Dunántúli Napló, 1983. szeptember (40. évfolyam, 241-270. szám)

1983-09-08 / 248. szám

Tettel és tét nélkül... Csalódást okozott az olimpiai csapat Szovietunió-Magyarország 1-0 (0-0) R itka nehéz 180 perc várt szerdán este a magyar labda­rúgás két reprezentatív 11-éré: az olimpiai válogatott a Los Angeles- i játékokra kijutás szempontjából döntő jelentőségű találkozón fogadta a Szovjetuniót, az „Átválo­gatott pedig a világbajnoki ezüstérmes NSZK-val került szem­be barátságos mérkőzésen. Az olimpiai csapatok összecsapása nyitotta a programot. Az öltözők előtti sürgés-forgásban sokan találgatták, hogyan bírja majd Mezey György szövetségi kapitány a több mint 3 órás tartózkodást a kispadon, ugyanis kellemetlen, hűvös szél fújt a Népstadionban, amikor kifutottak a csapatok a gyepre. Vautrot francia játékvezető sípjelére az alábbi összeállítás­ban kezdett a két együttes: Edzőmérkőzés PMSC-Nagyatád 2-1 (0-0) Magyarország: Kovács —: Jancsika. Kőhalmi, Nagy, Gál- hidi — Kelemen, Borsó, Po­gány — Tulipán, Dékány, Haj­szán. Szovjetunió: Csanov — Sis­kin,, Zsupikov, Janusevszkij, Mi- leskin — Gocmanov, A'ejnyi- kov, Cserenkov, Kuznyecov — Gazzajev, Gracsov. A kezdeti bénultságából ha­mar felocsúdott a magyar olim. pia; válogatott, és támadóan lépett fel. A 9. percben Haj­szán szögletét Tulipán csak hajszállal pörgette a jobbsarok mellé. A 12. percben egyetlen támadáson belül háromszor is veszélybe került a szovjet kapu. Ismét Hajszán volt a kezdemé­nyező, középre gurításánál Po. góny lyukat rúgott a labdáié mozduló Tulipánt e'lökték, vé­gül Borsó elé került a labdc, lövése gólra tartott, de Zsupi­kov önfeláldozóan belevelö- dött a labda útjába. A 25. percben Miijeskin került óriási helyzetbe, 8 m-ről nagy erővel lőtt, s Kovács már harmadszor kényszerült bravúros védésre — ismét lábból. Ezekben a percek, ben újra a vendégek támad­tak veszélyesebben. A 28. percben az ellenállhatatlan Hajszán ördöngös cselekkel az alapvonalig jutott, kitűnően adott be, de az egyik szovjet védő a kapu torkából kivágta a labdát. A fordulás után lényegesen lelkesebben kezdett a magyar együttes, de mivel a középpá­lyásoknak kevéssé ment o já­tékszervezés, ezért ez a lelke­sedés helyzetekhez nem vezer tett. A 49. percben jobboldali szabadrúgás után Mileskin az 5-ös sarkáról fölé emelt, egy perc múlva egy korszerű hazai akció Tulipán csukafejeséve! zárult — ezt a szovjet kapus gyors vetődéssel, nagy bravúr­ral a bal alsó sarokból tolta ki. A labda még Hajszán elé per­dült. a szé'ső azonban" lövő- helyzetben sokáig cselezett. Az 56. percben Tulipán helyett Mészöly játszott tovább, majd 4 perc múlva Gazajevet Gurino. vies váltotta fel. A 67. percben Borsó balról kapott magas láb. dát, kevéssel lőtt fölé 20 m-ről Egy perc múlva Borsó lement, Dobány állt be helyette. A szovjet együttes továbbra is kontraakciókra építette játékát, melyekkel mindig zavart oko­zott. A 76. percben Gracsovot Melnyikovval cserélték le. A 84. percben Cserenkov balról ívelt