Új Dunántúli Napló, 1990. november (1. évfolyam, 209-238. szám)

1990-11-26 / 234. szám

1990. november 26., hétfő uj Dunántúlt napló 7 Izgalmas partik Újvidéken Hírügynökségek egy behäng ­Labdarugó 119B II. Reit volt a nyerőember Martina, a mohácsiak középpályása viszi át a labdát a sopro­niak védelmén, ,a háttérben „Új Barázda Tsz SE, Mohács" fel­iratú trikóban /szemlélődő úriember pedig nem {más, mint a já­tékvezető - aki a hazaiak szertárosától kapott - kölcsönbe egy mezt, a.mérkőzésre Fotó: Szundi György zó jelentése, hogy Újvidéken izgalmas partik jellemzik a salkkolimpia küzdelmeit. Az eddigi hét forduló után mind a férfi, mind a női mezőny­ben kiélezett a küzdelem, s a szakemberek nemigen vállal­koznak jóslásokra. A lebonyo­lítási rendszerből eredően, va­lamint a kiegyensúlyozott me­zőnyt figyelembe véve minden fél pontnak nagy jelentősége van, helyezések sorsát dönti el. A két magyar együttes kö­zül az olimpiai bajnoki címet védő női válogatott magabiz­tosan tartja elsőségét, egy pont előnnyel a nagy vetély- társ, és az egykori trónjának visszaszerzésére törekvő szov­jet csapat előtt. A férfiaknál jelenleg szovjet—amerikai pár­harc látható az élen, de nem kisebb az esélye a csehszlo­vák és angol csapatnak sem. A magyarok 16,5 ponttal ötös •holtversenyben a 19. helyen állnak. Szombaton francia földön, a lyoni Kongresszusi Palotában folytatódott a Kaszparov-Kar- pov sakkvilágbajnoki páros­mérkőzés. A korábban az Egyesült Államokban 6-6-ra végzett, ezzel az „első felvo­násban" azonos mérleget el­ért két szovjet sportember 13. összecsapásán hírügynökségi elemzések szerint inkább Kasz- parov volt az, aki bizonyos fo­kig újított, azaz eltért a meg­szokott lépésektől. Mindazon­által a világossal játszó Kar- povnak volt kedvező támadási lehetősége a találkozó elején. Később Karpov érezhető idő­zavarba került, és a vezércsere kifejezetten megerősítette Kaszparov helyzetét. A vasár­nap délutáni folytatást meg­előzően — ismert, az erőpróba függőben maradt, Karpov bo­Arnint azt az elmúlt hetek, hónapok eseményei is bizo­nyították, a Nemzetközi Ama­tőr Atlétikai Szövetség (IAAF) igen komolyan folytatja a doppingellenes harcot, s a vétségeket rangra, címekre való tekintet nélkül torolja meg. A megszigorított rostán az idén több nagy bajnok is fennakadt. A legszigorúbb büntetést azonban nem az anabolikus szteroidokat, vagy­is az igazi „kemény drogo­kat” fogyasztók kapták, ha­nem egy 34 éves távolugró, aki pedig „mindössze" serken­tőket szedett a versenyek előtt. Larry Myrioks, kétszeres fe­dettpályás világbajnok (1987 és 1989), az 1988-as szöuli olimpia bronzérmese a sport­ág nagy egyéniségei közé tar­tozik, ezért különösen szomo­rú, hogy hosszú pályafutása csúfos véget ért. A távolugró kálváriája februárban, az amerikai fedettpályás bajnok­ság után kezdődött, amikor a doppingvizsgálat kimutatta, hogy tiltólistán szereplő ser­kentők kerültek szervezetébe. Ez még az enyhébb dopping­vétségek közé tartozik, a ten­gerentúli szövetség így csu­pán hároméves kényszerpihe­nőt szabott ki. A veterán ugró bizonyára azt hitte, az ügy ezzel lezá­rult, de mint kiderült, téve­dett. Hamarosan