Új Dunántúli Napló, 1990. október (1. évfolyam, 179-208. szám)

1990-10-28 / 205. szám

Garaminak bejött a cseréje PMSC—Siófoki Bányász 2-1 (1-0) A börtön után — visszatér A zsokékirály újra nyeregben Újmecsekalja, 3 ezer néző. V.: Vágner. PMSC: Bodnár - Kónya, Balog, Palaczky - Me­gyeri (Nagy T., a 29. perc­ben), Bérczy, Braun, Czérna - Lovász, Czéh (Lehota, a 73. percben), Belansky. Edző: Ga­rami Józséf. Siófok: Bíró - Ko- lavics, Aczél, Olajos, Szabó - Keszeg (Zsadányi, a szünet­ben), Marozsán, Czigány, Meksz - Oz&áth (Magyar, a 63. percben), Páli. Edző: Var­ga István. Viszontagságos út után ér­keztek meg a siófokiak Pécs­re, a tartalék csapatuk azon­ban valahol elakadt, így csak a „nagyok” mérkőzésére ke­rült sor. Ennek legelején, a 2. percben Belansky húzta meg a bal oldalt, srép szóló után beadott, Lovász azonban óriá­si helyzetben naggyá tette Bí­rót azzal, hogy feladta neki az ötösön a labdát. Két pete múlva kotorászott először a zsebében a játékvezető, az on­nan kihúzott sárga lapot Meksz orra alá dugta, mert felvágta Lovászt. Czéh puská­zott el egy kínálkozó lehetősé­félidőben, annak legvégén Szabó sokadszor állította meg szabálytalanul Belanskyt, a Megyerit lerúgó siófoki hát­véd most már nem úszta meg sárga lap nélkül. A szünet után is színes volt a játék, már ami a sárga la­pokat illeti. A következőt Ba­log gyűjtötte be, mivel a neki kötényt adó Pálit hátulról el­kaszálta. Egy-egy Marozsán, illetve Belansky lövés után a 66. percben jött az egyenlí­tés. Meksz jobb oldali szögle­tére Aczél rástartolt, a rövid sarok felé indulva megelőzte a védőket, és 6 m-ről elegáns gólt fejelt a jobb alsó sa­rokba. (Aczél: - A gól előtti hely­zetet igy tanították nekünk a locisuliban, csak végre kellett hajtani.) Az újabb, most már min­dent eldöntő gól 10 perccel a lefújás előtt esett. Belansky a kesek voltak, de 1-1 -et köve­tően □ PMSC is rátett egy lapáttal. Egy siófoki védelmi hibát kihasználva, újabb pont­rúgás után ismét gólt szerzett a PMSC, amely utána már a fellazult, az egyenlítésért kitá­madó vendégek ellen újabb gólokat lőhetett volna. Ha a berúgott és a kihagyott hely­zeteket vesszük alapul, akkor a hazai győzelem megérde­meltnek mondható. Ha az el­lenfél kemény, lelkes, meg nem alkuvó játékát tesszük mellé, akkor szerencsésnek mondható a pécsi siker, ak­kor talán a döntetlen lett volna az igazságosabb. A PMSC-ben Bodnárnak ke­vés dolga akadt. Palaczky volt a védelem legjobbja. Bérczy a góljával, a végén két ki­tűnő, gólt igérö átadásával és az egész teljesítményével a csapat legjobbjának nevezhe­tő. Mozgékony volt megint Belapsky, gólt is szerezhetett További eredmények MTK-VM-Debrecen 1-0 (0-0). Hungária körút, 800 néző. V.: Pillér. Gólszerző: Ba­log (59. p. - 11-esből). Vasas-Veszprém 0-1 (0-0). /Fóy utca, 500 néző. V.: Szilá­gyi. Gólszerző: Plotár (80.). Bp. Volán-Békéscsaba 1-2 (0-0). Czabán Samu tér. 300 néző. V.: Molnár. Gólszerzők: Urbán- (84. p.), illetve Hor­váth (50.), Miklya (76.). Ami