középre, egy társa meg­csúsztatta a labdát, amely Gu_ rinovics elé került, akj 5 m-ről tiszta helyzetből pattinthatott ko. púra. Már emelte örömében o kezét, de Kovács csodálatos reflexszel hárított. A végén mindkét együttes belenyugodni látszott a pontosztozkodásba, amikor o 89. percben Gracsov kényszerítő átadása Cserenkov elé került. A szőke játékmester habozás nélkül ballal 11 m-ről a kiinduló Kovács mellett a bal alsó sarokba lőtt (1-0). Joggal szenvedett vereséget a magyar együttes ezen a meg. határozó jelentőségű olimpiai selejtező mérkőzésen, mert el­lenfele, a Szovjetunió e 90 perc alapján bizonyította: jobb csa. pat. Hiába játszott a találkozó egészét tekintve mezőnyfölény, ben a Mezey-legénység, a ven. dégek biztosan verték vissza a magyar rohamokat, s ellencsa. pásaik legalább annyi veszélyt rejtettek magukban, mint a ha. zai próbálkozások. Az olimpiai selejtező csoport- állása : 1. Szovjetunió 3 2 1 — 6-2 5 2. Magyarország 3 1114-33 3. Bulgária 2 — 2 - 3-3 2 4. Görögország 2-----2 1-6 0 e züstérmes NSZK-nak, bár hoz­zá kell fűzni, hogy a vendégek összeállítása korántsem idézte a tavalyi világbajnoki erőt, ősz. szeszokottságot, de az egyértel­mű, hogy egy, a világ élvona­lába tartozó labdarúgást kép. viselnek még ebben az össze­állításban is. Mezey György le. Nagyatád, 200 néző, v.: Vük. mann. PMSC: Bodnár (Lukács) — Kincses (Hüber I.), Torna, Schulteisz, Brezniczky — Lutz, Dárdai (Hrotkó), Gallai, Czér. na — Píllinger, Varga (Hüber II.). A PMSC az edzőmérkőzé­sen nélkülözte két válogatottját, Róthot és Mészárost, valamint a sérült Nagyot és Ráfit. Az 50. percben Schulteisz jobb oldali szöglet után fejelt a léc alá. PVSK—Sellye 1-1 (1-0). PVSK-pálya, 300 néző. V.: Ko- lecsák. PVSK: Bank — Galla (Fábián), Stájer, Kaszás, Ker­ner __ Merkler, Erdős, Barcsa — Papp (Balogh), Hámori, Ra­dies. Edző: Meggyes Lajos. Sellye: Helmann — Golobics, Vass, Schmidt, Mózer — Sza- lóki (Császár), Tóth. Baumgart. (1-0). A 76. percben a söpri: getö Nagy a jobbösszekötő h« lyén betört a pécsi 16-osra, é a kiinduló Lukács mellett lői a sarokba. (1-1) Két perccel befejezés előtt Hüber II. jó át adása után Hrotkó közelről hó lába vágta a labdát. (2-1). i közepes színvonalú és iram mérkőzésen a helyi csapat lel kés játékával nagyon megne hezítette a pécsi csapat gyo zelmét. ner — Pfeifer, Otartics, Zríny (Major). Edző: dr. Dunai Jó nos. A csoport rangadója kö zepes színvonalú, küzdelme mérkőzést hozott. A kapuk rit kán kerültek veszélybe, a: egyenlítő gólt a Sellye a 89 percben érte el. Góllövők: Er dős (11-esből), illetve Császár------------------------------------------------------------------ * ---------------------------------------------------------­J ól küzdött a magyar válogatott Őszi előzetes Rangos események a városi sportcsarnokban Kosárlabda BEK-mérkozés Magyar-kínai asztalitenisz-találkozó Kézilabda Sopiana Kupa Területi bajnokság Magyarország-NSZK /-/ (1-0) A szerdai labdarúgó este má­sodik felvonását Magyarország és az NSZK nagy válogatottjai, nak összecsapása jelentette. A két együttes a Népstadionban utoljára 11 és fél évvel ezelőtt találkozott, s akkor 2-0 arányú vendéggyőzelem született. 