Dunántúli Napló, 1983. szeptember (40. évfolyam, 241-270. szám)

1983-09-04 / 244. szám

Dárdai (jobbról fehér mezben) a PMSC második gólját lövi a szegedi Hornyák hálójába. Arató László felvétele Kitett magáért a Pécs PMSC-SZEOL AK 5-2 (3-0) Újmecsekalja 6000 néző. V.: Maczkó. PMSC: Bodnár — Kincses, Torna, Róth, Brezniczky — Lutz, Dárdai, Czérna, (Gallai, a 74. percben), — Nagy, Réti (Schulteisz a 79. percben), Mészáros. Edző: Ró­nai István. SZEOL AK: Hornyák — Ko­vács, Kozma, Somogyi, Tóth — Weitner (Orosházi a szünetben), Móricz, Gruborovics — Gőgitz, Se­gesvári (Balogh, az 59. percben), Deák. Edző: Kaszás Gábor. A mérkőzés előtt rövid kis ünnepségre került sor. Már ha. gyomány, hogy a bányásznap alkalmával vehetik át a legjobb PMSC játékosok a szerkesztő­ségünk által felajánlott arany-, ezüst-, illetve bronzlabdát. Az elmúlt bajnokságban a szurko­lók osztályzatai alapján a kö­vetkező sorrend alakult ki: 1. Róth, 2. Katzirz, 3. Mészáros. A tiszteletdíjakat Mitzki Ervin főszerkesztő adta át. Az újonc SZEOL AK kezdett jobban, élőbb Gőgitz, majd Segesvánj veszélyeztetett távoli lövéssel, de Bodnár mindkét alkalommal jól avatkozott köz. be. A PMSC előtt a 17. perc­ben kínálkozott az első lehető­ség, ekkor Nagy jobboldali szögletét Róth 7 méterről fejel, te, Hornyák azonban Jól he­lyezkedett. A 20. percben veze­tést szerzett a Pécs. Nagy cse­lezgetett Somogyival és Tótht- tal, majd észrevette, hogy Dár. dai szabadon fut fel középen, eléje pöccintett és a középpá­lyás 14 méterről a bal felső sarokba bombázott. (1-0). öt perc múlva újból a Szeged hálójába került a labda. Nagy három játékost is kicselezve tört be a kapu előterébe, az ötös oldalvonalától középre gu­rított és a berobbanó Dárdai a kapu közepébe továbbított. (2-0). Közvetlenül ezután Mé­száros került e helyzetbe, az ötös sarkáról azonban a vetődő Hornyá'kot találta el. Kitáma­dott a Szeged, és ennek az lett a következiménye, hogy fella, zult a védelme. Ezt kihasználva a 33. percben ismét gólt ért e| a Pécs. Nagy remek szólója következett a jobbszélen, át. játszotta a védőket, átívelt a baloldalra és Mészáros fordu­lásból lőtt a jobb alsó sarok­ba. (3-0). A második félidő elején a felfutó Tóth lövését csípte el Bodnár. Érdekes, változatos volt a mérkőzése, mindkét ka­pu előtt kínálkoztak lehetősé­gek. Az 58. percben tovább növelte előnyét a piros-fekete gárda. Nagy indította Mészá­rost a jobbszélen, ő keresztbe iveit, és az üresen hagyott Lutz 8 méterről úgy fejelt a kapu ba| oldalába, hogy a labda a vetődő Hornyák lábát is érin­tette. (4-0). A 62. percben Nagy előtt kínálkozott lehető, ség, de az ötösön elpattant tőle a labda. A 70. percben szépítettek a vendégek. Oros­házi 15 méterre a kaputól ész­revette, hogy Bodnár kiindul, és a kapus feje felett a léc alá ívelte a labdát. (4-1). A 76. percben Réfi fejelt közelről fö­lé. A 81. percben Nagyndk is sikerült feliratkoznia a góllö­vők közé. Dárdai indította a szélsőt, aki a szegedi térfél kö­zepén átvette a labdát, elhú­zott a 16-oson kívülre futó Hor. nyák mellett, és 14 méterről a kapu jobb oldalába gurított. (5-1). A 85. percben Grubo­rovics szabadrúgását védte Bod­nár. Egy perccel a találkozó befejzése előtt Balogh lőtt a pécsi kapu bal