Új Dunántúli Napló, 1996. június (7. évfolyam, 148-177. szám)

1996-06-10 / 157. szám

1996. június 10., hétfő Sport Dhnántúli Napló 15 Megkezdődött a tizedik labdarúgó EB-döntő Angliában Nagyszerű mérkőzések, szép játék A németek győzelemmel indultak, érdekes döntetleneket is láthattunk Vogts örülhetett csapata teljesítményének (Szombaton Angliában meg­kezdődött a 10. EB-döntő. A nyitó összecsapáson a házi­gazda Anglia és Svájc mérkő­zött, tegnap újabb három ösz- szecsapásra került sor.) Anglia - Svájc 1-1 (1-0) Wembley stadion, 79 ezer néző. V.: Diaz Vega (spanyol). Anglia: Seaman - G. Neville, T. Adams, Southgate, Pearce - Ince, Anderton, Gascoigne (Platt, 77. p.), McManaman (Stone, 69. p.) - A. Shearer, Sheringham (Barmby, 69. p.). Svájc: Pascolo - Geiger (Kol­ler, 68. p.) - Jeanneret, Vega, Henchoz - Quentin, Bonvin (Chapuisat, 67. p.), Sforza, Vo­gel - Tiirkyilmaz, Grassi. A 26. percben vezetést sze­reztek a hazaiak. Shearer a les­határról ügyesen fordult ka­pura, pár lépés után, 8 m-ről elemi erővel eltalálta a bal ka­pufát, a labda onnan a hálóba került (1-0). A 84. percben egy meglőtt labda Pearce magasra emelt jobb kezét találta el, a játékve­zető - lehetne ezzel vitázni ­11-est adott. A büntetőt Tür- kyilmaz laposan a kapu bal sar­kába vágta (1-1). Terry Venables (Anglia):- Kötve hiszem, hogy a já­tékvezetőnek 11-est kellett ad­nia azért a kezezésért, amely ugyan kézen csattanó labdával összeköthető esemény, de nem volt egy szándékos mozdulat, inkább egy önkéntelen kézeme­lés. Ezzel együtt is csalódott vagyok. Nem ez az eredmény az, amire vágytam. A második félidőben rosszul játszottunk. Egyszerűen nem sikerültek az átadások. Artur Jorge (Svájc):- Védőim esküsznek rá, hogy Shearer a gól előtt lesről indult. Több néző is megerősí­tette ezt. Olyanok, akik éppen vonalban ültek az esettel. A második 45 percben feljavul­tunk. Ilyen a futball. En azt mondhatnám, les előzte meg az angolok gólját, kollégám pedig a 11 -es miatt berzenkedik. Bulgária - Spanyolország 1-1 (0-0) Leeds, 22 ezer néző. V.: Piero Ceccarini (olasz). Spanyolor­szág: Zubizarreta - Belsue, Al­kotta, Abelardo, Sergi - Cami- nero (Donato 82. p.), Amor (Alfonso 72. p.), Hierro, Luis Enrique - Guerrero (Amavisca 52. p.), Pizzi. Bulgária: Mihaj- lov - Kisisev, Hubcsev, Ivanov, Kirjakov (Cvetanov 72. p.) - Lecskov, Jankov, Balakov, Sztoicskov - Kosztadinov (Jor- danov 72. p.), Penev (Borimi- rov 77.p.). A spanyolok ragadták ma­gukhoz a kezdeményezést, ám tíz perc leteltével bolgár szögle­tek jelezték, hogy kiegyenlítetté vált a játék, és az is maradt az első félidőben, kisebb helyze­tekkel. A második félidő elején Sztoicskov lőtt egy csodálatos kapásgólt, a találatot azonban a játékvezető les miatt érvényte­lenítette. A lassítás azonban bebizonyította, hogy Sztoics­kov nem lesről indult. A 65. perctől kezdve azután alaposan felgyorsultak az ese­mények, ekkor Sztoicskov tért ölelő átadásával Kosztadinov lépett ki a bal oldalon, a csatárt a 16-oson belül Sergi fellökte - tizenegyes! A büntetőt Sztoics­kov laposan a bal kapufára lőtte, a labda onnan pattant a hálóba (1-0). A gólt követően felpörgették a ritmust a spanyolok. A 71. percben Caminero lé­pett ki remek ütemben a védők közül, de a 16-os vonalánál Hubcsev lerántotta. A játékve­zető azonnal a piros lapot mu­tatta fel a bolgár védőnek. A szabadrúgást Hierro a sor­falba lőtte, a