25 ezer néző foglalt he­lyet a nézőtéren, amikor Krchnak csehszlovák játékveze­tő jelt odott a kezdésre, Magyarország: Zsiborás — Far­kas, Kardos, Róth, Varga — Csongrádi, Garaba, Burcsa — Szokolai, Nyilasi, Dajka. NSZK: Schumacher — B. Förs­ter, Strack, K. H. Förster, Brie- gel — Groh, Rolff, Müller — Littbarski, Völler, Meier. A 8. percben Müller 28 m- ről, középről óriási bombát eresztett meg, Zsiborás azt hit­te, hogy a lövés fölé száll, ezért meg sem mozdult, azon­ban a labda a kapus feje fö­lött a lécen csattant! Két perc múlva Völler lesgólt lőtt.. A 22, percben ismét a sokat kezde­ményező vendégek akciója fu­tott a pályán. Völler eliramo- dott a jobbszélen, az akciót középen kísé.-ő Littbarskihoz játszott, aki 6 m-ről a jobb ka­pufát találta telibe. Az ellen- támadásnál Dajka hibázott e nagy lehetőséget az 5-ösön be­lül. Erős volt az iram, s a szín­vonal is meghaladta az átla­gosat. A 30. percben Meier csavart lövését a bizonytalan­kodó Zsiborás kiejtette, szeren, cséjére Róth hazajátszotta a kipattanó labdát. Egy perccel később Burcsa szemfülesen el­lopta a labdát a könnyelműen passzolgatá nyugatnémet vé­dőktől, kapura húzott, lövését Schumacher kiütötte, majd az ugyancsak Burcsa által közép, re ívelt labdát a kétségbeeset ten hátrafutó Briegel fejjel mentette szögletre. A hajrá egyértemüen a magyaroké volt A 38. percben Szokolai éles beadását Nyilasi 12 m-ről ka­pásból fölé lőtte, majd a 40. percben újra a csapatkapitány jeleskedett, amikor egy Strack. tól elcsent labdával kapura tört, de nehéz szögből leadott lövésébe belevetödtek a vé­dők. A 43. percben végre sikejr koronázta Nyilasi próbálkozá­sait. Dajka—Varga volt a lab­da útja, a balhátvéd remek Róth végig megbízhatóan ját­szott ívben adott kapu elé, s Nyilasi berobbanva 8 m-ről a háló jobb oldalába fejelt (1-0). A szünetben az NSZK cserélt, ahogyan azt eícre bejelentet­ték, Schumachert Burdenski váltotta fei. B. Förstert pedig Matthäus. A magyar együttes ott follytatta, ahol az első játék­részben örömteli módon abba­hagyta. Lendületes, önfeláldozó odaadással sok mozgással ha­mar átjátszotta a pálya közép­ső harmadát, teljesen egyen­rangú félnek bizonyult, sokáig sikeresen építette a bástyát az NSZK-rohamok útjába. Az 57. percben a korábban Littbarski. val ütközött, a csípőjét fájlaló Vargát Péter váltotta fel, s az NSZK is cserélt (66. p.), Mül lert Waas váltotta fel. A 60 percben Csongrádi a jobb ol dalról magasan, hosszan íveli keresztbe, Burcsa me'észen elő revetődve fejelt — Burdenski jót látta a labda irányát, s a gól­vonal előtt hárított. A 67. perc ben Meier balról ívelt közép- Völler őrizetlenül maradt, ezt kihaszna za 5 m-rcl elöreve- tődve a kapu közepébe fejelt (1-1). Két perc múlva a brémai középcsatár ismét meglódult, három magyor védőjátékost is „beforgatott", majd 