oldalába. (5-2). Remete mérkőzést láthattak a né­zők I A PMSC végre kitett magáért, jó iramú, eseményekben gazdag mérkőzésen biztos győzelmet aratott a SZEOL AK ellen. A vendégek kezd­tek jobban, de negyedóra elteltével feljavultak a piros-feketék és jól kihasználták azt, hogy támadásai­nál fellazult a Szeged védelme. A gyors pécsi Csatárok rendre lefutot­ták a vendég védőket, és csaknem minden megmozdulásuk gólveszélyt jelentett. Ezúttal nem maradtak adósak a helyzetek kihasználásával és ezáltal nagy különbségű győzel­met arattak. A PMSC sikere egy pillanatig sem volt kétséges, melynek értékét növeli az a tény, hogy a vendégcsapat a mezőnyben tetsze­tősen játszott. A PMSC kapuját Bodnár biztosan őrizte. A hátvédek végig megbíz­ható teljesítményt nyújtottak, csak a hajrában engedtek ki, sajnos ennek két gól lett a következménye. A kö­zéppályán kiemelkedett Dárdai, aki jól szervezett és két gólt lőtt. Lutz és Czérna is biztatóan játszott. A mezőny legjobbjának Nagy bizonyult, aki négy gólt előkészített, egyet pe­dig lőtt. Az NB I. további Videoton—Haladás VSE 1-0 (1-0). Székesfehérvár, 5000 néző. V.: Adóm. Gólszerző: Szabó J. Vasas—Csepel 3-1 (2-1). Csepel, 5500 néző. V.: Pa­lotái. Gólíövők: Hires, Kuti, il­letve Tulipán. Akik rangadó színvonalat vártak ettől a 90 perctől, azok csalódtak. A csepeliek megle­hetősen szürke csapatjátékára az angyalföldiek a kapu előtt veszélyes csatárjátékkal adtak választ, a mezőnyben is aka­ratosabbnak tűntek, így telje­sen jogos a győzelmük, Bp. Honvéd—Rába ETO 1-1 (0-0). Kispest, 12 000 néző. V.: Pá. dár. GóMövők: Sikesdi, ill. Mi­le. Rónai István: — Helyenként már jól játszottunk, és ezúttal a helyzeteket is kihasználtuk. Kaszás Gábor: — Sajnos „lemosott" bennünket a Pécs. Lázár Lajos AZ NB I. ALLASA 1. Ú. Dózsa 4 3 — 1 12- 8 6 2. Bp. Honvéd 4 2 1 1 7- 4 5 3. Csepel 4 2 1 1 9- 7 5 4. Vasas 4 2 1 1 5- 3 5 5. Tatabánya 4 2 1 1 8- 7 5 6. Rába ETO 4 1 3 — 7- 6 5 7. Videoton 4 2 — 2 7- 3 4 8. Haladás 4 2 — 2 5- 5 4 9. MTK-VM 4 2 — 2 6- 7 4 10. Volán 4 2 — 2 7-11 4 11. Pécs 4 1 1 2 6- 6 *3 12. Szeged 4 1 1 2 9-11 3 13. Diósgyőr 3 1 1 1 3- 5 3 14. ZTE 4 1 1 2 2- 6 3 15. Ferencváros 3 1 — 2 5- 6 2 16. Nyíregyháza 4 — 1 3 3- 6 i eredményei Volán SC—DVTK 3-0 (1-0). Diósgyőr, 4500 néző. V: Nagy L., Góllövő: Nyúl (2), Sziebert. MTK-VM—Nyíregyháza 1-0 (0-0). Nyíregyháza: 10 000 néző. V.: Szilágyi. Góllövő: Boda (84. perc). Ú. Dózsa—ZTE 4-0 (3-0). Megyeri út, 2000 néző. V.: Kiss. Gólíövők: Kardos (2, egyet 11-esből) és Fekete (2). Tatabányai Bányász—Ferenc­város 4-3 (1-1). Tatabánya, 5000 néző. Vezet­te Urbán. Gólszerzők: Weimper, Kiprich (11-esbő|), Plbtár, Ud- vardi, illetve Murai, Rubold, Po­gány. Meghalt Takács II. József Takács II. József, „a Kis To­ki”, a Vasas, majd a Ferencvá­ros 32-szeres válogatott labda­rúgója szombaton hajnalban, 79 éves korában váratlanul el­hunyt. Temetéséről később tör­ténik intézkedés. Az 1904-ben született Takács II. József előbb a Vasasban, majd a Ferencvárosban a jobb­összekötő posztján szerepelt. Az 1923—1933. közötti időszakban a magyar labdarúgó-válogatott 32 mérkőzésén kapott játéklehetősé­get, s ezt 26 góllal hálálta meg. Minden idők egyik legjobb csa­tára volt, akinek