Dunántúli Napló, 1989. április (46. évfolyam, 90-118. szám)

1989-04-17 / 105. szám

1989. április 17., tiétfö Dunántúli napló 7 KÉP* VmCBSK 11 Cl DO O Pedig a levegőben lógott az egyenlítés! Tatabányai Bányász-PMSC 1-0 (1-0) (Munkatársunk telefonjelen­tése) Tatabánya, 5000 néző. V.: Roxin. Tatabánya: Kiss - Vin- cze, Udvardi - Jártás, Váczi (Schmidt a 85. percben), P. Nagy, Csapó, Dobezs, Simon, Szalma - Kiprich (Hegedűs a 17. percben). Edző: Szent- mihályi Antal. PMSC: Bodnár - Csoboth, Márton, Bérczy - Megyeri, Túri, Nagy T., Bódog, Vén (Takács a 73. percben), Lutz - Lehota (Czéh a 80. percben). Edző: Garami Jó­zsef. (A pénteki edzésen Bódog és Braun összerúgott, utóbbi húzta a rövidebbet, sérülése miatt nem vállalta a játékot, hiába szánták a kezdő csa­patnak. Kiprich, a sérültnek hitt válogatott csatár viszont játszott, ennek nem örültek a piros-leketék. Akkor még nem sejtették, hogy nem sok bajuk lesz vele.) Érdekes felállásban kezdtek a csapatok. A több kuriózum mellett az egyik közös vonásuk az volt, hogy mindegyik csak egy igazi éket szerepeltetett, Kiprichet, ill. Lehotát. Kapkodták a lábukat az elején a játékosok: előbb Csoböthot, majd Kiprichet kel­lett ápolni. A tatabányai csa­tárt még kezelték a partvona­lon kívül, amikor gólt kapott a PMSC. A 10. percben bál oldali szöglet után Váczi be­fejelte a labdát az ötösön, o védők a tömörülésben nem tudták elrúgni és Dobes 4 méterről a lábak között patto­góson a kapu közepébe talált (1-0). Túri egyenlíthetett vol­na, Vén átadását azonban 10 méterről fölé lőtte. Rögtön utána Kiprichet a mentők el­vitték kórházba (a lefújás utón kaptuk a hírt, hogy szárka- pocscsont törést szenvedett): Váczírvak adott sárga lapot a játékvezető a 19. percben, mert belerúgott Mártonba. Csoboth partdobásába Udvar­di beletette a fejét, ezzel majdnem öngólt vétett, fejese azonban a felső lécről kifelé pattant. A túlsó oldalon Si­mon 10 méterről Bodnárt ta­lálta telibe. Szünet után Vén előre ment segíteni Lehotának, második csatárnak. Csapó 18 méteres szabadrúgását védte Bodnár. Az 53. percben Lutz beívelését a berobbanó Nagy T. közel­ről Kissbe fejelte. Mindjárt utána Váczi óriási helyzetet hagyott ki azzal, hogy a ki­szolgáltatott Bodnár mellett a bal kapufára gurított. A 73. percben Bérczy lábában volt az egyenlítés, de naggyá tette Kisst azzal, hogy 6 méterről a kezébe lőtte a labdát. Nagy T. kapott sárga lapot egy perc múlva Szalma felvágá- sóér-t. Nem úszta meg ilyen könnyen Bérczy, akit a 75- percben kiállítottak, mert há­tulról felrúgta a lépéselőnybe került Dobest. Még az utolsó percekben egyenlíthetett volna a PMSC; beszorította ellenfe­lét - mindhiába. Maradt a 0-1. Már az első percekben sej­teni lehetett, hogy amelyik csapat egy gólt rúg, az nyer­ni tud. Égből pottyant aján­dékként találtak egy gólt a bányászok, ez elég is volt a győzelmükhöz. Pedig 1-0 után ■ — * ---------------------------------------­la ssan átvette az irányítást a PMSC, de támadásait a sokat szabálytalankodó tatabányaiak rendre széttördelték. Nehezen jutott el a hazaiak 16-osára a piros-fekete együttes, összesen kétszer került az első félidő­ben helyzetbe, szerencséje azonban nem volt. Amint vál­ható volt, őrizni igyekezett