Új Dunántúli Napló, 1990. május (1. évfolyam, 28-57. szám)

1990-05-28 / 54. szám

1990. május 28., hétfő aj Dunántúlt napló 7 lfíkingek nyomdokain Fa Nándor ismét a világ körül - ezúttal egyedül A vitorlások „Forma—1-es" versenyén a raji szeptember 15-én Newportbor Mire ezeket a sorokat olvas­sák, a gyönyörű, delfimhasú hajótest útban van Kaper felé, vagy már az Adria sós illatá­val ismerkedik az isztriai-fél- szigetnél. Fa Nándor ezúttal egyedül, barátja, Gál József nélkül vág neki egy újabb emberprábáló kalandnak új, magaépítette hajóján, az Al­ba Regián. A 60 láb, azaz 18 méter 26 centi hosszú, 23,5 méter árbóemagasságú karcsú alkotmánnyal, amelyen nem kevesebb, mint 400 négyzet- méternyi vitorlát feszíthet ki, világ körüli vitorlásversenyre készül. Ennek a négyévenként megrendezett versenynek, a ,,BOC-Chalange”-nek még nincs jelentősebb múltja, bár a vitorlások Forma—1-es ver­senyének felel meg és a győz­tes díja 100 000 dollár! Fa Nándorék még 1987 elején, valahol a Horn-fok körül, a Szent Jupáttal hajózva talál­koztak egy ilyenfajta, érdeklő­désüket felkeltő hajórajjal. A hét közepén még az At­rium Hyatt előtt csodálhatták meg a hajót, amely több vál­lalat - Kereskedelmi Hitel­bank, Hélia D, Köfém, Álba Regia Építőipari Vállalat és a Malév - szponzorálásával a Köfém fehérvári műhelyében épült, s annak színeiben in­dul. Európának ebből a ré­giójából elsőként a magyar Fa Nándor bont majd vitorlá­kat ez év szeptember ’15-én Newport ban, majd Fokváros, ezután Sidney következik, hogy végül megkerülve a dél-ame­rikai kontinenst, érintve az uruguayi Punta del Estét Észak-Amerikába visszaérkez­zenek. A vízen töltött időt 125—130 napra becsülik. Az állomáshelyekkel együtt az út kilenc hónapig is eltarthat. Fa Nándor úgy nyilatkozott, hogy az első hat között szeretne vé­gezni, bár hajója nincs úgy felépítve, hogy jelentős tarta­lékokkal, pótvitorlákkal rendel­kezhetne. Gál József, az épí­tésben segítő Szipola Antal és valamennyi barátja szurkol neki hosszú, magányos útján, s mint mondják, ezekkel a vi­torlákkal a 60—80 kilométeres sebesség elérésére is képes lehet. Egyelőre irány Koper, egy erre kiképzett Hungarokamion „hátán”, ahol még- előkészítik a hajót egy röpke, párezer ki­lométeres. „tréningre”, mivel július 18-án Kő-perből indulnia kell, hogy augusztus 20-ig New Yorkba érjen. Itt, a fá­ma szerint a szeptember 15-i newporti rajtig napi négy saj­tótájékoztató várja. Fa Nán­dortól mindenesetre tegnap délután Székesfehérváron az Országalma előtt városa is ünnepélyesen elköszönt, hogy sikerrel lépjen a vikingek nyomdokaiba .. . B. R. Kutosinok, a szombathelyiek kapusának szombaton rengeteg dolga volt. Képünkön Lovász elöl húzza le a labdát. Fotá: Horváth Barna Pécs, 6000 néző. V.: Nagy L. Gólszerzők: Lovász (11. p.) Bérczy (31.), Tomka (62.), Nogy T. (72.), illetve Illés (45.). Sárga lap: Bog­nár (8. p.). illetve Kónya (56.). Jók: Márton, Bérczy, Lehota, illet­ve Jagodics, Illés, Csertői. Pécsi MSC: Bodnár (Kovácsevics, 90. p.) — Kónya, Márton, Czérna — Tomka, Megyeri (Hánzs, 81.), Nagy T., Bérczy, Palaczky — Lo­vász, Lehota. Halódás: Kutasi — Vigh, Mikos, Jagodics, Görög — Szalay (Tóth, 63. p.), Bognár, Illés, Marton — Cser­tői, Schaffer (Berbás, 70.). Nagy lendülettel támadott mind­két csapat, de