Új Dunántúli Napló, 1991. június (2. évfolyam, 148-177. szám)

1991-06-10 / 157. szám

Labdarugó JMB Mohács-Sabaria 2-1 (0-1) Mohács, 1300 néző. V.: Nagy II. J. Mohács: Antal - Kófiás, Rum- szauef, Kiss Gy., Reith — Becker, Nagy E., Zámbó (Kovács Z. a 34. p.) Kovács L. (Jelena a 75. p.) — Hrotkó, Martina. Edző: Weiszbarth József. Sabaria: Táncsics — Hák- lár, Koncz, Neudl, Isza'k — Purger, Farkas, Szilvás, Vidos (Tóth, a 70. percben) — Dómján, Malmosi. Ed­ző: Mihalecz István. Helyzetek sorával kezdett a Mo­hács. Martina először a 7. perc­ben lőtte óriási helyzetben a ka­pusba a labdát, 8 perccel később pedig Becker felső kapufája után lőtt közelről az elé vetődő védők egyikébe. A 20. percben a már har­madik száz százalékos helyzeténél Dorog, 1500 néző. V. : Birincsik. Komló: Tábit - Lajos. Miklós, Tigyi. Dömény - Nagy, Katona, Hohmann, Stemler - Pörs (Kiszely, a 90. perc­ben), Pálcsa. Edző: Kresz László. Dorog: Bohner — Szépvölgyi, Varga, Schuttovics, Borsos - Ignácz, Har- math (Kilián, a 78. percben), Tóth, (Csapó, a 67. percben) — Guba, Orosz, Szedlacsek. Edző: Reszeli-Sós István. A hazaiak visszavágásra készültek az őszi komlói fiaskóért, de úgy tűnt, csak szavakban, mert a látottak egészen mást mutattak. Katona a 77. percben 8 méterről nagyszerű egyéni alakítás után lőtt a bal alsó sarokba. (1-0). Kimondottan unalmas mérkőzésen, a vendégek lassító stílusát nem tud­ta felgyorsítani a Dorog. A Komló győztes gólja ügyes egyéni akció után esett, a vendégek teljes mér­tékben rászolgáltak a győzelmükre, Paksi SE—Marcali 4-1 (2-1). Paks. 1000 néző. V.: Georgiu. Paksi SE: Gróf — Héregi, Sashegyi, Somogyi, Fábián - Lacza, Szabó, Márkus, Horváth P. — Porga, Bérezési. Edző: Laki Zoltán. Marcali: Pataki - Héder, Mészáros, Hajdú I., Borbély - Ur- bán (Ferencz), Szántó, Palacskó, Horváth T. (Rózsa), — Lakos. Fe- nusz. Edző: Béres Ferenc. A hazai­ak az első játékrészben ötletesen játszottak. Szünet után ráültek az eredményre, már a jégbe hűtött pezsgőre gondoltak. Az utolsó 10 percben ismét rákapcsoltak és bebiz­tosították győzelmüket, ami a bajno­ki címet jelentette. Góllövök: Bér­ezési, Lacza, Horváth P., Héregi, ill. Fenusz. PVSK—Rákóczi FC 2-0 (2-0). Vas- út-pálya, 300 néző. V.: Dravecz. PVSK: Tihanyvári - Reith. Merkler, Kaufmann — Fülöp, Becker, König, Bruder - Takács (Szőke), Eckert, Németh (Balatinácz). Edző: Rónai István. Rákóczi: Házi - Jurin, G> litsch, Bognár, Barna — Richter, Szabó, Hanusz (Király), Adorján - Gyurics, Neubauer. Edző: Bőzsöny János. Két villámgyors akcióból 20 perc alatt kétgólos előnyre tett szert a végig jobb PVSK, ezzel a folyta­tás már csak formaság volt számára, a kapura veszélytelen vendégek el­len. G.: Eckert, Németh. Kiállítva: Richter (Rákóczi, a 88. percben dur­vaságért) . Barcs-Csurgó 2-1 (1-0). Csurgó, 400 néző. V.: Simon. Barcs: Szlovák - Kovács. Papp, Monguld, Bolhái — Tóth, Nagy I., (Nagy II.), Somogyi, Bencsik — Minor, Hajmási (Altmann). Edző: Szabó Nándor. Csurgó: Be- lováry — Pintér, (Szűcs), C. Kovács, Szalai, Bozó — Bódis, Guti, Hor­váth Z., Beke — Tóth F., Bocz. Edző: Deme Imre. A lélektelenül játszó hazai csapat ellen megérdemelt vendéggyőzelem született. G.: Haj­mási, Minor, ill. Tóth F. Somberek-Mázaszászvár 3-0 (2-0). Szászvár, 100 néző. V.: Szalóki. Somberek: Szabó — Bendes (Hon­véd), Szeitz, Illés, Rablánszky — Öbert, Szugfil (Csernik), Dárdai — Vezér, Hehl, Csibi. Edző: Dárdai Pál. Mázaszászvár: Görföl — Kollár (Tóth), Maglódi, Sztoics, Dukszler — Ambrus, Balogh, Román (Szigeti), tartó Martina Hrotkó beadását ügyetlenkedte el. Fölényben játszott a hazai csa­pat, de ahogy lenni szokott a ki­hagyott helyzetek után a vendé­gek szerezték meg a vezetést. Egy szöglet utáni fejest Reith csak kéz­zel tudott menteni, s a megítélt 11-est Vidos a bal alsó sarokba lőtte (0-1). Fordulás után o 48. percben, előbb megint Martina hagyott ki helyzetet, majd az 50. percben Becker felrúgása miatt Nagy II. játékvezető a Mohácsnak is meg­ítélt egy büntetőt. A 11-est Reith fél magasan a bal sarokba vág­ta (1-1). mert a hazaiak kiábrándító teljesít­ményt nyújtottak. Jók: Miklós, Tigyi, Stemler, Katona, ill. Schuttovics, Varga. Kresz László: — A második fél­időben nyújtott játékunkkal megér­demelten győztünk. Reszeli-Sós István: - A csapat ezen a mérkőzésen mindent, az ég­világon mindent elveszített. Én szé­gyellem magam, de meggyőződésem, hogy egy-két játékosom nem. További eredmények Oroszlányi Bányász—BMTE-Törley 2-1 (1-0), III. kér. TTVE-Soproni LC 0-0, Dunaferr-BKV Előre 2-0 (2-0), Szekszárdi Dózsa-Nagykanizsai Orsós — Kasler, Lakatos. Edző: Kol­lár Sándor. Megérdemelten győzött a vendégcsapat. Góllövök: Csibi. Szeitz, Hehl. Kaposvári Honvéd-Siklós 2-1 (1-0). Siklós, 200 néző. V.: Osztermayer. Kaposvár: Kurucsai - Kárpáti, Jekl, Bokor, Priol, Gyulai, Csák, Ritter, Kerécz, Vass, Ángyán (Bernáth). Edző: Köves László. Siklós: Safarik, Mim, Kovács, Keresztes, Gélén, Weinert, (Farkas), Kiss, Demhardt, Schweisguth, Kolompár, Szrimácz. Edző: Lovász János. A hazai csapat végigtámadta a mérkőzést, de a jól kontrázó Honvéd szerencsés győzel­met aratott. G.: Vass, Bernáth, ill. Schweisguth. Kaposvári Építők SC-Bóly 1-0 (0-0). Kaposvár, 250 néző. V.: Bá­nya. K. Építők: Ferencz — Itvás, Horváth, Varga, Papp — Samu, Soly- mosi, Pintér (Krisztián), Hochecker — Kiss, Véber. Edző: Landek László. Boly: Volcsányi — Hrotkó, Macsi. Hosszú, Rigó — Kirchner, Lajtai, Ká­sa, dr. Papp — Varga, Bíró. Edző: Tallósi István. A győzelmet a hazai­ak Véber szemfüles góljának köszön­hetik, a kihagyott helyzetek miatt megnehezítve saját győzelmüket. Gól­lövő: Véber. Kiállítva: Rigó (Boly), durvaságért. Átütő magyar sikerrel ért vé­get Linzben az ifjúsági teke vi­lágbajnokság. A zárónapon Fe­hér László aranyérme után a nőknél Bálintné Fodor Gabri­ella lett világbajnok az egyé­niben, szombati teljesítménye alapján, de ezen kívül az ősz- szetettben is a szegedi sportoló a világ legjobbja. Bálintné minden bizonnyal örömmel em­lékszik majd vissza a linzi na­pokra, hiszen 3 világbajnoki