Új Dunántúli Napló, 1990. május (1. évfolyam, 28-57. szám)

1990-05-14 / 40. szám

1990. május 14., hétfő üi Dunántúli napló 7 Kézilabda Kunos (a levegőben, sötét mezben) pontos bejátszása után Ko­vács T. célozhatja meg a tatabányaiak kapuját Fotó: Proksza László Ezúttal a bányászok bánták PMSC-Tatabányai Bányász 27-24 (13-13) NB I., férfi mérkőzés. Pécs, városi sportcsarnok, 800 néző. V.: Soltész, Soós. PMSC: Tóth — Gelb 1, Németh 4, Füzesi 2, Kovács T. 6, Hang 3, Kunos 5. Csere: Mészáros (kapus), Kovácsevics 6, Kovács J. Ed­ző: Harmat Tamás. Kunos szélről Hemela sze­me között lőtte a pécsiek első gólját, csakhony a tatabányai Nagy sem tétlenkedett, és megtette ugyanezt a pécsi Tóth kapussal. Egy-egy után Németh és Kovács T. váltották egymást a góltermelésben, így sikerült is a piros-feketéknek 5-3-ra megugrania. Marosiék azonban nem nézhették tét­lenül a pécsiek villogását, s mivel nemcsak nézték, de tet­tek is ellene, negyedóra után 5-5-nél befogták őket. Ková­csevics és Kovács T. még egy­szer visszaállította a kétgólos előnyt, azt követően azonban pánikhangulat vett erőt a ha­zaiakon, mert 8-6-os vezetés után - megmagyarázhatatla­nul - valóságos öngyilkos ámokfutásba kezdtek, minek következtében egymást köve­tően hagyták ki helyzeteiket, adták el a labdákat. A Bá­nyász nem is tétlenkedett és kétgólos hátrányát három perc alatt kétgólos előnyre váltotta. Kezdhette újra a kapaszko­dást a PMSC és szerencséjére a vendégek kihagyásait jól használta ki Kovács T., Ková­csevics és Kunos, mert a 27. percben már ismét náluk volt a kétgólos előny. A pécsiek lelki egyensúlyával azonban ezúttal sem volt minden rend­ben, így történhetett, hogy 13-11-es vezetés után a síp­szóig egyenlítettek Marosiék. Szünet után alaposan rá­ijesztett a PMSC-re a Bá­nyász. Füzesi ugyan a 32. percben megszerezte első gól­ját, csakhogy nem talált tár­sakat, ezért a vendégek „megléptek" két góllal. Nem adta fel a Pécs, és a 43. percben Hang lövésével 17­17-nél egyenlített, sőt végre megfogott védekezésével meg­bénítva Sibalinékat Kunos, Gelb egy-egy, majd Kovács T. két, vonalról lőtt góljával a mérkőzés folyamán először négy góllal elhúzott ellenfe­létől. A vendégek 21-17-es hazai vezetés után rendezték ugyan soraikat, óm ezen nagyszerűen sikerült négy pé­csi percet mór képtelenek voltak behozni. Jóllehet a PMSC 23-20-ról (ez az 55. percben volt) Kovácsevics ér­tékesített büntetőjével, vala­mint Hang és Kunos találatai­val négy perc alatt hatgólos előnyre tett szert, a jól hajrá­zó bányászok „ideálisabbá" változtatták maguk számára a vereség mértékét. A hagyományoknak megfe­lelően végig élvezetes, válto­zatos mérkőzést hozott a két csapat találkozója. A mérkő­zés eredményének alakulását figyelemmel kisérve kitűnt, hogy mindkét együttesnek vol­tak jó sorozatai, csakhogy ez éppenséggel nem az erejü­ket, de sokkal inkább a csa­pat gyengeségét jelezte. A két csapat között végül is a végeredményt az alakította ki, hogy a vendégeknél a Maro- si-Sibalin-Nagy trió mellé nem találtak megfelelő part­nereket, mig a hazaiaknál az előző találkozókon meghatá­rozó szerepet játszó Füzesi halványabb teljesitményét ép­pen az egyenletesen „elosz­tott" teherviselés pótolta. Tóth kapus az első félidőben nem találkozott a labdával, szünet után érzékeny időszakokban szedte össze magát. Kovácse­vics - jállehet csereként szállt be - a két kihagyott büntetője mellett hármat ér­tékesített, és ugyanannyi ak­ciógóllal lendített csapatán. Az átlövő mellett az aktiv szerepet vállaló beálló Ko­vács T., valamint a fel-fellán­goló Kunos és Németh játé­ka dicsérhető. A vendégeknél a 10-es találatú Marosi mel­lett Hemela kapus, az ötgó­los Nagy és a válogatott be­állás Sibalin tudott lépést tartani a piros-feketékkel. Kapu László Győri Sportközpont SE- PMSC 18-15 (9-10) Győr, NB l-es női kézilabda­mérkőzés. 