a pontosabb össz- játék rövidesen a hazaiak fölényét hozta. A 11. percben egy part­dobás után Márton a kapu elé küldte a labdát, és a szemfüles Lovász két méterről a kapuba po­fozta azt. A gól növelte a hazaiak jótékkedvét és Lovász a 21., Pa­laczky a 24. percben tovább nö­velhette volna előnyüket. A 31. percben Lovász jól szöktette Bér czyt, oki lefutotta a védőket és az ötös sarkáról továbbított a bal sa­rokba (2-0). Fél óra után állandó­sult a hazaiak fölénye, mégis a További eredmények Videoton-Waltham-Róba ETO 1-0 (1-0). Székesfehérvár, 3000 néző. V.: Lázin. Gólszerző: Jónás (38. p.). Ú. Dózsa—Bp. Honvéd 2-0 (1-0). Megyeri út, 3000 néző. V.: Né­meth L. Gólszerző: Szabó A. (6., 65. p.). Debreceni VSC—Veszprém 1-0 (0-0). Debrecen, 7000 néző. V.: Puhl. Gólszerző: Márton (51.). Váci Izzó—MTK-VM 2-1 (1-1). Vác, 6000 néző. V.: Molnár. Gól­szerzők: Répási (37.), Fekete (70), illetve Javán (44.). Csepel-Békéscsaba 2-0 (1-0). Csepel, 500 néző. V.: Kurmai. Gólszerzők: Hamar (46. p.), Je­zsek (74.). Ferencváros-Vasas 3-3 (2-2). üllői út, 12 000 néző. V.: Hután. Gólszerzők: Dzurják (23., 73. p.), Fonnyadt (28.), illetve Gubucz (11.), Duró (13.), Józsa (84. — öngól). Siófok—Tatabánya 1-3 (0-1). AZ NB I. VÉGEREDMÉNYE: 1. Ú. Dózsa 30 18 4 8 43-20 58 30 18 4 8 48-26 58 30 13 9 8 48-34 48 30 13 9 8 37-23 48 30 13 4 13 24-28 43 30 10 11 9 27-24 41 30 10 9 11 31-34 39 30 10 9 11 35-42 39 2. MTK-VM 3. FTC 4. Pécsi MSC 5. Tatabánya 6. Veszprém 7. Siófok 8. Vasas 9. Videoton- Waltham 10. Békéscsaba 11. Váci Izzó 12. Rába ETO 13. Bp. Honvéd 14. Debrecen 15. Haladás 16. Csepel 30 9 11 10 26-30 38 30 10 8 12 26-34 38 30 8 12 10 30-31 36 30 7 14 9 34-30 35 30 9 8 13 31-39 35 30 7 14 9 20-30 35 30 9 6 15 33-46 33 30 5 10 15 27-49 25 BARANYAKER Waűmnnts hükűu AKCII MAJ.31-JUL.7-ig KÍNÁLATUNK - MŰSZAKI CIKKEK-BÚTOROK -SPORT ÉS KEMPING CIKKEK áruházaink műszaki, kultúrcikk- és bútorosztályain, valamint a műszaki és bútorboltokban Pécsett, Mohácson, Sikláson és Társaságainknál (Mecsek Áruház Kft., Domus Kft., Diana Kft., Komló Kft., komlói és mázaszászvári boltjaiban). Keresse emblémánkat és figyelje az üzletekben kihelyezett hirdetéseket, mert most igazán érdemes, hiszen a megvásárolt színes televízióhoz és videorecorderhez vb-tippszelvényt is adunk, mely helyes kitöltése esetén visszanyerheti készüléke árát. Kérjen felvilágositást boltjainkban és FIX PONT Vevőszolgálati Irodánkban, (Pécs, Kossuth L. u. 40. Telefon: 33-300). fCeagilqbdq Csak egy félidőt bírt a Pécs VÁÉV Bramac-PMSC 26-I9 (I0-I2) NB I.. férfimérkőzés. Pécs városi sportcsarnok, 1100 né­ző. V.: Bergmann, Sziklai. PMSC: Tóth - Németh 3, Fü­zesi 7, Kovácsevics 5, Kovács T. 1, Hang 3, Kunos. Csere: Mészáros (kapus), Gelb, Ko­vács J., Horváth, Fazekas. Edző: Harmat Tamás. Alaposan megszervezték a védővonalakat a két csapat mesterei, mert a fiúk nem na­gyon hagytak „villogás!" lehe­tőséget egymásnak. Egy sza- baddobás-figura elvégzése után Hang ótlövésből talált a vendégek hálójába, amit négy perc múlva Putics viszonzott. Kovácsevics két értékesített büntetőjével két gólra nőtt a hazaiak előnye, ám képtele­nek voltak kihasználni egy kettős veszprémi büntetőt, így a bajnokesélyes kék-fehérek megközelítették őket egy gól­ra az első negyedóra végére. Füzesi és Hang