Új Dunántúli Napló, 1990. szeptember (1. évfolyam, 149-178. szám)

1990-09-24 / 172. szám

ft. Uj Barázda—Dorog 0-0 Mohács, 1500 néző. V, Hor­váth Z. Mohács: Antal - Rum- szauer, Kófiás, Katona (Kiss Gy., a 19. percben), Reit - Nagy E., Lőrincz (Adi, a 73. percben), Kovács L. - Ratting, Martina, Jelena. Edző: Csordás István. Dorog: Belányi - Sza­bados, Schuttovics, Varga, Harmath - Borsos, Morosvöl- gyi (Guba, a 83. percben), Szenczi, Ignácz - Szedlacsek, Mózner (Tóth, a 73. percben). Edző: Vészeli Soós István. Tíz percen keresztül —ahogy a zsargon mondja - csak kós­tolgatták egymást a csapatok, majd a 11. percben Mózner tiszta helyzetben, 14 méterről Antal kapuja fölé lőtt. A helyzetet követően átvette a hazai csapat az irányítást, de a vendégek 16-osánál el­fogyott Martináék tudománya. A 31. percben Jelena a bal szélről két jó csel után a Ti­es pont magasságában ke­resztbe lőtte a labdát, a má­sik oldalon viszont Ratting éles szögből mellé durrantott. A 44. percben megcserélődött a sze­reposztás: ekkor Ratting be­adását követően Jelena lőhe­tett jó helyzetből, de 16 méter­ről leadott, erőtlen labdája el­csúszott a bal kapufa mellett. Szünet után, az 50. percben Kovács L. lépett ki a védők között, már a 16-oson belül járt, amikor hátulról elkaszál­ták. A büntetőt Martina nagy erővel a kapu fölé lőtte . . . Hat perccel később ügyes hazai összjáték után a bal szé­len felfutó Rattinghoz került a labda, éles beadásába Jelena fejelt bele, de a vendégek ka­pusa magabiztosan húzta le a léc alá tartó labdát. A 60. percben tíz főre apadt a vendégek létszáma. Ratting tört ki középen, már a 16-os BKV Előre: Sárközi - Ker­tész, Recska, Réger, Széplaki — Horváth, Szeitz, Bencze (Ga­lambos) - Blikk, Mátyás (Máyer), Kalenda. Komló: Tó­bit - Lajos, Vukmann, And- reidesz - Miklós, Katona, Nagy, Stemler - Varga (Hoh- man), Pálcsa, Lukács (Jurin). 5. perc: Szeitz legurításból a kapu közepébe lőtt (1-0). 10. perc: Stemler 25 méteres lövése a kapu mellé ment. 18. perc: Bencze 12 méterről a kapu bal sarka mellé lőtt. 19. perc: Lukács akasztását a 16-oson belül szabálytalannak minősítette a játékvezető, a 11-es pontra mutatott. Mátyás a 11-est értékesítette (2-0). 22. perc: Miklós beadását Stemler kapásból a kapufa mellé lőtte. 29. perc: Stemler szóló után 20 méteres lövése a kapufán csattant. A hazai védők nehezen mentettek 38. perc: Varga bal oldali beadá­sát Pálcsa 11 méterre a ka­Akárcsak a végeredményben, ezúttal a légi csatában is eldöntetlen volt a két játékos igyekezete. Fotó: Szundi György tájékán járt, amikor Harmat hátulról felrúgta a gólhelyzet­ben lévő csatárt. Horváth já­tékvezető nem sokat gondol­kodott, habozás nélkül felmu­tatta neki a piros lapot. A ki­állítás után következett négy sárga lap (Szabados a 67., Reith a 74., Marosvölgyi a 79., Guba a 90. percben), s köz­ben a 81. percben Reith éles közeli lövése, amit Belányi csak bravúr árán tudott men­teni. Az utolsó percben még Ratting és Ignácz hagyott ki egy-egy ziccert (a vendégek középpályásának lövését Antal a felső kapufára tolta), de az eredmény már nem változott. A látottakat összegezve: alacsony színvonalú mérkőzésen igazsá­gosnak mondható pontosztoz­kodás. pútól levette, és a hálóba bombázta (2-1). A hátralévő időben a Komló támadott az egyenlítés érdekében, de ez meghiúsult. A második félidő 52. per­cében 16-ossal egymogasság- ban szabadrúgást végzett el a BKV Előre csapata. A szabad­rúgás beívelését Kalenda 10 méterről a kapufa bal sarkába fejelte (3-1). A 64. percben Nagy 18 méterről a kapu fölé lőtt. 70. perc: Ka­tona 18 méteres bombáját védte a hazai kapus. 