Az Eszterházy Károly Tanárképző Főiskola Tudományos Közleményei. 1998. Sectio Philosophica.(Acta Academiae Paedagogicae Agriensis : Nova series ; Tom. 24)

Thiel Katalin: Az „álomjóslás" mint konfesszió (Elemző összehasonlítás Nietzsche Ecce homo c. írása és Hamvas Béla Interview c. öninterjúja alapján)

Hamvas pedig az Interview elején a következőket mondja: „Nem illendő, ha valaki kérdezés nélkül önmagáról beszél. Ezúttal, mivel magamról kívánok beszélni, és nincs aki kérdezzen, de az illendőség­nek eleget akarok tenni a kérdést magamnak kell feltenni. Kényszer­helyzet [...] A magam részéről az egyes szám első személyt nem tu­dom teljesen irónia nélkül kimondani, még kevésbé leírni." 6 Az önkikérdezés feltételeit és módját saját maguknak kellett megte­remteni az autentikus ember projektuma jegyében. Az önfeltárás eljá­rásának szenvedélyesen, magasztos hangulatban vetik alá magukat, kinyilvánítva saját belső szabadságukat. Kant ezt az „alázat mozdula­tának" nevezi, az ítélőerő-koncepció értelmében vett igazi alázatnak (humilitas morális). 7 Az önkikérdezés processzusa ugyanis csak akkor tisztességes, ha az önmaga elé tükröt tartó személy hallgatni igyekszik a lelkiismeret ítéletére. Mindkét írásnak ez adja meg affirmativ jelle­gét. Önigenlés, megerősítés, tanúsítás, néha önapotheozis, vegyítve öniróniával és cinizmussal. Az egész eljárásmód arra a szent elhatáro­zásra épül, hogy a lelkiismeret lesz az egyetlen mércéje a mondani­való igazságának. Amikor Nietzsche saját sorsát meg akarja tisztítani és még szenve­délyesebbé, még intenzívebbé akarja formálni, akkor nem egy meg­erősítő, kondicionáló folyamatot indít be, hanem immanens okokból épp egy önfelszámoló, önpusztító processust, s ez bizonyos értelem­ben igaz Hamvasra is. Az Ecce homot olvasva felmerül annak a lehe­tősége is, hogy (Derridával) szólva Nietzsche „egy hatalmas nevetés villámainak és villámcsapásainak teszi ki magát. Villámhárító és fedél nélkül". 8 Nietzsche szövegének provokáló, zavarba ejtő stílusa mintha arról szólna, hogy egyszerre kíván rejtőzködni, ugyanakkor szemérmetlenül kitárulkozni. Derrida az „éperonhoz", a hullámokat megtörő éles, he­gyes „sarkantyúhoz", hasonlítja Nietzsche stílusát. A „stílus ezért ^peronjával a jelenlét, tehát a tartalom, maga a do­log, az értelem, az igazság (feltéve, hogy az igazság nem a különbség leleplezésében már megrontott szakadék) félelmetes, megvakító és halálos fenyegetése ellen is védekezhet, az ellen, ami megjelenik (se present), ami makacsul folyton a szemünk elé kerül". 9 Ez az éperon­jelleg az Ecce-homoban különösen jól tanulmányozható. Ahogyan leveti saját maszkjait - mint egy karneválban (Hamvas) - láthatóvá 31

Next

/
Oldalképek
Tartalom