cselezőkészsé­ge, szemfülessége, gólerőssége messze földön híressé tette. Leg­emlékezetesebb válogatottbeli fellépésére 1927. június 12-én ke­rült sor, amikor is a 13-1-es ma­gyar győzelemmel végétért Ma­gyarország—Franciaország talál­kozón egymaga 6 góllal terhelte meg az ellenfél hálóját. Modellező Bányász Kupa Tegnap megkezdődött Újme- csekalján a Bányász Kupa nemzetközi rádióirányítású autómodellező verseny. A sport kategóriában 28-an álltak rajt­hoz és a győzelmet Gasparik (Bp., XVI. kér.) szerezte meg Hajkusz (ÉVIG) és Farkas (Bp., XVI. kér.) előtt. A pécsi Krampfhardt a 6., Mohai a 8. helyen véqzett. A versenyen osztrák modellezők is indultak. Ma a forma kategória verse­nyeire kerül sor. Asztalitenisz Universitas PEAC—Tipográ­fia 19-6. NB II. férfi mérkőzés, Pécs. Pécsi győztesek: Diófási (4), Gyén (4), Szita (4)^ Davi- dovics (3). Pécsj Spartacus—Székesfe­hérvári Spartacus 11-5. NB II. női mérkőzés, Székesfehérvár. Pécsi győztesek: Mausz (4), Raffai (3), Soós (3), Polák (1). A PMSC labdarúgócsapatának három kiválósága. Balról az aranylabdás Róth, jobbról a bronz, labdás Mészáros, középen az újonnan megválasztott csapatkapitány Dárdai, aki két góllal já­rult hozzá a szegediek elleni győzelemhez. Róth Antal Dárdai Pál ^ Mészáros Ferenc Területi bajnokság Boly—Nagymányok 6-1 (2-1). Boly, 300 néző. V.: Szentgyörgyi Boly: Puch — Papsity (Hoffsai- er), Fitt, Király, Vigh — Nagy, Schultz, Marián — Nagy J., Baumholczher, Brezniczky. Ed­ző: Bán László. Nagymányok: Schlapp — Ecker, Bajraj, Vin- cze (Kovács), Dávid — Nagy (Molnár), Dénes, Túrós — Bál dós, Bíró, Barabás. Edző: Koz ma József. A minden csapatré szében jobb hazai gárda ilyei különbséggel is megérdemeltei győzött. Góllövők: Baumholcz her (4, kettőt 11-esből), Brez niczky, Schultz, ill. Bíró. Megyebajnokság Vasasi Bányász—Harkány 2-1 (1-0). Vasas, 300 néző. V.: Szinger. Nehezen, de megér­demelten nyert a bányászcsa­pat. Góllövők: Srankó (2), ill. Nérey. Szentegát—Szentlőrinc 7-0 (2-0). Szentegát, 100 néző. V.: Vavika. Minden csapatrészben jobb volt a Szentegát. Góllö­vők: Kis-Máté (3), Alvárj (2), Merényi, Kerti II. U. PEAC—P. Kesztyűgyár 3-1 (1-1). Pécsbányatelep, 200 né­ző. V.: Sárkány. A nagy taktika harcot hozó mérkőzésen súlyo: védelmi hibák miatt veszített c kesztyűgyári csapat. Góllövők Papp Zs., Kovács L., Kovács J. ill. Pauli. P. Kinizsi—Villány 3-0 (0-0) Kovácstelep, 100 néző. V.: Zá kányi. A hazai csapat megle­pően jó játékkal szerezte mec első győzelmét ebben a baj­nokságban. Góllövők: Lieber Sütő, Nagy T. Balaton Kupa Pécsi kerekesek jó rajtja Tegnap Fonyódon sorrendben huszonötödször kezdődtek meg a kerékpáros Ba­laton Kupa küzdelmei. Az eliső napon az országúti viadalon kellett megfelelni a rajthoz állt 212 versenyzőnek. Különösen a felnőtt és junior géposztály számára volt nehéz a feladat, mert ez a két mezőny 250 fcm-t hagyott maga mögött. A pécsi versenyzők remekül szerepelted.' Igaz ugyan, hogy a hosszú távú versenyt Szabó (Csepel) nyerte 6:50,20 órás idővel, a pécsi Wirth J. azon-- ban a 3., Lóki a 4. helyen vég­zett azonos idővel és a 6. he­lyet is PMSC-versenyző, Vámos foglalta el. 6:50,31-el. Az ifjúságiaknál a pécsi Ta. kács F. nagy fölénnyel nyert, a 98 km-t két perccel kerekezte előbb