Dunántúli Napló, 1983. november (40. évfolyam, 302-330. szám)

1983-11-28 / 328. szám

Labdarúgó HIB I. Gass hét szűk esztendőnek vetett véget A mostani bajnokság első fordulójában a Videotonnal az első, utolsó őszi mérkőzésén az MTK VM-nek — stílszerűen — az utolsó percben rúgta győztes gólját a ZTE. Az utób­bi — Gass 11-esből elért talá­lata — a két igen értékes pont megszerzése mellett képletes jégtörést is jelentett, hiszen a hazaiak 1976. szeptembere óta nem tudtak nyerni Zalaeger­szegen a fővárosi kék-fehérek ellen. A „hét szűk esztendő" miatt igen idegesen lépett pályára a csapat — kezdte az idényzáro 90 perc értékelését Pados Zol­tán, a ZT£ labdarúgó szakosz­tályának elnöke. — Az pedig egyenesen bénítólag hatott a fiúkra, hogy ellenfelünk hamar — ráadásul tulajdonképpen öngóllal — vezetést szerzett. Az első félidőben a görcsös igyekezet még helyzeteket sem eredményezett. A 90. percig tartó töretlen lelkesedés azon­ban végül is meghozta gyü­mölcsét. Az óriási akarás mel­lett két sikeres edzői húzás, Konrád és Péter helycseréje, illetve. Galántai lecserélése eredményezte a régóta várt si­kert. Az előreküldött Péter ugyanis rögtön a szünet után pazar góllal egyenlített, az egymást jól megértő, két év­vel ezelőtt már jó néhány gólt összehozó Galántai—Gass duó pedig 11-est harcolt ki, amely­nek magabiztos értékesítésével nemcsak a mérkőzést nyertük meg, hanem őszi tervünket is teljesítettük. A nyolcadik hely és a 14 pont reális esélyt ad arra, hogy ezt a bajnokságot az első tíz között fejezzük be. Tarsoly József Videoton Megérdemelt őszi bajnoki cím Vasárnap délben Székesfe­hérváron a Videoton szurkolói és talán játékosai is izgatottan kapcsolták be a Petőfi rádiót, ugyanis ekkor közvetítették a Bp. Honvéd—Volán találkozót. A tét ismert volt: miután a Videoton 0-0-ra végzett szom­baton az üllői úton, a kispes­tieknek csak akkor lett volna esélyük az őszi bajnoki cím el­érésére, ha legalább 5-0-ra nyernek. Nos az eredmény „csak" 2-0 lett a Honvéd javá­ra, ez viszont azt jelentette, hogy a Videotoné az őszi kép­zeletbeli aranyérem. Szombaton délután régen látott nagy érdeklődés nyilvá­nult meg az üllői úton a lista­vezető Videoton vendégjátéka iránt. A Ferencváros igyekezett mindent megtenni a rend fenn­tartása érdekében, azért, hogy a korábbi botrány ne ismétlőd, jék meg. Sajnos mégis történt egy olyan eset, amelyért Pa­dár játékvezető nyugodtan le­fújhatta volna a találkozót. Történt pedig a 31. percben amikor a játékvezetőt durván sértegető ferencvárosi nézők közül, valaki egy törött sörös­üveget dobott a játéktérre. Sze­rencsére nem talált el senkit, és talán ezért volt „vajszívű” a bíró és engedte tovább a játé­kot. A tettest azonnal elfogták és minden bizonnyal nem ússza meg büntetés nélkül. A Videoton egyébként remek taktikát, választott: engedte a