80. perc: Katona távoli lövését nehezen védte a hazai kapus. A hát­ralévő időben a szépítésért küzdöttek a fiúk, a mezőny­ben teljesen egyenrangú el­lenfelei voltak a hazai csa­patnak. Jók: BKV Előre: Széplaki (a mezőny legjobbja), Kalenda, Recska, illetve Stemler, Lajos. Takács Ede Jók: Antal, Reith, illetve Be- lányi, Marosvölgyi. Csordás István: - Elnézést kérek szurkolóinktól csapatunk gyenge teljesítménye miatt, je­lenleg még engem sem elégít ki az, amit produkálunk. Mi­több, kifejezetten érthetetlen volt például első félideji játé­kunk. ígérem, téljes igyekezet­tel azon leszünk, hogy a jövő­ben jobbat és többet nyújt- • sunk. Garantálni persze, sem­mit nem garantálhatok . . . Veszeti Soós István: - Egy nagyon férfias mérkőzésen in­dultunk el fölfelé. Győzelmi esélyeink voltak, és tíz ember­rel is cáfoltuk jelenlegi helye­zésünket. Pauska Zsolt További eredmények Paksi Atom—Haladás VSE 3-1 (1-1); Soproni SE-Nagy­kanizsai Olajbányász 4-2 (3-1); III. kér. TTVE-Oroszlányi Bá­nyász 1-0 (0-0); Dunaferr-Aj- 'ka Hungalu 2-0 (1-0); ZTE— Szekszárdi Dózsa 2-0 (1-0). Az NB II. állása: 1. ZTE 6 4 1 1 13- 5 9 2. Haladás 6 4 1 1 13- 7 9 3. BKV Előre 6 4 1 1 11- 5 9 4. III. kér. TTVE 6 4 1 1 6- 2 9 5. Dunaferr 6 3 2 1 18- 9 8 6. Mohács 6 2 3 1 4- 2 7 7. Sopron 6 2 2 2 9- 9 6 8. Ajka 6 2 2 2 5- 5 6 9. Paks 6 3 — 3 8-10 6 10. Oroszlány 6 2 1 3 4- 5 5 11. Sabaria 6 1 3 2 4- 6 5 12. Szekszárd 6 2 1 3 7-13 5 13. Komló 6 2 — 4 9-11 4 14. Nagykanizsa 6 — 4 2 8-12 4 15. Dorog 6 — 2 4 2- 8 2 16. BMTE-Törley 6 1 — 5 4-16 2 Mepebajjnokság Pécsi Postás-Bicsérd 3-1 (3-1). Postás-pálya, 100 néző. V.: Zákányi. Már az első fél­időben eldőlt a mérkőzés sor­sa. G.: Ábrahám, Vajda, Rá­kosfalvi, ill. Bozó. PEAC-Pécsi Zsolnay 3-0 (0-0). Egyetemi stadion. 100 néző. V.: Vavika. Második fél­idei nagyszerű játékával nyert az egyetemi csapat. G.: Ko­vács, Fekete, László. Pécsi Kinizsi-Vasasi Bányász 1-0 (1-0). Kovácstelep, 50 né­ző. V.: Keresztes. Végig töb­bet támadtak a hazaiak, vé­gül mégis meg kellett eléged­niük az egygólos első győze­lemmel. G.: Vető. Töttös-Szigetvár 1-0. (1-0). Szigetvár, 150 néző. V.: Kul­csár. A szigetváriaknak ismét nem „feküdt" a hazai pálya. Góllövő: Réti. Szajk-Harkány 4-1 (2-0). Szajk, 200 néző. V.: Bata. Egyenletes jó játékával meg­érdemelten nyert az élcsoport­hoz tartozó hazai együttes. G.: Stefán 3, Patócs, ill. Biró. Újpetre-Sellye 0-0. Újpetre, 200 néző. V.: Poszt. A vendé­gek mezőnyfölénye ellenére a hazaiak hagyták ki a nagyobb helyzeteket. Szentlőrinc-Beremend 0-0. Szentlőrinc, 150 néző. V.: Miseta. Igazságos pontosztoz­kodás. Sásd-Pécsi BTC 5-1 (2-0). Sásd, 150 néző. V.: Sör. Ré­gen győzött, s főleg a pécsi bőrgyári együttes ellen az észak-baranyai együttes. Gól­lövő: Czár 3, Studer 2, ill. La­jos. A megyei 1. osztály állása: 1. Sellye 6 5 1 __ 21- 2 11 2. Szajk 6 5 1 — 16- 3 11 3. PEAC 6 5 1 — 15- 4 11 