7 m-ről ballal lőtt erősen, Zsiborás ve. tödve szögletre hárított. Úgy tűnt ebben az időszakban, hogy bajok lesznek, mert a rendkívül sokat vállaló Burcsa a közép­pályán levegőhiánnyal küszkö­dött, az NSZK játékosai pedig fizikai fölényükkel próbálták döntésre vinni a dolgot. Szeren, csere ez a kritikus szakasz rö­vid ideig tartott. A 74. perc­ben Waas 17 m-es lövését Zsi­borás csak öklözni tudta. Az­után a csapat harmadik újon­ca, Mészáros (a 68. percben mutatkozott be Szokolai he­lyett), ugrott meg sokatígéröen a 80. percben, s már.mór túl­jutott Strackon, amikor a ven­dég védő hátulról elgáncsolta. Sokan 11-est reklamáltak, de a szabálytalanság a 16-os előtt történt. A szabadrúgást Nyila-- si kevéssel lőtte a jobb kapufa mellé. A hátralevő időben öldöklő volt az iram, a magyar együt­tes ereje végső megfeszítésé­vel védte kapuját, de ugyanak­kor látszott, hogy megpróbál­kozik a győztes gól megszer­zésével. Izgalmas utolsó percek közepette maradt a döntetlen. Amennyire negatív meglepe­tést jelentett az olimpiai válo­gatott veresége az előmérkő- zésen, annyira kellemessé va­rázsolta az „A” válogatott Me­zey György szövetségi kapitány ,,székfoglalóját". Az újjáalakí­tott magyar együttes mindvégig ellenfele volt a világbajnoki Mészáros csereként állt be, nem okozott csalódást génysége az első pillanattól kezdve tudatos taktikát hajtott végre. A magyar csapatnak szeren­cséje volt a két kapufánál, de utána olyan góllal szerzett ve­zetést, amely egy matematikai felodotmegoídóshoz hasonlított, s amelyhez, szava sem lehetett nyugatnémet játékosnok. Fordu­lás utón a közeppályós-sor to­vábbra is jói diktálta a tempót, s csak jóval több mint egy órá­nyi játék után volt pór perces megtorpanás. Ekkor az NSZK rutinját azonnal érvényesítette, egyenlített, de Burcsáék hamar magukhoz tértek és végered. ményben ezen az estén egyen­rangú ellenfélként szerezték meg az egyik pontot. Mezey György szövetségi kapi­tány: — Minden tekintetben elé­gedett vagyok a csapat telje­sítményével. Az első perctől az utolsóig nagyszerűen küzdött az együttes, erőben és gyorsaság, ban is felvette a versenyt a vi­lág egyik legjobb válogatottjá­val. Sok jó egyéni teljesítmé­nyünk akadt, ide sorolható pél. dóul Burcsa, Csongrádi és Nyi­lasi játéka. A nyári szünet után szeptem. bértől iámét benépesül a pécsi városi sportcsarnok, egyre több eseménynek lesz a színhelye a létesítmény. Ebben a hónapban és a következőben itt játssza bajnoki mérkőzéseit a PMSC férfi kézilabda-csapata az NB I. pontjaiért. A piros-feketék vasárnap mór lejátszották első őszi hazai mérkőzésüket a Várpalota ellen, és a következő hetekben láthatják o szurkolók a bajnok Bp. Honvéd, a kupa­győztes Szegedi Volán. való mint az Özd, Bp. Sportocus és Újpesti Dózsa együtteseit. Ok­tóberben elkezdődik a kosár­labda NB I. is, és a PVSK fér­fi, valamint női csapata tovább­ra is a sportcsarnokban vívja hazai mérkőzéseit. A hazai események mellett számos nemzetközi rendezvény, nek is otthont ad a