Dunántúli Napló, 1984. május (41. évfolyam, 119-148. szám)

1984-05-17 / 134. szám

Labdarugó l\IB I. A PMSC kiütötte a Diósgyőrt PMSC-Diósgyőr (3-1) Ojmecsekalja, 4000 néző, V.: Nagy B„ PMSC: Kollár — Kin­cses, (Kónya, az 56. percben), Torna, Róth, Brezniczky — Bendes (Udvardi, a 75. perc­ben), Dárdai, Gallai — Réfi, Mészáros, Lőrincz. Edző: Rónai István. Diósgyőr: Veréb — Szlovák, Oláh, Bősz, Takács — Kiss, Menyhárt, Tőzsér — Lip- pai (Szlifka, az 59. percben), Dzurják (Bobcsek, a 75. perc­ben), Borostyán. Edző: Hajas Imre. A Honvéd ellen kiállított Brezniczky két mérkőzésre szó­ló eltiltást kopott, de bünte­tését az MLSZ felfüggesztette, így ott lehetett a csapatban. Hiányzott viszont a piros-fe­ketéknél sérülése miatt Kónya és Czérna. A mérkőzés előtt Horn Gyula, a PMSC Baráti Körének elnöke adott át aján­dékot három jubiláló pécsi já­tékosnak, Dárdainak, Lőrincz- nek és Gallainak. A Diósgyőr kezdett jobban, de az első helyzet a hazaiak előtt adódott, Dárdai azonban közelről mellé lőtt A 9, perc­ben Kiss nagy erejű szabad­rúgását szögletre ütötte Kollár. A 16. percben vezetéshez ju­tott a PMSC. Lőrincz remek labdával indította Mészárost, a válogatott csatár középre gurí­tott és Réfi az ötösről a kapu jobb odalába továbbított. (1-0). Egy perc múlva ismét a DVTK hálójába került a labda. A cse­lezgető Mészáros a 16-osról lőtt, a labda kiperdült Veréb kezéből, és a berobbanó Réfi közelről a kapu közepébe gu­rított. (2-0).. A 19. percben Bo­rostyán lövését védte Kollár. A 27. percben Bendes ívelt sza­badrúgást a 'kapu elé, a fejel­ni igyekvő Róthot Bősz ellökte. 11-es! A büntetőt Dárdai a jobb sarokba lőtte. (3-0). Nagy fölényben játszott a PMSC, mégis a Dipsgyőr ért el gólt a 33. percben. Borostyán kilé­pett a megtorpanó pécsi védők között, és a kifutó: Kollár csak szabálytalanul tudta megállí­tani a csatárt. Ez is 11-esi A vendégcsapat büntetőjét Tő­zsér a jobb felső sarokba lőtte. (3-1). Ezután kiegyenlítődött a játék, a Diósgyőr is vezetett néhány említésre méltó táma­dást. A félidő végén Mészáros elől mentett kifutva Veréb. Szünet után PMSC-támadá- sokkal folytatódott a találkozó. Az 52. percben Bendes került jó helyzetbe, de az ötös sarká­ról a kimozduló kapust találta el. Három perccel később vi­szont Bendes megszerezte éle­te első NB l-es gólját. Mészá­ros cselezgetett a 11-es pont­nál, majd Bendes elé pöccintett és ő tíz méterről a bal alsó sarokba bombázott. (4-1). Nem sokkal később Mészáros bom­báját öklözte szögletre Veréb. A 64. percben a Diósgyőr ért el újabb gólt. Dzurják indította Kisst, aki 10 méterről a léc alá csavart. (4-2). Kezdés után Lő­rincz gurított középre. Dárdai hat méterről fordulásból lőhe­tett, Veréb azonban bravúrral mentett szögletre. A 75. percben a csereként beállt 19 éves Ud­vardi Zoltán személyében újon­cot avathatott a PMSC. A 79. percben növelték előnyüket a piros-feketék. Kónya a tétovázó Takpcstól elvette a labdát a DVTK térfelének közepén, lefu­tott vele az alapvonalig, onnan Labdarúgó NB II. Keszthely—Eger 1-1 (1-1). Keszthely, 2400 néző. V.: Macz- kó. Góllövők: Varga, illetve Nagy T. Siófok—Szekszárd 1-0 (0-0). Siófok, 1000 néző, v.: Vankó. Góllövő: Bódi. visszagurított és a középre ér­kező Lőrincz futtából lőtt a 16- osról a bal alsó sarokba. (5-2). A 80. percben Takács szabály­talankodott Rétivel szemben és mivel már volt egy sárga lap­ja, ezért a játékvezető a pirosat mutatta fel neki. Egy perccel a mérkőzés vége előtt újabb nagy pécsi helyzet maradt ki­használatlanul, mert a hazai csatárok egymásra vártak, A PMSC javuló teljesítmény­nyel kiütéses győzelmet aratott a táblázat utolsó helyén álló DVTK ellen. A vendégek az esélytelen csapat nyugalmával léptek pályára, és az első ne­gyedórában meglepték bátor játékukkal a pécsieket. Ezután viszont átvette a játék irányítá­sát a PMSC és 10 perc lefor­gása alatt el is dőlt a találkozó sorsa. Ebben az időszakban Mé­száros vezérletével megoldha­tatlan feladat elé állították a vendégek védelmét. A PMSC végig irányított, a DVTK-nak a szépítő góljai akkor estek, ami­kor a hazaiak csak a támadás­ra figyeltek és így fellazult a védelmük. A Diósgyőr számára ez a vereség azt jelentette, hogy a hátralévő fordulók ered­ményétől függetlenül már kies­tek az NB l-ből. A PMSC kapujában Kollár jól oldotta meg feladatát. A hát­védsor legjobbja ezúttal Torna volt, bátran vállalkozott táma­dásokra is. A többiek sem kö­vettek el különösebb hibát. Kö­zéppályán Dárdai vállalta a legtöbbet, Bendest gólja dicsé­ri. Elöl Mészáros és Réfi átla- * gon felüli teljesítményt nyújtot­tak, Lőrincz is jól játszott. A vendégcsapatból Kiss, Menyhárt és Borostyán érdemel említést. Rónai István: — Az ered­ménnyel elégedett vagyok, re­mélem, játékunk szombaton a Videoton ellen tovább javul. Hajas Imre: — Ennyivel jobb volt a PMSC. Lázár Lajos Az NB I. további eredményei FTC—MTK-VM 2-0 (0-0). Ollói út, 10 000 néző, v.: Ko­vács I. L. Góllövők: Kerekes, Szabadi. VOLÁN SC-ZTE 1-1 (1-0). Czabán Samu tér, 1000 néző, v.: Lázin. Góllövő: Zsinka, ill. Czigány. RABA ETO-HALADAS 1-0 (0-0) Győr, 10 000 néző. V.: Büki. Góllövő: Hajszán. NYÍREGYHÁZI vsc- TATABANYA 1-1 (1-1). Nyírehgyáza, 12 000 néző, v.: Szóvá. Góllövők: Halász, illetve Fükő. nHegyeba|nokscig P. Kesztyűgyár—Vajszló 5-1 (1-0). Pécsbányatelep, 100 né­ző. V.: Kelemen: Az alacsony színvonalú mérkőzésen a csú­szós talajhoz jobban alkalmaz­kodó Kesztyűgyár biztosan győ­zött. G.: Salamon, Szabina, Er­dei, Váradi, ill. Tamás (öngól), Gere (11-esből). U. PEAC—Harkány 6-1 (3-0). Harkány, 150 néző. V.: Kiss. Tu­datosabb játékával megérde­melten nyertek a vendégek. G.: Pál (2), Papp (2), Farkas, Bo­dor, ill. Petrovics. Villány—P. Postás 1-0 (1-0). Villány, .200 néző. V.: Varga. A gólhelyzeteket kihagyó villá­nyi csapat nehezen győzött. G.: Rozler (11-esből). Somberek—Geresdlak 0-0. Somberek, 200 néző. V.iWencz- ler. A felázott csúszós talajú pályán sok hibával játszottak a csapatok. Újpetre—Steinmetz SE 2-1 (0-0). Postás-pálya, 200 néző. V.: Benkő. Változatos iramú mérkőzésen a 90. percben óriá­si kapushiba miatt vesztett a listavezető. G.: Kiss (2), ill. Ma- íoricz. Szentegát—Drávátok 3-2 (3-2). Szentegát, 100 néző. V.: Radó. A hazai csapat megérde­melten nyert. G.: Lengyeltóti (11-esből), Alvári, Bőgődéi, ill. Kövesi, Dalmi. Szentlőrinc—P. Zsolnay 1-1 (0-0). Szentlőrinc, 150 néző. V.: Sárkány. Egyenlő