Új Dunántúli Napló, 1990. szeptember (1. évfolyam, 149-178. szám)

1990-09-03 / 151. szám

A bányásznap meghozta a várva várt győzelmet Komloi Bányász— I. kér. TTlfE 1-0 (0-0) Komló, 800 néző. V.: Lett- rich. Komló: Tóbit - Miklós, Lajos, Vukmann, Andreidesz — Nagy, Szatmári, Katona, Stem- ler — Varga, Pálcsa (Lukács, a 66. percben, Hohmann, a 81. percben). Edző: Kresz László. III. kér.: Zay - Kriszt, Tóth G., Tóth I. L., György — Gelics, Szabó, Bojics (Tóth II. L., az 59. percben) — Árky, Muraközi, Bolvári (Sokorai, a 70. percben). Edző: Eich László. A pont nélkül álló komlói­aktól joggal várt harcos szel­lemet, gólratörő játékot a bányásznapon ritkaságszámba menő, alig 800 főnyi közön­ség. A Bányász játékosai azonban az első félidőben a minimális elvárásoknak is csak annyiban tudtak megfelelni, hogy a vendég fővárosiak sem tudtak gólhelyzetet teremteni. Igaz, ők nem is nagyon akar­tak Tábit kapuja elé kerülni, tökéletesen elég volt számuk­ra, hogy biztosan tartják a döntetlent. A második félidőben már gólveszélyes támadások veze­tésére is futotta a Komló ere­jéből. Az 50. percben az NB II-es újonc Nagy Antal 10 méteres lövése a jobb oldali kapuvasról pattant vissza, 10 perccel később pedig vezetést és győztes gólt szerzett a Komló. 19 méteres legurított szabadrúgásból Mikós nagy erővel lőtte kapura a labdát, Zay melléről kipattant és a középen érkező Szatamári az 5-ösről laposan a hálóba lőtt. 0-0). Az utolsó félóra sem hozott újabb eseményeket, bár a fővárosiak már többet pró­bálkoztak, támadásaik semmi veszélyt nem jelentettek, így a Bányász nehezen kivívott elő­nye megmaradt. A harmadik fordulóban sze­rezte meg első bajnoki pont­jait a Komló. A vártnál nehe­zebben, a vártnál gyengébb teljesítménnyel. A két előző fordulóban a vasárnapinál jobb játék is vereséget ered­ményezett, igy örülhetnek a Bányász játékosai, hogy a III. kerüíet kellemes partnernek bi­zonyult. Jók: Miklós, Nagy, Szatmári, ill. Kriszt, Szabó. Grünwald Géza NB II. nyugati csoport: 1. ZTE 3 2 1 — 9-4 5 2. Ajka 3 2 1 — 5-2 5 Haladás VSE 3 2 1 — 5-2 5 4. Dunaferr 3 1 2 — 8-5 4 5. BKV Előre 3 1 1 1 4-3 3 6. III. Kér. TTVE 3 1 1 1 3-2 3 Mohács 3 1 1 1 3-2 3 8. Nagykanizsa 3 — 3 — 4-4 3 9. Oroszlány 3 1 1 1 2-2 3 10. Szekszárdi D. 3 1 1 1 5-6 3 11. Komló 3 1 — 2 5-6 2 12. Sabaria 3 — 2 1 1-3 2 13. Paks 3 1 — 2 3-6 2 14. Sopron 3 — 2 1 1-4 2 15. BMTE-Törley 3 1 — 2 3-8 2 16. Dorog 3 — 1 2 2-4 1 Labdarúgó NB III. ■ — ■ ¥ ■ ■ BMTE Törley-Mohácsi Új Barázda TSZ SE 1-0 (0-0) Promontor utca, 800 néző. V.: Molnár II. J. BMTE Törley: Lippai - Takó, Martin, Bátyi, Gégény — Jankov, Bősze, Ba­logh, Vincze (Szabó, a 