Dunántúli Napló, 1985. november (42. évfolyam, 300-328. szám)

1985-11-18 / 316. szám

1985. november 18., hétfő Dunántúli napló 7 Ilii Hét perc híján egy pont Döcögött a támadójáték Róth Schróthról Mészáros önvizsgálata A lila-fehér szurkolók úgy örültek, mintha a Juventust fek­tette volna kétvállra csapatuk. Sorfalat álltak az öltöző előtt, egy fanatikus újpesti pedig gyászlobogót lengetett a PMSC- busz ablakai előtt. — Ne szórakozzon már velük! — szólt rá végül egyik társa. — Én Pécseit voltam katona, rendes emberek laknak ott és ezek is rendes gyerekek — bö­kött oda az Ikarusban ülő pé­csiek felé. Nem tudom, ez a derék szur­koló a 83. perc, vagyis Kardos gólja előtt is ennyire szerette-e Róthékat? Lehet, de az is bizo­nyos, majdnem meqint dühro­hamba kergette a PMSC Cörá­esőt, a Dózsa vezető edzőjét. Az első félidő ugyanis teljesen meddő hazai fölényt hozott. Ha végig így játszottak volna He­rediák, száz évig sem rúgtak volna gólt. Szünet után az első negyedórában viszont állandó­an ott pattogott a labda Bod­nár kapuja előtt és néha haj­meresztő dolgokat mutattak a pécsi védők, de aztán múlni lát­szott a vész. — Felkészültünk ezekre a he­ves rohamokra — mondta Ga­rami Józsel, a PMSC vezető ed­zője. — Átvészeltük ezt az idő­szakot és már én is azt hittem, kifulladt a Dózsa. Sikerült ,,megfognunk" a labdát, né­hányszor eljutottunk az ellenfél kapujáig és akkor egy figyel­metlenség összedöntött mindent. Bérczy Balázs, az eddigi mér­kőzéseken fényesen helytállt fiatal hibázott. Az ő feladata lett volna a pontrúgásoknál Kardos őrzére, de akkor elké­sett egy ütemmel. Persze — ahogy mondják — az ilyen ben­ne van a pakliban és igazán senki nem gondolta sem a csa­pathoz tartozók, sem pedig a kívülállók közül, hogy csak ezen múlt volna a pontszerzés. Róth is máson mérgelődött: — A gól előtti támadásnál Schróth lesre futott, he is intet­te a partjelző, de Győri felül­bírálta és szögletet Ítélt. Igaz, gyorsan azt is hozzátet­te a népszerű labdarúgó, hogy más lett volna minden, ha ők is betalálnak egyszer Szendrei hálójába. Ez az, vagyis a ve­szélyes támadójáték, ami leg­jobban hiányzott a PMSC-nél és ígv vétekedett Garami IÓ7se( is. Mindössze egy lehetőséget jeqyezhettem fel, de Megyerié r^m volt olyan tiszta, nagy hely­zet, amitől a hajóba kap a szur­koló. Ráadásul az. Újpest meg­lehetősen harmatos teljesít­ményt vezetett elő. Hajtott ugyan, de hiányzott Kiss Sanyi és Dékány, akiről volt aki azt suttogta, nem is sérült, csak kissé hosszasan és a kelleténél alaoosabban ünneoelte maqát az MTK-VM elleni iá iáték után. Persze Mészáros és Lovász sem csillogott. A válogatott csa­tár körülbelül úgy játszott ahogy mostanában nagy példa­képe, Paolo Rossi. Vaqyis szin­te sehogy. Hazafelé mellettem ült egv darabig. Erősen fájlalta a térdét, keserqett a sok sérü­lés miatt, naqyon bántotta gyen­ge teliesítménye. — A legnagyobb baj, hogy ki kellett hagynom a nyáron az alaoozást a sérülésem miatt. Kevés az erőm. Hiába, a mun­ka az, ami minden csillogásnak az alapja — zárta a szót. Sajnos, úgy általában az volt a benyomása az embernek, hogy fáradt a PMSC. Ezzel nem arra gondolok, hoqy nem edze­nek eleqet a