a labdarúgás világá: ban Pelé, vagy Maradona, a galopp rajongóinak ugyanazt jelenti a XX. század csodazso­kéjának, Lester Piggottnak a neve.. A tizenegyszeres sam- pion lovas, aki 29 klasszikus versenyben vezette győzelem­re lovait, s kilencszer hódí­totta el az epsomi derby, fő­diját, 1986-ban döntött úgy, hogy abbahagyja a veszélyes szakmát. Piggott élete azonban nem úgy alakult, ahogy elképzelte. A csendes „nyugdíjas" éve­ket nem sokáig élvezhette, 1987-ben ugyanis adócsalás miatt hároméves börtönbünte­tésre ítélték. Egy esztendőt töl­tött a rácsok mögött, majd szabadulása utón lovaglóórá­kat adott, hiszen a hosszúra nyúlt pereskedés felemésztet­te anyagi tartalékait. Lovait persze sikerült megőriznie, a négylábú kedvencektől semmi pénzért nem vált volna meg, s egészen mostanáig farmján fogadta azokat az előkelő ven­dégeket, akik arra vágytak, hogy a világ legjobb zsoké­jától tanulják meg a nyereg­ben maradás tudományát. Úgy tűnt, Piggott élete egye­nesbe ér. Talán ezért is szá­mított Nagy-Britanniában ha­talmas szenzációnak, hogy 55 évesen, bejelentette: képesnek érzi magát az újabb megmé­rettetésre, íqy visszatér a pá­lyára. A hír megdöbbentette az angolokat, hiszen túl az ötvenen már nem sokan vál­lalják az igen kemény fizikai és idegi megpróbáltatásokat. Lester Piggott mindenesetre átesett a kötelező orvosi vizs­gálatokon, és a versenybíró­ság szerepét betöltő zsoké­klub is megadta számára a rajtengedélyt. A közönség bi­zonyára örömmel üdvözli majd az egykori kedvencet, nem ál­lítható viszont, hogy a legna­gyobb istállók ■ tulajdonosai kapkodnának a visszatérő zso­kékirályért. Piggott ma már aligha tudja ugyanazt nyúj­tani, mint az ötvenes évek ele­jén, amikor csodagyerekként robbant be a turfosok tuda­tába, s időközben új sztárok születtek. Piggott érett korára is hű maradt szokásaihoz. A zsoké­király mindig is arról volt hí­res, hogy sem önmagáról, sem lovairól nem hajlandó nyilat­kozni. Egyelőre tehát az is ti­tok maradt, mi késztette a visszatérésre . . . tehoto (14-essel a hátán) félve elhojol, mégis o fejéről kerül o győztes pécsi gól a sofoki hálóba. Proksza László felvétele get még az első 10 percben, aztán Ozsváth' 16 m-es lövé­sét védte másodszorra Bodnár. Egy elhamarkodott Czérna- próbólkozás után a 18. perc­ben vezetéshez jutott a PMSC. Keszeg felrúgta Belanskyt a -bal oldalon, az alapvonalnál. A megítélt szabadrúgást a sér­tett bekanyarította,. az ötösön Bérczy és Lovász is felugrott fejelni, végül Bérczynek jött jobban a homlokára, és a labdát pattogósán a bal alsó sarokba bólintotta (1-0). Négy perc múltán Szabó csúnyán le- talpalta Megyerit (sárgát ér­demelt volna), akit ölben kel­lett a pályáról levinni: (Megyeri: - A térdem alatt talpalt le, csúnyán lelrepedt a bőr o lábamon. Szerencsére nincs törésem.) Palaczky szúrt rá 15 m-ről egy labdát - Bíró résen volt -, majd odaát Bodnár Czi­gány elől kivetődve hárított. A 30. percben Palaczky bosszút esküdve törlesztett, hátulról összecsapta