erők küzdel­me, igazságos döntetlen. G. Do­bos János, ill. Porai. Vasasi Bányász—Beremend 1-0 (0-0). Vasas, 100 néző. V.: Vavika. Jó iramú mérkőzésen nehéz vasasi győzelem. G.: Varga. Dunaszekcső—P. Kinizsi 2-1 (1-0). A megyei I. osztály állásd 1. Újpetre 30 19 » 2 44-17 47 2. Steinmetz SE 30 19 8 3 59-22 46 3. U. PEAC 29 21 3 5 64-25 45 4. Somberek 30 14 10 6 46-30 38 5. Villány 30 16 5 9 41-33 37 6. Drávátok 30 16 4 10 45-33 36 7. Vasasi B. 30 13 7 10 47-40 33 8. Beremend 29 13 6 10 43-31 32 9. P. Postás 30 14 4 12 43-41 32 10. P. Kesztyűgy. 30 9 10 11 57-49 28 11. Dunaszekcső 30 10 7 13 47-50 27 12. P. Kinizsi 30 9 8 13 34-43 26 13. Harkány 30 9 8 13 34-44 26 14. P. Zsolnay 30 7 10 13 40-35 24 15. Geresdlak 30 6 9 1 5 25-42 21 16. Szentegát 30 7 7 16 36-55 21 17. Szentlőrinc 30 4 7 19 30-69 15 18. Vajszló 30 1 2 27 14-90 4 A Juventus a KEK-győztes Szerdán este Baselban az St. Jakob-stadionban 60 000 né­ző előtt játszották le a labda­rúgó Kupagyőztesek Európa Ku­pa 1983—84. évi sorozatának döntőjét. A Juventus és a Por­to küzdött egymással a végső győzelemért. A várakozásnak megfelelően az esélyes Juventus lépett fel támadólag, de nyomban kitűnt, hogy a Porto komolyan gondol­ta, amit a döntő előtti napok­ban mondott: nem ijedt meg híres ellenfelétől. Váltakozó já­ték után Vignola a 13. perc­ben jól tört előre és 20 m-ről jó lövést küldött a bal sarokba. (1-0). Tizenhat perccel később hasonlóan nagy lövéssel egyen­lített Sousa (1-1). A 41. perc­ben Boniek erőszakosan tört kapura és közelről a hálóba ta­lált (2-1). Szünet után a Juventus egy- gőlos előnye birtokában inkább a védekezéssel törődött. A Por­to erősítette a támadásokat, de az olasz betonfal ellen nem bol­dogultak a portugálok. A végeredmény: Juventus— Porto 2-1 (2-1). BP. HONVÉD-CSEPEL 2-0 (2-0). Csepel, 3000 néző, v.: Jaczina. Góllövő: Bodonyi (2). VASAS-SZEOL AK 3-2 (2-0). Fáy utca, 1000 néző v., Ki­rály. Góllövők: Kiss (2), Birkás, illetve Gruborovics, Balogh. VIDEOTON—Ú. DÓZSA 2-1 (0-0). Székesfehérvár, 5000 néző, v.: Hartmann. Góllövők: Horváth G., Szabó (11-esből), illetve Kisznyér. Kiállítva: Kardos (65. p.), Herédi (90. p.). Mindkettő Ú. Dózsa. az NB i. Állasa 1. Bp. Honvéd 2. U. Dózsa 3.. Rába ETO 4. Videoton 5. Tatabánya 6. Zalaegerszeg 7. Vasas 8. Pécs 9. Szegecf 10. Ferencváros 11. MTK-VM 12. Haladás 13. Csepel 14. Volán 15. Nyíregyháza 16. Diósgyőr 27 18 27 12 27 13 27 14 27 11 27 11 27 11 27 8 27 10 27 9 27 9 27 10 27 8 27 6 27 7 27 2 5 4 10 5 8 6 5 8 9 7 6 10 5 11 10 9 6 11 7 11 7 11 5 12 8 11 9 12 6 14 8 17 59-22 41 47-29 34 59-48 34 44-29 33 36-33 31 35- 33 28 36- 36 27 35- 36 26 38-40 26 38-38 25 36- 42 25 25-36 25 32-39 24 38-51,21 28-47 20 23-50 12 A Magyar Olimpiai Bizottság nyilatkozata Szerdán délelőtt a Népsta­dion sajtótermében teljes ülést tartott a Magyar Olim­piai Bizottság. Buda István, a MOB elnöke adott összefogla­lót a Los Angeles-i nyári olim­piai játékok körül kialakult helyzetről, majd ismertette a Magyar Olimpiai Bizottság el­nökségének javaslatát, amely úgy foglalt állást, hogy a je­lenlegi körülmények nem te­szik lehetővé a magyar spor­tolók részvételét a XXIII. nyári olimpiai játékokon. Ezután