Új Dunántúli Napló, 1993. június (4. évfolyam, 147-174. szám)

1993-06-07 / 153. szám

Vízilabda Hajnalban avattak bajnokot Vasárnapra virradóra hajnali egy órakor avattak bajnokot a szombat éjjel rendezett tájfutó egyéni bajnokságon. Meglepe­tésre az aranyérmet a 21 éves Nagy István szerezte meg. A címvédő, pécsi Pavlovics Gá­bor csak a 13. helyen érkezett célba. A junioroknál az OSC-s Gárdonyi Márk, az ifjúságiak­nál pedig Vereszki Tibor, a Tö­rekvés versenyzője győzött. A váltó is a magyaroké Folytatta remek szereplését a magyar válogatott a Szófiában rendezett férfi öttusa Eu- rópa-bajnokságon. A Fábián, Mizsér, Madaras összeállítású gárda a váltóversenyben is az első helyen végzett Franciaor­szág és Bulgária előtt. Rekornevezés Sheffieldben Rekord létszámban neveztek a résztvevők a július 30. és au­gusztus 8. között megrende­zésre kerülő úszó Európa-baj- nokságra. Amíg az 1991-es kontinensviadalon 28 ország 832 versenyzője lépett rajtkőre, addig az 1993-as eseményre 36 nemzet több mint 1000 ver­senyzője nevezett. A résztvevők között első alkalommal indul az Európa-bajnokságon Fehér­oroszország, Észtország, Lett­ország, Litvánia, Moldávia, Oroszország, Ukrajna, Horvát­ország, Szlovénia, Kis-Jugo­szlávia, a Cseh Köztársaság és Szlovákia. Úszóiskola Úszásoktatás kezdődik a Hul­lámfürdőben június 14-én gyermekek és felnőttek részére. Jelentkezni naponta 8-tól 18 óráig a helyszínen. TOTO 1. Diósgyőr - Rába ETO 0-1 2 2. Vác - Ferencváros 1-3 2 3. Veszprém - Kispest 1-2 2 4. Uerdingen - FC Köln 0-0 X 5. Stuttgart - Bremen 0-3 2 6. Bochum - Wattenscheid 3-1 1 7. Düsseldorf - Wolfsburg 1-2 2 8. Braunschw. - Duisburg 1-2 2 9. Rostock - Chemnitz 2-0 1 10. Wuppertal - Mannheim 4-3 1 11. Fiorentina - Foggia 6-2 1 12. Juventus - Lazio 4-1 1 13. Napoli - Parma 1-1 X Pótmérkőzés 14. Roma - Udinese 1-1 X Mai sportműsor TENISZ. Országos I. osztá­lyú csapatbajnokság, férfiak: Pécsi VTC - BSE, Balokányli- get, 14.00. Labdarúgó NB II. Megnyugodhatnak a mohácsiak Mohácsi FC - Rákóczi FC 1-0 (0-0) (Munkatársunk telefonjelentése). Mohács, 1200 néző. V.: dr. Bozóky. Mohács: Szabó A. - Kosa, Rumszauer, Kovács L., Burai - Becker, Tóth T., Kiss Gy., Martina (Rigó, a 85. perc­ben) - Hánzs, Várda (Nagy E., a szünetben), Edző: Sziebert Imre. K. Rákóczi FC: Udva- rácz — Ittvás, Verläse vies, Mező (Szudarikov, a 71. perc­ben), Pintér - Vörös, Deme, Hanusz, Neubauer (Ruzskó, a 68. percben)- Kiss, Szigeti. Edző: Petrók Viktor. Fél órán keresztül elképzelés nélkül csapkodva, leginkább csak saját kapujuk biztonságára ügyelve játszottak a csapatok. Az első említésre méltó ese­ményre a 33. percig kellett várni, ekkor Hanusz mesteri be­adásával Vörös kezdhetett volna valamit, ő azonban a ka­putól 8 méterre sem tudta kita­lálni, mit is tegyen ... Fordulás után az 57. percben Neubauer már másodszor szállt bele látványosan egy hazai játé­kosba - ezúttal a menteni igyekvő Szabó kapust rúgta meg - ezenkívül viszont egé­szen a 70. percig unatkoznunk