Ozsváth bokáját, amiért sárga lapot kapott. Marozsán 25 m-ről bivalyerős szabadrúgást eresztett meg, ami elkerülte a kaput. A 37. percben több lövés is ment egymás utón a pécsi kapura, de mindegyik lepattant vala­melyik védőről, végül Keszeg felszabadított úgy, hogy fel­lökte Czérnát. Még ebben a bal oldali szögletzászlótól csa­vart be szabadrúgást. A nem­rég beállt Lehotára senki sem ügyelt, ő pedig 4 m-ről a ka­pu közepébe fejelt (2-1). (Lehota: — Nem tudtam el­kapni a lejemet a' labda elöl.) A 82. percben Bérczy indí­totta o felezővonalról innen rajtoló Lehotát. Aki teljesen egyedül rávezette a labdát Bí­róra, de elrúgni nem tudta mellette a 16-osón bélül', így a kapus ki tudta ütni azt. Lo­vász zárta a helyzetek kiha­gyásának sorát azzal, hogy Bérczy forintos átadását nem értékesítette közelről a 90. percben. Az idegenben lehető leg­egyszerűbb dologgal, a rom­bolással törődött csak jobbára a Siófok az első félidőben, egészen a pécsi gólig. Ebben a játékrészben a pécsiek vol­tak a jobbak, támadókedvüket több - igaz, kihagyott - hely­zet jelezte. Fordulatot hozott a játék a szünet után. Ebben a csereként beállt Zsadányi- nak van nagy szerepe, aki fel­pörgette a csapatát. A beál­lítása jó húzásnak bizonyult, átvette az irányítást a vendég- együttes. Nem ért váratlanul senkit, hogy kiegyenlített. A lendület vitte tovább a Bala- ton-partiakat, több tetszetős akciójukkal ráijesztettek a pé­csi szurkolókra. Hajtottak, lel­volna, de a hazai pályán még nem megy neki. Lovász érté­kelése helyett álljon itt egy szurkolói bekiabálás: „Sérül­jél meg, akkor legalább le­cserélnek!" A Siófokban Bíró egyébként jól védett volna, de ■ egy ka­pusnak két fejesgólt, egy meccsen kapni - nem éppen dicséretes. Aczél tanárosan söprögetett, fejelt egy tanítani való gólt is. Páli elöl próbál­kozott, ám a kapura nem volt veszélyes. Kellemes színfolt volt a csereként beállt Zsadányi játéka, karmesterként dirigál­ta a társait. Talán, ha a kez­dőben van, akkor. . . Garami József: - Az első 30 percben jól játszottunk, több gólt is lőhettünk volna. Megyeri kiválásával gazdát- len maradt á középpályás sor, nem tudtuk irányítani a já­tékot. De az utolsó 20 perc­ben újra mi kerültünk fölény­be, növelhettük volna elő­nyünket. Varga István: - Az eddigi lejátszott mérkőzéseken még egyetlen egyszer sem hivat­koztam külső tényezőkre. Ez­úttal a jó! játszó Siófokot a játékvezető losztotta meg a pontszerzéstől.' Horváth László Az NB I. állása: 1. Bp. Honvéd 10 6 1 1 20- 6 17 2. Váci Izzó 10 7 2 1 16- 6 16 3. Veszprém 11 5 6 — 13- 8 16 4. FTC 10 6 2 2 22- 6 14 5. Tatabánya 10 5 3 «2 14-11 13 6. PMSC 11 6 — 5 11- 9 12 7. Siófok 11 2 6 3 10-10 10 8. Békéscsaba 11 4 2 5 13-14 10 9. MTK-VM 11 4 2 5 13-16 10 10. Rába ETO 10 4 1 5 16-14 9 11. Vasas 11 4 1 6 17-21 9 12. Szeged 10 3 3 4 6-12 9 13. Ú. Dózsa 10 3 1 6 14-18 7 14. Videoton-W. 10 2 2 6 11-19 6 15. Debrecen 11 1 4 6 4-12 6 16. Bp. Volán 11 2 — 9 12-28 4 Megyebajnokság P. Kinizsi—Szajk 2-0 (0-0). Kinizsi-pálya, 50 néző. V.: Va- vika. A minden csapatrészé­ben jobb hazai csapat megér­demelten nyert. G.: Bősz (ön­gól), Lajtai. P. Zsolnay-Újpetre 2-0 (2-0). Zsolnay-pálya, 100 néző. V.: Szinger. Biztos hazai győze­lem. G.: Jávor, Takács G, MLSZ­közlemény A Magyar Labdarúgó Szö­vetség kéri az NB l-es és NB II-es klubokat, hogy az október 27—28. felnőtt bajno­ki mérkőzéseiket lehetőség szerint tartsák meg. Ameny- nyiben az ismert okok, azaz a közlekedési nehézségek mi­att valamelyik találkozó el­marad, úgy az MLSZ kéri, hogy az érintett csapatok kép­viselői október 30-án, kedden 15 órára jelenjenek meg a szövetség .székházában egyez­tetés végett. * Az MLSZ ugyancsak kéri, hogy az NB lll-as felnőtt és ifjúsági bajnoki mérkőzéseket is lehetőség szerint rendezzék meg. Amennyiben a forduló valamely mérkőzése elmarad, úgy a területileg illetékes ver­senybizottság legközelebbi szövetségi napján az érintett csapatok képviselői jelenjenek meg. Új.vasárnapi Dunántúli Napló, az Axel Springer-Budapest Kiadó Kft. pártoktól független lapja Felelős vezető az ügyvezető igazgató Főszerkesztő: LOMBOSI JENŐ Főszerkesztő-helyettesek: BÁLING JÓZSEF, GÁRDONYI TAMÁS és MIKLÓSVÁRI ZOLTÁN Kiadja: az AS-B Kft Baranya Megyei Irodája, felelős: MOLNÁR GYÖRGY irodavezető Szerkesztőség és kiadóhivatal: Pécs, 7601 Hunyadi út 11. PL: 134 Telefon: 15-000. Szerkesztőségi telex: 12-421. Telefax: 22-301. Kiadó telex: 12-320. Készült a Pécsi Szikra Nyomdában. Pécs, Engel János út 8. 7630. Telefon: 32-177. Telex: 12-211. Felelős vezető: DR. FARKAS GÁBOR Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető bármelyik hírlapkézbesítő postahivatalnál, a hírlapkézbesítőknél, a posta hírlapüzleteiben és a Hírlapelőfizetési és Lapellátási Irodánál (HELIR), Budapest XIII., Lehel u. 10/A 1900. közvetlenül vagy postautalványon, valamint átutalással Postabank Rt. 219-98636 021-02799 pénzforgalmi jelzőszámra. Előfizetési dj egy hónapra 25 forint, negyedévre 75 forint, félévre 150 forint, egy évre 300 forint ISSN 0865-9125 vcisörnapi Dunántúlt napló HWHLÍvl 1, LliilLLMIiESfWgfeft Ónodi: újabb összetett bronzérem Pénteken késő este a nők összetett versenyével megkez­dődött Brüsszelben a 8. Tor­nász Világ Kupa. A hat se­lejtezőverseny alapján 18 sportolónő vívta ki az indulás jogát a fináléban, és hozzá­juk csatlakozott a rendezők jogán két belga tornásznő. A szabadon választptt gya­korlatokból álló viadalon az nem okozott meglepetést, hogy kettős szovjet siker szü­letett. Annál nagyobb szenzá­ciót jelentett azonban az, hogy az aranyérmet az ere­detileg csak tartalékként ne­vezett, 15 éves Tatjana Li­szenko nyakába akasztották. A fiatal tehetség élete első nagy nemzetközi győzelmekor nem kisebb egyéniséget uta­sított maga mögé, mint olim­piai, világ- és Európa-bajnok honfitársát, Szvetlána Boginsz- kaját, akit idén már másod­szor fosztottak meg trónjától. A Jóakarat Játí kokon_ ugyanis a szintén szovjet Natalja Ka­li nyi na győzte le. A VK-döntő egyetlen