Fradit támadni és kontratáma­dásokkal kísérletezett. A mérkő­zés főhőse Disztl Péter, a fe­hérváriak válogatott kapusa volt. A mérkőzést eldöntő 11- esről így vélekedett a mérkő­zés után. — Játékostársaimmal együtt valljuk, nem volt 11-es az eset. Kvaszta ugyanis átesett Csuhái lábán. Nem reklamáltam, ha­nem igyekeztem koncentrálni a büntetőre. Éreztem, csak ak­kor érjük el nagy célunkat, az őszi elsőséget, ha a büntetőt hárítom. Nos, úgy éreztem, Rubold idegesen készülődik s amikor ellőtte a labdát, balra vetődtem és sikerült is szöglet­re hárítanom. Végtelenül bol­dog vagyok, de annak még jobban örülnék, ha szombaton én védenék Szalonikiben a gö_ rögök elleni EB selejtezőn. A Videoton a tavaszi rajtig az NB I. éllovasa. Kovács Fe­renc mestermunkát végzett a fehérváriaknál ebben az idény­ben. Hollósi Ferenc Gyűrött okulni kell a történtekből... A Rába ETO báráti köre csü­törtökön este szurkoló gyűlést rendezett. Ezen Verebes József kifejtette, hogy a Vasas elleni mérkőzés nagyon fontos lesz számukra. Egy esetleges győze. lem, vagy pontszerzés esetén kedvező helyzetből várhatnák a tavaszi folytatást, kitűzött cél­juk, a dobogós hely egyikének megszerzéséért. A nagyon remélt pontszer­zés nem sikerült. A Rába meg­érdemelt vereséggel zárta az őszí idényt és így 3—4 pont hátránnyal várja a tavaszi foly­tatást — Az első félidőben a Vasas túlságosan is tisztelte csapa­tunkat. Ekkor még volt valami esélyünk. A fordulás után aztán kitűnt, hogy csapatunkban nincs elég erő az újításra. A Vasas jöbban akart, jobban is ját­szott. Egyre jobban beszorul­tunk. Játékosaink maradék ere­jűk latbavetésévei óvták, vi­gyázták a döntetlent. A soro­zatos piros-kék röhomök azon­ban egyre többször késztették hibázásra védőinket és az utol­só öt percben kétszer is bevet­ték Kovács kapuját. Fájó, hogy az utolsó percekben csúszott ki kezünkbő a számunkra oly fon­tosnak ítélt egy pont, de el kell ismerni, hogy a Vasas jobb volt. — Így foglalta össze véleményét Szaló Lajos, a Baráti Kör el­nöke. 1 Győrött a csapat vezetői na­gyon nehezteltek, mikor az Új­pesten élszenvedett vereség után úgy fogalmaztunk, hogy „ez a csapat már nem az, amelyik az elmúlt két évben si­kert sikerre halmozott". Ettől persze a tényék tények marad­tak és az azóta lejátszott mér­kőzések tapasztalatai bizonyí­tották a megállapítás igazságát. A bizonyítványt persze lehet többféleképpen is magyarázni. Lehet hivatkozni a tervezett erő. sítések meghiúsulására, a sok sérülésre, a felkészülés közbeni gondokra, sőt még a játékve­zetői tévedésekre is, amint azt a szakvezetés élőszeretettel meg is tette. Véleményünk szerint mindez csak á tények elferdí­tésé; jelenti és csupán csak arra jó, hogy eltereljék a fi­gyelmet a valós gondokról. A negyedik hely végül is nem tragédia. A három, illetve négy pontos hátrány eredményes