labdarúqók, hiszen az eddigi teljesítményük ponto. san az ellenkezőjét bizonyítja. Csakhoay a hosszú, kimerítő őszi menetelés szinte törvény­szerűen lemerítette a javarészt fiatalokból álló gárda ..akkumu­látorait". Az autókat ilyenkor lejtőre szokták állítani, hogy elindulja­nak. A labdarúgás más, és mi épp azt reméljük, hogy a hát­ralevő két tétmérkőzésen nem kerül lejtőre a PMSC. Belénessy Csaba Újpesti Dózsa- PMSC 1-0 (0-0) Megyeri út, 2500 néző. V.: Győri. Újpest: Szenderi — Grósz (Víg, a 82. percben), Kardos, Kozma, Szabó A. — Kovács, Herédi, Steidl (Hor­váth K„ a 76. percben), Ros­tás — Schróth, Selmeczi. Ed­ző: Göröcs János. PMSC: Bod­nár — Kónya, Torna, Róth, Brezniczky dr. — Megyeri, Tú­ri (Dobány, a 84. percben), Bérczy, Lőrincz — Lovász, Mé­száros. Edző: Garami József. A 83. percben szerezte meg a győzelmet jelentő gólt az Újpest. Rostás jobbról ívelt be szögletet, Kardos bevetődött a pécsi védők közé és 10 méter­ről nagy erővel a jobb sarok­ba fejelt. A többi szombati eredmény: Bp. Honvéd—Siófoki Bányász 2- 1 (0-0). Vasas—Tatabányai Bányász 0-0, ZTE—Békéscsaba 3- 0 (1-0), Rába ETO —MTK- VM 1-1 (0-1), Videoton—Hala­dás 1-0 (0-0). Tegnap játszották Bp. Volán FTC 2-1 (0-0). Czabán Samu tér, 15 000 néző. V.: Kovács I. L. Góllövck: Katona, Hatvan- ger, illetve Palkovics. Újpesten a két csapat játékosai irányt tévesztettek, mivel ezen időszakban csak a maratoni kaput veszélyeztették. Fotó: Szabó Géza így láttam Vldeofoci Az Újpesti Dózsa — PMSC mérkőzésen a pécsi játékosok teljesítményét Kállinger István szurkoló értékelte: Bodnár (6) — Kónya (5), Torna (6), Róth (6), Brezniczky dr. (5) — Me­gyeri (4), Túri (4), Bérczy (4), Lőrincz (6) — Lovász (4), Mé­száros (6). NB I. utánpótlás Újpesti Dózsa—PMSC 1-1 (1-0). Megyeri út, 300 néző. V.: Mészáros. PMSC: Kollár (Bo- gyay) — Berki (Kerner), Bá­rány, Berényi, Vidák — Palet­ta, Kosa (Puskás), Márton, Bo- jás —- Vető, Réfi. Edző: Botos Antal, G.: Balogh Z. ill. Vető. A PMSC legjobbjai: Bogyay, Bárány, Berényi és Kosa vol­tak. Az Újpest—PMSC mérkőzés felvételét, ma a BÉV-szállón 16.00, a Nevelési Központban 18.30 órakor, kedden a Ságvá- ri Művelődési Házban 16.00 órakor láthatják az érdeklő­dők. A bajnokság állása: 1. Bp. Honvéd 18 12 4 2 37-15 28 2. Pécs 18 10 4 4 27-13 24 3. Videoton 18 7 7 4 17-15 21 4. Z.-egerszeg 18 6 8 4 33-25 20 5. Rába ETO 18 5 10 3 30-25 20 6. FTC 18 7 5 6 21-20 19 7. Ú- Dózsa 18 7 5 6 24-25 19 8. MTK-VM 18 7 4 7 27-22 18 9. Tatabánya 18 5 8 5 15-15 18 10. Haladás 18 6 4 8 21-24 16 11. Vasas 18 5 6 7 21-25 16 12. Debrecen 17 4 8 5 16-27 16 13. Békéscsaba 18 5 5 8 20-26 15 14. Bp. Volán 18 4 6 8 21-30 14 15. Siófok 18 5 3 10 20-30 13 16. Csepel 17 4 1 12 14-27 9 A Csepel—Debrecen mérkőzést no­vember 27-én, szerdán játsszák. Kézilabda Duna Kupa Győzelem a búcsúmérkőzésen PMSC—ASKÖ Linz 28-22 (9-12) (Kiküldött munkatársunk tele­fonjelentése.) Linz, 100 néző. V.: Gutmann. PMSC: Kovacsics — Kőszegi (3), Horváth (2), Steer (—), Per- ger, Kedves (14), Takács (3). Csere: Jedlicska (kapus), Hu­nyadi (3), Ivanics (1), Kovacse- vics (2). Edző: Koleszár György. Hat perc elteltével lőtték első góljukat a hazaiak, addig