Az Eszterházy Károly Tanárképző Főiskola Tudományos Közleményei. 1999. Sectio Philosophica.(Acta Academiae Paedagogicae Agriensis : Nova series ; Tom. 25)

Czirják József: A morálfilozófia érvényesülésének kérdéséhez (A kanti álláspont egy aspektusának értelmezhetőségéről napjainkban)

az, amit, mint egyfajta objektiválódott személyiséget, a maga közvetítő sze­repében nem hagyhatunk figyelmen kívül. Azt hiszem, hogy az áiiam és a politika területén ismét egy alapvető kér­dés körül összegezhető a tulajdonképpeni morális válasz. Nevezetesen ab­ban, hogy szabad-e kényszert alkalmazni? Azaz, ahogy Kant fogalmaz, ho­gyan kerülhető el a despotizmus és a lázadás, amelyek egyaránt jogtalanok? Kant válaszában a fennálló lehetőségekhez kívánta igazítani álláspontja rea­lizálhatóságát, amikor az érvek nyilvános előadásában látja a választ a kér­désre. Ugyanakkor tudjuk, hogy a néhány évvel későbbi válasza az Erköl­csök metafizikájában már részletesebb kifejtésben azt tartalmazza, hogy az etikai döntés nem lehet az eszközöknek kiszolgáltatott, hiszen a szabad jel­legnek érvényesülnie kell. így fogalmazódik meg a két irányadó cél, neve­zetesen a mások boldogsága és a saját tökéletesedés, melyek mindegyikénél belátható, hogy befejezettségük senkitől sem kérhető számon. Az „ó pillanat, maradj velem" attitűd nem is merülhet fel, hiszen közismerten az elkárho­zást, a vesztést hozná magával. Ezzel szemben a hegeli „igyekezz, s a komál ha jobb nem is, ámde legjava lész" 7 hozzáállás reális, mégpedig a saját intelligibilitásunkon alapuló belátásból eredő kötelesség alapján. így bízik Kant az a priori vizsgálódásból fakadó általánosérvényüségben és a nyilvá­nosságban tevékenykedő és a magát ott igazoló ember belátásában. Gondolatmentünkben azért is tartottuk érdemesnek Kant morálfelfogását felvázolni, mert az mára sem veszített jogos kritikai hozzáállásából, és képes vezérlőelvet adni. Van persze egy kimondatlan, mert természetes előfeltevé­se. Nevezetesen az, amit Erich Fromm a XX. sz.-ban is hiányként állapít meg. „A mi etikai gondunk, írja, az ember önmagával szembeni közömbös­sége." 8 Ezalatt azt érti, hogy „rajtunk kívül álló célok eszközévé tettük ma­gunkat. Áru gyanánt éljük meg és kezeljük magunkat", - írja -, majd meg­jelöli a tulajdonképpeni okot is. „Alávetettük magunkat a hatalomnak, a piac, az általános esztelenség hatalmának. így az ember értelme megszűnt dolgoz­ni,... azt fogadja el igaznak, amit azok, akiknek van hatalmuk, igazságnak állítanak be. Elveszti képességét a szeretetre, mivel érzelmei azokhoz kötik, akitől íugg. Elveszti morális érzékét, mivel képtelensége arra, hogy kétel­kedjék a hatalom gyakorlóiban és bírálja azokat, érvényteleníti mindenkivel és mindennel szemben alkotott erkölcsi ítéletét." Talán érthető, ha egyetértően megismételjük Erich Fromm aggodalmát az ember önmagával szembeni közömbösségéről. De ne feledjük, hogy az em­ber nem születésétől fogva ilyen ma sem. így viszont nem a maga okozta 7 Idézi: Lukács György: A fiatal Hegel. Kossuth-Akadémia, Bp. 1976. 122. p 8 Fromm, Erich: Az önmagáért vaíó ember. Napvilág, Bp. 1998. 209. p 9 Fromm: im. 208-209. p 112

Next

/
Oldalképek
Tartalom