ma­gyar résztvevője, Ónodi Hen­rietta remekül helytállt; csak­úgy, mint az athéni EB-n és a seattle-i Jóakarat Játéko­kon, bronzérmes lett. Ez egy­ben azt is jelenti, hogy az idei világversenyeken csak szovjet tornásznők tudták meg­előzni a békéscsabaiak 1-6 éves Európa-bajnokát, aki Brüsszelben két szer után még az élen állt. A gerendán azonban kisebb hibát követett el, így a nagy közönségsikert aratott talajgyakorlata mór- csak a dobogóra kerüléshez volt elegendő. Pénteki teljesítménye alap­ján Ónodi mind a négy sze­ren a döntő résztvevője lehet vasárnap. Ami elmaradt A labdarúgó NB l-ben a Rába ETO—FTC, a Vác—Tata­bánya, a Bp. Honvéd-Szeged, a Videoton-Waltham—Ü. Dó­zsa, az NB ll-ben a Haladás- Mohácsi Új Barázda Tsz SE, az NB III-ban a MÁV NTE- Kap. Honvéd, a megyebajnok­ságban a Vasasi B.—Sásd, a kosárlabda NB l-ben a férfi­aknál a Dombóvár—Körmend (még pénteken), a Sop.o.n- PVSK férfi-, továbbá a Tungs­ram SC-PVSK női mérkőzés. Kézilabda TOT o 1. Rába ETO—FTC elmaradt 2. Düsseldorf—Karlsruhe 3. Eintracht Frankfurt— 5-2 1 Bayern München 1-4 2 4. Hamburger SV—Nürnberg 5. Kaiserslautern— 4-0 1 Wattenscheid 6. 1. FC Köln­1-1 z Bayer Uerdingen 7. Mönchengladbach­• 3-1 1 Bayer L'everkusen 1-1 X A többi mérkőzést játsszák. vasárnap Mai sportműsor PEAC—Csurgó 25-24 (13-15). NB II. férfiak, Pécs. A hazai­ak legjobb dobói: Danyi (9), Kőszegi (7), Sei (4). Karpov egyenlitetl A Kaszparov-Karpov sakk­világbajnoki párosmérkőzés pénteken függőben maradt 7. játszmáját szombaton Kaszpa- rov folytatás nélkül feladta, így a kihívó Anatolij Karpov egyenlített a világbajnok Gar- ri Kaszparov ellen, s hét parti után 3.5:3.5 az állás. Labdarúgás. NB II.: Komlói Bá- nyász-BMTE Törley, Komló, 13.30. NB III..: Somberek—Marcali, Som­berek, 13.30. Boly—Barcs, Boly, 13.30. Boglárlelle—Siklós, Boglár­lelle, 13.30. Mázaszászvár—PVSK, Mázaszászvár, 13.30. Megyebajnok- sag: Harkány—PBTC, Harkány, 13.30. Bicsérd—Töttös, Bicsérd, 13.30. Szentlőrinc—P. Postás, Szent­lőrinc, 13.30. Beremend—Szigetvár, Beremend, 13.30. Sellye—PEAC, Sellye, 13.30. Sakk. OB I., férfiak: Mereszjev SE—PSC. Tapolca. 9.00. Röplabda. NB II., férfiak: PEAC— Tab, POTE-csarnok, 13.00. A PMSC-Siófok mérkőzés eredményét eltaláló pályá­zóink közül a szerencse Thernesz Tiborné, 6500 Baja, Klap­ka u. 26. szám alatti lakosnak kedvezett, akinek a 200 forintos vásárlási utalványt postán küldjük el. A e heti szelvények beérkezési határideje péntek déli 12 óra. Pá­lyázni csak a lapból kivágott szelvénnyel lehet, amelyet nyílt levelezőlapon kell a szerkesztőségünk címére (7601 Pécs, Hunyadi út 11.) beküldeni. Főmérkőzés: PMSC-Vasas: ............................................................. P ótmérközés: Siófok- Bp. Honvéd ............................................... A pályázó neve: ................................................................................... L akcíme: .................................................................................................