ta. vaszi szerepléssel is ledolgozha­tó. Ehhez azonban az szüksé­ges, hogy az arra illetékes ve­zetők is reálisan értékeljék a helyzetet, ismerjék fel az igazi gondokat, a meglevő hibákat, a vártnál mérsékeltebb szerep­lés okait. Ha lesz erejük ennék megtételére, és okulnak a tör­téntekből, akkor a számukra kedvezőbbnek tűnő tcvaszi idényben elérhetik kitűzött cél­jukat. Havasréti Béla Vasárnap játszották BP. HONVÉD—VOLÁN 2-0 (1-0) Kispest, 4000 néző. V.: Kur­írnak Gállövők: Bodonyi, Garaba. A találkozó tétje nagy volt: a Bp. Honvédnek legalább öt góllcf kellett nyernie ahhoz, hogy őszi bajnok legyen. Úgy is indult a találkozó, hogy idő kérdése mikor lesz meg ez a szám, tíz perc utón azonban a piros-fehérek nyomása érthe­tetlenül alábbhagyott, így a Volán egyáltalán nem játszott alárendelt szerepet. Végig mél­tó ellenfele volt a hazaiaknak, akik a vártnál nehezebben tar­tották otthon a két pontot. AZ NB I. ŐSZI VÉGEREDMÉNYE 1. Videoton 15 9 4 € 28-10 22 2. Bp. Honvéd 15 9 4 2 25- 9 22 3. Ü. Dózsa 15 7 7 1 29-17 21 4. Rába ETO 15 6 6 3 31-26 18 5. Tatabánya 15 7 4 4 20-19 18 6. Csepel 15 5 5 5 20-16 15 7. Vasas 15 5 4 6 18-18 14 8. ZTE 15 5 4 6 16-18 14 9. Szeged 15 5 4 6 19-22 14 10. MTK-VM 15 5 3 7 24-25 13 11. Pécs 15 4 5 6 19-22 13 12. Ferencváros 15 4 5 6 22-27 13 13. Haladás 15 5 3 7 17-25 13 14. Nyíregyháza 15 4 3 8 16-24 11 15. Diósgyőr 15 2 6 7 11-22 10 16. Volán 15 2 5 8 16-31 9 Siófok­Salgótarján 0-0 Siófok, 1200 néző. Vezette: Sze­mes. Siófok: Horváth II. — Brettner, Pardavi, Onhausz, Virág — Szaicz, Bódi, Olajos — Szabó, Horváth I., Tieber (Ruppert a 80. percben). Ed­ző: Szőke Miklós. Salgótarján: Ré- dei — Babosán, Juhász, Mákos, Kal­már — Zsidó, Berindán, Tóth (Földi a 16. percben), — Tamás, Kovács II., Gyöngyösi (Balga a 85. perc­ben). Edző: Borbély András. 70. perc: Kalmár hátulról szándékosan belerúgott a sió­foki Olajosba, a játékvezető azonnal kiállította a magáról megfeledkező tarjáni játékost. Végig óriási akarással és lendülettel játszó siófoki csa­pat irányította a játékot. Óriá­si fölényüket a 15 szöglet is jellemzi. A körülményesen ját­szó csatárok azonban nem tud­tak eredményt elérni. A vendé­gek állandóan 8—9 emberrel szállták meg a kapujuk előte­rét. Az óriási fölény és helyze­tek alapján akár 2-3 gólos ha­zai győzelem sem lett volna meglepetés. Jók: Pardavi, Ola­jos, Horváth I., illetve Rédei, Babcsán, Berindán, Kovács II. Molnár József ' Bajai SK- 22. sz. Volán 1-1 (1-0) Baja, 2300 néző. Vezette: Varga L. Baja: Farkas — Tumó, Varga, Szabó, Andreidesz — Evanics, Mor­vái, Prikidánovics — Harsányi, Szöcs, Janicsák (Bognár a 85. percben). Edző: Ivanics Tibor. 22. sz. Volán: Kertész — Kutasi, Dunai, Huszár, Goschler — Kosztolnik, Németh, Híd­végi (Kántor a 65. percben), — Ara­nyosi, Vad, Szakái. Edző: Nagy Já­nos. 42. perc: Janicsák a bal ösz- szekötő helyén pergetett Mor­vái elé, a nyurga középpályás betört a 16-oson belülre és Németh már csak szabálytala­nul tudta szerelni. 