cí­mével, (az aranyérmes csapat­nak is tagja volt), a vb leg­eredményesebb résztvevője lett, A 81. percben egy 16-oson belüli lövés után megint 11-eshez jutott o Mohács. A leállított labdát Reith ezúttal is magabiztosan lőt­te - most a kapu közepébe, eldönt­ve ezzel a két pont sorsát (2-1). Jók: Kófiás, Reith, Hrotkó, ill. Táncsics, Neudl, Szilvás. Weiszbarth József: - Három hét­tel ezelőtt már temettek bennün­ket. Igaz a mondás, a halottat csak akkor szabad elhantolni, ha már meghalt. Jelentem, mi léleg­zőnk és bent maradtunk az NB II- ben. Mihalecz István: - Nincs mit mondanom erről a mérkőzésről.- pauska ­Olajbányász 3-1 (1-1), Zalaegerszegi TE-Paksi Atom 2-1 (1-1), Haladás­Ajka Hungalu 4-0 (1-0). Az NB II. állása 1. Haladás 29 18 6 5 57-25 42 2. ZTE 29 17 8 4 53-23 42 3. Dunaferr 29 16 8 5 48-27 40 4. III. kér. TTVE 29 14 11 4 23-13 39 5. N.-kanizsa 29 10 10 9 39-35 30 6. Oroszlány 29 10 10 9 21-26 30 7. Paks 29 10 7 12 35-34 27 8. Dorog 29 10 6 13 35-31 26 9. Sopron 29 8 10 11 33-42 26 10. Sabaria-T. 29 8 9 12 29-33 25 11. Szekszárd 29 7 11 11 33-39 25 12. Új Barázda 29 7 11 11 19-26 25 13. BKV Előre 29 9 7 13 29-38 25 14. Ajka-H. 29 6 9 14 19-35 21 15. Komló 29 8 5 16 29-45 21 16. BMTE-Törley 29 7 6 16 29-59 20 Kisdorog-Boglárlelle 3-1 (2-1). Boglárlelle, 250 néző. V.: Kovács Nándor. Kisdorog: Szőcs - Stockier I., Debreczeni, Komáromi, Beke I. — Takács, Róth, Vecsei, Beke II. — András, Endeli (Stockier II.). Edző: Vábró József. Boglárlelle: Málics — Pardavi, Sümegi, Magyar, Glatz — Koroknai, Becsei, Brettner — Kötél, Károlyi (Pusztai), Pacsai. Edző: Ke­néz István. A kontratámadásokat re­mekül alkalmazó Kisdorog meglepő, de magabiztos győzelmet aratott. G.: András (2), Vecsei, ill. Korok­nai. Az NB III. állása 1. Paksi SE 27 19 4 4 63-19 42 2. PVSK 27 15 7 5 51-16 37 3. Rákóczi FC 27 16 5 6 39-22 37 4. Siklós 27 11 8 8 31-26 30 5. K. Honvéd 27 10 10 7 30-32 30 6. Boly 27 12 4 11 45-33 28 7. Marcali 27 11 6 10 39-35 28 8. Barcs 27 7 13 7 25-32 27 9. MÁV NTE 27 9 8 10 34-36 26 10. Kisdorog 27 10 5 12 42-47 25 11. Boglárlelle 28 9 5 14 27-34 23 12. Somberek 27 8 7 12 34-42 23 13. K. Építők 27 7 8 12 22-37 22 14. Csurgó 27 5 6 16 21-51 16 15. M.-szászvár 27 5 2 20 21-62 12 16. D. Vasas V i s s z a 1 épe t t ráadásul az egyéni összetett eredménye ifjúsági világcsúcs. A magyar sikerlistát Sebestyén Andrea bronzérme tette teljes­sé. Eredmények: női egyéni: 1. Bálintné Fodor Gabriella (magyar) 486 fa, 2. Claudia Schuhmann (német) 483, 3. Rica Ulbricht (német) 471. Női egyéni, összetett: 1. Bálintné 1331 fa -, új if­júsági világcsúcs, 2. Schuh- mann 1357, 3. Sebestyén And­rea (magyar) 1322. Ónodiban bízni lehet Idei ötödik versenyén is nagyszerűen helytállt és győ­zött Ónodi Henrietta, a ma­gyar torna büszkesége, aki az 1989-es brüsszeli EB-n és az ugyancsak a belga főváros­ban tavaly megrendezett Vi­lág Kupán kiérdemelt arany­érmeivel már a világ legjobb jai közé számit. így ő az idei indianapolisi vb egyik érem­várományosa, az elsőszámú magyar „ütőkártya". A har­madikos békéscsabai gimna­zista (142 cm, 35 kg) az 1991. évi országos felnőtt bajnok­ságon, annak összesen négy lépcsőfokán botlás nélkül ju­tott túl, miután szerdán és csütörtökön a CSB-n vizsgá­zott jelesre, szombaton 39,50 ponttal megnyerte az össze­tettet, sorrendben harmadik felnőtt bajnoki győzelmét aratva, majd vasárnap, amo­lyan dicsőséges ráadásként ehhez újabb négy aranyat tett hozzá a szerenkénti dön­tőkben. Nem kell bánkódni, ■netán fennakadni azon, hogy Ónodi nem lesz ott a jövő hétvégi — már megint brüsz- szeli! — Európa Kupa-döntő­ben, hiszen számára idén a vb a legfontosabb, amiért nem csak sokat kell dolgoz­nia, hanem lemondással járó áldozatokra is szüksége van. A sokoldalú bajnoknőt senki sem tudta megelőzni, a Hon­véd válogatottja, Balázs Ber­nadett viszont azzal büszkél­kedhetett, hogy a gerendán legalább holtversenybe ke­rülhetett az éllovassal, ő is felléphetett a dobogó legfel­ső fokára. Szombaton sokan emleget­ték: a dunaújvárosi Supola Zoltán főleg azért lett össze­tett bajnok, mert nagy vetély- társa, az újpesti Csollány hi­bázott. Ebbe a Dunaferr baj­noka nem nyugodott bele, amit vasárnap négy szeren­kénti bajnoki győzelemmel bi­zonyított. Ezen a versenyna­pon említést érdemelt még Csollány mellett az ugyancsak UTE-tornász Élő teljesítménye, aki megnyerte a lólengést, a nyújtón pedig Supolával holt­versenyben lett első. A bajnoki versenyfutást kö­vetően így nyilatkozott a fér­fi, illetve a női vezetőedző: Donáth Ferenc: - Supola és Csollány, az EK-döntő két magyar szereplője jól torná­szott a bajnokságon, formá­juk megnyugtató. Bízom ab­ban, hogy érmet hoznak Brüsszelből, Supola az össze­tettben bejuthat az első hat közé, ahol a szovjet Miszju- tyin és Voropajev mellett két­ségkívül az olasz Chechi ígér­kezik a legnagyobb ellenfél­nek. Maráczi Ernőné: - Az EK-n a két Molnár, Andrea és Krisztina indul, kíváncsian vá­rom, mire viszik a nagy me­zőnyben . . .------ * ---­Ko m ló-Dorog 1-0 (0-0) Labdarugó IB III, A Paksi SE már bajnok Bálintné két aranyérme Új Dunántúli Napló, az Axel Springer-Magyarország Kiadó Kft. pártoktól független lapja Felelős vezető az ügyvezető igazgató Főszerkesztő: LOMBOSI JENŐ Főszerkesztő-helyettesek: BÁLING JÓZSEF, GÁRDONYI TAMÁS és MIKLÓSVÁRI ZOLTÁN Kiadja: az AS-M Kft. Baranya Megyei Irodája, MOLNÁR GYÖRGY irodavezető Szerkesztőség és kiadóhivatal: Pécs, 7601 Hunyadi út 11. Pf.:134 Telefon: 15-000. Szerkesztőségi telex: 12-421. Telefax: 22-301. Kiadói telex: 12-320. Készült a Pécsi Szikra Nyomdában. Pécs, Engel János út 8. 7630. Telefon: 32-177. Telex: 12-211. Felelős vezető: DR. FARKAS GÁBOR Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető bármelyik hírlapkézbesítő postahivatalnál, a hírlapkézbesítőknél, a posta hírlapüzleteiben és a Hírlapelőfizetési és Lapellátási Irodánál (HELIR), Budapest XIII., Lehel u. 10/A 1900, közvetlenül vagy postautalványon, valamint átutalással Postabank Rt. 219-98636 021-02799 pénzforgalmi jelzőszámra. Előfizetési díj egy hónapra 