Az Egri Ho Si Minh Tanárképző Főiskola Tud. Közleményei. 1987. (Acta Academiae Paedagogicae Agriensis : Nova series ; Tom. 18/03)

D. Berencsi Margit — Fekete Péter — O. Bozsik Gabriella — Pásztor Emil — V. Raisz Rózsa — Varga Gyula: A szókincs-fejlesztés szükségessége és lehetőségei az általános iskolákban

- 22 ­Szükségesnek tartjuk a tanulók szókincsének a vizsgálatát azért is, mert a realitás (valós helyzet) és az elvárás (iskolai célok) ismereté­ben kirajzolódna a szókészletnek az a tartománya, amelyet egy 14 éves gyermek birtokba vehet, vagyis a korosztály szókincsbeli normája. Ennek ismerete (mondjuk egy gyakorisági szótárba foglalva, immár speciális szó­készletként) is segíthetné a tankönyvírókat és a tanárokat a szókincs tu­datos alakításában."'" Bár a jelenlegi tanterv nem fordít sok figyelmet a szóállomány gyara­pítására (tételesen csak az 5. osztályban írja elő), a szakemberek, szak­tanárok tisztában vannak a fontosságával, s végzik az ilyen jellegű gya­korlatokat (1. pl. HOFFMANN 1976, 172—83; TAKÁCS 1980, 33. kk., HONFFY 1972, 83 kk.). Nem világos azonban előttünk, hogy a tanulók szókincse milyen forrásokból, milyen módon és milyen mértékben gyarapszik. Tisztáz­nunk kell tehát, hogy ehhez milyen mértékben járul hozzá az általános is­kolai oktatás és nevelés. Szókincstani vizsgálatunkkal módszertani segítséget szeretnénk nyúj­tani a gyakorló pedagógusoknak az 5—8. osztályos tanulók szóbeli és írásbeli kifejezőkészségének fejlesztésében. A felső tagozatos (itt most ötödikes) tanulóknak elsősorban az alapszókincsét, illetve az aktív szó­állományát (itt helyesebb aktivizált szókincsről beszélni, vö. S. KÁDÁR 1970, 158) vesszük nagyító alá. Munkánkat helyzetfelméréssel kezdtük. Mindenféle vizsgálat, módszerek kidolgozása stb. előtt azt kellett lát­nunk, honnan indulunk: milyen az 5. osztályos tanulók szókincsének terje­delme, összetétele. Kiindulásul támaszkodhattunk a lassan gyarapodó ilyen jellegű kutatások eredményeire. (Vö. B. FEJES 1981; CZAHESZ 1979.; NAGY J. 1981.) Munkánk megkezdése előtt szükségesnek bizonyult, hogy mi magunk is elvégezzük az alapvizsgálatokat. (Ti. a későbbi összevetések így lesz­nek reálisak.) Hogy teljesebb képet kapjunk, más földrajzi területeken is végeztünk felmérést. A longitudinális, több évre tejedő kísérletekkel (pl. B. FEJES, NAGY J.) szemben egy adott állapotot akartunk felmérni. (A fogalmazások is, a beszélgetések is osztályonként egy-egy óra, összessé­gükben néhány nap alatt elkészültek.) ^ Hasonló gondolatok fölmerültek az idegen nyelvek oktatásával kapcsolatban is. Vö. pl.: BÖLCSKEY 1983.

Next

/
Oldalképek
Tartalom