4. P. Postás 6 5 1 — 10- 2 11 5. Harkány 6 3 1 2 11- 8 7 6. Töttös 6 3 1 2 8- 7 7 7. Újpetre 6 2 2 2 6- 8 6 8. Beremend 6 1 4 1 5-10 6 9. Vasasi B. 6 2 1 3 8-10 5 10. P. Zsolnay 6 2 1 3 6- 9 5 11. Szigetvár 6 2 — 4 6-10 4 12. Bicsérd 6 — 3 3 6-11 3 13. P. Kinizsi 6 1 1 4 4- 9 3 14. Sásd 6 1 — 5 9-13 2 15. Szentlőrinc 6 — 2 4 4-14 2 16. PBTC 6 1 — 5 3-18 2------------------------------------------------------------------ *------------------------------------------------------------------­BKV Elore-Komlő 3-1 (2-1) Karpov magabiztos Szombaton utazott New Yorkba Anatolij Karpov, hogy kihívóként asztalhoz üljön a sakk jelenlegi világbajnokával, honfitársával, Garri Kaszparov- val. A 24 játszmából álló so­rozat első szakasza október 7- én, ünnepélyes megnyitóval kezdődik az amerikai metro­poliszban. Az első partit október 8-án játsszák, s ettől kezdve min­den hétfő, szerda és péntek játéknap. Az esetleges függő játszmák befejezésének napja kedd, csütörtök, és szombat. Vasárnap pihennek a verseny­zők. Kaszparovnak címvédőként elég 12 pontot összegyűjteni címének megvédéséhez, kihí­vója viszont csak akkor jut is­mét a sakkjáték trónjára, ha 12.5 pontot szed össze. November közepétől, a ver­seny második szakaszára a két játékos átköltözik a fran­ciaországi Lyon városába. Garri Kaszparov augusztus 10. óta az Egyesült Államok­ban készül a versenyre, Kar­pov csak szeptember 22-én indult New Yorkba. Elutazása előtt készített vele interjút a Szovjetszkaja Rosszija. (A kon­zervatív beállítottságú lap nem titkolja, hogy a két szovjet ver­senyző közül rokonszenvét egyértelműen az orosz nemze­tiségű Karpov bírja az Azer­bajdzsánban élő, félig örmény, félig zsidó, s ráadásul radiká­lis ellenzéki párt tagjaként közéleti szereplést is vállaló Kaszparovval szemben.) Az interjúból kiderül, hogy Karpov odahaza készült a svájci tornán szerzett győzelme után, s az akklimatizálódásra elegendőnek tartja a verseny kezdetéig hátralévő időt. Kar­pov elveti azt a felosztást, amely szembeállítja az elit­sakkot és a tömegsakkot. Mint hangsúlyozza, egyik a másik nélkül nem lehet meg, a tö­megversenyek nevelik ki a jö­vő nagy egyéniségeit. Nem hiszi, hogy mára kihal­tak volna a nagy újítások a sakkjátékból, bár az tény, hogy napjaink partijait a koc­kázatok elkerülése, az óvatos­ság jellemzi. Aki azonban új­ra törekszik és vállalja a har­cot, az megtalálja az új szí­neket a játékban. Anatolij Karpov nem bocsát­kozott előzetes esélylatolga­tásokba, de kijelentette, hogy derűjátón és magabiztosan utazik New Yorkba. Dunántúli napló Új Dunántúli Napló, az Axel Springer-Budapest Kiadó Kft. pártoktól független lapja Felelős vezető az ügyvezető igazgató Főszerkesztő: LOMBOSI JENŐ Főszerkesztő-helyettesek: BÁLING JÓZSEF, GÁRDONYI TAMÁS ésWIIKLÓSVÁRI ZOLTÁN Kiadja: az AS-B Kft Baranya Megyei Irodája, felelős: MOLNÁR GYÖRGY irodavezető Szerkesztőség és kiadóhivatal: Pécs, 7601 Hunyadi út 11. Pf.: 134 Telefon: 15-000. Szerkesztőségi telex: 12-421. Telefax: 22-301. Kiadó telex: 12-320. Készült a Pécsi Szikra Nyomdában. Pécs, Engel János út 8. 