11-es! A büntetőt Prikidánovics maga­biztosan értékesítette (1-0). 68. perc: A jobb összekötő helyén Huszár tört előre, a 16-os előterében helyezkedő Dunaival kényszerítőzött és a visszakapott labdát 8 méterről laposan az elmélázó védők mellett a bal alsó sarokba lőt­te (1-1). A felázott talaj és a második félidőre eleredt eső ellenére végig jó iramú és változatos volt a mérkőzés. A Duna-par- tiak többet birtokolták me­zőnyben a labdát, de a hely­zetkihasználások nem sikerül­tek. A döntetlen a két félidő­ben mutatottak alapján igaz­Drávafok—Szentegát 1-0 (0-0). Drávátok, 150 néző. V.: Kiss. Kemény mérkőzésen meg. érdemelt hazai győzelem. Gól­lövő: Szabó B. Geresdlak—Somberek 1-1 (0-0). Geresdlak 300 néző. V.: Misefa. Igazságos döntetlen eredmény született. Gállövők: ságos. Jók: Varga, Morvái, Ja­nicsák, illetve Huszár, Gos­chler. Kovács Zoltán Sopron- Nagykanizsa 1-1 (1-0) Nagykanizsa, 2000 néző. Vezette: Sárkány. Sopron: Eller — Fehér, Benkő, Vámos, Horváth I., — Né­meth I., Czibula, Szalai — Horváth II. (Fűzi a 64. percben), Bogáti (Dercsár a 64. percben), Gosztola. Mb. edző: Gyurátz László. Nagyka­nizsa: Müllner — Fodor, Martinko- vics, Kormos, Müller — Varga II. (Bélák a 64. percben), Simon, Kel­ler (Fuisz a 46. percben), — Lu­kács, László, Hozbor. Edző: Szöcs János. 28. perc: Bogáti vezetett gyors ellentámadást a balol­dalon, akinek belőtt labdájára Gosztola csapott le, és a kifu­tó kapus lába között lőtt ar üres kapuba (1-0). 91. perc: Egy baloldali be­adást László tett maga elé, aki a 16-os sarkáról a hosszú sa­rakba küldte a labdát (1-1). A végig jó iramú, kemény és küzdelmes mérkőzésen megle­petésre a vendégek jutottak vezetéshez, a kitámadó olajos védők „jóvoltából". Szünet után nagyon rákapcsoltak a kanizsaiak, azonban a helyze­tek sokaságát hagyták ki és végül a „hosszabbításban" tudták csak bevenni a hősie­sen védekező soproniak háló­ját. Jók: Eller, Benkő, Vámos, Szalai, Gosztola, illetve Martin- kovics, Müller, Simon, László, Hozbor. Balogh Antal Bakony Vegyész- Szekszárd 1-0 (0-0) Veszprém, 1200 néző. Vezette: Sza­bó T. Bakony Vegyész: Palla (An- dorka a 9. percben) — Horváth, Ju- govics, Mater, Belső — Németh Z., Feledi, Kelemen — Arky, Diósi, La- banov (Tóth az 56. percben). Edző: Temesvári Tibor. Szekszárd: Hujber — Szabó, Varga F., Weitner, Somo- di — Dienes, Megyeri, Adorján — Magyar, (Kniesz a 66. percben), Márkus, (Tóth a 66. percben), Lau- ber. Edző: F^maggini Károly. 