Dunántúli Napló, 1988. április (45. évfolyam, 91-119. szám)

1988-04-05 / 94. szám

1988. április 5., kedd Dunántúlt napló 7 Megérdemelt Hazai győzelem PMSC-Tatabányai Bányász 2-1 (0-1) Nagy szöglete után Kiss kapus későn érkezett a labdára, csak­hogy az elsuhant az ütemet tévesztett Brezniczky homloka előtt is, pedig a bal felső sarokba befért volna a labda Fotó: Läufer László Újmecsekalja, 15 000 néző. V.: Molnár. PMSC: Bodnár - Kónya, Torna, Hámori, Brez­niczky dr. - Megyeri (Udvardi, a 61. percben), Bérczy, Túri, Lőrincz (Lutz, a 87. percben) — Nagy, Lovász. Edző: Gara­mi József. Tatabánya: Kiss - Vincze J., Udvardi, Schmidt, Szalma - Hegedűs, Csapó, P. Nagy — Zircher, Plotár, Vin­cze I. Edző: Temesvári Miklós. Folyamatos bányásztámadá­sok eredményeként megszerez­ték a vezetést a vendégek. A 26. percben a 16-os oldalvo­nala mellől szabadrúgást csa­vart az ötösre szabadon érke­ző Plotár fejére Vincze I. és a megdermedt Bodnár mellett a bal sarokba csörgött a lab­da (0-1). A 63. percben a hazaiak hibára kényszerítették a ven­dégeket. Túri kapu elé ívelé­sekor Udvardi felső karjával kanalazta el a labdát, amiért Molnár játékvezető határozot­tan a 11-es pontra mutatott. A büntetőt Nagy végezte el, és a jó irányba vetődő Kiss bal kezéről a labda a bal fel­ső sarokba pattant (1-1). Már-már mindenki elköny­velte a döntetlent, amikor a 85. percben egy előrevágott labdát az oldalvonalon túlra mentettek a vendégek. Túri bedobását Nagy emelte oz ötös sarkán érkező Bérczy fe­jére, aki a védőkön túljutott labdát az üres kapu bal sar­kába fejelte (2-1). A hazaiaknál Hámori Zir- chert, Kónya Vincze l.-t, míg Brezniczky Plotárt kísérte ár­nyékként, míg az előretolt két ék, Nagy és Lovász egy-egy gyors indításra várva folytatta helycseréit a vendégek védelme előtt. Hosszú időn keresztül úgy tűnt, hogy a szerdai pihe­nő után a pályára visszatért Kónya és Bérczy képtelen be­illeszkedni az összmunkába, szerencsére az utóbbi erre ala­posan rácáfolt. Az első gól érdekes módon a hazaiakat nyugtatta meg, és ezen időtől átvették a játék irányítását, amit - mivel a vezetés birto­kában a vendégek visszahú­zódva szemléltek - sikerült is eredményesen befejezniük. A szerencsés körülmények között született egyenlítő gól után már felszabadulva játszva újabb gólra váltották a két­ségkívül kiverekedett fölényü­ket. Garami József: - Huszonöt percig bátortalanul játszot­tunk. A bekapott gól azonban felrózta a csapatot és mór az első félidőben voltak gól­szerzési lehetőségeink. Szünet utón nagy küzdelemben sike­rült fordítanunk a jól játszó Tatabánya ellen. Temesvári Miklós: - A játékvezető kiegyenlített, áztán megzavarodtunk és el is fá­radtunk. * AZ NB I. TOVÁBBI EREDMÉNYEI: Kaposvári Rákóczi-Békéscsa- boi Előre Spartacus 2-2 (0-2). Kaposvár, 6000 néző. V.: Pa­dár. Góllövők: Riczu, Bíró, il­letve Adorján, Szekeres. Siófoki Bányász-Debrecen 2-1 (0-0). Debrecen, 4000 né­ző. V.: Bognár. Góllövők: Quirikó, Keszeg, ill. Vancsa. MTK-VM-ZTE 1-0 (1-0). Hun­gária körút, 2000 néző. Góllö­vő. Pölöskei. Haladás-Váci Izzó 1-0 (1-0). Szombathely, 8000 néző. V.: Plasek. Góllövő: Marton. Vasas-Ferencváros 1-0 (1-0). Fóy u., 20 000 néző. V.: Né­meth L. Gólszerző: Zentai. Bp. Honvéd-Újpesti Dózsa 0-0. Bozsik-stadion, 18 000 né­ző. V.: Szabó B. Rába ETO—Videoton 1-0 (0-0). Győr, 7000 néző. V.: Lázin. Gólszerző: Mörtel. [gy láttam! A PMSC—Tatabánya mér­kőzésen Bakó Béla. a pécsiek törzsszurkolója osztályozta a pécsi együttes játékosainak tel­jesítményét. PMSC: Bodnár 4 — Kónya 6, Torna 6, Hámori 6, Brezniczky 5 — Megyeri 5, Túri 4, Bérczy 6, Lőrincz 6 — Nagy 6, Lovász 4. Nem kis meglepetést oko­zott szombaton az újmecsek- alji szurkolóknak, hogy mérkő­zés előtt, mint a nagy nem­zetközi tornákon, bemutatták név szerint a játékosokat. A kezdeményezés nagy tetszést aratott. Végül is: jó tudni, hogy kiket láthat az ember a pályán. Aztán csakhamar rá­jöttek a lelátón helyet fogla­lok, hogy a bemutató a ven­dégeket inspirálta olyan játék­ra, mintha ők játszanának ott­hon. Mindez a hangosbemon­dón közölt nevek ismeretében nem is okozott nagyobb meg­rökönyödést, ám ahogy azt a hazaiak fogadták, már-már kérdések fogalmazódtak a szur­kolókban. Az első hármas: a szerdán Székesfehérváron játszott csa­pathoz viszonyítva három új ember került a pécsi csapat­ba. Kónya és Bérczy a lejárt „sárgaság" után, míg Nagy, a remélhetően „jókedvű” táma­dójátéka miatt lett a kezdő­csapat tagja. A mérkőzésen látottak alpján elmondhatjuk: Garami mester jól „kevert” a rendelkezésére álló játékosok­kal. Igaz, az első félidőben még nem sok vizet zavart a három „friss” erő, ám szünet után valósággal versengve, egymást múlta felül a három játékos. Hátha még Kónya be­talál az első félidőben? Nos, ami nem sikerült a jobbhát­védnek, sikerült a büntetőhöz leálló Nagynak, és a második félidőben kedvenc, keleti ka­puja felé rohamozó Bérczynek, akinek ugyancsak az egyszer­egyszer remekül megvillanó Nagy varázsolta - a vendégek védelmét megnyújtó íveléssel - a fejére a bólintásra váró láb. dát. A második hármas: mármint, hogy három gól esett a mér­kőzésen. Ez csupán azért ér­demel figyelmet, mert a-„lelá- tó szója” szerint a labdarú­gást csakis páratlah számú gólra szabadna játszani. Ter­mészetesen úgy, hogy mindig a pécsiek találjanak párt a góljuknak. A szurkoló szom­szédja szerint elég volna egy is, ha — úgy mint legutóbb a Ferencváros ellen — csupán a piros-feketéknek adatna meg a hálózörgetés. A gólok törté­netéhez tartozik, hogy a mér­Az NB I. állása: 1. Bp. Honvéd 20 11 5 4 29-16 27 2. Rába ETO 20 11 4 5 31-24 26 3. Újpest 20 9 7 4 36-21 25 4. Halódás 20 8 9 3 29-20 25 5. Tatabánya 20 8 8 4 43-24 24 6. PMSC 20 9 6 5 24-18 24 7. MTK-VM 20 10 3 7 38-35 23 8. Vasas 20 6 8 6 24-25 20 9. FTC 20 5 8 7 28-27 18 10. ZTE 20 6 6 8 21-24 18 11. Siófok 20 7 4 9 27-32 18 12. Váci Izzó 20 5 7 8 21-22 17 13. Békéscsaba 20 4 9 7 18-32 17 