előnyét, kontrára játszott a szünet után a Tatabánya. Nyomott a PMSC, hiába ló­gott az egyenlítése a levegő­ben, a második játékrészt vé­gig támadó, de a mezőnyfölé­nyét kihasználni nem tudó pi­ros-fekete csapat veszített. Amikor a hajrára emberhát­rányba került, már sok jóra nem számított. Ennek ellenére küzdött az egyenlítésért, ami nem sikerült neki. Ilyen a fut­ball: ezúttal nem a jobban játszó csapat győzött, hanem a szerencsésebb. A pécsiek nem voltak rosszabbak, de a játékot gólra játsszák ... A PMSC-ben Bodnár hatá­rozottabb lehetett volna a gól­nál, de akkor hibáztak a vé­dők is. Márton néhányszor előre tört, ezzel játszott job­ban hátvédtársainál. Túri so­kat futott, de elég nagy hiba­százalékkal passzolt. Nagy T., Megyeri: volt jobb. Lutzon kü­lönösebben nem látszott meg a hosszú kihagyás, nem fut­ballozott látványosan, ám hasznosan és nagyon lelkesen. Lehota tartja (rossz) formáját. A Tatabányában Váczi, Si­mon és Dobes tette a legtöb­bet a győzelemért. Horváth László Dunaújváros-Váci Izzó 0-0, Dunaújváros-Váci Izzó 0-0 - 11-esekkel 3-2. Vác, 7000 néző. V.: Nagy L. A tizenegyeseket értékesítette: László, Sztanó, Vajda (kihagy­sz: Tóth, Kerepeczky, Boldócz- Li), illetve Balogh G., Turtócz- Ly (kihagyta: Zsivótzky, Hodur, Nagy, Csima). Sárga lap: László (82. p.). Jók: Bita (a niezőny legjöbbjo), Boldóczky, Sztanó, Szauer, Kerepeczky, illetve Géléi, Csima, Szemere. Dunaújváros: Bita - Ress, Boldóczky, Sztanó, Németh, Kerepeczky, László, Ruppert - Zsinka (Vajda 31. p.). Szauer, Simon J. (Tóth 60. p.). Vác: Géléi - Kosztolnik, Csiba, Szemere, Csima — Nagy, Hermann (Simon 46. P ), Vig (Hodur 78. p.) - Tur- tóczky, Balogh G., Zsivótzky. Ebben a bajnokságban már másodszor fordult elő, hogy a ■uáciaik a nagy lehetőség ka­pujában elbuktak. Az őszi idényben a Zalaegerszeg el- 'en lejátszott találkozón győ- zelmük esetén a táblázat élé- re ugorhattak volna, most pe­dig megerősíthették volna he­güket az élbolyban. Úgy tű- nik, az első osztályból mór­kor leirt dunaújvárosiakat lel - Lileg felszabadította az esély­telenség, és hosszú ideig úgy látszott, mintha ők játszaná­nak hazai pályán. Az első fél­idő közepén változott a kép, es ekkor a hazai csapat meg­közelítette azt a játékot, amit a táblázaton elfoglalt helye­ssé alapján vártak tőle. Fő- !®9 a sérüléséből felgyógyult Zsivótzky kísérletezett, aki Ba- *l°gh Gáborral együtt négy 9ólhelyzetet elhibázott. Fordulós után egyre inkább 9örcsössé vált a hazaiak já­téka, a Dunaújváros viszont ériási lelkesedéssel küzdött, védelme önfeláldozóan. állt helyt. Bita kapus góloknak látszó lövések egész sorát tet- ,e ártalmatlanná, majd a 11-es párbajban két büntető védésével döntő érdemeket szerzett csapata sikerében. De még a mérkőzés utolsó má­sodperceiben akár három pontra alakulhatott volna a vendégcsapat győzelme, ekkor Szauer hálóba tartó labdáját az utolsó pillanatban berob­banó Csiba a gólvonalról vág­ta ki. Az NB I. szombati Bp. Honvéd—Vasas 4-0 (3-0). Fáy u., 6000 néző. V.: Győri. Góllövők: Zentai (öngól), Gre­gor, Csehi 2. Rába ETO—Zalaegerszegi TE 4-2 (1-1). Győr, 7000 néző. V.: Drigán. Góllövők: Handel 2, Hajszán, Bücs, illetve Rózsa, Wittmann. Békéscsabai Előre Spartacus —Videoton 1-0 (1-0). Székes- fehérvár, 