vállalkozott, majd, hogy Kovácsevics is lö­vésre szánta magát a 22. percben már 9-5-re vezettek a • piros-feketék. Azt követően azonban kiengedtek, s mivel Gelbet két percre - lerántá­sért - pihenni küldték, a 29. percben 11-10-re felzárkózott a Bramac. Füzesi állította be góljával az első félidei sza­kaszeredményt. Szünet után valósággal megbénult a pécsi támadó­gépezet, mert Füzesi ugyan még egyszer háromgólos előnyt biztosított csapatának, ám az eladott és ellőtt lab­dákból a veszprémiek három perc alatt egyenlítettek. To­vábbra is jól védekeztek a bakonyiak, a hazaiaknál pe­dig egyre jobban fogyott az önbizalom, s mivel Kovácse­vics büntetőit is hárította a csereként beállt Cziráki, 13-10-ről 13-19-re fordítottak a 46. percben a kirobbanó erőben lövöldöző Putics ve­zetésével a vendégek. Füzesi megpróbált hajrázni, csak­hogy nem talált maga mellé párt, csupán az utolsó öt percre mert vállalkozni Né­meth - igaz, ekkor egymás után két gólt is szerzett mindez azonban már nem vál­toztathatott a veszprémiek nagy gólarányú győzelmén. Az első félidőben bátran, szel­lemesen játszott a PMSC, minek eredményeként Füzesi, Kovácsevics és Hang góljaival sikerült meg­lepni a bajnoki címre törő vendé­geket. Szünet után a veszprémiek sorfalának közepén felállt a négy főből álló, kétméteres gát, amit — különösen mert a pontatlan beját­szásokkal erőlködtek a pécsiek — képtelenek voltak átlőni az önbi­zalmukat vesztett hazaiak. A mér­kőzés hajrájában már nemcsak a kezdeményezőkészség hiányával, de az erővel sem bírták a piros-feke­ték. A hazai csapatból Füzesi és a hajrára feljavult Németh érde­mel említést, Kovácsevics teljesít­ményét rontja, hogy két büntetőt is hibázott. A szovjet edzővel és já­tékosokkal erősített vendégeknél a nagy lövőformát mutatott Putics (9' gólt lőtt), az ötgólos, beállás Zstgmond, valamint a csereként pályára lépett kapuvédő Cziráki játszott jól. Kapu László Garami: „Egyelőre nem ünnepiünk - majd a kupadöntő után” Mészáros Bubu, Huták és a Springer-szobor Négy rúgott gól az utolsó fordulóban - csupán a ne­gyedik helyre volt elég. Per­sze, ki hitt abban, hogy a véghajrában oly magabiztos Ferencváros képes lesz az utolsó mérkőzésen megbotla­ni? Márpedig így történt, s hogy a Fradi nemcsak magá­nak köszönheti a bronzérmet, arra idézzük Mészáros Bubu- nak, a Vasas edzőjének a szombati, Üllői úti mérkőzés után elhangzott nyilatkozatát: „Ezért a mérkőzésért Huták játékvezető megérdemelné, hogy a másik kapu mögé ugyanolyan szobrot állítsanak, mint Springer Ferencnek.” Miért is mondta ezt a volt válogatott kapus? Újra c Népsport tudósításából idé­zünk: „23. perc; Tíz méterre And- rusch kapujától Geress és Dzurják összecsapott, a csa­tár a földre esett, a játékve­zető pedig meglepetésre li­est Ítélt. A 11-esből Dzurják nagy erővel a bal felső sa­rokba rúgta a labdát." 0-2 után ezzel a góllal állt fel a Ferencváros. Akik vala­ha is fociztak, tudják, hogy egy padlóra küldött gárdának (hiszen a Vasas már a 13. percben 2-0-ra vezetett) mit jelent egy ajándék tizenegyes. S mit jelent egy jogtalanul megítélt büntető a másik szá­mára, főként, ha Idegenben játszik . . . színű, hogy ebben az esetben a Ferencváros nem döntetlent játszik az utolsó fordulóban...) Ami történt megtörtént. Hallgassuk Garami József vé­leményét:- Jól játszottunk, s amit Egyébként a mérkőzés előtt téma volt a négygólos különb­ség, nem akartuk a véletlenre bízni a dolgot. . .