kipattanót Sergi küldte ismét kapura, és a lövést - a csereként éppen hogy csak pályára lépett - Alfonso az ötösről a későn vetődő Mihaj- lov hasa alatt továbbította a há­lóba (1-1). Németország - Csehország 2-0 (2-0) Manchester, 40 ezer néző. V.: David Elleray (angol). Német­ország: Köpke - Sammer - Kohler (Babbei, 14.p.) - Reu­ter, Eilts, Helmer, Ziege - Hässler, Möller - Kuntz (Bier­hoff, 82.p.), Bobic (Strunz, 65.p.). Csehország: Kouba - Kadlec - Hormak, Suchoparek - Bejbl, Latal, Frydek (Berger a szünetben), Nemec, Nedved - Kuka, Poborsky (Dulak a szü­netben). Igazi kupaküzdelem alakult ki, helyzetek nélkül és úgy, hogy mindkét csapat tartott egymástól a mérkőzés elején. Az egyre erőteljesebben ját­szó német gárda az első játék­rész második felében két gólt is szerzett. Gyakorlatilag lekopí- rozta társa teljesítményét a gólt lövő két játékos. A 26. percben Ziege indult befelé balról, botladozva, ám de törve nem középre ért aztán balról bokából, mintegy húsz méterről lőtt. A labda a jobb kapufát is érintve jutott a há­lóba. (1-0). Hat perccel később a mezőny legjobbja, Mölér lőtt egyéni ak­cióból ugyanilyen előzmények után ugyanoda. A csehek ka­pusa ekkor mintha elkésett volna a vetődéssel. (2-0). A második játékrészben visszaesett a színvonal. A né­metek tisztában voltak azzal, hogy a csehek nem tudnak újí­tani, a csehek pedig rájöttek, el­lenfelük ezen a mérkőzésen sokkal jobb, mint ők. Összességében a német vá­logatott megérdemelten nyert. Szervezettebben, agresszíveb­ben játszottak, mint ellenfelük. Klinsmann nélkül is hatéko­nyabbnak tűnt a támadójáté­kuk. Érdekes volt megfigyelni a két csapat ellentétes védeke­zési stílusát. A németek „egy sorban” próbálták, helyezke- dési ötletekkel megakadályozni a cseh támadásokat. A csehek viszont, főként az első német gól után a letámadást alkal­mazva már a középpályán kí­sérleteztek labdaszerzéssel. Ezt a meccset csak látszólag döntötte el két jól eltalált lö­vést. A német válogatott taktikai­lag és egyéni teljesítményben is felülmúlta ellenfelét. Az EB talán legnehezebb csoportjá­ban még semmi sem dóit el, hi­szen az olasz és az orosz válo­gatott nem kezdte meg szerep­lését. Bozsik Dánia - Portugália 1-1 (1-0) A késő esti órákban véget ért mérkőzésen az EB címvédője találkozott az agilis portugá­lokkal. Csalódás Csalódással veszik tudomásul a vasárnap reggeli angol lapok a házigazda válogatott Svájc el­leni 1-1-es döntetlenjét. Az új­ságok mindegyike élesen kriti­zálja az angolok gyenge telje­sítményét. Shearer okozta boldogság, majd teljes gyötrelem” - írja címében az Independent, majd bírálja a hazai együttest: „ide­gesség és lassú támadásszövés jellemezte Gascoigne-ékat”. „Rossz kezdés” - szögezte le a Telegraph, amely egyébként kétoldalas „poszteren” örökí­tette meg Shearer gólját. A Sheffield Wednesday edzője, David Pleat csalódottan nyilatkozott: „A mérkőzésen nem a lehetséges bajnokcsapa­tot láttam!” Az újságok a játékvezető, a spanyol Diaz Vega szemére ve­tik az angolok ellen megítélt ti­zenegyest: „Pearce kezezése reflexmozdulat volt, azonban a bírónak ez büntetőt ért” - így a People című lap. Ma következik Hollandia - Skócia, 17.30, Franciaország - Románia, 20.30. A Magyar Televízió mindkét mérkőzést közvetíti. Holland gondok Gondok nehezítik a holland gárda felkészülését a hétfői, Skócia elleni találkozóra. A „narancssárgáknál” sok kulcs- játékos