5000 néző. V.: Mol­nár L. Góllövő: Belvon. Veszprém—Szombathely 3-1 (2-0). Veszprém, 3000 néző. V.: Hartmann. Góllövők: Kiss 2, Rugovics, illetve ördög. ll-esekkel3-2 Már a második félidő nagy részében is a hazai szurkolók egyre erősebben adtak hangot nemtetszésüknek csapatuk lé­lektelen, minden elképzelés nélküli játéka láttán, és főleg azon csodálkoztak, hogy ma­radhatott a pályán Balogh G-, akin nem egy akció akadt el. A hazaiak teljesítményükkel nagy csalódást okoztak. eredményei Ferencváros—MTK-VM 1-0 (1-0). üllői út, 15 000 néző. V.: Németh. Góllövő: Dzurják. NB 1. ÁLLASA: 1. FTC 22 13 1 2 6 35-25 43 2. Bp. Honv. 22 11 5 — 6 30-22 43 3. MTK-VM 22 10 6 1 5 33-28 43 4. Videoton 22 13 — 2 7 44-25 41 5. R. ETO 22 12 2 1 7 35-24 41 6. Vác 22 10 4 3 5 30-23 41 7. Tatabánya 22 9 2 5 6 29-25 36 8. B.csaba 22 10 1 2 9 33-28 34 9. Siófok 22 7 3 4 8 27-29 31 10. Veszprém 22 6 5 2 9 19-29 30 11. Pécs 22 6 3 5 8 25-26 29 12. ZTE 22 5 4 4 9 31-30 27 13. Haladás 22 5 3 4 10 24-34 25 J4. Cl. Dózsa 22 6 1 4 11 23-29 24 15. Vasas 22 4 2 5 11 23-47 21 16. Dunaújv. 22 2 5 3 12 23-45 19 A góllövőlista állása: 15 gólos: Petres (Videoton, 13. gólos: Fischer (Ferencváros), Kómán (ZTE), 11 gó­los: Szabadi (Vasas), 10 gólos: Kiprich (Tatabánya). Olimpiai bajnokhoz Szép magyar sikert hozott a Varsóban rendezett kardver­seny, amelyet a hagyományok­nak megfelelően „Wolody- jowski kardjáért" írtak ki. A magyar válogatott olimpiai bajnokhoz méltó vívással az elődöntőben 9-1-re győzött a franciák, majd a döntőben 8-5-re a lengyelek ellen. A 3. helyet a szovjet együttes sze­rezte meg a franciák előtt. méltóan... Kovács Tamás, szövetségi kapitány örömmel nyilatkozta az MTI-nek, hogy az együttés megőrizte 15 hónapja tartó veretlenségét, s ezalatt heted­szer végzett nemzetközi viada­lon a legnagyobb vetélytárs, a Szovjetunió előtt. A döntő ta­lálkozón az olimpiai bajnok Nébald Gy., Bujdosó, Szabó. Csongrádi, valamint Köves ví­vott. Pécsről elrabolt pontok... Kovács I. (PMSC) ezúttal a kép szerint fejreállt, akárcsak csapata Fotó: Proksza László Tatabányai Bányász-PMSC 27-24 (11-11) NB I. férfi mérkőzés. Pécs, 1200 néző. V.: Falu, Ihász. PMSC: Tóth - Kovács I. 3, Horváth 2, Füzesi 7, Kovács T. 3, Hang 2, Kunos 6. Cseré: Fekete (kapus), Kovácsevics 1, Gelb. Edző: Harmat Tamás. Tóth bravúrjaival és Füzesi szépségdíjas góljaival indult a találkozó. A közönség az első öt percben még azon sem tu­dott bosszankodni, hogy Ku­nos és Kovács I. ziccert hibá­zott, annál is inkább nem, mert Tóth büntetőt hárított, s mivel Füzesi harmadik gólja mellett Hang is betalált a vá­logatott Bíró hálójába, szinte felhőtlennek tetszett a hazai szurkolósereg öröme. Csakhogy tíz perc elteltével lankadni lát­szott a hazaiak védekező fi­gyelme, mindez azt eredmé­nyezte, hogy Kovács T. hiába növelte a pécsi előnyt 5-2-re, az alvó fal jóvoltából három perc alatt 5-5-re egyenlítet­tek Marosiék. A háromgólos előny elolvadásával egyszeri­ben izzadni kezdett a PMSC. Igaz. ebben ugyancsak nagy szerep jutott annak, hogy Ku­nos újabb ziccert hibázott, míg Horváth előtt labdái a bányászokat hozták lendületbe. A 23. percben azonban éppen Horváth adta a jelt az újabb rohamra góljával. Három perc alatt három