kellett. Egy perccel később Martina ritkán látható megoldá­sai ébresztették fel a békésen napozó védőket. Előbb egy fan­tasztikus testcsellel rázta le vé­dőjét, majd két újabb kaposvárit is becsapott, már az ötösön be­lül járt, amikor az érkező Bec­ker elé gurított, az ő lövése azonban másfél méterrel a bal kapufa mellett hagyta el a játék­teret. Öt perc múlva a vendégek szerezhettek volna gólt: Kiss adott be az alapvonal közeléből, a labda azonban elsuhant a vé­dők lába között. A 79. percben megszerezte a győzelmet jelentő gólt a Mo­hács. Hánzs tört ki középen, egyedül vihette Udvaráczra a labdát, s amikor úgy tűnt, hogy hosszan szökteti magát, átesett az eléje vetődő somogyi portá­son. A bíró 11-est ítélt - majd, mivel így döntött a kaposvá­riak kapusát is kénytelen volt kiállítani. A büntetőt Rumsza­uer már a kényszerkapusnak, az addig középpályást játszó Ha- nusznak lőtte be (1-0). Két fordulóval a bajnokság befejezése előtt biztosította jövő évi NB Il-es szereplését a Mohács. Sziebert Imre: - Ebben a bajnokságban óriási akarat­erőre volt szükség ahhoz, hogy a gonoszsággal, az értelmetlen Labdarúgó NB III. vádaskodásokkal és a gáncsos- kodók sunyi tekintetével szembe nézzünk. Minden elismerésünk a csapaté és a lelkes szurkoló- táborunké. Petrók Viktor: - A hazai csa­pat helyzet nélkül nyert, mert egy játékvezetővel többen vol­tak. P.Zs. TOVÁBBI EREDMÉNYEK: Tatabánya - Dunaferr 0-3„Ha- ladás - BKV Előre 0-1, ZTE - Sopron 0-2, a Pénzügyőr - Ajka mérkőzés elmaradt (a vendégek nem tudtak kiállni), Dorog - ESMTK 0-0, Nagykanizsa - Sabaria 2-0. A Nyugati-csoport állása 1. Haladás 28 16 8 4 41-15 40 2. Dorog 28 11 13 4 42-22 35 3. BKV Előre 28 12 10 6 40-23 34 4. Sopron 28 12 9 7 43-31 33 5. Szekszárd 28 11 10 7 28-24 32 6. N.kanizsa 28 12 7 9 35-22 31 7. Sabaria 28 11 9 8 33-28 31 8. ZTE 28 11 8 9 28-25 30 9. Dunaferr 28 12 6 10 29-27 30 10. Mohács 28 10 6 12 29-40 26 11. Paks 28 8 9 11 34-38 25 12. ESMTK 28 9 6 13 26-45 24 13. Tatabánya 28 6 11 11 35-43 23 14. Rákóczi 28 9 3 16 29-44 21 15. Pénzügyőr 27 5 9 13 26-41 19 16. Ajka 27 3 6 18 26-56 12 A Beremend feljutott az NB II-be Fonyód - Beremend 0-0 Fonyód, 700 néző. V.: Osz- termayer. Fonyód: Gyenes - Horváth L, Horváth II., Kere- csényi - Szajcz, Palkovics, Ko- szics, Pitonya, Nagy - Boda, Horváth II. Edző: Deákvári An­tal. Beremend: Hatala - Bábli, Jaki, Müller G., Müller K. - Dárdai (Horváth), Weinert, Il­lés, Szabó (Zalka) - Fülöp, Ónódi (Sztipánovics). Az első félidőben a beremendi gólokat a hazai kapus jó védései megaka­dályozták. Szünet után már jobb volt a Fonyód, de kihagyta a helyzeteit. Éz a döntetlen azt .jelenti, hogy a további két mérkőzés eredményétől függetlenül a Be­remend feljutott az NB II-be. PVSK-Paksi SE 3-2 (0-1) Vasút-pálya, 200 néző. V.: Bóna. PVSK: Tihanyvári - Somogyvári, Nagy Gy., Bárány - Göncz (Takács), Reith, Fülöp, Becker, Bruder - Teszárik (Papp), Benkovics (Szőke). Edző: Rónai István. Paks: Al- mási - Bregovics, Sashegyi, Hajpál (Kolaricsj - Farsang, Nagy L., Horváth (Ács), Búzás, Radics - Mikolics, Porga. Edző: Márton József. Óriási helyzete­ket hagyott ki a PVSK, Teszárik egymaga 5 gólt rúghatott volna. G.: Benkovics, Becker (1 Les­ből), Papp, ill. Búzás, Radics. Komlói Bányász - Barcs 2-0 (1-0) Barcs, 500 néző. V.: Lubas- tyik. Komló: Ádám - Miklós, Virovácz, Halász - Priol (Lu­kács), Dömény, Stemler, Béres (Schweitzer) - Jelena, Szatmári, Tallósi. Edző: Kovács Lajos. Barcs: Szlovák - Tóth, Somo­gyi, Hajmási A., Mangult - Nagy, Papp A., Papp T., Kap- ronczai (Szabó) - Minor, Hajmási B. (Laklia). Edző: Duschák István. A Komló kont­ratámadásai mindig veszélyt je­lentettek. G.: Jelena (2). Kiállítva: Papp T. (Komló). Marcali - Boly 1-0 (0-0) Marcali, 300 néző. V.: Lehel. Marcali: Horváth L. - Bozsó, Mészáros J., Borbély - Horváth V., Arany, Szántó (Rózsa), Gi- litsch - Vékony, Gyurics, Fe- nusz (Virágh B.). Edző: Béres Ferenc. Boly: Volcsányi - Göl­ler, Katona, Macsi, Virágh - Kirchner, Bauer (Keidl), Ta­kács, Bíró - dr. Papp, Lajtai. Edző: Kresz László. A nagy meleg ellenére küzdelmes mér­kőzésen a hazaiak egy szép fe­jesgóllal jutottak a győztelem- hez. G.: Fenusz. További eredmények: Kap. Gazdász - Kisdorog 1-3, Nagyatád - Bonyhád 1-2, Le- tenye - Gerjen 3-2, Balaton­iéin - Kaposvári Honvéd 3-4. Az NB III. állása 1. Beremend 28 18 9 1 56-21 45 2. Komló 28 15 10 3 58-24 40 3. PVSK 28 14 8 6 44-29 36 4. Boly 28 10 12 6 39-33 32 5. K.Honvéd 28 9 13 6 31-32 31 6. Letenye 28 11 7 10 45-46 29 7. Nagyatád 28 10 7 11 50-44 27 8. Marcali 28 8 9 11 34-32 25 9. Bonyhád 28 8 9 11 38-39 25 10. Kisdorog 28 9 7 12 36-42 25 11. Fonyód 28 8 9 11 31-44 25 12. Paks 28 8 8 12 37-40 24 13. Barcs 28 8 8 12 35-46 24 14. K.Gazdász 28 9 6 13 33-52 24 15. Gerjen 28 8 6 14 38-58 22 16. B.lelle 28 3 8 17 31-54 14 Nyitány az Amerika Kupán Egy évvel az 1994-es labda­rugó világbajnokság rajtja előtt igazi főpróbának tekintik a szervezők a junius 6. és 19. között négy ország válogatott­jának részvételével megrende­zésre kerülő Amerika Kupát. A házigazdák mellett a világ­bajnok német válogatott, va­lamint Anglia és Brazília ve­télkedik a tornagyőzelemért. A majdan világbajnoki mérkőzé­seknek is otthont adó chicagói, detroiti, bostoni és washing­toni stadionok mellett a körből kimaradó New Haven futball- szentélye is vendégül látja az Amerika Kupa résztvevőit. Az Egyesült Államok - Brazília nyitómérkőzést ugyanis ebben a városban rendezik. Bora Milutinovics, az ame­rikai együttes szövetségi kapi­tánya a tisztes helytállás re­ményében küldheti harcba já­tékosait a világ legjobbjai kö­zött számontartott brazilok el­len. A világbajnoki házigaz­dák nemzeti tizenegyében azért van igazi sztár, John Harkes személyében, aki a Sheffield Wednesday idegen- légiósaként a FA Kupa döntőn a Wembley-stadionban is ki­tünően szerepelt. Carlos Alberto Parreira, a brazilok mestere szinte az utolsó pillanatban verbuválta össze együttesét, hiszen a vi­lág minden táján előforduló sztárjátékosai a