sérült, fejtörést okozva ezzel Guus Hiddink szövetségi kapitánynak. Nem egészséges Peter Hoekstra, Patrick Klui- vert és Danny Blind sem, így rájuk nem számíthat a holland mester. A rengeteg maródi mi­att nem alaptalan a veterán védő, Blind aggodalma:-A mostani helyzetet látva azt mondom; szerencse is szük­ségeltetik ahhoz, hogy egyálta­lán a negyeddöntőbe jussunk. Emelni akarj ák az NB 1. létszámát Ma dönt az MLSZ elnöksége arról a pécsi kezdeményezés­ről, hogy emeljék tizen­nyolcra vagy húszra a magyar labdarúgás első osztályának létszámát. Információinkat több neves szakember, így Puhl Sándor játékvezető és Czékus Lajos, az MLSZ egyik vezetője is megerősítette. A tervezet szerint - mint arról lapunk tegnapi számá­ban már beszámoltunk - amennyiben tizennyolcra emelnék a létszámot, az NB I. két utolsó helyezettje az NB II. két másodikjával játszana osztályzót, ha huszas élvonal­beli létszám lesz, ugyanez tör­ténik, csak akkor az NB II. két harmadikjával játszana a ma­gyar élvonal 15. és 16. helye­zettje. A mai döntést nyilván élénk érdeklődéssel figyelik a PMFC szurkolói, játékosai és vezetői is, hiszen a csapat je­lenleg az utolsó helyen áll az NB I.-ben. Bozsik Női labdarúgó NB I., utolsó forduló Fortuna-BAT - Dunaújváros 4-1 (1-0) Beremend, 1000 néző. V.: Illés. Fortuna-BAT: Kiss - Rácz (Iván), Rippel, Szittár, Dittrich - Török, Lőj, Fuchs (Ferencz), Arnold - Erdei, Lauer E. (La­uer B.). Edző: Hunyady Tibor. G.: Mezei, Török, Ferencz 2, ill. Kovács. Gond nélkül nyert a For­tuna-BAT, így a bajnokságban a 4. lett. K. L. Kafelnyikov nyert a Roland Garroson Új királyt „koronáztak” a Ro­land Garroson. A férfi egyes döntőjében a 22 éves orosz Jevgenyij Kafelnyikov három játszmában legyőzte a 27 esz­tendős német Michael Stichel. Kafelnyikov első alkalom­mal diadalmaskodott Grand Slam-tomán, győzelméért 690 ezer dollárt kapott. Kafelnyikov - Stich 7-6, 7-5, 7-6. Birkózás Grundbirkózó megyei egyéni bajnokság, Mozsgó. Az I. kor­csoport győztesei: Gaál D., Schmidt, Bihari, Grósz, Béri (valamennyi Mozsgói Lengyel­tóti János Általános Iskola), Honti A., Honti P., Kovács K. (valamennyi pécsi Belvárosi Általános Iskola.) A II. korcso­port súlycsoportgyőztesei: Szabó, Heszeg, Túri, Sipos, Megyeri, Kovács R., Gál J., Hajdú, Szőke (valamennyi Mozsgó.) Pontverseny: 1. Mozsgói Ált. Isk., 2% Belvárosi Ált. Isk., 3. Pécsi Ágoston téri Ált. Iskola lett. Mozgássérültek versenyei ÚSZÁS. Nyílt bajnokság, Bu­dapest. Pásztory Dóra három első (50 m szabad, 50 m hát, 100 hát) és két második helyet (100 m és 50 m mell) szerzett. Sétáló Orsolya 100 m szabad kategóriában 2. lett. Sági Jenő 100 m szabad, -mell és -hát ka­tegóriában 3. helyet szerzett. • Jubileumi verseny, Budapest. A pécsi Lendület SE versenyzője, Kovács Ervin 200 vegyesben 1. lett, a 4x50-es váltó tagjaként is, míg a gyorsváltóban tagja volt a második helyen végzett csapatnak. 50 gyorson és 50 mellen a harmadik helyen vég­zett a Lendület SE versenyzője. ASZTALITENISZ. Vidék­bajnokság, Sopron. Nők: 1. Dobosné Bálint Ildikó. Férfiak: Ülő kategória: I.: 1. Molnár A. 2. Nagy E. II.: 2. Wassenszky T. Páros: 1. Molnár-Lendvay (Győr). 