14. Videoton 20 3 9 8 19-24 15 15. Debrecen 20 4 6 10 22-36 14 16. Kaposvár 20 2 5 13 16-46 9 kőzés után a tatabányai hát­véd, Udvardi őszinteségi ro­hamot kért Molnár játékveze­tőtől, hivatkozva arra, hogy ő mindig igazat mond. Ezúttal Molnár is állította: „Nyolc mé. térré voltam az esettől. Lát­tam, hogy a hátvéd felkarral terelte a pécsi játékos elől a labdát!" Az értékesített büntető után pedig a vendégek ka­pusa méltatlankodott: „Tudtam, hogy hova rúgja, rajta is vol­tam, dehát pechem volt..." A harmadik gólról pedig csak annyit mondtak a nézők: „A pécsiek beírhatják taktikai el­képzeléseik közé, hogy térfél- választásnál figyelni kell, szü­net után csakis a keleti kapu felé hajtsanak, majdcsak érke­zik Bérczy!" Bérczy valóban ér­kezett. Harmadik hármas: Három szakaszra osztható a szombati találkozó. Az elsőben a Tata­bánya az előző mérkőzéseinek híréhez hasonlóan, állandó ve­szélyt jelentett a napfénytől zavart Bodnár kapujára, minek következtében viszonylag ko­rán meg is szerezték a vezetést Plotár fejesével. Ez azonban a hazaiakat nyugtatta meg, oly­annyira, hogy az utolsó ne­gyedórában akár háromszor is bevehették volna Kiss hálóját. Kónya. Lőrincz és Túri azon­ban elügyetlenkedték a hely­zeteiket. Szünet után hamar hibára kényszerítették a ven­dégeket a hazaiak, és Túri be- lövése 11-est eredményező helyzetet teremtett a bányászok kapuja előtt. A büntető lát­hatóan megzavarta a vendége­ket, akik ellen valóságos k. o. góllal sikerült győzni a hazai­aknak. A mérkőzés krónikájához tar­tozik, hogy a szépszámú szur­kolóseregnek ismét autósorso­lással kedveskedtek a PMSC vezetői: Ezúttal egy Dácia ke­rült kisorsolásra. A szerencsés nyertes a pályán nem jelent­kezett, legalábbis a mérkőzés végéig. Éppen ezért közöljük a nyertes szelvény számát. Hát­ha valaki a győztes mérkőzés utón is nyertes lesz, ha tüze­tesebben megnézi a vásárolt sorsjegy számát. A nyertes szel­vény száma: 01770. A tulajdo­nos hatvan napon belül jelent­kezhet nyereményéért a PMSC- stadionban. K. L. A háromszor három Pécsett Keiilobdo Második győzelem az NB l-ben PMSC—Herz SC 19-18 (12-8) NB l-es női mérkőzés. Pécs, városi sportcsarnok, 600 néző. V.: Bódy, Péntek. PMSC: Hang, Sutyor 1, Szanyi 4, Tóth 2, Dé- zsi 1, Dolmány, Szabó 4. Cse­re: Takaró (kapus), Mészáros 4, Gereguly 2, Kruzsicz, Hor­váth 1. Edző: Sudár Ferenc. Nehezen melegedtek játék­ba a tavalyi NB I. B-s bajnok ellen a hazaiak. Annak tuda­tában, hogy tavaly a Herz Pé­csett is győzni tudott, a pé­csiek bátortalanul, a vendégek nagy lendülettel kezdték a já­tékot, minek következtében az első negyedórában a buda­pestieknél volt az előny, és csak a 16. percben vette át a vezetést a hazai együttes. Igaz, ekkor a játék képe alapján akár többször is bevehették volna a fővárosiak hálóját a piros-feketék, ám Dolmány so­rozatos kapufafcragásai a ven­dégek malmára hajtották a vi­zet. Végül is azzal erősödött fel a hazaiak fölénye, hogy az egyéves