100 néző, V.: Hal­mai, Kovács. PMSC: Takaró, Kruzsicz (2), Győrfi, Tábori, Ancil, Tóth (4), Szabó (3). Csere: Kréhlik (kapus), Suga (4), Gajdácsi (2), Sütő. Edző: Tóth János. A mérkőzés tétjének megfe. lelően óvatosan kezdtek a csapatok, s meglehetősen gyé­ren csordogáltak a gólok. A 6. percben 2-2-t mutatott az eredményjelző tábla, majd az egyenlő állás a félidő közepé­re változott pécsi előnnyé. A rendkívül sok hibával tarkított alacsony színvonalú mérkőzé­sen a vendégek megérdemelt vezetéssel térhettek pihenőre. A szünet után nagyot vál­tozott a játék képe. A ha­zaiaknál pályára lépett az ad­dig pihenő Csendes, és ezál­tal jobban működött a győri csapat gépezete. A vendég­csapat főként támadásban na­gyon visszaesett, jellemző, hogy 13 percnyi játék után Suga lőtte az első vendéggólt a második félidőben. A hajrára izgalmassá és küzdelmessé vált a mérkőzés, a sok kapus­hiba miatt azonban a Pécsnek nem maradt reménye az egyenlítésre. ........ n i ex i Góllövő nélkül nem megy... PHHSC-lfasas 0-0 Újmecsekalja, 7000 néző. V.: Nagy II. J. PMSC: Bodnár - Kónya, Márton, Braun, Pa- laczky — Megyeri. Bérczy (Csoboth, a 34. percben). Nagy — Gyurkity (Hánzs, a 74. percben), Czéh, Lehota. Edző: Garami József. Vasas: And- rusch - Mészöly, Komjáti, Ge- ress, Csorba - Pecha, Gu- bucz, Szalánszky, Duró (Csön­dé, a 80. percben) - Zvara, Szabadi (Zircher, a 68. perc­ben). Edző: Mészáros Fe­renc. Előre megtervezett figurával indította útjára a labdát a Vasas. A kezdő rúgás után Gubucz szöktette hosszú lab­dával a pécsi kapu felé meg­iramodott Szalánszkyt. A Va­sas játékosa elhúzott Kónya mellett, pontosan érkezett hozzá a labda, középre lőtt, ahol Palaczky szögletre perdi- tette azt. ölte a játékot sok- adogatásos labdatartásával a Vasas, csakhogy a pécsi meg­ugrások szinte kivétel nélkül gólt Ígértek. Előbb Nagy, majd Megyeri és végül Gyurkity ha­gyott ki nagy lehetőségeket. A helyzetbe kerülésben és azok elpuskázásában különösen a fiatal, gyorsléptű Gyurkity „jeleskedett”. Szünet után Csoboth távoli bombájával kezdett a Pécs, a jól eltalált lövést azonban Andruschnak sikerült a jobb alsó sarok mellé terelnie. A 63. percben még büntetőből sem tudtak a hálóba találni a pécsiek. Megyeri tört a 16- oson belül a kapu felé, ami­kor Csorba elkaszálta. A megítélt büntető nyomán Pa- laczky futott a 11-es ponton leállított labdának, de a jobb alsó sarok felé tartó lövést Andrusch macskaügyességű ve­tődéssel tisztázta. Továbbra is lendületben maradt a PMSC, ám gólhelyzetek kidolgozásán kivül másra nem futotta ere­jéből. Két, formájában felfelé Íve­lő csapat találkozott ezen a mérkőzésen. A vendégek a meglepetésnek szánt első tá­madásuk után szinte semmi veszélyt nem jelentettek Bod­nár kapujára, csakhogy an­nál hasznosabban mozgósí­tották erejüket a hazai roha­mok kivédésére. Mindez nem sikerülhetett volna ilyen töké­letesen, ha a piros-feketék kö­zül Gyurkity, Czéh és Nagy is nem hagyja ki sorozatban a jobbnál jobb gólszerzési lehe­tőségeket. A Vasas szervezett, támadásokat ölő játéka elle­nére is sorozatban teremtett vészhelyzeteket a PMSC, a