7630. Telefon: 32-177. Telex: 12-211. Felelős vezető: DR. FARKAS GÁBOR Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető bármelyik hírlapkézbesítő postahivatalnál, a hírlapkézbesítőknél, a posta hírlapüzleteiben és a Hírlapelőfizetési és Lapellátási Irodánál (HELIR), Budapest XIII., Lehel u. 10/A 1900, közvetlenül vagy postautalványon, valamint átutalással Postabank Rt. 219-98636 021-02799 pénzforgalmi jelzőszámra. Előfizetési díj: egy hónapra 105,-forint, negyedévre 315,-forint, egy évre 1260,-forint. ISSN 0865-9133 Nem lesz Johnson- Levis „párosmérkőzés” „Az atlétika nem cirkusz, ezért nem érdekel, mennyi pénzt kínálnak, semmiképpen nem egyezünk bele abba, hogy Ben Johnson és Carl Lewis között amolyan páros­mérkőzést rendezzenek bárhol a világon" - jelentette ki Pri­mo Nebiolo. A nemzetközi szö­vetség, az IAAF elnöke Pe- kingben, az Ázsiai Játékok helyszínén válaszolt az újság­írók kérdéseire, akik arról fag­gatták: mikor jöhet létre a nagy párostalálkozó a 100 méteres férfi síkfutás két nagy egyénisége között. Ismert, a szöuli olimpián til­tott szer használata miatt „le- vitézlett" kanadai Ben Johnson kétéves eltiltása az idén szep­temberben lejárt, a szines bő­rű, jamaicai származású vág­tázó azonban úgy döntött, hogy csak januárban, egy fe­dett pályás versenyen tér visz- sza a pályára. Bár az erővi­szonyok az 1988-as ötkarikás játékok óta némileg megvál­táztak, —, azóta az amerikai Leroy Burrellt tartják a 100 méter első számú specialistá­jának -, mind a mai napig a nagy sláger a két „ősi" ellen­fél, Johnson és Lewis össze­csapása lenne. Hónapok óta folyik az alku­dozás, hol, és főleg mennyi pénzért álljon rajthoz a két kiváló vágtázó. Legutóbbi hí­rek szerint a japán Nippon te­levíziós társaság 12 millió dol­lárt ajánlott a „nagy vissza­vágóért”, de Nebiolo és az IAAF úgy tűnik, nem enge­délyez olyan versenyt, ame­lyen kizárólag Johnson és Le­wis indulna. A kétéves kényszerpihenő ál­lítólag nyomot hagyott a 29 éves kanadain. Szemtanúk úgy vélik, Johnson leadta izomkö- tegeit, ennek ellenére edzésen képes volt figyelemre mé'ltó időeredményeket elérni. Sokan mind a mai napig vitatják, megérdemli-e a doppingvét- ségen ért futó, hogy újra rajt- engedélyt kapjon, s esetleg részt vehessen az 1992-es bar­celonai olimpián. Lord Ki 11 a - nin, a NOB volt elnöke kije­lentette, az lenne az igazsá­gos, ha a vágtázót örökre el­tiltanák az ötkarikás szerep­lés lehetőségétől. Johnson szerencséje, hogy a NOB jelenlegi vezetője, Juan Antonio Samaranch nem hall­gat elődjére:- örülnék, ha Johnson is ott lenne két év múlva Bar­celonában - mondta Sama­ranch, a NOB nemrég véget ért, tokiói tanácskozásán, - Szerintem igazságtalan lenne, ha büntetésének letöltése után sem engedélyeznénk visz- szatérését, hiszen másokkal szemben sem voltunk ilyen kíméletlenek. A NOB-elnöke elmondta azt is, hogy a Johnson-ügy óriási jelentőségű volt az olimpiai mozqalom történeté­ben. A kanadai futó kálváriá­ja felnyitotta a világ szemét, s azóta mindenki másképp ke­zeli a doppingkérdést a sport­világban. Labdarúgó NB III. Siklósi Tenkes-Somberek 3-0 (0-0). Siklós, 300 néző. V.: Pá­pai. Siklós: Pál — Kapitány, Kovács, Keresztes, Gellén - Weinert, Kiss, Kosztolányi (Schweiczgut), Szrimácz - Szabó, (Demhart), Lajtman. Edző: Lovász János. Sombe­rek: Bánki — Bendes, Szeitz, Hehl, Illés - Lutz, Szabó, Dárdai, Vezér - Csernik (Tá­bori), Komli (Emesz). Edző: Dárdai Pál. Jó