szünet után a pólyára visszatért Mészáros szenzációs két gólt lőtt, s mivel Szanyi és Gereguly is betalált Do- minkó kapujába, négygólos előnyre tettek szert a pécsiek. Szünet után a szülés után visszatért Horváth növelte a hazaiak előnyét, ám Dolmány újabb kapufája és kihagyott ziccere a vendégeket bátorí­totta fel. A 40. percben Szabó büntetőből még egyszer visz- szaszerezte a négygólos előnyt, ettől kezdve azonban egyre nagyobb lett a tanácstalanság a pécsiek körében. Különösen feltűnő volt, hogy a szélső vé­dők által elengedett játékosok rendre betaláltak a szélről bi­zonytalan pécsi kapusok háló­jába, minek eredményeként az 55. percben a fővárosiak 16-16- nál befogták a hazaiakat. Idegőrlő öt perc következett, s mivel Szabó egy, Mészáros pedig két gólt lőtt, sikerült itt­hon tartani a nagyon fontos két pontot a PMSC-nek. Két ellentétes félidőt, fel­dolgozandó taktikai tapaszta­latokat hozó hatvan percet eredményezett a két, tavaly még NB I. B-s együttes mér­kőzése. Az első fé'időben a falra agresszívan törő vendé­gek negyedórán át meglepték a hazaiakat, akik különösen a széleken voltak sebezhetőek. A negyedórás megilletődés után felülkerekedtek a hazaiak, s ezen időszakban már az em­berfogással kikapcsolt Tóth eredményességét is nélkülözni tudták a hazaiak. Szünet után a pécsi bal oldal: Szabó, Dol­mány, Gereguly elbizonytalan- kodása - a legnagyobb hely­zeteket sem vállalták el — fel­hozta a vendégeket és ezért végül a nagy izzadás mellé, hatalmas szerencse is kellett a hazaiaknak a győzelemhez. A^ PMSC-ből a hosszú kiha­gyás után pályára lépett Mé­száros, az első félidőben ered­ményesen lövő Szanyi, vala­mint időszakonként a két ka­pus, Hang és Takaró nyújtott elfogadható teljesítményt. K. L. * Pécsi BTC-Sárbogárd 32-16 (11-8). Pécs, NB II. női mérkő­zés. Az első félidei szoros mér­kőzés után a második játék­részben tetszés szerint érték el góljaikat a hazaiak. Pécsi gól­lövők: Kurcz 8, Balogh 6, Csik 6, Barbarics 5, Tóth 3, Tamás 2, Tollas 1, Varjas 1. * Pécsi Hunor-Csurgó 13-10 (10-4). Pécs, NB II. női mér­kőzés. Az első félidőben jól, a szünet után gyengén játszott a kesztyűgyári együttes. A pé­csi góllövők: Kustán 4, Dajka 3, Pucsli 3, Tucsek 1, Tóth T. * Pécsi BFSE-Tatai Rákóczi 24-20 (12-11). Pécs, NB ll-es férfimérkőzésen a pécsiek ma­guknak tették szorossá az ered­mény alakulását. A pécsi gól­lövők: Duga 7, Kovacsics 5, Vük 5, Fehér 2, Horváth 2, Vaj­da 2, Tabajdi 1. A szülési szabadságról a pályára visszatért Horváthot alaposan megszorongatták a védők Prost nyerte az idénynyitó Forma-1-es versenyt Rio de Janeiróban 125 ezer néző előtt rendezték meg a Forma-1-es gépkocsik idei el­ső világbajnoki versenyét. A nagy érdeklődéssel várt viadal a francia Alain Prost győzel­mét hozta, akinek az eddigi 122 Grand Prix versenyén ez volt a 29. elsősége. Az 1985. és 1986. évi világbajnok Hon- da-kocsiján 1:36:06.857 óra alatt tette meg a 61 kört, amely 306,889 kilométer