gólt lőtt a Pécs, s ezzel ismét három­gólos előnyre tettek szert. Csakhogy ismét jött a rövid­zárlat, s bár Kovács T. tiszta helyzetben szerezhetett volna gólt, lágyan megejtett labdá­ját a visszarohanó Bíró a gól­vonal előtt elcsípte, s innen már csak a kék-fehérek talál­tok a hálóba és lett ismét egyenlő, ezúttal a félidő vé­géig. Emberelőnyben kezdett a Pécs és bánta, mert Sibalint egyszerűen képtelenek voltak tartani. Szerencsére ember­előnyhöz jutottak ismét a ha­zaiak, Füzesi pedig biztosan értékesítette a büntetőket, s mivel Kovács T. is betalált, fordítottak a piros-feketék. Sőt, a 39. percben Kovács T. farpasszos góljával 15-13-ra megugrottak. Ekkor azonban Kovácsevics hibázott hétméte- reset és ezt már nem hagyta büntetlenül a Rába ETO-t és VÁÉV-et verő Tatabánya. Hiá­ba került testőr Kovács I. sze­mélyében az ismét brillírozó Marosi mellé, a 47. percben a vendégek jutottak három­gólos előnyhöz. S, ekkor az addig szinte csak hibázni tudó Kunos magáratalálásának jó­voltából az 51. percben utol­érték a vendégeket. A gól­termelésbe beszállt Kovács I. is, egyszeriben esélye terem­tődött a hazaiaknak a fordí­tósra. Csakhogy a védelmi fi­gyelmetlenségek és eladott labdák azt eredményezték, hogy négy perc alatt ismét három gólra nőtt a tatabá­nyaiak előnye, s bár a min­den helyzetből eredményes lö­vést vállaló Kunos újabb trip­lát hintett a vendégek hálójá­ba, a fellazult figyelemben a vendégek is megtalálták a gólszerzések lehetőségeit. Nemcsak az eredmény ala­kulása jelentett hullámzó ké­pet a mérkőzés folyamán. Azt jelezte egy-egy játékos tel- jesitménygörbéje is. Sajnála­tosan a javításra a hazaiak­nál akadt kevesebb példa. A pécsiek számára biztatóan indult találkozón csakhamar kiderült: a hazaiaknak keve­sebb „ászuk" van, mint azok a kiegyensúlyozottabb csapat­játékot produkáló vendégeket tartani tudnák. A mérkőzés elején Füzesi vállalta a vezér- egyéniség szerepét, de ezen időszakban nagyon is magára hagyták. A mérkőzés hajrájá­ban ugyan magára talált az. addig vegetáló Kunos és el­képesztően sok gyermeteg hi­bát vétő Kovács I., sajnos akkor már a többiek nem tud­ták felvenni sem fizikailag, sem idegileg az új ritmust. Döntő tényező volt, hogy a pécsiek képtelenek voltak sem­legesíteni a válogatott páros: Marosi-Sibalin 16 gólban megnyilvánuló eredményes já­tékát. A pécsiek között csupán időnként nyújtott átlag feletti teljesítményt Tóth kapus, vala­mint a mezőnyben Füzesi és Kunos. Kapu László Nagy-Britannia gyászban Kilencvennégy embert nyom­tak agyon, zúztak halálra a vaskorlátokon és a drótkeríté­seken a Sheffield környéki Hillsborough futballstadion le­látóin szombaton délután ke­letkezett tumultusban a Liver­pool-Nottingham Forest kupa­elődöntő első perceiben. Nagy-Britannia sporttörténeté­nek legsúlyosabb tömegsze­rencsétlenségében több mint kétszázan szenvedtek sérülése­ket, közülük hetven kórházi ápolásra szorul, tizennyolcuk állapota válságos, A halottak és sebesültek között’ sok a gyermek, az áldozatok túl­nyomó többsége a liverpooli csapat ifjú rajongói közül való. Ezúttal nem összetűzés okoz­ta a tömegkatasztrófát, ha­nem a liverpooli szurkolóknak kijelölt stadion-szektor túlzsú­foltsága, ami fejvesztett tüle­kedésbe csapott