84. percben) - Kormány (Gál, a 89. percben), Kántor. Edző: Sárközi Lőrinc. Mohácsi Új Barázda TSZ SE: Antal - Kó- fiás, Katona, Reit - Újvári, Nagy, Lőrincz (Kovács Z. a 74. percben), Kovács L., Mar­tina - Ratting (Kiss, az 54. percben), Jelena. Edző: Csor­dás István. A mérkőzés elején hiába rohamozott fiatalos hévvel a házigazda, a tapasztaltabb és képzettebb játékosokból álló mohácsiakat nem tudták meg­lepni. A vendégek át is vették a játék irányítását, kontra tá­madásaik végén többször is gólhelyzetbe kerültek, ám eze­ket elkönnyelműsködték. Ez Szajk—PBTC 2-0 (1-0). Bőrgyár­pálya. 100 néző. V.: Vavika. Meg­érdemelt vendéggyőzelem. G.: Pa- tócs, Mihalecz. P. Zsolnay—Beremend 0-0. Porce­lángyár-pálya. 150 néző. V.: Bata. Jóiramú mérkőzésen a hazai csa­pat közelebb állt a győzelemhez. Sellye—Vasast Bányász 4-0 (0-0). Vasas. 250 néző. V.: Kiss. Hetven percig egyenrangú volt a mérkő­zés, utána o sellyeiek ..elrontot­ták” a bányásznap! ünnepséget. Góllövők: Vásáros (2), Pfeifert, Kiss. megbosszulta magát, mert a Budafok 11-esből vezetést szerzett és előnyét fegyelme­zett védekezéssel meg is őriz­te. Góllövő: Kántor (11-esből, a 64. percben). Jók: Lippai, Balogh, Kántor, ill. Reit, Ka­tona. Sárközi Lőrinc: - A győze­lem volt a fontos és ezt a célt a csapat teljesítette. Csordás István: — Csapatom csak 1-0 után próbált meg úgy játszani, ahogy azt a mérkőzés nagy részében elvár­tam volna tőle. Gratulálok a budafokiaknak első győzel­mükhöz. * Az NB II. további eredmé­nyei: Ajkai Hungalu—ZTE 1-1 (0-0), Soproni SE-Sabaria 0-0, Haladás-Oroszlányi Bá­nyász 1-1 (0-1). A megyei I. osztály állása: 1. Sellye 3 3 — — 11-1 6 2. Szajk 3 3 — — 9-1 6 3. PEAC 3 2 1 — 8-2 5 4. Harkány 3 2 1 — n 5 5. Töttös 3 2 1 — 6-3 5 6. P. Postás 3 2 1 — 2-Ö 5 7. Beremend 3 1 2 — 4-2 4 8. Bicsérd 3 — 2 1 3-5 2 9. Vasasi B. 3 1 — 2 3-7 2 Szigetvár 3 1 — 2 3-7 2 11. PBTC 3 1 — 2 T-l 2 12. P. Kinizsi 3 — 1 2 2-4 1 13. P. Zsolnay 3 — 1 2 2-6 1 14. Újpetre 3 — 1 2 2-7 1 15. Szentlőrinc 3 — 1 2 3-9 1 16. Sásd 3 — — 3 2-7 — Mázaszászvári Bányász—Csurgó 4-1 (1*0). Mázaszászvár, 350 né­ző. V.: Lubastyik. Mázaszászvár: Görföl — Virovácz, Maglódi, Sztoics, Dömény — Kasler, Orsós (Dunai), Csoboth, Ambrus — Róth, Szigeti (Lakatos). Edző: Kollár Sán­dor. Csurgó: Belovári — Balogh, Kovács, Pintér, Puskás — Horváth, Rituper, Bódis, Tóth (Buti) — László, Beke. Edző: Deme Imre. A bányászcsapat biztos győzelmet ara­tott a lelkes vendégek ellen. G.: Ambrus (2), Róth (2), illetve Kovács. Marcali—Siklósi Tenkes 3-1 (1-0). Marcali, 400 néző. V.: Lieszkoszki. Marcali: Pataki — Héder, Mészá­ros, Hajdú I., Szelepcsényi — Bor­bély. Tóth (Ferencz), Szántó (Hor­váth), Palacskó — Lakos, Fenusz. Edző: Béres Ferenc. Siklós: Sáfárik — Kapitány, Kovács, Keresztes Zs., Túrái — Szabó Cs. (Nizzai), Wei- nert, Kosztolányi, Demhart (Újvári) — Szabó M., Lajtman. Edző: Lo­vász János. Kezdés után a hazaiak azonnal támadásba lendültek, per­ceken belül több gólhelyzetet ala­kítottak ki, de gólt csak a 30. percben sikerült elérniök: Lakos elfutott a jobb szélen, beadását Fenusz kapásból a hálóba lőtte (1-0). Az 50. percben ismét Lakos —Fenusz össrjáték után az / utóbbi elegánsan emelt a hosszú sarok­ba. A 72. percben ismét, az ele­mében lévő Fenusz talált a háló­ba (3-0). Boglárle He—Bólyi MEDOSZ 1-0 (0-0). Boly, 200 néző. V.: Lehel. BoglárleHe: Kötél — Pardavi, Riba, Magyar, Brettner — Ácsai, Vecsei, György, Farkas — Hollósi (Ma- dács), Boda. Edző: Kenéz István. Boly: Puch — Szalai, Fitt, Macsi, Virág — Kirchner, Kosa, Bíró — Varga. Papp dr., Szomor (Göller). Edző: Kövi István. A" mindvégig magas színvonalú, jóiramú mérkő­zésen a hazai csapat négy 100 szá­zalékos gólhelyzetét elhibázta. A vendégek a 84. percben egyetlen kontratámadásukat értékesítették. G.: Boda. Bores—PVSK 0-0. Barcs. 800 néző. V.: Fehérvári. Barcs: Szlovák - Tóth (Mencsik), Hammer, Kovács, Mongolt — Nagy (Altmann), Kiss, Papp, Szabó — Pókos, Bolhái. Edző: Bőzsöny János. PVSK: Tihanyvári — Reit, Kaufmann, Brezniczky dr., Nagy (Németh) - Mekler, Becker, König, Szabó — Eckert (Jávor), Pa- zaurek. Edző: Rónai István. Igazsá­gos a döntetlen. Kaposvári Rákóczi-Kisdorog 3-1 (1-1). Kisdorog, 400 néző. V.: Tatai. Kaposvár: Udvarácz — Horváth, Ta­kács II., Bogár, Barna - Richter, Gilitsch, Adorján, Hanusz - Takács I. (Neubauer), Gyurics. Edző: Hor­váth Miklós. Kisdorog: Kiss - Nier, Horváth, Vecsei, Komáromi - Pap (Lőrincz), András, Szajkó, Acsádi (Beke Z.) - Klein. Beke F. Edző: Kovács István. A két óriási védelmi hiba megpecsételte a hazaiak sor­sát. A mezőnyben többet kezdemé­nyező Rákóczi rászolgált győzelmé­re. G.: Gyurics (2), Vecsei (öngól) ill. Beke F. Kaposvári Építőit SC—Paksi SE 2-1 (1-1). Kaposvár, 450 néző. V.: Ko­vács N. Kaposvár: Horváth — Nagy, Koncz, Balassa, Györkő - Molnár (Véber), Balázs, Varga (Papp Á.), Pintér — Kiss, Boday. Edző: Horváth Lajos. Paksi SE: Gróf — Bregovics (Mácsik), Sashegyi, Héregi, Somo­gyi - Szabó (Bérezi), Márkus, Hor­váth P., Fábián — Lacza, Porga. Edző: Laki Zoltán. A győzelmet job­ban akaró hazai együttes megérde­melten tartotta otthon a két bajnoki pontot. Góllövők: Kiss (2), ill. Hor­váth P. Somberek—Nagykanizsai MÁV NTE 3-1. Szombaton játszották: Dombó­vári Vasas—Kaposvári Honvéd 0-0. Az NB III. állása: 1. Rákóczi FC 3 3 — — 6-1 6 2. BoglárleHe 