Dunántúli Napló, 1984. március (41. évfolyam, 60-90. szám)

1984-03-18 / 77. szám

Labdaruqo IUB 'I» A szünet utáni in játék döntött Modellező sportaktíva Dr. Mátrai Árpád megnyitja a kiállítást Erb János felvétele Hetvenöt éves a magyar modellezés Üjmecsekalja, 8000 néző. V.: Nagy L. PMSC: Bodnár — Schulteisz, Torna, Róth, Brez- niczky — Dárdai, Callai, Lő- rincz, Czérna — Nagy (Réti a 88. percben), Mészáros. Edző: Rónai István. Vasas: Lebonicz- ky — Rácz, Hires, Komjáti, Csorba — Balogh, Kiss, Csik — Pecha, Izsó (Birkás a 84 perc­ben), Kuti (Rixer a 69. perc­ben). Edző: Mészöly Kálmán. A mérkőzés előtt Horn Gyu­la, a PMSC baráti körének el­nöke ajándékot adott át há­rom jubiláló pécsi játékosnak. Nagy 200, Schulteisz 175, Brez- niczky 100 bajnoki mérkőzésen játszott a PMSC színeiben. A piros-feketék kezdtek job­ban, az első percben szögletet értek el, majd ezután Gallai 18 méterről lőtt mellé. A 12. perc­ben a Vasas szerezhetett volna vezetést. Izsó a félpályától vé­gig vezette a labdát, mór bent járt a PMSC 16-osán, amikor Bodnár eléje vetődött, a lab­da a kapusról az 5-ösön álló Pecha elé perdült, a szélső azonban az üres kapu mellé lőtt. Ebben az időszakban va­lamivel többet kezdeményezett a Vasas. A 25. percben Csorba lövését védte Bodnár, majd az ellentámadásnál Lőrincz három Vasas védőt is becsapott, de lövésénél a labda Ráczról szögletre pattant. A 28. perc­ben Czérna került jó helyzetbe, de rosszul találta el a labdát és az 5-ös sarkáról fölé lőtt. A 41. percben a Vasas térfelének közepén Komjáti felvágta Mé­szárost, a piros-kékek védője sárgalapot kapott. A szabadrú­gást Dárdai kapu elé ívelte, a 11-es pontnál Nagy mellel le­vette a labdát, de perdítését Leboniczky lábbal védte. ZTE-DVTK 2-1 (2-1). Diósgyőr, 2500 néző. V.: Sza­bó B. Góllövők: Házi, Gass, ill. Lip- pai. Végig az történt a pályán, amit a vendégcsapat akart. Taktikus, ötletes, tudatos já­tékkal felőrölték a görcsösen erőlködő, a kiesés rémétől egyre inkább fenyegetett diós­győriek ellenállását. Jól kihasz­nálták adódó lehetőségeiket: a látottak alapján egyetlen pil­lanatig sem forgott veszélyben a ZTE győzelme. Sakk A TASZSZ hírügynökség je­lentése szerint a sakkvilágbaj- nok-jelöltek döntőjében a ne- ayedik játszmát — amely pén­teken este Kaszparov előnyé­vel a 41. lépésben függőben maradt — Garri Kaszparov nyerte, miután ellenfele, Va- szilij Szmiszlov folytatás nél­kül feladta ezt a találkozót. A két szovjet sakkozó összecsa­pásán Kaszparov már 3-1-re vezet. Az 5. játszmát vasárnap rendezik. TOTÓ 1. Dortmund—Düsseldorf 6-0 1 2. 1. FC Köln—Mönchengl. 