63. perc: Arky jó csel után lépett volna ki a védők közül, amikor a 16-oson belül Varga F. lerántotta. A jogos 11-est Diósi biztosan értékesítette (1-0). A csúszós talajon végig nagy küzdelmet vívott a két együt­tes. Már az első félidőben is a hazaiak támadtak többet, de gyors csatáraik révén az ellen- támadásokra építő szekszár­diak előtt nyílt több lehetőség. Sdhwairczkopf (11 -esből), illet­ve Pártényi. Újpetre—Steinmetz SE 2-2 (1-1). Újpetre 350 néző. V.: Tóth. Nagy iramú mérkőzésen a vendégek szabadrúgásból ko­rán megszerezték a vezetést. A jól játszó hazaiaknak sikerült fordítani ás a hatalmas lelke­sedéssel küzdő Steinmetz a mérkőzés hajrájában egyenlí­tett. Góllövők: Kurucsai (2), Hl. Ulrich. Schneider. A MEGYE! 1. OSZTÁLY Állasa 1. Steinmetz SE 16 10 5 1 31-12 25 2. Somberek 16 10 4 2 29-13 24 3. Üjpetre 16 8 7 1 20- 8 23 4. U. PEAC 16 10 2 4 30-15 22 5. Drávafok 16 10 1 5 25-14 21 6. Vasasi Bány. 17 9 3 5 28-23 «1 7. Beremend 16 8 3 5 22-16 19 8. P. Postás 16 8 1 7 22-25 17 9. Dunaszekcső 16 5 6 3 28-25 16 10. P. Kinizsi 17 6 4 7 25-28 16 11. P. Kesztyűgy. 17 5 4 8 33-32 14 12. Villány 16 6 2 8 17-23 14 13. Harkány 15 5 3 8 18-24 13 14. Geresdlak 16 4 5 7 13-23 13 15. P. Zsolnay 16 3 6 7 17-18 12 16. Szentegát 16 4 3 9 20-24 11 17. Szentlőrinc 15 1 4 10 11-40 6 18. Vojszló 16 1 1 14 6-32 3 GÓLTOTÓ A megyebajnokság kivételével be­fejeződött a labdarúgó bajnokság őszi idénye, így góltotóval legköze­lebb 1984 februárjában jelentkezünk. A Siófok—Salgótarján mérkőzés ered­ményét mindössze három olvasónk­nak sikerült eltalálnia, és a sorso­lásnál a szerencse Csik Gyula, Pécs, Hajdú Gv. u. 6. 9. em. 35. sz. alat­ti lakosnak kedvezett, akinek a 100 forintos vásárlási utalványt postán küldjük el. A HDN iövő heti számában meg­hirdetjük téli képrejtvényünket. Fordulás után góllá érett a veszprémiek fölénye. Ezt köve­tően még érdekesebb, küzdel­mesebb lett a találkozó. Jók: Andorka, Horváth, Jugovics, Arky, illetve Hujbert, Somodi, Varga F. H. Szabó L. SE- Keszthely 2-1 (0-0) Mezőtúr, 100 néző. Vezette: Bo­gyó. Honvéd Szabó L. SE: Horváth — Fehér, Dávid, Nagy, Szilágyi — Katona, Wittmann, Dzsurják, (Ador­ján a 75. percben), — Váczi, (Mé­száros a 75. percben), Szirják, Csa- nálosi. Edző: Bencsik Gyula. Keszt­hely: Németh Gy., — Kovács, Ka­nász, Nikicser, Földházi, — Major, Németh J., (Horváth a 62. percben), Rácz, Bagó — Kiss, Halász. Edző: Kiss László. 59. perc: Csanálosi a balol­dalon kapott jó labdát, né­hány lépés után a védők fölött Szirják elé emelt, a középcsa­tár remekül ugrott ki és a bal alsó sarokba lőtt (1-0). 64. perc: Kiss átadása 3 mé­teres lesen találta Halászt, a játékvezető nem fújt, és a csc- tár a hálóba lőtt (1-1). 80. perc: Csanálosi két vé­dőt is lerázott magáról a jobb oldalon, önzetlenül Adorján­hoz gurított, s a cserejátékos elegánsan helyezett a hálóba (2-1). Az első perctől nagy lendü­lettel vetette magát a küzde­lembe a hazai együttes. Az el­ső 45 percben még sok hiba tarkította játékát, szünet után a honvéd csapat feljavult, és az utolsó negyedórában tör­tént kettős csere jónak bizo­nyult. Jók: Dávid, Szilágyi, Nagy, Szirják, Csanálosi, illet­ve Németh Gy., Kanász, Föld- házi, Major. AZ NB II. ŐSZI VÉGEREDMÉNYE 1. Eger 19 12 5 2 39-21 29 2. Hcdgép 19 10 6 3 28-16 26 3. Debr. MVSC 19 9 7 3 31-21 25 4. Békéscsaba 19 9 6 4 46-26 24 5. 