199 forint, negyedévre 597 forint, félévre 1194 forint, egy évre 2388 forint ISSN 0865-9133 QJ Dunántúli napló Mynthon Kupa teniszverseny Porumb a férfi egyes győztese Vasárnap délután a férfi egyes és a páros döntőivel véget ért a Mynthon Kupa dollárdíjazású nem­zetközi teniszverseny a Balokány- ligetben. Az egyes döntőben a román Porumb és a csehszlovák Golik mérkőzött egymással, miután előbbi Bienkowszkyt, utóbbi pedig o magyar Krocskót búcsúztatta az elődöntőben. A mérkőzést két játsz­mában a román ranglistán 4. he­lyet elfoglaló Porumb nyerte 6-4, 6-4 arányban. A látványos mérkő­zésen a kiválóon adogató román fiú bizonyára még nagyobb közön­ségsikert is aratott volna jó játé­kával, ha korábban nem éppen ő lett volna, aki az első helyen ki­emelt Noszályt is megfosztotta a további szereplés lehetőségétől. ö maga, alighogy átvette a győzelemért járó kupát, és persze a vele együtt járó pénzt is, így ér­tékelte saját teljesítményét:- Nagyon jó formában voltam az egész verseny alatt. A legne­hezebb mérkőzésem nem is a dön­tőn volt, hanem Noszály ellen, aki­től nagyon tartottam, és csak mi­után ő ellene sikerült győznöm, hittem el igazán, hogy még a vé­gén is lehet valami keresnivalóm. Azt hiszem, főként az adogatásaim­mal sikerült az ellenfelek fölé ke­rekednem, ezt most nagyon érez­tem. Nagyon örülök a sikernek, és csak elismerésemet fejezhetem ki a szervezőknek a profi körül­ményekért. A párosok döntőjére rögtön az egyes eredményhirdetés után ke­rült sor. Ez talán egyedül Galik- nak okozhatott némi problémát, aki még ki sem fújhatta magát jófor­mán az előző finálé után, a né­met Kraus oldalán a következő döntőben is érdekelt volt. A 18 éves fiú az ugyancsak NeuUlmból érkező Kraussal az esélytelenebb résztvevője volt a páros finálé­nak. Az ellenfél, a német Hor­nung—Touzil páros volt a nevesebb korábbi eredményei és a világ- ranglistán elfoglalt helye alapján. A ..magyarverők” előbb a Fekete- Krocskó, majd a Lányi-Tóth duót kényszerítették térdre, a döntőbe vezető úton. Az eredmény a várakozásnak megfelelően alakult, a németek két játszmában 6-1, 7-5 arányban le­győzték a Galik—Kraus kettőst. Petrovits József, a Magyar Tenisz Szövetség alelnöke, a verseny egyik szervezője és rendezője röviden így értéke'te az egyhetes küzde­lemsorozatot : A férfi egyes győztese Porumb, adogat a döntő mérkőzésén Fotó: Szundi György- Színvonalas küzdelmeket lát­hattunk, a magyar élmezőnyből itt lévő Noszály és Krocskó jól teljesí­tett. Előbbit a torna győztese, mig Krocskót a döntő másik résztvevő­je búcsúztatta, így nincs okuk szé­gyenkezésre, különösen, hogy Krocs­kó végül a 3. helyet szerezte meg. Egyedül Markovits hiányzott a leg­jobbak közül, ő az Egyesült Ál­lamokban egyetemi vizsgakötelezett­ségének tesz eleget. A mezőny vi­szonylag fiatal teniszezőkből állt, így a ranglistán elfoglalt helyük még jócskán javulhat a jövőben, nem érdemes most ennek alapján megítélni őket. Talán egy érdekes­ség ennek bizonyítására: 11 évvel ezelőtt az akkor még kevésbé