befejezésekkel azonban — vagy elkapkodták, vagy pon­tatlanul céloztak a pécsiek — adósak martíStak. A pécsi kapuban Bodnárnak „kimenő" napja volt. A hát­védsorban a védő feladatok mellett a támadásokat is se­gítő Márton és Palaczky volt jobb, az utóbbi azonban so­kat rontott teljesítményén a kihagyott büntetővel. Braun sikerrel hatástalanította Sza­badit. A középpályán Bérczy kiválásával döcögővé vált a gépezet. Megyeri és Nagy so­kat dolgozott, azonban sze­rencsétlenségükre nem talál­tak a kapuba. A csatársorban külön párviadalt vívott Lehota és Mészöly, ezúttal a buda­pesti szőke legény volt a győztes. A sorozatban gólhely­zetbe került Gyurkity egyetlen találatával nemcsak három pontot szerezhetett volna csa­patának, de bérletet is vált­hatott volna a csapatban ma­radásra. A vendégeknél a me­zőny legjobbjának bizonyult Andrusch kapus mellett Mé­szöly, Komjáti és Gubucz ját­szott jól. Garami József: — Annak el­lenére, hogy sorozatban ját­szottuk az elmúlt hetekben mérkőzéseinket, a második fél­időben kerültünk fölénybe. A kínálkozó helyzeteinket nem tudtuk kihasználni. A győze­lem elmaradásában szerepe volt annak is, hogy több kulcs­emberünk hiányzott. Mészáros Ferenc: - Küzdő- szellemünk és erőnlétünk to­vábbra is kitűnő. Úgy érzem, hogy a 0-0 ellenére jól szóra­koztak a nézők. Beismerem: a Pécsnek több helyzete volt, de a szerencse nem hagyott el bennünket. A pécsi Braun (háttal, fehér mezben) elöl tisztáz gólveszélyes helyzetben a mezőny legjobb­ja, Andrusch, a Vasas kapusa Fotó: Proksza László További eredmények Siófoki Bányász-Békéscsabai Előre Spartacus 1-0 (1-0). Siófok, 3000 néző. V.: Márton. Góllövő: Keszeg (27. p.). MTK-VM-Haladás 5-1 (2-0). Hungária körút, 3000 néző. V.: Németh L. Góllövő: Lőrincz (28. p.), Hannich (42. p.), Jo- ván (50. p.), Balogh (65. p.), Komódi (81. p.), ill. Szalay (51. p.). Debreceni VSC-Tatabányai Bányász 0-0. Debrecen, 5000 néző. V.: Szabó J. Veszprémi SE-Váci Izzó 1-0 (1-0). Vác, 3000 néző. V.: Kurmai. Góllövő: Handel. Videoton-Waltham-Bp. Hon­véd 3-2 (1-1). Székesfehérvár, 4000 néző. V.: Hartmann. Gól­lövő: Jónás (42. p.), Máriási (48. p.), László (81. p.). ill. Gregor (35., 59. p.). Újpesti Dózsa-Csepel 3-0 (1-0). Megyeri út, 1500 néző. V.: Szilágyi. Góllövő: Rubold (11-esből, a 18. percben), Ka­tona (48. p.), Szabó (80. p., öngól). Ferencváros-Rába ETO 1-1 (1-0). üllői út, 17 000 néző. V.: Plasek. Góllövő: Limperger (2. p.). ill. Farkas (83. p.). AZ NB I. ÁLLASA: 1. MTK-VM 28 17 8 7 48-24 SS 2. Ú. Dózsa 28 16 4 8 S7-19 52 3. FTC 28 13 7 8 44-30 46 4. Pécsi MSC 28 12 9 7 33-21 4S 5. Veszprém 28 10 10 8 26-22 40 6. Siófok 28 10 » * 29-2« 3« 7. Békéscsaba 28 10 8 10 25-28 38 8. Vasas 28 10 8 10 31-35 38 9. Tatabánya 28 11 4 13 20-27 37 10. Videoton­Waltham 28 8 11 9 23-29 35 11. Rába ETO 28 7 13 8 33-28 34 12. Bp. Honvéd 28 8 8 12 29-36 32 13. DVSC 28 6 13 9 18-29 31 14. Váci Izzó 28 6 12 10 24-29 30 15. Haladás 28 8 6 14 30-42 30 16. Csepel 28 4 10 14 25-47 22 29. forduló. Május 15., kedd, 18: MTK-VM-Pécsi MSC. Má­jus 19., szombat, 17 óra: Va­sas-Váci Izzó, Rába ETO—Deb­recen, Békéscsaba-Ü. Dózsa, Bp. Honvéd-Siófok, Veszprém- Ferencváros, Tatabánya-Vi- deoton, Haladás VSE—Csepel. 