22. sz. Volán 19 9 4 6 31-30 22 6. Sz. MÁV MTE 19 8 5 6 36-23 21 7. Nagykanizsa 19 6 8 5 38-40 20 8. Bakony Vegy. 19 8 4 7 34-36 20 9. Siófok* 19 7 9 3 36-22 19 10. Keszthely 19 6 7 6 28-21 19 11. Salgótarján 19 6 6 7 27-20 18 12. Kecskemét 19 7 4 8 30-43 18 13. Ózd 19 5 7 7 29-33 17 14. Sopron 19 6 5 8 18-29 17 15. Baja 19 4 8 7 30-36 16 16. Szekszárd 19 4 7 8 17-27 15 17. Debr. Kinizsi 19 5 4 10 22-32 14 18. Kazincbarcika 19 6 2 11 26-41 14 19. H. Sz. L. SE 19 4 5 10 22-28 13 20. G.-MAVAG 19 2 5 12 19-42 9 * = Négy büntetőpont levonva. Kosárlabda PVSK—Csepel 77-73 (45-41). NB I. női mérkőzés, vórodi sportcsarnok, 200 néző. V.: Péter, Faidt. PVSK: Hollós (6), Bundászné (2), Csankó (—), Sztojkovics (30), Balázs (20). Csere: Halász (11), Kiefer (—), Verbőcziné (8). Edző: Varga Ferenc. A Csepel már 8-0-ra vezetett és csak a félidő közepén egyenlített a PVSK. A második félidő közepén úgy tűnt, hogy fölényesen nyernek a pécsiek, de kiengedtek és feljött az ellenfél. A végén Halász két kosara döntött. A Csepel legjobbjai Lerner (39), és Konrádi (15) voltak. Szigetvári VSZSE—U. PEAC 50-52 (29-19). NB II. női mérkőzés, Szi­getvár. U. PEAC—Szombathelyi Tanárkép­ző 75-70 (37-39). NB. II. férfi mér­kőzés, Szombathely. héttől Dunántúlt naptó Az MSZMP Baranya megyei Bizottságának lapja Főszerkesztő: Mitzki Ervin Főszerkesztő-helyettesek: Bálinq József és Lombosi Jenő Kiadja a Baranya megyei Lapkiadó Vállalat Feiolős kiadó: Braun Károly Szerkesztőség és kiadóhivatal: Pécs, Pf.: 134. Hunyadi út 11. 7601 Telefon: 15-000, 19 óra után: 15-726 Szerkesztőség telex: 12-421 Kiadó telex: 12-320 Készült ofszet rotációs eljárással Saphir 96-os gépen Pécsi Szikra Nyomda Pécs, Engel János u. 3. 7630 Tel.: 13-177, 13-696. Telex: 12-211 Felelős vezető: Farkas Gábor mb. igazgató Terjeszti a Magyar Posta * Előfizethető hírlapkézbesítő postahivataloknál ________és a kézbesítőknél________ E lőfizetési díj: egy hóra 9,50 Ft negyed évre 28,50 Ft fél évre 57,— Ft egy évre 118,— Ft Indexszám: 25054 ISSN 0133-2007 A BARCSI UNITECH IPARI SZÖVETKEZET BABÓCSAI TELEPÉN (Babócsa, Szabadság tér) 10 százalékos kedvezménnyel hőszigetelő üveggel ellátott PVC-ablakokból készletkiárusítást tart 1983. december 15-ig. Közületek, magánosok kiszolgálása a helyszínen, munkanapokon 8—14 óráig. MÉRETEK: • magasság 60-tól 150 cm-ig, 0 szélesség 60-tól 150 cm-ig, a szabványnak megfelelő méretekben. Bővebb felvilágosítás: BARCS: 51 -ES TELEFON, TELEX: 13-219, Ul.: SZIKLAI GÁBORNÉ, illetve BABÓCSA: 16-OS TELEFON, ül.: SZŰCS LÁSZLÓ.