bajnokságok végéhez közeledve igencsak nagy megterhelésnek voltak kitéve. Mindezek ellenére a ven­dégcsapat a nyitómérkőzés egyértelmű esélyese. A két gárda negyedik alkalommal ta­lálkozik, és a győzelmi arány brazil fölényt mutat. A három eddig lejátszott találkozót egyaránt a dél-amerikai gárda nyerte, bár a tavalyi évben Los Angelesben rendezett össze­csapáson csak Bebeto találata hozta meg a sovány, egygólos sikert. Új Dunántúli Napló, az Axel Springer-Magyarország Kiadó Kft. pártoktól független lapja Felelős vezető az ügyvezető igazgató Főszerkesztő: LOMBOSI JENŐ Főszerkesztő-helyettesek: GÁRDONYI TAMÁS, MIKLÓSVÁRI ZOLTÁN Kiadja az AS-M Kft. Baranya Megyei Irodája, MOLNÁR GYÖRGY irodavezető Szerkesztőség és kiadóhivatal: 7623 Pécs, Rákóczi út. 34. 7601 Pf.: 134 Telefon: 72-415-000. Szerkesztőségi telex: 12-421. Telefax: 72-436-345. Kiadói telex: 12-320. Telefax: 72-322-301. Készült a Déli Nyomda Kft-ben. 7630 Pécs, Engel J. u. 8. Telefon: 72-315-726. Felelős vezető: SOÓS SÁNDORNÉ Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető bármelyik hírlapkézbesítő postahivatalnál, a hírlapkézbesítőknél, a posta hírlapüzleteiben és a Hírlapelőfizetési és Lapel­látási Irodánál (FIELÍR), Budapest XIII., Lehel u. 10/A 1900, közvetlenül vagy postautalványon, valamint átutalással Postabank Rt. 219-98636 021-02799 pénzforgalmi jelzőszámra. Előfizetési díj egy hónapra 319 forint, negyedévre 957 forint, félévre 1914 forint, egy évre 3388 forint. ISSN 0865-9133 Oj Bum Dunántúli napló Nehéz hazai győzelem Fotó: Hári C. Péter Egy pécsi gól előtti pillanat OB II.: Pécsi TÁSI - Bp. Senior 16-13 (3-3, 3-3, 5-4, 5-3). Nem mindennapi küzde- lemek között zajlott le Pécsett a Hullámfürdőben a hazaiak és a fővárosiak küzdelme. A pécsiek az első két negyedben nem bír­tak a vendégekkel, s csak a haj­rában kerültek a jó erőkből álló vendégek fölé. A pécsi gólszer­zők: Konovalovas 4, Vándor 4, Fachurdinovas 3, dr. Csaba 3, Városi 2. A rendkívül izgalmas, sok kihagyott helyzet tarkította mérkőzésen a pécsi kapus, Kö- rösztös a mezőny fölé nőtt. Ké­pünkön a fehér sapkás hazaiak támadnak. Megyebaj nokság PEAC - Újpetre 2-1 (0-0) Egyetemi-stadion, 150 néző. V.: Szalóki. PEAC: Torma - Vincze, Sólymos, Andréka, Csörnyei - Kovács, Ritter, Tatai - Szigeti (Farkas), Fazekas, (Vészi), Túri. Edző: Kiss Sán­dor. Újpetre: László - Kresz, Trapp, Vincze, Kurucsai - Óbermayer (Zoltai), Horváth Zs., Horváth L. - Kohlmann, Siklósi (Gergely), Hosszú. Edző: Ritter János. A2 egyetemisták határtalan lelkesedésüknek köszönhetik győzelmüket. G.: Szigeti (1 l-esből), Túri, ill. Horváth L. Kiállítva: Vincze, Sólymos. Kiss Sándor: - Kilenc fővel is megérdemelten győztünk. Ritter János: - A döntetlen igazságosabb lett volna. Pécsi Gázmű - Pécsi Zsol- nay 3-1 (1-0). Pécsbányatelep, 500 néző. V.: Berki. A nagy akarással játszó Gázmű rászol­gált a győzelemre. G.: Papp J. (öngól), Dárkó, Vukmann E. (1 Lesből), ill. Krizmanovics. Sásd - Felsőszentmárton 1-1 (0-1). Sásd, 150 néző. V.: Kelemen. A mérkőzést végig­támadó hazaiak győzelmet ér­demeltek volna. G.: Dömse T., ill. Kolompár. Kiállítva: Roz­már (Felsőszentmárton). Pécsi Kinizsi - Szászvár 3-0 (0-0). Szászvár. 