Az Eszterházy Károly Tanárképző Főiskola Tudományos Közleményei. 1991. (Acta Academiae Paedagogicae Agriensis : Nova series ; Tom. 20)
Sárik Tibor: A kémia szakos tanárképzés korszerűsítése mikrotanítás és modern technikai eszközök segítségével az egri tanárképző főiskolán
4 azonnal az iskolai osztály komplex feltételei között, de kisebb tanulói csoport, esetleg hallgatótársak előtt és nem az egész óra anyagát dolgozza fel, hanem az óra anyagának csak egy részét. I Ez a módszer ki akarja kerülni az ún. "mélyvíz" szemléletet. Sokan ugyanis azzal érvelnek, hogy a mélyvízbe dobott ember magától megtanul úszni. Ez általában igaz is. De hozzá kell tennünk, hogy ezek nem sajátítják el az úszás szabályait, technikáját, csak valahogyan átjutnak a túlsó partra. Nekünk a pedagógusképzésben az a feladatunk, hogy a jelöltek ne csak megtartsák óráikat (vagyis valahogy átjussanak a túlsó partra), de a lehető legmagasabb szinten, tudatosan végezzék munkájukat. Az Egri Tanárképző Főiskola Kémiai Tanszékén több mint 30 év óta tartanak a hallgatók mikrodrákat, vagyis egyes őrarészleteket 15--20 perc alatt megpróbáltak hallgatótársaik előtt megtanítani. Kísérleteket mutattak be, modelleztek, elemezték a kísérleteket, kialakították a tábla képét stb; így fejlődött kísérletező, magyarázó, kérdezési technikájuk, kommunikáló készségük. Ez a módszer is igen jó eredményeket hozott, a hallgatók ezek után sokkal bátrabban álltak a tanulók elé. De a mikroórák utáni információt így csak a vezető tanár és a csoporttársak véleménye képezte. Nem tudták magukat megfelelően kontrollálni, az elmzés és az önelemzés nem volt teljes. Az 1982/83-as tanévijén közel egy éves előkészítő munka után hirdette meg intézményünk kémiai tanszéke és oktatástechnológiai csoportja a főiskola harmadéves kémia szakos hallgatói részére a képmagnós mikrotanítási speciálkollégiumot kísérleti jelleggel. Ez a módszer a pedagógiai készségek fejlesztését kibővítette azzal, hogy a mikroórákat képmagnóra felvéve biztosította az azonnali visszacsatolást, vagyis a mikroórák visszajátszása utáni önelemzést és elemzést. A kísérletben az akkori matematika-kémia szakos hallgatók egyik fele a képmagnós mikrotanítást választotta, a másik fele a hagyományos mikrotanítást. A félévet lezárva a munkában résztvevő hallgatók egy kérdőíven fejtették ki véleményüket a képmagnós mikroórákról. A legtöbben a gyakorlati felkészítés "modern tanárképzési formájának" nevezték ezt a módszert. Általános vélemény volt, hogy a rögzített felvételek többszöri megtekintése és elemzése olyan momentumokat, jellemzőket hozott felszínre saját munkájával kafxjsolatban, amelyekről a hallgató eddig nem tudott. Minderről egy tanulmányban részletesen beszámoltunk és még egy külön cikk is foglalkozik vele. A kísérleti év pozitív eredménye után a hallgatók kérésére tovább folytattuk ezt a munkát.