Az Eszterházy Károly Tanárképző Főiskola Tudományos Közleményei. 1998. Sectio Philosophica.(Acta Academiae Paedagogicae Agriensis : Nova series ; Tom. 24)

Thiel Katalin: Az „álomjóslás" mint konfesszió (Elemző összehasonlítás Nietzsche Ecce homo c. írása és Hamvas Béla Interview c. öninterjúja alapján)

A ressentiment bosszantó érzésétől azonban nem könnyű megsza­badulni. A múlttal való szembenézés, a kérdésekre adott válaszok ál­tali önfeltárás és önleleplezés (metanoia) tulajdonképpen a létezésen való töprengés is. Mindkét írás vallomás arról, hogy a létezés bizonyos értelemben taníthatatlan, leginkább az önmagához visszatértnek a megnyilvánulása. Ez viszont egy olyan logikai körforgást tételez, melynek végső értelme az, hogy a kérdező nem tud igazán távolságot tartani, hiszen nem tud 'kilépni önmagából', mert a kérdés megfogal­mazásakor már eleve egy bizonyos szintű és mértékű létmegértést projektál. Ennek eredményeképpen és ezt felismerve Nietzsche is, és Hamvas is ironizál önmagával, mintegy „félrebeszélve" jósolja meg saját sorsát. Nietzsche kérdése: „Miért vagyok én sorsT\ illetve Ham­vasé: ,Mégis mi az, amikor az ember azt mondja, hogy élet?" is erről árulkodik. Mindketten elvégezve az idő lajstromozását, kaput nyitnak a jövőre is, elbeszélik saját sorsukat, ha töredékesen is, de elmesélik saját tör­ténetüket. Pierre Klossowski ezt fabulának nevezi. A „fabula egy ön­magáról beszélő esemény, valami ami megtörténik vagy aminek tör­ténnie kellett." A jóslás ugyanis 'félrebeszélést' is jelent, amennyiben a fabula szó a latin fari igére vezethető vissza, „...félrebeszélve jósolni meg a sorsot, mert a fátum, a sors egyben a fari befejezett melléknévi igeneve is" - írja Klossowski. 1 7 A történet, mint 'félrebeszélés' egy belső vívódás eredménye. Netzschében és Hamvasban is küzd a művész az íróval, a költővel, a tudóssal, s végső soron magával az emberrel. Mind megannyi maszk, megannyi búvóhely. 1885 május 20-án Nietzsche nővérének küldött levelében le is írja mindezt: „[...] Schopenhauert vagy Wagnert ajánl­gatom a németeknek, majd Zarathustrákat eszelek ki, az csak pihenés nekem, de még inkább búvóhely, ahol egy darabig megint nyugton ülhetek." 1 8 Maszkjai, azaz 'búvóhelyei' mögött azonban ott van maga Nietz­sche, aki szeretné, hogy „ne tévesszék össze mással", s aki szeretne maszkjai fölé emelkedni, hogy végre elmondhassa, ki ő. Az Ecce ho­mo az utolsó kísérlet arra, hogy a közelgő 'őrület' előtt birtokba vehes­se önmagát. Hamvasnál nem ennyire drámai a helyzet, de az önvizs­gálat igénye, s a valódivá, igazzá válás vágya, az „áldialógus" kérdé­seiből és válaszaiból egyértelműen kiderül; „...környezetem sem kö­34

Next

/
Oldalképek
Tartalom