Az Egri Ho Si Minh Tanárképző Főiskola Tud. Közleményei. 1984. (Acta Academiae Paedagogicae Agriensis : Nova series ; Tom. 17)

I. TANULMÁNYOK A TÁRSADALOMTUDOMÁNYOK KÖRÉBŐL - Kiripolszky Mária: Az értékorientációk tükröződése az embereszményben (Ho-gyan jellemzik hallgatóink a fejlett szocialista társadalom emberét?)

— Mint az előbbi válaszból is kitűnik, a hallgató azt fogalmazta meg, hogy milyen ne legyen a jövő embere. A kritikus hangvételű jellemzéseknek egyéb­ként ez a leggyakoribb formája, az összes válasznak mintegy 15%-a. íme egy tipikus válasz: ,,A legfontosabbnak az önzetlenséget tartom. A szocialista embertípust ne jellemezze a hatalomvágy, az érdektelenség és az anyagi javak fel­halmozása. . . " (II. évf. férfihallgató) Van aztán néhány egészen pesszimisztikus hangvételű válasz is. Például: „(Nyilván vannak ilyen emberek, de számuk elenyésző.)" (II. évf. nőhallgató) „Sajnos semmi jó nem jellemzi, és azt hiszem, hogy a meglevő erkölcsi normák is esni fognak. Hogy ki tehet erről?!. . . (Sic! K. M.) Azt, hogy milyen kellene, hogy legyen, már sokan mások is leírták, és mégsem úgy van..." (III. évf. férfihallgató) A túlzásokba tévedő kritikus hangvétel, a jelen fogyatékosságaival szem­beni türelmetlenség az ifjúság életkori sajátosságaiból adódik. De a tükör, amelyet társadalmunk elé tartanak, nem torzít annyira, hogy kézlegyintéssel el lehetne intézni. Ha rosszul értékelnek — tehát tévesen, vagy akár egyoldalúan — , az a mi hibánk is. Túlságosan sokáig élt az ifjúság és a felnőtt társadalom tuda­tában az, hogy szocialista társadalmunk ellentmondásoktól mentes, és bizony még ma is előforduló nevelői magatartás, hogy az ifjúságban felmerülő kétely illetlen, elfojtani való dolognak minősítendő. Valószínű ezért fordult elő, hogy a hallgatóknak majdnem 1/3 része nem" vállalta a választ, s a kérdőív kitöltése során oly gyakran elhangzó kérdés is: „Tanárnő, őszintén megírhat­juk, amit gondolunk és érzünk?" Pataki Ferenc gondolatai adják meg a kérdés miértjére és egyben a meg­oldásra is a választ: „Ha a pedagógusok és a nevelésre rendelt felnőttek — óvatoskodás, politikai bizonytalanság vagy tájékozatlanság miatt — gyakran magukra hagyják a fiatalokat, ha hozzászoktatják őket ahhoz a gyakorlathoz, hogy vannak dolgok, amelyekről illendő beszélni, s vannak, amelyekről nem, súlyosan vétenek a nevelési törekvéseink céljai ellen." 5 Ha pedig nagyon is élő problémákat és torzulásokat vetettek fel fiatal­jaink, kétszeresen is oda kell figyelni jelzéseikre. Nem mindegy, hogy milyen példát látnak, és milyet adnak tovább. 30* 467

Next

/
Oldalképek
Tartalom