az előterjesztést támogató, annak elfogadását javasló felszóla­lások hangzottak el. A hozzászólások után a Ma­gyar Olimpiai Bizottság elfo­gadta a javaslatot, és a kö­vetkező nyilatkozatot tette közzé: A Magyar Olimpiai Bizott­ság — több ország olimpiai bizottságához hasonlóan — ez év áprilisában felkérte a Nemzetközi Olimpiai Bizottsá­got és a Los Angeles-i olim­pia szervező bizottságát: kö­vessenek el mindent, hogy a világ sportolói a XXIII. nyári olimpián egyenlő feltételek mellett és teljes biztonságban versenyezhessenek. Kifejezte reményét, hogy az olimpiát ve­szélyeztető akadályok elhárul­nak. A szocialista országok olim­piai bizottságai azóta is síkra- szálltak azért, hogy az olimpi­án maradéktalanul érvénye­süljön a népek közötti béke és barátság eszméje, szűnjön meg a szocialista országok el­leni uszító propaganda-hadjá­rat, és ténylegesen garantál­ják minden küldöttség számá­ra a zavartalan részvételt és versenyzést. A Magyar Olimpiai Bizott­ság május 16-án ülést tartott és újólag áttekintette a hely­zetet. Sajnálattal kellett meg­állapítania, hogy a szocialis­ta országok jószándékú felhí­vásai nem találtak kellő meg­értésre. Az Amerikai Egyesült Államokban tevékenykedő, bizo­nyos szélsőséges politikai kö­rök a versenyek előkészületeit továbbra is a Szovjetunió és a szocialista országok elleni propaganda céljaira használ­ják fel. A Magyar Olimpiai Bizott­ság osztja a Szovjetunió és más szocialista országok olim­piai bizottságainak aggodal­mát, és szolidaritást vállal a döntésükkel. Megállapította, hogy változatlanul nem sza­vatolják megfelelően vala­mennyi ország sportolóinak biztonságát és a versenyek za­vartalan megtartását, ezért úgy foglal állást, hogy a ki-, alakult helyzet nem teszi le­hetővé a magyar - sportolók részvételét a XXIII. nyári olim­piai játékokon. A Magyar Olimpiai Bizott­ság sajnálja, hogy a jelenlegi körülmények között a távolma­radás elhatározására kénysze­rült. A sportolók és a sport- szerető közvélemény óhaját is kifejezve, ismételten kinyilvá­nítja az olimpiai eszmével va­ló egyetértését, s a jövőben is mindent megtesz e mozga­lom nemes céljainak valóra váltásáért, a nemzetközi sport­kapcsolatok erősítéséért. Tömegsport Bolyban Minden hétre jnt egy rendezvény Évek óta az első helyen Ami a tömegsportot illeti, a megyében, a bólyiak mindig az élen jártak. 1977 óta viszont ez hivatalossá vált, azóta rangso­rolja ugyanis a Baranya me­gyei TSH a tömegsport-tevé­kenység alapján a sportegye­sületeket. Az első értékelésnél még nem választották szét a kiemelten kezelt egyesületeket és a kis sportköröket, és ekkor a Bólyi MEDOSZ a hetedik he­lyet szerezte meg. 1978-ban már kategóriákat alkottak a szervezők. A második kategó­riába sorolt Boly — a besoro­lást az egyesületek minősítése határozta meg — a második lett, majd a következő három esztendőben övék lett az első hely. 1982-ben ismét a máso­dik hely következett, de tavaly visszahódították az elsőséget. — Tizenhat sportcsoportunk van, ebből, 12 Bolyban, a töb­bi a környező községekben — mondja Gáspár Zoltán, a Bólyi MEDOSZ elnöke — 1983-ban 42 egyéni és 36 csapatversenyt rendeztünk