ide­gesítette őket a labda. Ekkor már 4-0-ra a pécsi csapat ve­zetett. Azt első félidő végéig volt csak a PMSC-nél az előny, ekkorra — bírói segédlettel is — fordítottak a linziek. A szünet után megpróbálta gyorsan ledolgozni hátrányát a PMSC, ezt 11 perc alatt sikerült is neki. Különösen Kedves vál­lalt sokat. A végére elfáradtak az osztrákok, és egyértelmű fö­lénybe kerültek a piros-feketék. A PMSC önmaga tette nehézzé magának a mérkőzést, mivel ki­engedtek az első félidőben. Az ASKÖ Linz legjobbjai: Hörl 5, Gallas 4. A másik magyar csapat, a Bp. Honvéd eredményei: Bp. Honvéd—HC Köflach 32-25 (17-13). ASKÖ Linz—Bp. Hon­véd 26-24 (17-13). A III. Duna Kupa végeredmé­nye: 1. HC Bratislava 12, 2. PMSC 12, 3. Bp. Honvéd 9, 4. Skoda Plzen 7, 5. ASKÖ Linz 6, 6. HC Köflach 2 ponttal. Horváth László Sakk Arhipov győzött a IX.Tenkes Kupán Befejeződött Harkányban a Siklósi SE IX. Tenkes Kupa nemzetközi versenye. Az egyre népszerűbb versenyt egy nagy­mester, 15 nemzetközi mester, és 16 FIDE mester részvétele a hazai rendezvények élvonalá­ba emelte. A közel kéthetes küzdelem­sorozat végeredménye a papír­formát igazolta. Az első helyet az esélyes Arhipovnak sikerült megszereznie. Honfitársa, a két nagymesteri normával rendel­kező Cejtlin végig versenyben volt, mikéit az NDK-s verseny­zők is, akrk most is igazolták jó hírüket. Különösen Bönsch játszott igen biztosan, de Espig nagymester is nagy harcosnak mutatkozott. Némi meglepetés, de teljesen megérdemelt a csehszlovák Pekarek harmadik helyezése. Jellemző a verseny színvonalára az idei magyar bajnok Perényi csak a 6. he­lyet tudta megszerezni, ezzel a legjobb magyarnak bizonyult. Nemzetközi mesteri címet szer­zett Hardicsay Péter, és Emő- di Gyula és nem kevesebb, mint 12 versenyző kapott nem­zetközi értékszámot, köztük a komlói Iván Zoltán és Iván At­tila. Kádár mesternek a hajrá nem sikerült, így nem tudta valóra váltani reálisnak látszó célkitűzését, a nemzetközi mes­teri normát. A 78 fős mester­verseny élcsoportja a követke­zőképpen alakult. 1. Arhipov nk. mester (Szov­jetunió) 8,5 pont, 2. Bönsch nk. mester (NDK) 8, 3. Peka­rek nk. mester (Csehszlovákia), 3. Cejtlin nk. mester (Szovjet­unió). 5. Espig nk. nagymester (NDK). 6. Perényi nk. mester, 7. Hardicsay FIDE-mester, 7,5— 7,5 ponttal, 8. Emődi FIDE- mester 7, 9. Horváth I. FIDE- mester, 10. Jaskikowky nk. mes­ter (Lengyelország) 7—7 pont­tal. A 56 főt számláló B-ver- senyt Horváth Sándor mester nyerte, Flecker (Ausztria) előtt. Még a C-verseny 54 résztvevő­je közül Makai Gyula (Tab) bizonyult legjobbnak. Harmadszor is Magyar- országé az első díj Magyarország- Lengyelország 24-22 (14-13) Pécs, városi sportcsarnok, 900 néző. V.: Horváth, Mosnicka (mindkettő jugoszláv). Magyar- ország: dr. Hoffmann — Fodor (2), Gyurka (3), Kovács M. (1), Szabó. Marosi (6), Kontra (9). Cserék: Oross (kapus), Iváncsik (2), Debre (1). Edző: Mocsai Lajos. Lengyelország: Marsalek — Konitz (2), Dziuba (5), Tlu- czynski (6), Mrowiec, Kosma (5), Salski (1). Cserék: Szu- kalszki (kapus), Dawidzuk, Ro­bert, Antczak (3), Szargiej, Fie- dorov. Edző: Stefán Wrzens- niewski. Alapos, félórás ,,fejmosást" kaptak a komlói