1-2 2 3. Frankfurt—Braunschweig 1-2 2 4. Nürnberg—Mannheim 0-0 x 5. Darmstadt—Aachen 3-1 1 Pótmérkőzés: 14. Hamburg—Bremen 4-0 1 A többi mérkőzést ma játsszák. Kézilabda Dunaújvárosban, a Vasmű Kupán két mérkőzést játszott a PMSC férficsapata. Eredmé­nyek: PMSC—Szondi SE 32-26 (17-13). Ld.: Takács (12), Pu- tics (6) Kedves (5), ill. Maros (8). PMSC—HÓDIKÖT 35-31 (Í7-10). Ld.: Kedves (11), Ta­kács (6), Putics (5), ill. Mészá­ros (4), PMSC Vasas 1-0 (0-0) Szünet után lendületes pécsi támadásokkal folytatódott a játék. Előbb Lőrincz 15 méte­res lövését védte a Vasas ka­pusa, majd Mészáros 3 méterre a fővárosi csapat kapujától el­csúszott és nem érte el a kö­zépre adott labdát. Röviddel ezután ismét Mészáros került helyzetbe, előrevetődve fejelt, Leboniczky védett. Mind na­gyobb fölénybe került a PMSC. A 66. percben Nagy beadását Lőrincz 2 méterről a felső lécre fejelte. A 67. percben góllá érett a pécsi fölény. Czérna ki­ugratta Mészárost, a csatár ve­zette néhány lépést a labdát és 11 méterről a kapu közepé­be gurított (1-0). Változatosabb lett a mérkőzés, a Vasas felad­ta védekező taktikáját és tá­madott. A 75. percben Bodnár a 16-oson kívül kézzel ért a labdához, a beívelt szabadrú­gást hárították a pécsi védők. Ezután négy Vasas-játékos za­varta egymást és így Csik az 5-ösnél rosszul találta el a lab­dát. Egyre idegesebb lett a hangulat, a PMSC eredmény­tartásra törekedett, míg a Va­sas szeretett volna egyenlíteni. A nagy igyekezetben sok volt a szabálytalanság és a helyzetet néhány színiéit sérülés is nehe­zítette. Újabb sikert ért el a PMSC csapata. A Haladás legyőzé­se, az MTK-VM-től szer­zett egy pont után most újabb győzelmet arattak a piros-fe­keték. Az első félidőben a PMSC jobbára a védekezésre összpontosított, és gyors kont­ratámadásokkal igyekeztek megközelíteni a Vasas kapuját. FERENCVÁROS—NYÍREGY­HÁZA (4-0 (3-0). Nyíregyháza, 15 ezer néző. V.: Nagy B. Góllövők: Kerekes, Koch, Pogány, Szabadi. A Nyíregyházának nem sike­rült kihevernie a győri kisiklást. Védelme felmondta a szolgá­latot. A Ferencváros kipihent, friss volt, játéka nem nélkülöz­te az üde színfoltokat. Ú. DÓZSA—MTK-VM 1-1 (0-0). Megyeri út, 5000 néző. V.: Győri. Góllövők: Boda, ill. Kiss S. Meglepetés az Aberdeenbe készülő Ú. Dózsa hazai pont­vesztése. A csak védekezésre berendezkedett MTK ellen a gyenge napot kifogó Ú. Dó­zsa alig jelentett veszélyt és csak kínos-keservesen tudta megmenteni az egyik pontot. Piros lapot kapott: Katzen­bach. BP. HONVÉD—HALADÁS 2-0. (1-0). Kispest, 6000 néző. V.: Ur- bán. Góllövők: Esterházy, Bodo­nyi. A Haladás azzal a taktiká­val érkezett a fővárosba, hogy lehetőleg elkerüljék a nagy­arányú vereséget. A gyenge napot kifogó Honvéd-csatárok nem tudtak mit kezdeni elle­nük, és csak két szerencsés gólra telt a kispestiek erejéből. SZEOL-CSEPEL 1-1 (1-0). Csepel, 3000 néző. V.: Makó. Góllövők: Deák, ill. Wéber. A hazaiak végig fölényben játszottak, de nem bírtak a jól védekező és veszélyes ellentá­madásokat is vezető szegediek­kel, akik fegyelmezett játékuk­kal megérdemelten vitték el az egyik pontot. RÁBA ETO—VIDEOTON 2-1 (0-1). Székesfehérvár, 25 000 néző. Vezette: Divinyi. Gólszer­zők: Hannich, Szabó Ottó, il­letve Szabó J. Az elmúlt évek legnagyobb létszámú közönsége volt Szé­kesfehérvárott kíváncsi a mér­kőzésre. A Videoton