iramú mérkő­zésen a hazai csapat az első félidőben kihagyta helyzeteit —, a második félidőben a Sik­lós ritmust váltott és biztos győzelmet aratott a második játékrészben elfáradt vendé- qek ellen. Góllövők: Schweiczgut, Lajtman, Dem­hart. Kaposvári Rákóczi-Barcs 3-1 (1-1). Kaposvár, 1800 néző. V.: Tatai. Rákóczi: Udvorácz — Horváth Z., Takács II., Bog­nár, Barna - Richter, Gilitsch, Hanusz (Szabó), Adorián - Takács I. (Neubauer), Gyurics. Edző: Horváth Miklós. Barcs: Szlovák — Hammer, Menqult, Bolhái - Papp (Minor), Hódo- si (Pókos), Szabó, Nagy, Ben- csik - Kiss, Altmann, Edző: Bőzsöny János. A határtalan lelkesedéssel küzdő barcsiak igazolták eddigi eredményei­ket, s így csak nehezen sike­rült a listavezetőnek otthon tartani a két pontot. Góllövők: Gyurics (2), Gilitsch, ill. Alt­mann. Marcali-Kisdorog 4-1 (1-0). Kísdorog, 300 néző. V.: Kele­men. Mbrcali: Igricz - Hajdú II., Mészáros, Héder, Hajdú I. — Tóth (Horváth), Ferenc (Czuczka), Szántó, Palacskó — Borbély, Fenusz. Edző: Bé­res Ferenc. Kisdorog: Kiss - Vecsei, Horváth, Páli, Komá­romi - Endeli, András, Szaj­kó, Pap (Szabó) — Klein, Be- ke F. (Lőrincz). Edző: Kovács István. A kisdorogiak keveset mozogtak, ennék ellenére több helyzetet is elpuskáztak. A Marcali szünet után kihasznál­ta a hazai védők hibáit. Gól­lövők: Szántó (2), Fenusz, Pa­lacskó, ill. Lőrincz. Csurgó-Boglárlelle 2-1 (1-1). Boglárleile, 400 néző. V.: Sza- lóki. Csurgó. Belovári - Ba­logh, C. Kovács, Kovács J„ Pintér - Bozsó (Novák), Bó- dis, Puskás, Beke - Gyurka, Kovács A., (Tóth). Edző: Deme Imre. Boglárleile: Majzlinger - Brettner, Pardavi, Riba, Ma­gyar - Pacsai, Kötél, György (Farkas) — Károlyi, Boda, Be­csei (Koroknai). Edző: Kenéz István. A sok hibával tarkított mé'- íkőzésen a látottak alapján a döntetlen igazságosabb lett volna. A 80. percben Brettnert a játékvezető akasztásért kiál­lította. Góllövők: Tóth (2), ill. Károlyi. Szombaton játszották: PVSK —Kaposvári Építők 3-0 (1-0), Paksi SE-MÁV Nagykanizsai TE 2-1 (0-1), Mázaszászvári Bányász-Dombóvári Vasas 2-1 (1-1), Kaposvári Honvéd­Bólyi SE 2-1 (2­0) Az NB III. állása: 1. Rákóczi FC 6 6 — — 13- 2 12 2. PVSK 6 3 3 — 11- 4 9 3. Paksi SE 6 4 — 2 13- 5 8 4. K. Honvéd 6 3 2 1 8- 4 8 5. Somberek 6 3 1 2 8- 9 7 6. Mázaszászvár 6 3 — 3 10- 9 6 7. Siklós 6 2 2 2 7- 7 6 8. K. Építők 6 3 — 3 4- 9 6 9. MÁV NTE 6 1 3 2 8- 7 5 10.''Boglárleile 6 2 1 3 5- 6 5 11. Bólyi SE 6 2 1 3 8-10 5 12. Barcs 6 — 5 1 2- 4 5 13. Csurgó 6 2 1 3 6-13 5 14. Marcali 6 2 — 4 8- 8 4 15. D. Vasas 6 — 3 3 5-10 3 16. Kisdorog 6 1 — 5 6-15 2 1. Békéscsaba—Bp. Honvéd v 0-2 2 2. Bp. Volán—Váci Izzó 0-3 2 3. Hertha BSC—W. Bremen 0-0 z 4. St. Pauli—VfB Stuttgart 2*2 z 5. B. Uerdingen—Kaiserslaut. 3-7 2 6. Oldenburg—Duisburg 1-1 x 7. FC Homburg—Schalke 04 törölve a megállapított eredmény: 1 8. Pisa—Genoa 0-0 x 9. Parma—SSC Napoli 1-0 1 10. Torino—Internazionale 2-0 1 11. Avellino—Barletta 3-1 1 12. Foggia—Brescia 1-0 1 13. Salernitana—Udinese 1-1 x r 1 14. Darmstadt—Saarbrücken 1-0 1 Komlói kézilabda- szurkolóknak Szurkolóankétot rendez ma délután Komlón, a városi sport- csarnokban az NB l-be felke­rült Komlói Bányász férfi csa­pata. A találkozóra minden ér­deklődőt- szívesen várnak. A találkozó 16.00 órakor kezdő­dik.