megérkezett ugyanis az IAAF értesítése, amelyben közölték az ame­rikai szövetséggel: Myrioks ja­nuárban részt vett a kanadai A 7. forduló kiemelkedő -mérkőzéseinek eredményei (a magyaroké már ismert), és az állások: Férfiak: Szovjetunió—Egye­sült Államok 2,5-1,5, Jugo­szlávia—Cseh és Szlovák SzK 1-2 (1), NDK-NSZK 1,5-2,5, Ausztrália—Anglia 0,5-3,5, Spa­nyolország—Albánia 0,5-1,5 (2). Az élcsoport: Szovjetunió és Egyesült Államok 19,5—19,5, Cseh és Szlovák SzK (1), Ang­lia 19-19, NSZK, Bulgária 18,5-18,5. Nők: Egyesült Államok— Kína 1,5-1,5, Spanyolország- Argentíno 2-1, Dánia—Kuba 0-3, Ecuador—Olaszország 1,5­I, 5, Brazília—Albánia 1,5-1,5, Jugoszlávia—Lengyelország 2-1, Cseh és Szlovák SzK—Görög­ország 1-1 (1), Svédország­Skócia 2-1. Az élcsoport: Magyarország 18, Szovjetunió 17, Kína 14,5, Jugoszlávia, Bulgária 14—14, Egyesült Államok, Jugoszlávia II. 13,5-13,5. rítékolta következő lépését - hozzáértők szerint aligha vár­ható más eredmény, mint újabb döntetlen.- Karpov sokáig nagyszerű­en építgette győztesnek tűnő állását, de utána eljátszotta azt az idő szorításában - nyi­latkozta a Lyonban, a hely­színen tartózkodó amerikai sakkozó, Mike Volvo. — Különleges játszma volt ez a szombati — elemzett az an­gol nagymester, William Wat- tson. — A múltban már több, hasonló lépéskombinációjú par­tit váltottak egymással, óm ak­koriban igen korán döntetlen­re adták, azaz nern túl sok energiát emésztettek fel. Most azonban hallatlanul nagy csa­ta folyt, „barci szellemük" te­hát kiválónak nevezhető. Hamiltonban és a spanyolor­szági Sevillában rendezett fe­dett pályás viadalokon, s mindkét doppingellenőrzés po­zitív eredményt hozott. Ez annyit jelent, hogy a balsze­rencsés atlétát valószínűleg ugyanazért a vétségért leplez­ték le három egymást követő versenyen, s a nemzetközi szabályok értelmében ezért végleges eltiltás jár . . . Larry Myricks április 13-a óta gyakorlatilag visszavonult, bár többször is jelezte, hogy „előrehaladott" kora ellenére szívesen folytatná a verseny­zést. ügyével legutóbb az amerikai szövetség, a TAC különbizottsága foglalkozott, s a testület javasolta: a távol­ugrónak jövő év április 13-án, miután egy esztendőt letöltött büntetéséből, engedélyezzék a visszatérést.- Nem tartom elképzelhe­tetlennek, hogy a TAC meg­adja Myricks-nék a rajtenge­délyt, s ebben az esetben ta­lán az IAAF is felülvizsgálja korábbi döntését — nyilatkoz­ta Pete Cava, a szövetség szóvivője. A határozatot, amely való­színűleg kedvező lesz Myricks- nék, a TAC Végrehajtó Bizott­sága mondhatja ki. Az „ítélet- hirdetésre" a hírek szerint •hétfőn, a Washington állam­beli Seattle-ben kerül sor, az amerikai szövetség éves köz­gyűlésén. Korántsem elképzel­hetetlen, hogy Myricks a nyá­ron már találkozhat régi nagy ellenfelével, Szalma László­val... Mohács-Sopron 1-0 (0-0) Mohács, 1600 néző. V.: Ma­rosvári. Mohács: Antal ­Rumszauer, Katona, Kiss Gy.. Reit - Becker, Kovács L., Martina — Ratting, Hrotkó, Adi (Nagy E., a 80. percben). Edző: Weiszbart József. Sop­ron: Kállai - Kelemen, Bala­ton, Horváth L., Nagy - Skul- téti. Halász (Hujber, a 65. p.), Pintér, Vékony - Majo­ros, Deák (Varga. az 55. percben). Edző: Készéi Fe­renc. Az elmúlt heti, idegenbeli 3-0-ás győzelmet követően a m oh ácsia k láthatóan nagy kedvvel vetették magukat a küzdelembe — olyannyira, hogy a soproniak az első húsz percben csupán egyszer ju­tottak el Antal kapujáig. Igaz, akkor majdnem ki is tört a botrány . . . Történt, hogy Ma­joros, a vendégek jobbszélső­je már az alapvonalon túlról kanalazta vissza a labdát Deák elé, aki jó lövést kül­dött a mohácsiak kapujára — miközben a lelátókon helyet foglalók fennhangon Maros­vári játékvezető felmenőit em­legették. A hazaiak fölénye - mint •később kiderült — az első fél­időben meddőnek bizonyult: hiába támadott a Mohács, •hiába billent szinte fel a pá­lya, a vendégek védelme olyan magabiztos volt, mint az oroszok Sztálingrádnál - így valamire való helyzet ki sem alakulhatott Kállai kapu­ja előtt. Szünet után, a 46. percben végre a kapu előtt is történt valami: Kovács L. adott be a jobb oldalról, Adi megelőzte elmélázó védőjét, de 5 mé­terről leadott lövését a sop­roni kapuvédő menteni tudta. Tartotta fölényét a ' hazai csapat, s lelkesedése a 64. percben gólt eredményezett. Ekkor Beckert buktatták a 16-os vonala előtt, s a sza­badrúgásból - a leguritás utárf — Reit úgy lőtt a há­lóba, hogy a tabda az egyik vendégvédö lábán irányi vál­toztatott. (1-0). A 70. percben Antalnak is melege lett: Halász éles szög­ből leadott beadásszerű lö­vése azonban elsuhant ke­resztben a gólvonal előtt. Az ellentámadásnál Adi beadása után Ratting 5 méterről a ve­tődő kapusba lőtt. Feljött a Sopron, a 80. percben egy közeli lövést előbb Antal mentett bravúrral, az ismétlésnél már a kapufa segítségére is szükség vált, s a tűzijáték befejező részében pedig az utolsó bombát egy mohácsi láb hatástalanította Siklósi Tenkes SE-Kaposvári Rákóczi 4-0 (3-0). Siklós, 400 néző. V.: Pauer. Siklós: Pál — Kapitány, Kovács, Keresztes, Gél lén - Weinert, Kiss, Túrái (Kosztolányi), Rózmer — Ko­lompár, Szriimácz. Edző: Lo­vász János. Kaposvári Rákó­czi: Házi - Horváth, Zsirai (Szabó), Bognár, Baranyai — Richter (Somogyi), Hanusz, Kánpáti, Adorján - Gyurics, Neubauer. Edző: Horváth Mik­lós. A hazat csapat nagyszerűen kezdett, és a 20. percben már 3-0-ra vezetett. A 21. percben Kolompár kiállítása után tíz főre csőikként a Siklós, de en­nek ellenére a második fél­időben ügyesen védekezett és emberhátránya ellenére még inövelni tudta előnyét. G.: Szrimácz, Túrái, Weinert, Ke­resztes.- a dologból csupán csak egy szerény szöglet lett. Az utolsó tíz percben job­bára a vendégek támadtak, de helyzetet már nem sike­rült kidolgozniuk. Weiszbart Józsel: - Egy jól védekező csapattal szemben második télidéi játékunk alap­ján megérdemelten győztünk. Oroszlány, 500 néző, v.: Segovits. Oroszlány: Simon - Miski, Tóth, Verő, Filep — Herceg (Szabó, 62. p.), Pa­lásti (Selymes G., 70. p.), Mé­száros - Bujtor, Dudás, In- czédi. Edző: Máté Aladár. Komló: Tábit - Miklós, Vuk- mann, Tigyi, Andreidesz — Nagy (Katona, 46. p.), Gyu­rimé (Szatmári, 81. p.), Hoh- mann, Stemler - Kiszeiy, Lu­kács. Edző: Kresz László. A két félidő alapján a lelkes komlói csapat nemcsak lelkesedésben, hanem