2. Nagy-Fülöp (MÁI). Álló: I.: 1. Hücker P. II.: 3. Hargitai T. Páros: L: Hucker- Kovács (Zala). A pécsi Lendü­let SE sportolói az aranyérmek felét, az összes helyezések egy- harmadát ezen a versenyen. * A világ sportja • Hongkong. Az olasz AC Mi­lan labdarúgó-csapata barátsá­gos mérkőzésen 7-0-ra győzött a hongkongi Instant Diet ellen. A 40 ezres közönség előtt lezaj­lott összecsapáson a lombardiai csapat ifjú játékosa, a 20. szüle­tésnapját ünneplő Tomas Loca- telli a második félidőben négy­szer talált az ellenfél hálójába. Rajta kívül Nicola Caccia, Ro­berto Baggio és Ricardo Mas- pero egyszer-egyszer volt eredményes. A mérkőzésről hi­ányzott a legutóbb a világ leg­jobb labdarúgójának választott libériái George Weah, aki a Gambia ellen közelmúltban megrendezett vb-selejtezőn térdsérülést szenvedett. Áz AC Milánhoz kapcsolódó hír, hogy Christophe Dugarry, a francia Girondins Bordeaux 24 éves, 11-szeres válogatott játékosa hároméves szerződést írt alá a lombardiai csapathoz. • Nürnberg. A nemzetközi atlétikai verseny győztesei. Fér­fiak, 5000 m: Khalid Boulami (marokkói) 13:10.25 p. Hár­mas: Brian Wellman (bermu­dai) 16.94 m. Gerely: Jan Ze- lezny (cseh) 86.44 m. • Las Vegas. Továbbra is az amerikai Oscar De La Hoya a WBC profi ökölvívó szervezet nagykönnyűsúlyú világbaj­noka, miután legyőzte a mexi­kói Julio Cesar AlvezX. A 100. mérkőzését vívó Hoya egyik ütésével már az első menetben felszakította ellenfele szemöl­dökét, majd a negyedikben úgy padlóra küldte, hogy a bíró vé­get vetett az egyoldalú küzde­lemnek. Hoya tehát maradt a trónon, s már csaknem hét éve nem szenvedett vereséget. A legidősebb pécsi olimpikon dr. Bodosi Mihály Hatvan éve magasugrásban versenyzett A legidősebb élő sportoló, aki Pécs városát olimpiai játéko­kon képviselte, még egy stadi­onban versenyzett az egyik legnagyobb valaha élt atlétá­val, az amerikai Jesse Owens- sel, és élőben látta Csák Ibolya győzelmet jelentő ugrását a léc felett. Az uszodában pedig szemtanúja lehetett Csík Fe­renc győzelmének. Magasugróként vett részt az 1936-os olimpián, ami már csak azért is nagy dolog, mert a második világháború kitö­rése miatt, legközelebb 1948- ban találkoztak a sportolók Londonban. A 87 éves sportember - aki évtizedek óta Kaposváron él - az európai versenyzők közül először ugrotta át a 200.5 ern­es magasságot. Az 1934-ben elért eredményét sajnos nem lehetett hitelesíteni, mert olyan pécsi versenyen érte el a csúcseredményt, amely nem volt előzetesen bejelentve az országos szövetségben. Egy évvel előtte győzött a főiskolá­sok világbajnokságán Torinó­ban. Ezekben az években belga és angol bajnoki címeket is szerzett. A PEAC egykori atlétája már végzett orvosként utazott a nagy eseményre, az olimpi­ára. Ott azonban már nem folt formája csúcsán, a 190 cm-es ugrásával nem ért el helyezést a huszonötszörös válogatott sportoló. Emlékei szerint, az akkori Berlin, nagyon fejlett város benyomását keltette, az egész rendezvényt német alaposság­gal rendezték meg, de már ek­kor is feltűnő volt a dolgok po­litikai színezete. Ma már csak sporttörténeti emlék, de a megnyitón részt vett Adolf Hitler is. A háborúban dr. Bodosi Mihály orvosként szolgált, ami egy sebésznek ugyan jó tanu­lási lehetőség, de mint mon­dotta, ezt az iskolát, majd az angol hadifogságot szívesen kihagyta volna életéből. A nehéz évek elmúltával sebészként és baleseti sebész­ként praktizált hosszú évtize­deken át Kaposváron. Az egy­koron ollózó 'technikával ugró atléta, a fizikai és a szellemi frissességének legfőbb mozga­tórugóját abban látja, hogy örökké dolgozott, soha nem volt ideje unatkozni. P.P > > t