100 néző. V.: Bencsik. A 2. félidőben jól használta ki helyzeteit a ven­dégcsapat. G.: Bojtos, Luczek, Zombár (1 Lesből). Somberek - Siklós 3-0 (3-0). Somberek, 200 néző. V.: Mózer. Nagy iramú mérkőzésen ilyen arányban is megérdemel­ten nyert a hazai csapat. G.: Márton 2, Illés. Harkány - Töttös 4-2 (4-0). Harkány. 200 néző. V.: Alrutz. 45 perc kitűnő játék után a haza­iak kiengedtek. G.: Pankotai, Kasza, Szepes (2), illetve Mirkó, Vézen. PPTSE - Szigetvár 1-1 (1-1). Postás-pálya, 100 néző. V.: Keresztes. Ellentétes fél­idők, kihagyott gólhelyzetek mérkőzése. G.: Koronics Á., il­letve Pajzs. Sellye - Kémes 6-4 (5-1). Sellye, 300 néző. V.: Antalfi. Fordulás után kiengedtek a ha­zaiak. G.: Vásárosi 2, Major 2, Varga, Gerde, ill. Kovács 2, Fü­löp, Nyárs. A megyei I. osztály állása 1. P.Gázmű 28 18 8 2 88- 15 44 2. PPTSE 28 16 9 3 75- 29 41 3. Sellye 28 14 7 7 57- 49 35 4. Újpetre 28 12 11 5 30- 25 35 5. PEAC 28 12 10 6 54- 35 34 6. Fsztmárt. 28 14 6 8 56- 40 34 7. P.Kinizsi 28 14 6 8 44- 29 34 8. P.Zsolnay 28 12 10 6 31- 21 34 9. Szigetvár 28 11 9 8 42- 30 31 10. Harkány 28 11 7 10 39- 28 29 11. Töttös 28 9 7 12 30- 44 25 12. Somberek 28 6 9 13 29- 48 21 13. Sásd 28 7 6 15 30- 50 20 14. Siklós 28 6 3 19 25- 71 15 15. Szászvár 28 2 4 22 21- 73 8 16. Kémes 28 2 4 22 37-101 8 Női kosárlabda EB: új bajnok lesz Huszonnegyedik alkalommal rendezik meg a női kosárlabda EB-t. Június 8-13. között az olaszországi Perugia Palasport csarnokában találkozik a konti­nens nyolc legjobb válogatottja. Ötvenöt éve, 1938-ban Ró­mában volt a női kosárlabda EB-premier. Akkor a vendéglá­tók otthon tartották a bajnoki címet, mögöttük Litvánia lett a második, Lengyelország a har­madik. Ezen a tornán a magya­rok nem vettek részt. Tizenkét év szünet után viszont 1950-ben éppen Budapest lett a második kontinens-vetélkedő színhelye. Itt a szovjet válogatott nyert, a magyarok a második helyen vé­geztek (a döntőben Szovjetunió - Magyarország 45-32). A budapesti EB nagy soro­zatot indított el: ettől kezdve szinte csak a szovjet válogatott győzött - összesen huszonegy­szer. A nagy szériát csak a bol­gárok tudták megszakítani. Egyszer. A lengyelországi Lodzban ugyanis 1958-ban a bolgárok nyakába akasztották az aranyérmet. A magyarok még egyszer - 1956-ban Prágá­ban - léphettek a dobogó máso­dik fokára. Bronzot legutóbb 1991-ben a tel-avívi döntőben szerzett Pá­linkás József együttese. Egy bizonyos: Perugiában új együttes nyeri az EB-t. A prózai ok: megszűnt a Szovjetunió. Könnyen előfordulhat viszont, hogy helyettük a szinte azonos játékosgárdát felvonultató orosz együttes végez az élen. A 24. női kosárlabda EB cso­portbeosztása: A-csoport: Len­gyelország, Bulgária, Olaszor­szág, Spanyolország. B-cso- port: Oroszország, Magyaror­szág, Szlovákia, Franciaország. f