át, amikor a bejárati kapukat ostromló ki- vülrekedt futballrajongók ez­reit a rendőrség beengedte a lelátókra. Colin Moynihan sportminisz­ter, aki azonnal a helyszínre sietett, rádiónyilatkozatában hangsúlyozta: a hillsboroughi- katasztrófa teljesen más ter­mészetű, mint a négy évvel ezelőtt bekövetkezett tragédia a brüsszeli Heysel stadionban, ahol liverpooli szurkolók kezd­ték a 3g ert1ber halálát oko­zó tömegverekedést. Most nem huliganizmus idézte elő a tö- megpánikot. Az érintettek többsége ugyan most is liver­pooli futballrajongó, de ezút­tal nem okai, hanem áldozatai voltak a szerencsétlenségnek. Az ügyeletes rendőrtiszt, aki két perccel a mérkőzés előtt utasítást adott két kapu meg­nyitására a kívülrekedt, több­ségükben jegy nélküli szurko­lók ezrei előtt, arra hivatko­zott, hogy a külső kerítés rá­csaihoz szorult elölállók életét veszélyeztette az előrepréselő- dő tömegek nyomása. Ily mó­don azonban a lelátókra ve­zető alagúton ót benyomuló újabb ezrek a hátuljövők nyo­mása alatt préselődtek be a mór amúgy is túlzsúfolt néző­térre, ahol viszont a pályát el­kerítő magas védőrácshoz szo­rultak a lelátókról menekülő emberek. A szurkolók a rendezést, a jegyelosztást és a rendőrsé­get okolják a katasztrófáért. Az ellentáborok összetűzései­nek elkerülése céljából beve­zetett rendezőelvek szerint el­különített szektorokba szóltak a két csapat szurkolói között szétosztott jegyek. Egyelőre nincs magyarázat arra, hogy miért kapott a liverpooli szur­kolótábor csak 24 000 jegyet, holott számukat negyvenezerre becsülik, viszont 30 000 jegyet juttattak a Nottingham Forest rajongóinak, jóllehet rendsze­res nézőszámuk csupán 17 000 körül mozog. így történhetett, hogy a sta­dion nottinghami térfelén a szurkolók — mit sem sejtve a túloldalon zajló tragédiáról — még javában buzdították csa­patukat, amikor a liverpooliak oldalán már a pályát oltal­mazó védőrácsok tövében agyonnyomott, a rájuk zuha­nó testek alatt fuldokló vagy megfulladt fiatalok testei he­vertek. A rendfennntartásra kivezéyelt 300 rendőr tehetet­lennek bizonyult. A stadionban a rendőrök többsége a lelátókat körülke­rítő védőrácson belül helyez­kedett el, s így képtelenek vol­tak a lépcsőzetes padsorok között keletkezett tülekedés és tömegpánik megfékezésére. A rendőrök többsége a pálya közepén alkotott kordont, hogy biztosítsa a betóduló liverpooli szurkolók és a nottinghami tá­bor szétválasztását. Aki tudott, a magas védő­rácson átmászva menekült a lelátókról a pályára. Már ren­geteg áldozat volt, amikor megnyitották a pályát körül­vevő védőrács szűk kapuját, hogy utat engedjenek a vas­korlátokhoz szorított emberek­nek. Ezrek menekültek a já­téktérbe, többek a szűk rács­kapun átnyomuló embermassza alatt lelték halálukat. A vasárnapi újságok hasáb­jait a „hillsborough-i pokol ka­puinál" történtek leírása és fényképei töltik meg. A BBC televízió eredetileg szo.mbat esti részleges közvetítés céljá­ból rögzítette videófelvételre a 6. percben megszakadt mér­kőzést, ámde amikor nyilván­valóvá vált, hogy mi történik a lelátókon, azonnal egyenes adásban kezdte sugározni a tragédiába forduló eseménye­ket a délutáni sportösszefog­lalójában. Ily módon milliók vcj- tak szemtanúi a történeteknek.