3 2 1 — 3-1 5 3. Somberek 3 2 — 1 6-5 4 4. PVSK 3 1 2 — 3-2 4 K. Építők 3 2 — 1 3-2 4 6. K. Honvéd 3 1 1 1 3-2 3 7. D. Vasas 3 — 3 — 3-3 3 8. Boly 3 1 1 1 2-2 3 9. Barcs 3 — 3 — 1-1 3 10. Siklós 3 1 1 1 3-4 3 11. Paksi SE 3 1 — 2 4-3 2 Mázaszászvár 3 1 — 2 4-3 2 13. Marcali 3 1 — 2 3-3 2 14. MÁV NTE 3 — 2 1 2-4 2 15. Csurgó 3 1 — 2 3-7 2 16. Kisdorog 3 — — 3 1-7 — Motorsport Először a motoros Magyar Nagydíjért Újpetre—Pécsi Postás 0-0. Újpetre 200 néző. V.: Kelemen. A nagy lelkesedéssel játszó fiatal vendég­csapat megérdemelten vitte el az egyik bajnoki pontot. Töttös—PEAC 1-1 (0-0). Töttös. 300 néző. V.: Keresztes. A végig jóiramú mérkőzésen a többet tá­madó és helyzeteket kidolgozó ha­zaiak közelebb álltak a győzelem­hez. G. : Mirkó, illetve Túri. Harkány—Szentlőrinc 4-0 (2-0). Harkány, 200 néző. V.: Csuti. Gyengén kezdett. de képes volt erősíteni o harkányi csapat és megérdemelten javította gólorányát. G.: Takács 2, Vargo, Affentáler. Bicsérd—Pécsi Kinizsi 0-0. Bicsérd. 150 néző. V.: Bencsik. A helyzete­ket kihagyó hazai csapatnak meg kellett elégednie o döntetlennel. Szigetvár—Sósd 3-2. Az edzésnapok csekély né­zőszáma és az éjszakai vihar után talán a legoptimistáb­bakat sem lepte meg, hogy csak 10—12 ezren voltak kí­váncsiak a Hungaroringen az első gyorsasági motoros Ma­gyar Grand Prix vasárnapi küzdelmeire, a világbajnoki futamokra. A 125 kem-es géposztályban olasz siker született. 125 kem (24 kör, 95,232 km): 1. Loris Capirossi (olasz, Hon­da) 45:49.954 p - 124,669 km/ó, 2. Heinz Lüthi (svájci, Honda) 45:51.115, 3. Bruno Casanova (olasz, Honda) 45:51.124. Leggyorsabb kör: Bruno Casanova 1:52.866 p - 126,564 km/ó. A vb-pontverseny állása a 13. futam után: 1. Prein (nyu­gatnémet, Honda) 169 pont, 2. Capirossi 162, 3. Spaan (holland, Honda) 160. 250 kem (28 kör, 111,104 km): 1. John Kocinski (amerikai, Yamaha) 50:02.170 p- 133,228 km/ó, 2. Helmut Bradl (nyu­gatnémet, Honda) 50:06.156, 3. Carlos Cardus (spanyol. Honda) 50:16.480. Leggyorsabb kör: John Kocinski 1 :46.266 p - 134,425 km/ó. A vb-pontverseny állása a 14. futam után: 1. Cardus 208 pont, 2. Kocinski 203, 3. Ca- dalora (olasz, Yamaha) 169. 500 kem (28 kör, 111,104 km): 1. Michael Doohan (ausztrál, Honda) 49:14.920 p - 135,359 km/ó, 2. Eddie Lawson (ame­rikai, Yamaha) 49:40.362, 3. Kevin Schwantz (amerikai, Su­zuki) 50:09.321. Leggyorsabb kör: Michael Doohan 1:44.390 p - 136,841 km/ó. A vb-pontverseny állása a 14. futam után: 1. Wayne Rainey (amerikai, Yamaha) 240 pont — már világbajnok, 2. Schwantz 188, 3. Doohan 162. Új Dunántúli Napló, az Axel Springer-Budapest Kiadó Kft. pártoktól független lapja Felelős vezető