is­mert Ivan Lendl js játszott Pé­csett egy tornán, és bár a döntő­ben kikapott, határozottan kijelen­tette, hogy ennek ellenére egyszer még világelső lesz . . . Neki tény­leg sikerült, majd meglátjuk, mi lesz a mostaniakkal. A szatelit körverseny következő állomása Agárd lesz, utána Nyír­egyháza, majd Érden, a mestertor­nán ér véget a sorozat. Szűcs Zsolt llflegy ebaj n oksag PEAC-Szigetvár 1-0 (1-0). Egyetemi sporttelep, 100 néző. V.: Szinger. Nyomasztó fölényben játszottak az egyetemisták, rögtön az első pilla­natoktól. Bár a szigetváriaknak sé­rülés miatt már az első 20 percben mindkét cseréjüket ki kellett használ­ni, nem ezen dőlt el a találkozó sor­sa. A hazaiak sokkal többet támad­tak, és nem az ellenfél védőin mú­lott, hogy nem rúgtak sokkal több gólt. Góllövő: Kovács. Beremend-PBTC 6-3 (2-0). Bere­mend, 150 néző. V.: Szloboda. Az időnként látványosan játszó hazai csapat nagyobb különbséggel is nyerhetett volna. G.: Fülöp (3), Pol­gári (2), Horváth, ill. Zab (2), Nagy G. P. Zsolnay-Bicsérd 2-1 (1-1). Zsol- nay-pálya, 50 néző. V.: Kulcsár. A jól játszó vendégek ellen a nagyobb rutin döntött. G. : Schmidt, Foral, ill. Vörös. P. Kinizsi-Sásd 1-0 (1-0). Kovács­telep, 100 néző. V.: Bencsik. Nagy küzdelemben kiizzadt hazai győze­lem született. Góllövő: Lajtai. Sellye-Harkány 6-1 (3-0). Sellye, 500 néző. V.: Sör. Jó játékkal, sok góllal hálálta meg a Sellye a lel­kes, nagyszámú közönségét. Góllö­vők: Goják, Vásáros, Bíró, Bódog, Pfeiffer, Hofsteier, ill. Pazaurek. Töttös-Vasasi Bányász 2-1 (1-0). Vasas, 100 néző... V.: Csuti. Megér­demelt vendégsiker. Góllövők: Sza­bó A., Freilics, ill. Varga. Szentlörinc-Újpetre 2-0 (2-0). Szentlőrinc, 150 néző. V.: Vén. Első félidei jobb támadójátékával bizto­san nyert a hazai együttes. Góllö­vők: Matosics. Kasza. P. Postás-Szajk 2-1 (1-1). Postás­pálya, 200 néző. V.: Varga. A végig fölényben játszó Postás meglepetés­re csak egy góllal tudott nyerni a lelkesen játszó Szajk ellen. Góllövők: Szabó, Ábrahám, ill. Patócs. A megyei I. osztály állása 1. PEAC 29 22 6 1 62-19 50 2. P. Postás 29 21 6 2 60-25 48 3. Sellye 29 19 7 3 73-2? 45 4. Szajk 29 15 6 8 52-28 36 5. Újpetre 29 14 8 7 39-27 36 6. Beremend 29 10 12 7 42-33 32 7. Harkány 29 13 5 11 44-43 31 8. P. Zsolnay 29 13 4 12 45-35 30 9. Töttös 29 11 6 12 31-38 28 10. P. Kinizsi 29 9 4 16 36-48 22 11. Bicsérd 29 6 9 14 31-44 21 12. Szigetvár 29 7 7 15 30-44 21 13. PBTC 29 7 7 15 24-56 21 14. Vasasi B. 29 6 3 20 25-55 15 15. Sásd 29 4 6 19 22-54 14 16. Szentlőrinc 29 4 6 19 23-63 14 1. MTK-VM—Pécs 1-2 2 2. Vasas-Bp. Honvéd 1-1 X 3. Volán FC—Tatabánya 2-0 1 4. Veszprémi FC-Újpest 2-2 X 5. Karlsruhe—1. FC Köln 1-1 X 6. Nürnberg—B. München 0-1 2 7. St. Pauli—Frankfurt 1-1 X 8. VfB. Stuttgart-Hamburg 2-0 1 9. Avellino—Reggina 1-1 X 10. Brescia—Lucchese 2-1 1 11. Messina-Udinese 2-2 X 12. Modena—Cremonese 0-0 X 13. Verona—Salernitana 0-0 X 14. Békéscsaba—Ferencváros 1-1 X Fekete, piros, zöld olasz tornacipők és Benetton cipők érkeztek a STÍLUSBA Citrom u. 7. (5666)