első félidőért a magyar csapat tagjai és csak azután bocsátotta pályára me­legíteni őket Mocsai Lajos és Adorján János edzepáros. A ma­gyaroknak mindig is mumust je­lentő lengyelek ellen idegesen kezdtek a hazaiak. Jóllehet a fehérmezesek alaposan felké­szültek az ellenfél játékrendjé­ből, mégis meglepték őket a mindeddig ,,eltitkolt'' Dziuba lövései, minek következtében 10 percen ót a lengyelek vezettek. Marosi árnyékként kísérte az el­lenfél legjobbját, Tluczynskit, ............... .. H U U U' w %xm Szabó a beállás posztján tisztára játszotta magát, a góllal azonban ezen a mérkőzésen adós maradt. Fotó: Erb János aki az első figyelmetlenséget bombagóllal torolta meg. Nagy harcot vívott a két csapat két legjobb átlövője. A közönség mégis inkább Kontra cimbalom­góljaitól, no és Hoffmann nagy­szerű ütemvédéseitől jött lázba. Jóllehet válogatottunk kétszer is háromgólos előnyre tett szert, a vendégeknek mindig sikerült utolérni a magyarokat. Sőt hat perccel a mérkőzés vége előtt átvették a vezetést úgy, hogy emberelőnyben voltak. Ekkor azonban a tatabányai trió — Debre—Marosi—Kontra — ha­talmas hajrába kezdett és vé­gül is sikerült vezérletükkel le­győzni az elmúlt hetekben szép sikereket aratott vendégeket. Ukrajna válogatottja- Áusztria 20-18 (13-7) Pécs, városi sportcsarnok, 500 néző. V.: Hummal, Kiss. Ukraj­na: Sztoljarov — Gavrilov 2, Zsubkov 5, Kosztyuk. Sevcsuk 2. Beresztovoj 1, Szelivanov 1. Cserék: Mirosnyicsenko 4, Gor- gyijenko 5. Edző: Konsztantyin Kologyazsnij. Ausztria: Höfe- ring — Konics 1, Schörg 4, Hu­ber 2, Zecher 1, Schnabel 5, Gotwald 1. Cserék: Schuszter (kapus), Pompe 2, Hiketzber- ger, Winkler, Tomani 2, Pol­iak. Edző: Vass Sándor. A szívósan védekező osztrá­kok ellen az első 10 percben, csupán büntetőkkel tudott előnyt kicsikarni a Komlón az első félidőben magyarok ellen nagyszerűen játszó Ukrán vá­logatott. A fiatal —átlagélet­koruk alig érte el a 20 évet — ukránok a 16. percben indítot­ták nagy rohamaik sorát, mi­nek következtében a 28. perc­re már öt góllal vezettek. Szü­net után tovább nőtt a különb- séa a két csapat között. Ám amikor már vert helyeztben voltak az osztrákok, 10 percen át álljt parancsolva a piros­mezeseknek nyomukba ered­tek és végül is szorossá tették a mérkőzést. A IV. Sopiana Kupa végeredménye 1. Magyarország 3 3 ----------- 71-53 6 2 . Lengyelország 3 2 — 1 69-62 4 3. Ukrajna 3 1 — 2 53-59 2 4. Auszria 3 ------- 3 54-73 — A IV. Kézilabda Sopiana Kupa nemzetközi férfitorna be­fejezése után került sor az eredményhirdetésre, amikor is a tiszteletdíjat, a Zsolnay-vázát dr. Keszthelyi József, a Sopia­na GÓDgyár igazgatóhelyette­se és Horváth László, a Magyar Kézilabda Szövetség főtitkára nyújtotta át Kovács Mihálynak, a maayar csaoat kapitányának. A különdíjak közül a torna leg­eredményesebb játékosának járó díjat Marosi László (Ma­gyarország) kapta, 19 góljáért, a torna legjobb kapusának Szsrgej Sztoljarov (Ukrajna), a legtechnikásabb játékosnak Maciej Fiedorow (Lengyelor­szág), a közönség játékosa Stefan Hiketzberger (Ausztria) kapott díjat. A legsportszerűbb csapat különdíját Ukrajna vá­logatottja érdemelte ki. K. L IV. Kézilabda Sopiana Kupa