30. forduló, május 26., szombat, 17 óra: Ú. Dózsa- Bp. Honvéd, Pécs—Haladás VSE, Csepel-Békéscsaba, Debrecen—Veszprém, Video- ton-Rába ETO, Ferencváros- Vasas, Váci Izzó—MTK-VM, Siófok—Tatabánya. A HELYEZÉSEK ELDÖNTÉSE Azonos pontszám esetén az alábbi sorrend dönt:- gólkülönbség,- több rúgott gól,- az egymás ellen játszott bajnoki mérkőzések pontkü­lönbsége, — az egymás ellen játszott bajnoki mérkőzések gólkülönb­sége. (A bajnokság versenykiírá­sának 5. pontja.) Tartalék­bajnokság Vasas—PMSC 2-0 (1-0) Újmecsekalja, 500 néző. V.: László. PMSC: Kovácsevics (Bogyay) — Somogyvári, Lő­rincz, Bódog (Demhart), Len­gyel — Farkas, Knézics, Szabó Zs„ Paizs — Báli, Vass. Edző: Guzsvány János. A pécsi csa­patban Lőrincz és Somogy­vári játszott elfogadhatóan. Az első félidőben jobban játszott a Vasas. Szünet után feljött a PMSC, átvette a kez­deményezést, de egyenlítés helyett újabb gólt kapott. A kemény összecsapásokkal tar­kított mérkőzésen Künket, a Vasas játékosát szándékos szabálytalanságért kiállították. A pécsi Bódogot egy beleme- nés után kórházba szállította a mentő. Szerencsére sérülése nem volt olyan súlyos, mint azt az első pillanatban gon­dolták, a játékos még az NB l-es mérkőzés alatt visszaér­kezett a pályára. A héten tü­zetes vizsgálat alá fogják a védő lábát. Vérfrissítés a férfi kosarasoknál Újra nagy csapat lesz a PVSK? Két éven belül az A-osztályba Olyan régen volt, hogy tán igaz sem volt. A Honvéd, a MAFC, a Baja és a többi akkori nagy­ágyú játszott bajnokikat Pécsett. Aztán megválto­zott egy s más, újabban olyan kevésbé rangos együttesek vendégesked­nek itt, mint a Dunai Kő­olaj, a DEKO SE vagy például a Nagykőrös. A különbség a két korszak között lezongorázható. De vajon láthat-e a pécsi kö­zönség újra neves ellen­feleket, vagyis lesz-e még egyszer nagy csapat a PVSK? A vasutas klub vezetői nagyon szeretnék, ha az lenne. A PVSK két éven belül fel akar jutni az A- csoportba, ezért megerő­sítik a játékosállományt. Külföldi kosarasokat óhaj­tanak igazolni, emiatt már a litvániai Kaunasban és a csehszlovákiai Ostravá- ban folytattak is tárgyalá­sokat. A hazai piacot ku­tatva centerekkel beszél­gettek, vajon eljönnének-e és ha igen, mennyiért? Két külföldi és két magyar játékos szerződtetéséről van szó. (A litvánok meg­szerzése fele annyiba ke­rül, mint a magyaroké, ezért a külföldiek eseté­ben elsősorban őket sze­retnék idecsábítani.) Ök lennének az újak, de mi lesz akkor a ré­giekkel? Richter máris bejelentette, hogy abba­hagyja, a visszavonulás gondolatával foglalkozik Varasdi is. Szó van arról, hogy Marijanovics hono­síttatja magát, így — mi­vel minden magyar csa­patban két külföldi kosa­razhat — ő is maradhat­na. Egy-két kosarasnak viszont megköszönik az eddigi részvételt, eltekin­tenek a további szerepel­tetésüktől. Megerősítik a szakosz­tályvezetést is, ennek első jele: Varga Ferenc, a női együttes egykori vezető­edzője május 1-jétől a vasutas férfiaknál techni­kai igazgató lett. Tőle tudjuk, hogy ugyan a PVSK nem tud konkurálni például a Paksi Atomerő­mű SE-vel (amelynek 1,5— 2 milliója van átigazolá­sokra), de azért pár száz­ezret tud áldozni új játé­kosok megszerzésére. Ezt az összeget a férfi szak­osztály, illetve a klub ki- gazdálkodja, főleg üzleti tevékenységére alapozva. Az egyesület vezetése rájött: kell egy olyan csa­pat, amely magasabb osztályban, a jelenleginél sokkal több néző előtt bi­zonyíthatná, hogy a pécsi kosárlabdázás is fejlődés­re képes, és már csak a hagyományai miatt sem elégedhet meg eqy B- osztályos együttessel. Ezért is a vérfrissítés, a lépés­váltás. Persze, mindez csak ak­kor érvényes, ha a PVSK bennmarad az NB l-ben. Mert hiába vannak me­rész álmok a jövőt illető­en, ma még ez a soros feladat. Horváth László