Az Eszterházy Károly Tanárképző Főiskola Tudományos Közleményei. 1997. Oktatástechnológia. (Acta Academiae Paedagogicae Agriensis : Nova series ; Tom. 23)

IV. Az információstechnológia alkalmazásai a tanárképzésben - Antal Péter: Térinformatika oktatás az Eszterházy Károly Tanárképző Főiskolán

De mit is nevezünk térinformatikának? A hallgatók többsége mindig felteszi ezt a kérdést, hiszen a foga­lom nem mindenki számára ismert, így a „tér" és az „informatika" szavak összekapcsolásából mindig valamilyen térbeli modellező, vagy grafikus programra gondolnak. Nézzük azonban a hivatalos változatot: „A térinformatika alkalmazott tudomány, amely a helyhez kötött jelenségekkel és a köztük levő, elsősorban térbeli kapcso­latokkal foglalkozik." (Kollányi, Prajczer, 1995) Ezen értelmezés szerint a térinformatika nem minden esetben igényli a számítógép jelenlétét a folyamatban. Ezt egy múlt századi példával szeretném illusztrálni, amikor számítógép még egyáltalán nem volt, viszont a körülöttük levő „térből" szerzett információk megalapozhatták egyes emberek jövő­jét. „1812-ben E. Gerry, Massachusetts kormányzója Bostontól északkeletre egy feltűnő, karéj formájú választási körzetet alakított ki. Szándéka szerint ezzel is növelni akarta pártja választási esé­lyeit. Noha az így kialakított körzetben lezajlott választás tényleges eredményeit elmosta a történelem, Gerry neve és a ravaszdisága ­különösen késői követői miatt - fogalommá vált. Rá emlékezve »gerrymandering«-nek nevezik azt a földrajzi trükköt, amikor a választási körzeteket úgy határolják el, hogy ezzel az egyik párt nagyobb esélyeket kapjon a győzelemre, mintha a körzetek határait tisztességes szempontok szerint képeznék. Ezt a célt elvileg kétfé­leképpen érhetjük el. Az első lehetőség szerint a határokat úgy húzzuk meg, hogy az ellenfél szavazótábora lehetőleg egyetlen választási körzetbe tömö­rüljön. Ezáltal a vetélytárs párt egyetlen körzetben a szükségesnél nagyobb arányú győzelmet arat, miközben a többi körzetben alul­marad. A másik lehetőség szerint a határokat úgy kell kialakítani, hogy a vetélytárs párt szavazótábora végletesen szétszóródjon a szavazó­körzetek között. így egyetlen körzetben sem tudja többségre jut­tatni jelöltjét." (Cséfalvay, 1994.) A mai értelemben a térinformatika valójában egy technológia amely információk és eljárások egyesítése bizonyos célok elérése érdekében.

Next

/
Oldalképek
Tartalom