játék­ban is felülmúlta ellenfelét, csak gólt nem tudott lőni. Jók: Simon, Filep, Tóth, ill. Stemler, Tigyi, Hohmann. Máthé Aladár: - Dicsére­tes, hogy egy hazai mérkőzé­sen gólt sem kaptunk, táma­dójátékunkat hűen kifejezi a 0-0. Ajándékba kaptunk egy pontot a jól játszó Komló el­lenében. Kresz László: — Idegenben Bóly-Csurgó 3-0 (1-0). Csur­gó, 300 néző. V.: Lang. Boly: Puch — Burai (Göller), Fitt, Macsi, Virág (Pál) — Kosa, Kirchner, Szomor, Bíró — Papp, Varga. Edző: Hajdú Dezső. Csurgó: Belovári — Kovács, C. Kovács, Béke - Puskás, Bódis, Göbölös, Hor­váth, Bertus — Nagy (Gyurka), Rituper (Tóth). Edző: Deme Imre. Szünet után a hazai védelem kétszer is súlyosan hibázott, amit a vendégek ki­használtak, azzal el is dőlt a találkozó sorsa. G.: Papp, Kirdhner, Kása. Paksi SE-Barcs 4-1 (4-0). Paks, 800 néző. V.: Kovács N. Paks: Gróf — Héregi, Horváth J., Szabó, Fábián — Lacza (Somogyi), Márkus, Porga, Horváth P. - Kálmán, Bérezé­si (Mácsiik). Edző: Lakii Zoltán. Köszönjük közönségünknek a sportszerű biztatást és a ki­tartást a csapat mellett. Készéi Ferenc: - Dicséretes teljesítményt nyújtottunk a szezonban, s Így is ■ fejeztük be. Én is befejezem Sopron­ban a tevékenységemet, mert ilyen körülmények között a jö­vőben nem látom értelmét a munkának.(pauska) dicséretes az egy pont, de a második félidő játéka alapján feltétlen győzelmet érdemel­tünk volna. Takács Ede További eredmények: ZTE- Nagykanizsai Olajbányász 1-1, Haladás—BKV Előre 3-0, Szek­szárdi Dózsa—BMTE-Törley 1-1, Dunaferr—Sabaria-Tipo 2-1 (2-1), III. kér. TTVE—Paksi Atom 1-0, Dorog-Ajka 0-0. Az NB II. állása: 1. Haladás VSE 14 9 3 2 32-15 21 2. Zalaegerszeg 14 7 5 2 27-13 19 3. III. kér. TTVE 15 7 5 3 10- 7 19 4. Dunaferr 15 6 6 3 26-18 18 5. Oroszlány 15 5 6 4 11-10 16 6. BKV Előre 14 6 3 5 16-13 15 7. Paksi Atom 15 5 5 5 18-17 15 8. Dorog 15 5 4 6 15-15 14 9. Szekszárd 14 4 6 4 13-17 14 10. Mohács 14 4 5 5 8-10 13 11. Sopron 15 4 5 6 18-22 13 12. Nagykanizsa 15 2 9 4 17-21 13 13. Ajka-Hungalu 15 4 5 6 12-16 13 14. BMTE-Törley 15 4 3 8 16-31 11 15. Komló 15 4 2 9 18-23 10 16. Sabaria-Tipo 14 3 4 7 10-19 10 Barcs: Szlovák — Holdosi, Hammer, Szabó, Bolhái (Haj- mási) — Tóth, Papp, Nagy, Bencsilk (Kiss) - Altmann, Minor. Edző: Bőzsöny János. Az első félidőben a hazaiak ötletes sziporkázó játékot nyújtottak, szünet után a Duma-partiak a biztos vezetés tudatában visszafogták az ira­mot, így a vendégek is több formás támadást vezették. G.: Porga (2), Márkus, Kálmán, ill. Minor. Mázaszászvári Bányász-Ka­posvári Honvéd 0-0. Máza­szászvár, 200 néző. V.: Makai. Mázaszászvár: Göríföl — Kol­lár, Maglódi, Sztoics, Dömény — Ambrus, Csoboth, Gergely (Kaszler), Orsós — Szigeti, Róth. Edző: Kollár Sándor. Kaposvári Honvéd: Adóm — Várnék, Priol, Vass, Varga ­Az első lyoni játszma „döntetlengyanús” Myricks „kegyelmet” kap? Lubdaraaä mb in. Kiütéssel nyert a Siklós Oroszlány-Komló 0-0 Zámbó, Bárány, Horváth, Csáth — Kocsis (Horváth II.), Sipőcz (Ángyán). Edző: Köves László. Jó iramú mérkőzésen igazságos döntetlen született. Kiállítva: Varga (K. Honvéd). Boglárielle-Dombóvári Va­sas (1-0), Boglárlelile, 200 né. ző. V.: Szinger. Boglárlelle: Majzlinger - Brettner, Par- davi, Sümegi, Pacsai — Hol- lósi (Juhász), Korolknai, Kötél, Magyar — Toldy (Becsei), Bo- da. Edző: Kenéz István. Dom­bóvár: Csetnéki - Siklód!, Lutzek, Tarnaii, Korvicska — Víncze, Horváth, Gergics, Csa­nádi - Fazekas, Reizinger. Edző: Horváth Géza. A min­den csapatrészében jobb Bog­lárlelle Sima győzelmet ara­tott. G.: Boda (11-esből), Ko­roknál. Kaposvárt Épitők-Somberek 0-0. Kaposvár, 200 néző. V.: Dravecz. Építők: Ferencz — Hortobágyi, Balassa, Varga, Papp - Samu (Kiss), Dékámy (Czabula), Vida - Boday, Krisztián. Edző: Horváth La­jos. Somberek: Bánki — Ben- des, Pauska, Óbert, Illés (Ja­kab) - Kamii, Lutz (Vezér), Dárdai, Bernáth — Szeltz, Csi- bi. Edző: Dárdai Pál. A több gólhelyzetet kihasználatlanul hagyott hazaiak közelebb áll­taik a győzelemhez. További eredmények: PVSK- Kisdorog 2-2 (2-0), MÁV NTE—Marcali 0-0. Az NB III. állása: 1. Paksi SE 15 10 2 3 37-14 22 2. Bólyi SE 15 9 2 4 28-17 20 3. Rákóczi FC 15 8 3 4 23-14 19 4. PVSK 15 6 6 3 20-11 18 5. MÁV NTE 14 6 5 3 19-12 17 6. Siklós 14 5 6 3 15-10 16 7. K. Honvéd 14 5 6 3 15-12 16 8. Somberek 15 6 4 5 24-23 16 9. Barcs 15 4 8 3 14-14 16 10. Mázaszászvár 15 6 2 7 17-18 14 11. Marcali 15 5 3 7 23-20 13 12. Csurgó 15 4 4 7 12-25 12 13. Boglárlelle 14 5 1 8 11-17 11 14. K. Építők 15 4 3 8 15-27 11 15. Kisdorog 15 4 2 9 19-31 10 16. D. Vasas 15 — 5 10 10-37 5 Megyebajnokság A sellyei 0-0-lal első a PEAC PEAC-Sásd 4-0 (4-0). Egye­temi sporttelep, 100 néző. V.: Gera. Az első félidőben fel­tartóztathatatlanul rohamozó egyetemisták gyorsan eldön­tötték a mérkőzés sorsát. G.: Kovács (2), Fekete, Túri. Bicsérd-Vasasi Bányász 3-1 (2-0). Vasas-bányatelep, 50 néző. V.: Berki. Hiába táma­dott többet a hazai együttes, a gólokat a vendégek lőtték. G.: Papp, Major, Bozó, ill. Pál. Pécsi Zsolnay-Harkány 3-1 (0-0). Porcelángyári pálya, 100 néző. V.: Vavika. Hetedszer győzött egymás után a porce­lángyári gárda. G.: Takács G., Nagy, Takács F. ill. Varga. Újpetre-Pécsi Kinizsi 1-0 (0-0). Kovócstelepi pálya, 50 néző. V.: Kelemen. Á célratö­rőbb játékot nyújtó Újpetre győzött. G.: Horváth Zs. Töttös-Beremend 1-0 (0-0). Beremend, 200 néző. V.: Né­meth. A nagyon gyengén ját­szó hazaiak ellen megérde­melten nyert a lelkesen és jól játszó vendégcsapat. G.: Kiss Gy. Szentlőrinc-Pécsi BTC 3-1 (2-0). Szentlőrinc, 150 néző. V.: Bencsik. Megérdemelten győzött a jobban küzdő hazai együttes. G.: Martin (11-es­ből), Kisfalvi, Turputz, ill. Nagy. Sellye-Pécsi Postás 0-0. Sellye, 500 néző. V.: Szőke. A nagy közönség előtt végig nagy küzdelmet hozott a két csapat rangadó mérkőzése. Szajk-Szigetvár 4-1 (3-0). A megyei I. osztály állása: 1. PEAC 15 12 2 1 40-13 26 2. P. Postás 15 11 4 — 28-14 26 3. Sellye 15 10 4 1 35-10 24 4. Szajk 15 9 3 3 33-15 21 5. Újpetre 15 9 3 3 21-12 21 6. P. Zsolnay 15 9 1 5 24-16 19 7. Töttös 15 7 2 6 19-21 16 8. Beremend 15 4 7 4 17-18 15 9. Harkány 15 5 4 6 21-20 14 10. P. Kinizsi 14 5 1 8 18-22 11 11. Bicsérd 15 2 5 8 15-22 9 12. Sziqetvár 14 3 3 S 13-22 9 13. PBTC 15 3 3 9 9-27 9 14. Szentlőrinc 15 1 4 10 12-35 6 15. Sásd 14 1 3 10 13-31 5 16. Vasas! B. 14 2 1 11 11-31 5