asztalitenisz, atléti­ka, kerékpár, kézilabda, labda­rúgás, lövészet, sakk, tenisz, női torna sportágak, valamint különböző sportjátékokban. Eze­ken a rendezvényeken Bolyból és a környező négy községből — Sátorhely, Töttös, Borjád, Babarc — 2646 fő vett részt. Tudjuk, hogy ez a szám egy kissé csalóka, hiszen vannak olyanok, akik több sportágban is rajthoz álltak. Ennek ellené­re elégedettek lehetünk, hiszen a lakosság egyharmada rend­szeresen sportol. Gond viszont, hogy alacsony a tömegsport­rendezvényeken induló nők száma. Vannak önköltséges tanfolyamaink is, ilyen a kara­te, tenisz és lovaglás. — Azon fáradoztunk mindig, hogy rendszeresek legyenek a rendezvények — veszi át a szót Abai Ferenc, az egyesület elnökhelyettese, a tömegsport­bizottság elnöke. — Ezt sikerült elérnünk és elmondhatjuk, szinte minden hétre jut ren­dezvény, van olyan időszak, hogy több is. Példaként az első negyedévet említhetném. Hétfőn játszottak a csapatok a teremfoci-bajnokságban, szer­dán lehetett asztaliteniszezni és sakkozni, míg pénteken volt az asszonytorna és a lövészet. Most, hogy kitavaszodott, a labdarúgók kimentek a szabad­térre, egyben megkezdődött a munkahelyi olimpia, a KISZ- szel közösen a FIN versenyso­rozata, valamint a vállalati és szövetkezeti sportnapok. A ren. dezvények lebonyolítására megfelelő létesítmények állnak rendelkezésre. Használjuk tö- megsoortcélokra az egyesület létesítményeit, az iskola torna­termét, a diákotthont, a mű­velődési házat. Rendelkezésre áll az MHSZ-lőtér, továbbá a költségvetési üzem és Békás­puszta létesítményei. Vannak hagyományos tö­megsport-rendezvények, ezek közül kiemelkedik a kombinát sportnapja, melyet mindig má­jus elsején tartanak, Az idei volt sorrendben a tizennegye­dik. A seregszemléről a kom­binát testnevelési és sportbi­zottságának elnöke, Sipos Jó­zsef a következőket mondta: — Ezúttal 454 dolgozónk, il­letve azok családtagjai vettek részt a május elsejei tömeg­sport-megmozduláson. Az in­dulók atlétikában, kézilabdá­ban, kispályás ‘ labdarúgásban, teniszben és lábteniszben mér­ték össze ereiüket. Voltak kü­lönféle ügyességi játékok, 11- es-rúgó versenyt is rendeztünk. Két éve a dolaozók gyermekei részére is rendezünk atlétikai versenyt. Ez egyben tehetség- kutatás, de szolgálja azt a célt is. hogy a gyerekek magu­kévá tegyék a rendszeres test­edzés igényét. L. L. Dímcmtült napló Az MSZMP Baranya megyei Bizottságának • lapja Főszerkesztő: Mitzki Ervin Főszerkesztő-helyettesek: Báling József és Lombost Jenő Kiadja a Baranya megyei Lapkiadó Vállalat Felelős kiadó: Braun Károly Szerkesztőség és kiadóhivatal: Pécs. Pf: 134. Hunyadi út 11. 7601 Telefon: 15-000. 19 óra után: 15-726 Szerkesztőség telex: 12-421 Kiadó telex: 12-320 Készült ofszet rotációs eljárással Saphir 96-os gépen Pécsi Szikra Nyomda Pécs. Fn^el János u. 8. 7630 Tel: 13-177, 13-696 Telex: 12-211 Felelős vezető: Farkas Gábor Terjeszti n Magyar Posta Előfizethető hírlapkézbesítő postahivataloknál és kézbesítőknél. Indexszám: 25 054 ISSN 0133-2007 Előfizetési díi env hóra 34,- neqyedévre 102,— Ft fél évre 204,— Ft egy évre 400,— Ft Réfi jól játszott, két gólt szerzett. Ezúttal azonban Veréb ka­pus elüti előle a labdát. Läufer László felvétele