kezdett ak­tívabban, megérdemelten szer­zett vezetést. Szünet után a fe­hérváriak döntésre akarták vin­ni a dolgot, „nekirontottak” a Rábának. Ebben az időszakban a védő­feladatot jól látták éli a pé­csiek, de a támadójátékba gyakran csúszott hiba. A Vasas többet kezdeményezett ekkor, helyzeteiket azonban elrontot- tők a piros-kékek. A második félidőre feladta védekező tak­tikáját a PMSC, bátran támad­tak, és ennek meglett az eredménye. A lelkesebben és fegyelmezettebben játszó pé­csi csapat szünet utáni jobb teljesítményével megérdemel­ten jutott két bajnoki ponthoz. A PMSC kapujában Bodnár jól látta el feladatát, a védők közül ezúttal is Torna és Róth vállalta a legtöbbet. A két szél­sőhátvéd is jól védekezett, de talán valamivel többet segít­hettek volna a támadások szer­vezésében. Középpályán Dár­dai igyekezetéért, Lőrincz jó indításaiért érdemel dicsére­tet. Czérna ezúttal halványabb volt, Gallainak pedig nem ment a játék. A csatárok közül Mészáros volt a jobb, szünet után úgy játszott, ahogy az joggal elvárható tőle képessé­gei alapján. A Vasasbóli Kom- játi. Csorba és Kiss dicsérhető. Rónai István: — A második félidőben jobbak voltunk, meg­érdemelten nyertünk. Mészöly Kálmán: — Az első játékrészben kihagytuk a hely­zeteinket és ez megbosszulta magát. A játék képe alapján a döntetlen igazságosabb lett volna. A játékvezetőnek az első félidőben szerintem limest kel­lett volna adnia, amikor Kisst buktatták a pécsi védők. Lázár Lajos 1. Bp. Honvéd 18 11 4 3 38-13 26 2. Videoton 18 10 4 4 30-15 24 3. Ú. Dózsa 18 8 8 2 31-19 24 4. RÁBA ETO 18 8 7 3 41-30 23 5. Tatabánya 17 7 5 5 21-22 19 6. Vasas 18 7 4 7 22-19 18 7. Csepel 18 6 6 6 23-22 18 8. Zalaegersz. TE 18 7 4 7 20-20 18 9. Pécsi MSC 18 6 6 6 21-22 18 10. Ferencváros 18 6 5 7 30-30 17 11. Szegedi EOL 18 6 5 7 24-27 17 12. MTK-VM 18 5 5 8 25-34 15 13. Haladás 18 6 3 9 18-28 15 14. Volán SC 17 4 5 8 23-31 13 15. Nyíregyháza 18 4 3 11 18-36 11 16. Diósgyőr 18 2 6 10 13-30 10 (A Tatabánya—Volán találkozót ma játsszák.) NB-s ifjúsági bajnokság PMSC—Ganz-MÁVAG 5-1 (3-0). Budapest. 100 néző. V.: Halmosi. PMSC: Bogyay — Vi. dák, Bérezi, Drágább (Lőrinc), Márton — Túri, Bojás, Vető, Csoboth (Sági) — Udvardi (Eckert), Szirtes. Edző: Garami József. Góllövők: Túri (2, egyet 11-esből), Udvardi, Márton, Bojás, ill. Németh. Jó: Bogyay, Márton, Bojás. Serdülők: PMSC—Ganz-MÁ­VAG 0-0. Pannónia Kupa Jánosi nyerte a női tőrvívást Nagy versenynek ígérkezett a Pannónia Kupa nemzetközi vívóversenyen a női tőrvívók küzdelme. A sérüléssel bajlódó Stefanek kivételével a teljes magyar élgárda rajthoz állt Pécsett, a városi sportcsarnok­ban szombaton reggel. A kül­földieket hét osztrák és négy NDK-béli vívó képviselte. A szakemberek Jánosinak és Ko­vácsnak adták a legnagyobb esélyt a győzelem kivívására. Azok, akik^ Jánosiban bíztak, nem csalódtak, mert remek küzdelemben magának bizto­sította a győzelmet. Hetvennyolc indulóval kezdő­dött meg a verseny 16 