is küzdő Olimpiával szemben. A második félidő 8-ik percében Csiky 20 m-es lövését Baros ka­pus felugorva kiüti ugyan, de a lefutó Szi­geti II. a leeső labdát a kapuba vágja. CFR. Fábián, Vertan—Szigeti, Campian— Oros—Szilágyi, F rédi—Marosan—Csiky— Roman—Szigeti II. Olimpia. Baros, Slivac—Szabó I., Aszta­los II.—Rokosny—Asztalos I , Szabó U.— Szerémy IV.—Pop—Őri—Joviciu. A nivós mérkőzésen a CFR-ből a Vartan — Szigeti hátvédpár, Oros és Muresan, az Olim­piából Silvac, Jovian és a két Asztalos jó játéka tűnt ki. BRASOV. IAR—CFR Simerin 2 0 (0:0) BUCUREŞTI. Macabi—Brasovia 3:1 (2:1).) ALBA-IULIA. Unirea M. V.—Mures 2:1 (0:0). BAIA-MARE. Phönix—CFR Oradea 5:1 (3:1). Biró Czinczár Imre. A győztes csa­pat góljait Praszler (2), Friberg és Pfeiffer (2) lőtték. Szenzációs világrekordok a japán bajnokságokon főiskolai Tókióból jelentik: A japán főiskolai úszó bajnokságok szenzációs eredményekkel ér­tek véget, a nagyszerű küzdelmekből nem kevesebb, mint öt uj világrekord született meg. Részletek a következők: 100 m.: 1. Jusa 58 mp. 2. Taguti 59.2 mp. 3. Samura 59.8 mp. íOO m.: 1. Negami 4 p. 45.2 mp. Világ­rekord. 2. Makino 4 p. 45.4 mp. Világrekord. 3. Terada 4 p. 50.8 mp. 100 m-es hátuszás: 1. Kijokawa 1 p. 09.6 mp. 2. Kawazu 1 p. 12.4 mp. 3. Jamada 1 p. 12.8 rnp. 200 m-es mellúszás: 1. Hanuro 2 p. 42.4 mp. Világrekord. 2 Koike 2 p. 44.4 mp. 3. FISCHER LEGYŐZTE CSIK FERENCET Stuttgartból jelentik: A nemzetközi 100 ni.-es gyorsuszásban a német Fischer győ­zött 59.4 mp.-cel és karcsapással Csik Fe­renc előtt, akinek 59.8 mp.-es időt hirdet­tek ki. STROISI MANOLE HARMADIK LETT A MAGYAR AGYAGGALAMBLÖVŐ BAJNOKSÁGON Budapestről jelentik: A magyar agyag- | galamblövőbajnokságot Lumnitzer Sándor j dr. nyerte meg 100 lövésből 92 találattal, 2. Dóra Sándor. Harmadik a román Stroisi Manóié lett 130 lövésből 106 találattal. KÖNIGSBERG. Németország válogatott [ labdarúgócsapata 3:0 (1:0) arányban győ- i zött Lettország ellen. Magyarország válogatott gyephokkicsapata vasárnap első győzelmét aratta Budapesten Ausztria ellen 1:0 (1:0) arányban. A győz­tes gólt a 18-ik percben Margó lőtte. GRÁC. Az osztrák—magyar válogatott ké­zilabdamérkőzést az osztrákok 15:10 (10:3) arányban nyerték. Mind< nhi saját egészségének orr! Olvassa rendszeresen az EGÉSZSÉG közegészségügyet szolgáló folyóirat számait. Az októberi szám tartalma: A táplálkozás befolyása az egészségre. A rákbetegség és annak megelőzése. A friss levegő és a lég­zés. A szív pihenőnapja. Az étvágytalan gyermek. Egészséges fogak. Sport és egész­ség. (Tenniszjáték.) Hogyan gyógyítanak Abesszíniában? Közlemények a közegészség- ügy köréből. Vitamin a gyermek táplálko­zásában. Munkásegészségügy. Iskolaegész­ségügy. Egyes szám ára 10, vidékiek pénz­ben vagy postabélyegben 13 lejt küldjenek be. Előfizetési ára 1 évre 110 lej. Előfizetésekés megrendelések az ELLENZÉK KÖNYVOSZ­TÁLYÁBAN, Cluj, Piaţa Unirii, eszközlen- dők. Ugyanott a folyóirat példányonkint is kapható. Ito 2 p. 48 mp. 4x200 m.: Rykio-egyetem 9 p. 04 mp. 2. Waseda-egyetem 9 p. 04.2 mp. 3. Nippon- egyetem 9 p. 18 mp. (A magyar válogatott staféta Európa-rekordja 9 p. 18 mp.) 200 m-es gyorsuszás: 1. Jusa 2 p. 14.2 mp. 2. Taguti 2 p. 12.2 mp. 3. Kataoka 2 p. 16.2 mp. 800 m. 1 Makino 9 p 55.8 mp. Világre­kord. 2. Negami 10 p. 00.8 mp. Világre­kord. 3. Isiwarada 10 p. 10.2 mp. 100 m-es mellúszás. 1. Koike 1 p. 13.6 mp. 2. Hamuro 1 p. 14.6 mp. 200 m-es hátuszás. 1. Taniguti 2 p. 38.8 mp. 2. Kiyokawa 2 p. 39.8mp. hogy Izsó Miklósáét, aki tiz éven át volt sugónője és szerepezője az itteni színtársu­latnak, megható melegséggel búcsúztatták el a társulat tagjai, akik a színház melletti vendéglőben bankettet rendeztek a kedves és népszerű Izsóné tiszteletére, akit egy aranykarkütővel ajándékoztak meg. Tudva­levő, hogy Izsó Miklós, a színház volt fő­rendezője több milliót örökölt és egy sió­foki penziót is, amelynek vezetését Izsó Mlklósné veszi át. aki eddig gyermekével a mostoha viszonyok miatt kénytelen volt kü­lön élni férjétől; , hogy Váró Margitot Váró Anny testvé­rét a Szabadkay társulat prímaballerinának szerződtette; hogy a Thália Rt. és a Szabadkay-félc társulat között létrejött megállapodás sze­rint elsőnek a Thália játszik Oradean és pe­dig november 2-től. A karácsonyi ünnepek alatt viszont Szabadkay Satumare-i társu­lata szerepel Oradean; hogy a szinház legközelebb bemutatja az annakidején nagy sikerrel bemutatott Mézeskalács cimü operettet, amelynek hon­olván szerepét Gróf László főrendező játszó, akinek partnere Sólymosán Magda lesz; hogy óriás sikerrel vendégszerepelt Buda­pesten Gina Cigna olasz énekesnő a Turan- dot főszerepében az Operaházban. A na­gyon tehetséges és szép énekesnőről való­ságos tanulmányokat írnak a pesli lapok; hogy Molnár Ferenc uj darabjáról, a Nagy szerelemről az elragadtatás hangján írnak a pesti lapok. .4; Esti Kurír azt írja kritikájában, hogy ez a darab Molnár mű­vészetének csúcsteljesítménye, jobb. mint a Liliom. Darvas Lilit, a főszereplőt Dühé­vel hasonlítja össze a cikkíró; hoyg Telmányi Emil nagy sikerrel adott hangversenyt Berlinben; ■ hogy október 21-én a Budapesti Nemzeti Színházban a Hamlet előadásán Táray Fe­renc alakítja a címszerepet.