Az Eszterházy Károly Tanárképző Főiskola Tudományos Közleményei. 2004. Sectio Biologiae. (Acta Academiae Paedagogicae Agriensis : Nova series ; Tom. 25)
Kis Gabriella és Molnár Katalin: Adatok a Mátra hegység moha- és zuzmóflórájához (Data to the bryophyte and lichen flora of the Mátra Mts.)
Adatok a Mátra hegység moha- és . 27 publikálatlan példányt a Tarjánka-völgyből (3. tábla). Közülük a gyűjtő egy fajnál (Lecidea stigmatea) tűntette fel a Tarjánka-patak nevét lelőhelyként, háromnál a Tarjánka Ny-i oldalvölgyét, a Csonka-patakot jelölte meg, a többinél azonban nincs pontosabb helymeghatározás. Mivel tudjuk, hogy Kiszelyné Vámosi Anna meglátogatta a szurdokot Antonin Vézda morva lichenológus társaságában gyűjtés céljából, valószínűsíthető, hogy ezek a példányok is innen származnak. Munkánk célja elsősorban a botanikailag feltáratlan Tarjánka-szurdok, valamint közvetlen környékének moha- és zuzmó-florisztikai jellemzése. Az itt közölt adatok az első, tájékozódó jellegű gyűjtésünk eredményét mutatják. Enumeráció A határozáshoz elsősorban a következő munkákat használtuk (Frey et al. 1995; Orbán, Vajda 1983; Paton 1999, Purvis et al. 1992; Schumacker, Vána 2000; Smith 1978; Verseghy 1994; Wirth 1995a, 1995b;). Amennyiben ezektől eltértünk, az az érintett taxonhoz csatolt megjegyzések során kiderül. A példányokat az EKF Növénytani Tanszékének Herbáriumában (EGR) helyeztük el. A Tarjánka-patak hegylábi, szurdok szakaszán, kb. 200-250 m tengerszint feletti magasságban a 4-15 m magas, 2-4 m széles szurdok sziklafalait több helyen csöpögő víz áztatja. A falakon domináns a kryptogám vegetáció, melybe nagy Polypodium vulgare gyepek ágyazódnak, és a peremről több helyen Hedera helix csüng alá. Marchantiophyta (Gyűjtő/Coll.: G. Kis, lelőhelyszám/loc. no.: 04002) Chiloscyphus polyanthos (L.) Corda var. polyanthos. 04002/F, vízáztatta sziklán. Schumacker és Vana (2000) Chiloscyphus polyanthos-n^k tekinti Orbán és Vajda (1983) által a Chiloscyphus nemzetség alatt fölsorolt két fajt és változatait, és megemlíti, hogy egyes szerzők megkülönböztetnek a faj alatt két változatot: a var. polyanthos-^ és a var. pallescens-t, és kulcsot is ad az elkülönítésükhöz, de nem tartja a bélyegeket taxonómiai értékűnek. Mindenesetre a Tarjánka-pataki növény sejtméretei alapján az előbbi változathoz sorolható. Cirkumborealis flóraelem. Források, patakok, szurdokerdők szikláin, andeziten élő növény. Conocephalum conicum (L.) Lindb. 04002/B, és 04002/AD, vízáztatta sziklafalon. Cirkumboreális flóraelem. A Magyar Középhegységben árnyas sziklákon, patakmedrekben, forrásoknál élő moha. Hiányzik az Alföldön.