- Mégis így történt — Hát igen... Mi azt hit­tük, egy időben lesz vége a két meccsnek, de mint kide­rült, az Üllői úton később is kezdték a második félidőt, rá­adásul a játékvezető egy idő­re le is fújta a meccset. Hogy ezek a dolgok miért történtek, azt nem nekem kell megmon­danom . . . Mikor beértünk az öltözőbe, a játékosok nagyon örültek az eredménynek, s a jó játéknak, aztán mikor be­jött valaki egy rádióval, s mondta, hogy a Vasas ki­egyenlített - hát mit mond­jak? . . . Kicsit szomorúak vol­tak a fiúk. Mindannyian úgy érezték, hogy ez a harmadik hely inkább minket illetett volna. — A Magyar Kupa döntő­jéig mi lesz a program?- Tíz napunk van a döntő­ig. Az utóbbi időben annyira sűrűn követték egymást a mér­kőzések, hogy nem volt időnk gyakorolni. Most ezt fogjuk tenni. S persze teljes qrővel készülünk, mindenki nagyon szeretné, ha elindulhatnánk a KEK-ben. Szerencsére a Hon­védnek, ellenfelünknek, az osztályozok plusz terhet jelen­tenek - talán ennyivel köny- nyebb lesz a dolgunk. Június 6-ig, a tatabányai döntőig te­hát nem ünnepiünk, azután viszont szeretnénk — remélhe­tőleg minden okunk meg is lesz rá . . . (pauska) egész évben gyakoroltunk, hogy minden védő próbáljon részt venni a támadásokban is, az talán a tegnapi mér­kőzésen nagyon jól kijött — különösen az első félidőben. Igaz az is, persze (vasár­napi számunkban megírtuk), hogy azt az egy gólt, ami a bronzhoz hiányzott, be lehe­tett volna rúgni más mérkő­zéseken is. (Dehát az is való­Ismételt rajt után Senna nyert Vasárnap Monte-Carlóban rendezték meg a Forma—1-es versenyautók idei negyedik vb- futamát, a Monacói Nagydí­jat. A verseny nem várt epi­zóddal kezdődött: az első kör­ben az osztrák Gerhard Ber­ger ütközött a francia Alain Prosttal, s ezért megszakítot­ták a viadalt. Szerencsére sé­rülés nem történt, ezért nem­sokára újból a rajtvonalhoz szólították a pilótákat. Pályafutása során immár 45. alkalommal a legkedve­zőbb pozícióból, az első sor­ból induló brazil Ayrton Sen­na megismételte az edzéseken mutatott kitűnő teljesítményét, rajt-cél győzelmet aratott, s harmadik vb-győzelmére lehet büszke fylonte-Carlóban. A Monacói Nagydíj vég­eredménye: 1. Ayrton Senna (brazil, McLaren-Honda) 1:52:46.982 óra, 2. Jean Ale­si (francia, Tyrrell-Ford) 1.087 mp hátrány, 3. Gerhard Ber­ger (osztrák, McLaren-Honda) 2.073 mp h., 4. Thierry Bout- sen (belga, Williams-Renault) egy kör hátrány, 5. Alex Caf- fi (olasz, Arrows-Ford) két kör h., 6. Eric Bemard (francia, Espo-larrousse) két kör h. A pontverseny állása négy verseny után: 1. Ayrton Senna 22 pont, 2. Gerhard Berger 16, 3. Jean Alesi 13, 4. Alain Prost (francia, Ferrari) 12, 5. Riccardo Patrese (olasz, Wil­liams-Renault) és Thierry Bout- sen 9-9. 45. percben a vendégek egyetlen épkézláb támadása szerzett szá­mukra szépítő gólt. Csertői jól ug­ratta Illést, aki 10 méterről gurí­tott a bal sarokba (2-1). A 62. percben Polocrky kapu elé ívelt lobdájóért birkózott a védők­kel Bérczy, s a szemfüles Tomka fejjel továbbított a kapuba (3-1). A 72. percben Nagy Tamás húsz méteres lövése a jobb felső sarok­ban kötött ki (4-1). Pécsi MSC-Haladás 4-1 (2-1)