volt. Prost mögött az osztrák Ger­hard Berger lett a második, aki Ferrari kocsiján 11.112 má­sodperc hátránnyal érkezett a célba, míg a világbajnoki cím­védő brazil Nelson Piquet Hondán - a róla elnevezett pályán - több mint egy perc hátránnyal lett harmadik. Igen balszerencsés volt a brazil Ayrton Senna, aki az edzések alkalmával mindig a legjobb időt hajtotta. A 27 éves sportoló a bevezető kör­ben állva maradt a kocsijá­val, át kellett ülnie a tarta­lékjárműbe, és annak ellené­re, hogy 13 másodperccel ké­sőbb indították a versenyt — az olasz Ivan Capelli kocsija váratlanul füstölni kezdett -, Senna hátránnyal rajtolt. Rendkívüli felkészültségét mu­tatja viszont, hogy körről körre csökkentette hátrányát, a 24. körben már csak 32 másod­percre volt a vezető Prosttól, de aztán egy végzetes hiba miatt diszkvalifikálták. A 25. körben megállt a boxnál, az Újraindulásnál meglökték a kocsiját, ami szabálytalan. A döntés nem lehetett kétséges: törölték a versenyből. Ezzel Prost számára egyenes lett az út a győzelemhez. A brit Nigel Mansell, a legutóbbi vi­lágbajnoki második helyezett már a verseny első felében feladásra kényszerült. Az idei második vb-futamot május elsején Imolában ren­dezik, a San Marinó-i Grand Prix-t. A Brazil Nagydij végered­ménye: 1. Alain Prost (francia, McLaren Honda) 1:34:28.018, 2. Gerhard Berger (osztrák, Ferrari) 11.112 mp hátrány, 3. Nelson Piquet (brazil, Lotus Honda) 1:10.114 p hátrány, 4. Derek Warwick (brit, Arrows- Megatron) 1:15.169 p hátrány, 5. Michele Alboreto (olasz, Fer­rari) 1:17.098 p hátrány, 6. Satoru Nakajima (japán, Lo­tus Honda) 1 kör hátrány. Tartalékbajnokság PMSC-Taf-abányai Bányász 0-0 Újmecsekalja, 500 néző. V.: Vukmann. PMSC: Bogyay (Ko- vacsevics) — Tomka (Tóth A.), Bódog, Vókó, Palaczky — Becker, Berényi, Kocsis — Hánzs, Kádár, Balogh (Schnei­der). Edző: Koller Viktor. Tata­bánya: Dombai (Tarlósi) — Becker, Bódis, Kilián — Ha­raszti, Arany, Szekeres, Hé­ring, Magyar — Horváth, Sza­bados (Szabó F.). Edző: Nagy Győző. Jók: Kovacsevics, Berényi, Palaczky, ill. Szekeres, Dom­bai, Kilián. Pintér továbbra is az élen Pintér József győzött a dort- mundi nemzetközi sakktorna 8. fordulójában, s a szovjet Lputjannal holtversenyben to­vábbra is az élen áll. Érdeke­sebb eredmények: Pintér-Lau (nyugatnémet) 1-0. Eingorn (szovjet)-Kindermann (nyugat­német) döntetlen. Lputjan (szovjet)—Mainka (nyugatné­met) 1-0. Olafsson (izlandi)- King (angol) döntetlen. Az élcsoport: Pintér és Lput­jan 6-6, Olafsson 5, King és Eingorn 4,5-4,5 pont. Idén még angolok nélkül Jacques Georges, az Euró­pai Labdarúgó Szövetség (UEFA) elnöke bejelentette, hogy a szövetség végrehajtó bizottsága május 3. helyett jú­nius 25-én, az EB-finálé nap­ján Münchenben dönt arról, hogy az angol klubcsapatok részt vehetnek-e ismét a BEK, a KEK és az UEFA Kupa mér­kőzéssorozatán. Ez egyben azt jelenti, hogy az angol együttesek még az 1988-1989. évi sorozatban sem indulhatnak.