az ügyvezető igazgató Főszerkesztő: LOMBOSI JENŐ Főszerkesztő-helyettesek: BÁLING JÓZSEF, GÁRDONYI TAMÁS és MIKLÓSVÁRI ZOLTÁN Kiadja: az AS-B Kft Baranya Megyei Irodája, felelős: MOLNÁR GYÖRGY irodavezető Szerkesztőség és kiadóhivatal: Pécs, 7601 Hunyadi út 11. Pf.: 134 Telefon: 15-000. Szerkesztőségi telex: 12-421. Telefax: 22-301. Kiadó telex: 12-320. Készült a Pécsi Szikra Nyomdában. Pécs, Engel János út 8. 7630. Telefon: 32-177. Telex: 12-211. Felelős vezető: DR. FARKAS GÁBOR Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető bármelyik hírlapkézbesítő postahivatalnál, a hírlapkézbesítőknél, a posta hírlapüzleteiben és a Hírlapelőfizetési és Lapellátási Irodánál (HELIR), Budapest XIII., Lehel u. 10/A 1900, közvetlenül vagy postautalványon, valamint átutalással Postabank Rt. 219-98636 021-02799 pénzforgalmi jelzőszámra. Előfizetési díj: egy hónapra 105,-forint, negyedévre 315,-forint, egy évre 1260,-forint. ISSN 0865-9133 KÖZÉLETI NAPILAP Dunántúli napiö Oönyősx ICtipa Nemzetközi autó- modellező verseny Három ország 46 versenyző­je indult a Bányász Kupa nemzetközi autómodellező ver­senyen, amelyet Pécsett tartot­tak. A sportkategóriában a szekszárdi Timár, a formában a BHG-s Gasparik, míg az elektromosban a paksi Vári győzött. Utóbbiban két pécsi került a dobogóra, Kun má­sodikként, Harsányi harma­dikként. (Mindketten az Érc­bányász Modellező Klub spor­tolói.) Képünkön Lucza, a Cse­pel Autógyár modellezője a start előtt. Fotó: Horváth Norbert Következik: Helsinki ’94 Történelmi pillanatokkal vég­ződött o 15. atlétikai Európa- bajnakság a dalmát kikötővá­rosban, Splitben: a nyugat- il­letve keletnémet sportolók kö­zös zászló alatt vonulva, a kö­zönség tapsától kisérve vonul­taik ki a városi Hajdúk sta­dionból. Abból az arénából, amely az NDK számára hozott óriási sikert. Sportolói össze­sen 34 éremmel búcsúztak a világversenyéktől, míg az atlé­tikában csak „szegény rokon­nak” számító NSZK reprezen­tánsai csupán négyszer állhat­ták dobogóra. Négy évvel ezelőtt, a stutt­garti EB-n még mások voltak az erőviszonyok: akkor a szov­jeték szerezték meg a legtöbb érmet, s akárcsak az NDK- beliek, 11 alkalommal végez­ték az élen. Splitben a nőknél szinte korlátlan volt a kelet­német uralom (9 arany), míg a férfiaknál — főleg remek fu­tóiknak köszönhetően — a bri­tek himnusza hangzott fel a leggyakrabban (8 első helye­zés). Az éremtáblázaton a sorrend kialakulásában természetesen a futószámok eredményei ját­szottak főszerepet, ezért érde­mes külön áttekinteni az ugró- és dobószámokban elért ered­ménylistát. Itt már nem olyan egyértelmű egyik vagy másik nemzet fölénye: a férfiaknál a