Az Eszterházy Károly Tanárképző Főiskola Tudományos Közleményei. 1993. Sectio Mathematicae. (Acta Academiae Paedagogicae Agriensis : Nova series ; Tom. 21)

Szilák Aladárné: Számítástechnika a szakosított matematika-tantervű általános iskolai 6., 7. osztályban. (Egy kísérlet tapasztalatai)

alapozva egy általánosabb értelmezésű informatikával fog­lalkozni. Sajnos a számítástechnika oktatása és alkalmazása ­az ország összes általános iskoláját figyelembe véve - még nem jutott el odáig, hogy a megszerzett számítástechnikai is­meretekre minden középiskolába kerülő tanulónál lehetne építeni. Számítástechnikai alapismertek tanítására az általános is­kolában is többféle lehetőség van: pl. szakköri foglalkozások, fakultáció, tanóra (elsősorban matematika, technika) kere­tében. A szakosított tantervű (matematika-tagozatos) osztályok­ban 5. osztálytól évente 10-12 órában tanítunk számítástech­nikát matematika órán. A szakosított tanterv 5., 6., 7. osz­tályos számítástechnika-anyaga olyan alapismereteket tartal­maz, amely megtanítható a jobb képességű, általános tan­tervű osztályokban is a matematika tananyagba beépítve, ma­tematikai problémák megoldásához kapcsolva. Természete­sen ez több felkészülést, sok időt, új, hatékonyabb tanítási módszerek kidolgozását, eszközök használatát igényli a tanártól, de a munkaráfordítás megtérül, akár a matematika, álcár a számítástechnika oldaláról nézzük. Fontos, hogy akkor kezdjük el az algoritmikus gondolkodásmód kialakítását, a számítástechnika alapjainak tanítását, amikor erre a tanulók a legfogékonyabbak, már az általános iskolában. Az alábbi­akban röviden szeretnék beszámolni azokról a tapasztalatok­ról, amelyeket a szakosított tantervű hatodik, majd a követ­kező évben hetedik osztályban a számítástechnika témakör tanításakor tapasztaltam az egri Tanárképző Főiskola IV. Sz. Altalános Iskolájában. 236

Next

/
Oldalképek
Tartalom