cso­portban, meglepetés alig akadt a legjobb pécsi, Petkó 32 közé került, ott azonban vereséget szenvedett Szőcstől és Gábrieltől, az ostzrák baj­noknőtől. Az esélyesek jól vív­tak, Kovács, Szőcs, Hajzer és Helfer (NDK) egyenes ágon jutottak a döntőbe. Jánosi, Maros, Tuschák és Barabás vi­gaszágon verekedte magát a legjobbak közé. A döntő eredményei: Jánosi —Kovács 8-6, Maros—Hajzer 10-8, Barabás—Helfer 8-4, Szőcs—Tuschák 8-4. Négy között: Jánosi—Maros 8-5, Barabás—Szőcs 9-7. A harmadik helyért: Szőcs— Maros 8-6. Az első helyért: Jánosi—Ba­rabás 8-5. A Pannónia Kupa nemzetkö­zi vívóverseny női tőrversenyé­nek végeredménye: 1. Jánosi (Honvéd), 2. Barabás (Ú. Dó­zsa), 3. Szőcs (MTK-VM), 4. Maros (BVSC), 5. Kovács (MTK-VM), 6. Tuschák (Hon­véd), 7. Helfer (NDK), 8. Haj­zer (Ú. Dózsa). A verseny vasárnap reggel a kardvívók küzdelmével fejező­dik be, az érdekesnek ígérke­ző küzdelemsorozatot díjtala­nul tekinthetik meg a látoga­tók. H. I. A Magyar Honvédelmi Szö­vetség megyei vezetősége kiál­lítást rendezett a modellező­sport 75 éves jubileuma alkal­mából. A kiállítást a Ságvári Művelődési Házban, dr. Mátrai Árpád, a Baranya megyei Mo­dellező Szövetség elnöke nyi­totta meg szombaton délelőtt, majd Valkai József alezredes, az MHSZ Baranya megyei tit­kára köszöntötte a modellező sportaktíva résztvevőit. Mohai István, a Baranya megyei Mo­dellező Szövetség elnökhelyet­tese méltatta az elmúlt 75 év eredményeit. A sportág Buda­pesten alakult meg 1909-ben, és 1913-ban rendezték az első országos bajnokságot, melynek pécsi résztvevője is volt, Virá­gos Rezső személyében, aki a második helyen végzett. A mo­dellezés mindig nagy népsze­rűségnek örvendett a megyé­ben és pillanatnyilag a leg­eredményesebb sportág. A leg­rangosabb klub az Ércbányász 1957-ben alakult és öt alkalom­Vasasi Bányász—Szentlőrinc 2-1 (2-0). Vasas, 150 néző. V.: Kain. Az első félidőben nagy fölényben játszó bányászcsa­pat a második játékrészben ki­hagyta helyzeteit, és így csak nehezen szerezte meg a győ­zelmet. G.: Varga, Bogdán J., illetve Végh. P. Postás—Szentegát 2-2 (1-0). Szentegát, 100 néző. V.: Sör. Jó iramú mérkőzésen igaz­ságos döntetlen született. G.: LABDARÚGÁS. Területi bajnokság: Komló—Siklós, Komló, 15.00, Máza- szászvár—Szigetvár, Mázaszászvár, 15.00, Nagyatád—Mohács, Nagyatád, 15.00, Boly—PBTC, Boly, 15.00, Sely­lye—Nagymányok, Seílye, 15.00, Bonyhád—PVSK, Bonyhád, 15.00. Me­gyebajnokság: Somberek—P. Zsol­nay, Somberek, 15.00, Dunaszekcső —U. PEAC, Dunaszekcső, 15.00, Vajszlő—P. Kinizsi, Vajszló, 15.00, Újpetre—Geresdlak, Újpetre, 15.00, Harkány—Villány, Harkány, 15.00. VÍVÁS. Pannónia Kupa nemzetközi verseny kard döntő, városi sportcsar­nok, 8.00. KOSÁRLABDA. NB I. férfiak: MAFC—PVSK, Budapest, 11.30, NB II. férfiak: P. Postás—Sárbogárd, Komarov Gimnázium, 10.30. NB II. nők: P. Postás—Bonyhád, Komarov Gimnázium, 12.00. HÁROMTUSA A megyei KISZ Bi-. zottság diákversenye, úszás: Hul­lámfürdő, 8.00. Lövészet: MHSZ-lő- tér, 9.00. Terepfutás, ifjúsági stadi­on, 11.00. SÁRKÁNYREPÜLÉS. Dunántúl baj­noksága. Ünnepélyes megnyitó: nagyharsányi szoborpark, 10.00. TOLLASLABDA. Baranya felnőtt bajnoksága, Műszaki Főiskola, 8.30. RÖPLABDA; NB II. nők: Békés­csaba—U. PEAC, Békéscsaba, 11.30, Pécsi Vörös Meteor—Győri Vasas Iz­zó, 2. sz. gyakorló iskola, 11.00. KÉZILABDA. Női MNK-mérkőzés: Zsolnay—KIOSZ SE, Zsolnay-pálya, 16.00, Március 19., hétfő KOSÁRLABDA. NB I. férfiak: PVSK—Tungsram, városi sportcsar­nok, 17.00. mai bizonyultak az ország leg­jobbjának. Világversenyek ren­dezésére is alkalmas bázissal rendelkezik a megye, 1971-ben Pécsett volt a körrepülő model­lek Európa-bajnoksága, 1982- ben ugyancsak itt rendezték a sebességi autómodellek Euró- pa-bajnokságát. Az értékelést hozzászólások követték, átadták ajándékaikat és jókívánságaikat az eszéki testvérszervezet képviselői. Az aktíva kitüntetések és jutalmak átadásával zárult. Az MHSZ főtitkára dísztálat adományo­zott Tóka Jenőnek, a Mecseki Ércbánya Vállalat vezérigazga­tójának éls Kovács Istvánnak, a Mecseki Ércbánya Vállalat pártbizottsága titkárának. MHSZ Kiváló Munkáért érem aranyfokozatát kapta Kassai Ti­bor. Négyen kaptak bronzfoko­zatot, jtiyolc fő részesült főtit­kárhelyettesi elismerő oklevél­ben, négyen pedig a megyei titkár elismerő oklevelét kapták meg. Teiekdi, Sándor, illetve Alvári, Bögötei. P. Kesztyűgyár— Beremend 1-1 (1-0). Pécsbányatelep, 100 néző. V.: Kelemen. A két jól felkészült csapat nagy becs­vággyal küzdött a kitűnő já­tékvezetés mellett lejátszott mérkőzésen. Az eredmény igaz­ságos. G.: Erdei, illetve Hor­váth. Steinmetz SE—Drávafok 2-1 (0-1). PVSK-edzőpálya, 100 né­ző. V.: Radó. Küzdelmes, jó iramú mérkőzést láthattak a nézők. A Steinmetz a hajrában fordította meg a mérkőzést. G.: Gergics, Biró, illetve Sza­bó B. Az MSZMP Baranya megyei Bizottságának lapja Főszerkesztő; Mitzki Ervin Főszerkesztő-helyettesek: Báling József és Lombosi Jenő Kiadja a Baranya megyei Lapkiadó Vállalat Felelős kiadó; Braun Károly Szerkesztőség és kiadóhivatal: Pécs, Pf: 134 Hunyadi út 11. 7601 Telefon: 15-000. 19 óra után: 15-726 Szerkesztőség telex: 12-421 Kiadó telex: 12-320 Készült ofszet rotációs eljárással Saphir 96-os gépen Pécsi Szikra Nyomda Pécs, Engel János u. 8. 7630 Tel.: 13-177, 13-696. Telex: 12-211 Felelős vezető: Farkas Gábor Terjeszti a Magyar Posta Előfizethető hírlapkézbesítő postahivataloknál és kézbesítőknél. Indexszám: 25 054 ISSN 0133-2007 Előfizetési díj egy hóra 34,— Ft negyedévre 102,— Ft fél évre 204,— Ft egy évre 400,— Ft A Cement- és Mészművek Beremendi Gyára felvesz: y villanyszerelőt ▼ elektroműszerészt y mechanikai műszerészt y autó- és motorszerelőt y segéd- és betanított munkást y gyors- és gépírónőt, valamint y műszaki állományú dolgozót főiskolai vagy egyetemi végzettséggel, * y munkaügyi előadót közép- vagy felsőfokú tanfolyammal. IGÉNY ESETÉN MUNKÁSSZÁLLÁST BIZTOSÍTUNK. További eredményok az NB i. Állasa