szovjetek háromszor, az NDK- beliek hétszer, a jugoszlávok, a nyugatnémetek, a briték, va­lamint a franciák egyszer-egy- szer kaptáik aranyérmet. A nők­nél a dobószámok közül csak a gerelyhajitást veszítették el a keletnémetek a finn Alaf- ranti ellenében, még a távolt is megnyerték Heike Drechsler révén. A magasugrás és a hét­próba NSZK-beli sikert hozott. Az EB legsikeresebb ver­senyzője is az NDK-ból érke­zett. Katrin Krabbe látványos fölénnyel nyerte meg a 100 métert, majd 200-on is csak honfitársnője, Drechsler jelen­tett némi veszélyt számára. A 4x100-as váltó tagjaként pe­dig már a verseny előtt szin­te biztos volt, hogy begyűjti harmadik aranyát. így történt. A férfiaknál 1500 méterig bezárólag valamennyi távon a britek nyerték a futószámokat, a másfél kilométeren azonban a keletnémet Jens-Peter He­rold megszakította a sorozatot. Az 5 és 10 ezer méteres ver­senyben pedig az olasz Salva­tore Antibo volt a „király”. A kiugró eredményekről rég­óta leszoktatott hazai atlétika­kedvelő közvéleményt bizonyá­ra meglepte, hogy a gyen­gécske anyagi helyzetben lévő magyar atlétika kitűnő mér­leggel zárt az EB-n. Míg Stuttgartban (1986) csupán egyetlen hatodik helyezés megszerzése sikerült, idén két második (kalapácsvetésben Gécsek Tibor és a tízpróbá­ban Szabó Dezső), négy ötö­dik helyet (a 4x100-as férfi váltó, a magasugró Kovács Judit, a gerelyhajító Hartai Katalin, s a maratonista Föl- dingné) sikerült szerezni a földrész legjobbjainak találko­zóján. Az említett eredmények mellett igen értékes Ágoston Zita (3000 m) és a 4x400-as női váltó hetedik, Horváth At­tila (diszkosz) nyolcadik he­lyezése, valamint Káldy Zoltán országos csúcsa a 10 000 mé­teren. A plovdivi ifjúsági vi­lágbajnokság után csak igen rövid pihenőt kapott Ináncsi Rita, aki újra „összeszedte" magát, és tizedikként zárta a hétpróbát - ráadásul új kor- osztályos csúccsal! A magyar atléták az Euró- pa-bajnokságok történetében eddig 13 első, 14 második és 17 harmadik helyezést szerez­tek. Az eredménylistát legkö­zelebb 1994-ben, Helsinkiben lehet tovább gyarapítani. A közelebbi célok: jövőre Tokió­ban világbajnokság, 1992-ben pedig a barcelonai olimpia a legfontosabb állomás. 1. DVSC—Ferencváros 0-2 2 2. Pécsi MSC—Bp. Volán 1-0 1 3. Tatabánya—Ú. Dózsa 3-1 1 4. Bremen—Hamburger SV 3-1 1 5. VfL Bochum—Frankfurt 0-0 s 6. Karlsruhe-B. München 2-3 2 7. M.-gladbach—1. FC Köln 2-2 X 8. St. Pauli—B. Uerdingen 1-1 X 9. VfB Stuttgart-Nürnberg 2-1 1 10. FC Homburg-Havelse 2-1 1 11. Fort. Köln—Essen elmaradt, a megállapított eredmény: X 12. Freiburg—Saarbrücken 0-0 X 13. Scholke 04—Duisburg 1*0 1 PluszméHközés: 14. MTK-VM—Videoton 1-0 1