sportcsar­nok. Az őszi tervekről Tóth Lász­ló igazgató beszelt: __ Még ebben a hónapban — a csarnok történetében elő. szőr — kosárlabda BEK-mérkő­zést láthatnak a nézők. A Bp. Honvéd vezetése úgy határo­zott, hogy a kupa mérkőzései­nek színhelyéül Pécset választ­ja. Azért döntöttek így, mert számos játékosuk innen került a piros-fehérekhez, továbbá c válogatottjaik évek óta itt ját­szanak a Konzum Kupában, a városban szeretik ezt a sport­ágat, és nem utolsó szempont az sem. hogy kedvező anyagi feltételek mellett biztosítjuk számukra a csarnokot. A sorso­lás a napokban 'látott napvilá got, a Bp. Honvéd ellenfele szeptember 29-én a holland Nashua den Bosch együttese lesz. A szurkolók körében o holland csapat nem szorul kü­lönösebb bemutatásra, a kon­tinens legjobbjai közé ta.Tozik November 15-én a világbajnok kínai asztatiteniszezők látogát- nak Pécsre és megmérkőznek o magyar válogatottal. Ebben a2 időpontban érkezik a magyai férfi kézilabda-válogatott is. ők Mai sportműsor KÉZILABDA: NB I. férfiak: DÉLÉP SC—PMSC, Szeged, 17.00. NB I. B., férfiak: Komlói Bányász—Szondi SE, Komló, 16.00. NB II. nők: PBTC—P. Kesztyűgyár, Bőrgyár-pálya, 17.00. két hétig nálunk alapoznak itt kezdik a felkészülést a jövő évi olimpiára. Első ízben kerül megrendezésre a kézilabda So. piana Kupa, amely mini.világ- bajnakságnak is beillik, hiszen nevezett a magyar válogatott mellett Bulgária, Kuba. Len­gyelország, NDK és Románia. A kupát a Sopiana Gépgyár ajánlotta fel és három forduló Pécsett, kettő pedig Kaposvá­ron lesz. A terv az, hogy 1984. ben Kaposvár helyére Komló lepne, amennyiben elkészül a bányászvárosban a sportcsar. nők. Erről az eseményről egyéb­ként a televízió is közvetít. A Sopiana Kupával egyidőben a Nemzetközi Kézilabda Szövet­ség játékvezetői továbbképzést tart a Los Angeles-i olimpiára jelölt játékvezetők részére. A vi­lág különböző pontjairól 36 já. tékvezstő érkezik. A hagyomá­nyos Gyöngy Kupa teremlabda­rúgó-torna december végéről átcsúszik január elejére. Most is női csapatok részvételével bo­nyolítjuk le, és ezúttal nemzet­közi rangot kap. Most folynak a tárgyalások, a meghívottak között jugoszláv, osztrák és csehszlovák csapatok neve sze. repel. L. L. Dunántúlt nanlo At. MSZMP Baranya megysl Bizottságának lapja Főszerkesztő: Mitzki Ervin Főszerkesztőhelyettesek: Báling József és Lombosi Jen£ Kiadja a Baranya megvel Lapkiadó Vállalat j Felelés kiadó: Braun Károly Szerkesztőség és kiadóhiva^a1: Pécs, Pf; 134. Hunyadi út 11. 760* Telefon: 15-000. 19 óra után: 15-726 Szerkesztcséa telex: 12-42* ‘ _________Kiadó telex: 12-320________ K észült ofC7et rotációs eljárással Saohir 96-os aéDen F^’^lős vehető: Farkas Gőh^r mb. iaaraató Pécsi Szikra Nyomda Pécs, Engel János u. 8. 7630 Tel.: 13-177, 13-696. Telex- 12-2K Terjeszti a Magyar Posta Előfizethető hfrlapkézbesítő postahivataloknál és kézbesítőknél. Előfizetési díi egy hóra 34,— Ft negyedévre 102,— Ft fél évre 204.— Ft egy évre 400,— Ft Indexszám: 25 054 - ISSN 0133—2007