végig, mint ellenfelei, az ugyancsak pécsi Molnár azo­nos idővel 7. lett. A serdülők­nél a szekszárdi Jávor győzött, a nyertessel azonos idővel Ottó (PMSC) a 6. helyen végzett. Az úttörőknél Mayer, a BKV Előre versenyzője lett az első, Frank (PMSC) azonos idővel a 6. helyen végzett. /K gyermekek­nél a 15 km-es távon a pécsi Tímár a győztes Radovíccsal (Tamási) azonos időt hajtva 4. lett. A Balaton Kupát ma Fo­nyódon a hegyi kritériumver. se-nnyel folytatják. Kovács Sándor Tenisz Pepsi Kupa Ma a döntők következnek Pécsett, a Balokányligetben a P. Spartacus által rendezett Pepsi Ku­pa nemzetközi teniszversenyen a haj­rához érkeztek a küzdelmek. Az I. osztályú férfi egyesben Lukács (MTK VM) 2-6, 6-3, 6-4 arányban le­győzte a nemrég szenior világbaj­nokságot nyert Gulyás Istvánt (Ű. Dózsa), és ezzel a legjobb négy kö­zé jutott. Ellenfele a döntőbe ju­tásért Zentai (Bp. Spartacus) lesz. A má^ik ágon Csépai (MTK-VM) és dr. Zsiga (Ú. Dózsa) csatázik majd azért, hogy a legelőkelőbb helye­zésért mérkőzhessen. A női I. osz­tályú egyesben gyűlt össze a leg­előkelőbb mezőny. A döntőbe ju­tásért: Kovacsics (Bp. Spartacus) — Budai (Bp. Honvéd) 6-1, 6-0, Ritecz (Vasas)—Mildényi (Vasas) 7-6, 6-1. A II. osztályú férfi egyes mező­nye is a döntőig iutott el. A két résztvevő. Patai (Bp. Honvéd) és Molnár (ZTE). II. osztályú női eqyes- ben szintén ismert már, hogy kik az első hely várományosai, mégpedig Boda (Vasas) és Stágel (MTK VM). Az ifjúsági fiú egyesben Hornek (Bp. Honvéd) és Püski (Bp. Hon­véd), a leányoknál pedig Polákova (Kassa), valamint Lecsinszka (Kas­sa) jutott a döntőbe. A férfi páros küzdelmei a legjobb négy közé ju­tásért vívott mérkőzésekig érkeztek el. Érdekesség, hogy egy találkozó, a Gulyás (Ú. Dózsa), Pintér (Ú. Dó­zsa)—Szikszói (Bp. Spartacus), Gu­Mai sportműsor LABDARÚGÁS. Területi bajnokság: Komló—Bonyhád, Komló, 16.30, K. Rákóczi—PVSK, Kaposvár, 16.30, Sellye—Boglárlelle, Sellye, 16.30, Nagyatád—P3TC, Nagyatád, 16.30, Mázaszászvár—Mohács, Mázaszászvár, 16.30, Kisdorog—Szigetvár, Kisdorog, 16.30, Siklós—K. Táncsics SE, Siklós, 16.30, Megyei I. osztály: Vajszló— Geresdlak, Vajszló, 16.30, Újpetre, Drávátok, Újpetre, 16.30, H. Stein­metz SE—Beremend, Postás-pálya, 16.30, Dunaszekcső—P. Zsolnay,' Dunaszekcső, 16.30, Somberek—P. Postás, Somberek, 16.30. MODELLEZÉS. Bányász Kupa nem­zetközi rádióirányítású modellező verseny, Újmecsekalja 9.00. TENISZ. Pepsi Kupa nemzetközi ver­seny. Balokány-liget, 8.00. KÉZILABDA. NB I. férfiak: PMSC— Várpalota, Városi sportcsarnok, 11.00. NB I. B. nők: PMSC—Szentes, Pécs- újhegy, 15.00. NB II. férfiak: Boly— Siófok, Boly, 16.30. Kézilabda BTC—Győri Kinizsi 26-7 NB II. női mérkőzés, ti (Bp. Spartacus) 7-6, 3-6-os állás­nál félbeszakadt. E mérkőzés foly­tatása, valamint a többi verseny­számiban a döntők ma következnek. TOTO 1. Brage—Orgryte vasárnap játsszák 2. Elfsborg—Gefle vasárnap játsszák 3. Hammarby—Göteborg vasárnap játsszák 4. Hacken—AIK Stockholm vasárnap játsszák 5. Malmö—Halmstad vasárnap játsszák 6. Oster—Mjällby vasárnap játsszák 7. Hamburg—Bielefeld 2-0 1 8. Nürnbeg—Offenbach 4-0 1 9. Bayern München—Bremen 0-0 x 10. 1 FC Köln—Braunschweig 2-1 1 11. Frankfurt—Düsseldorf 3-0 1 12. VFB Stuttgart—Bochum 4-2 1 13. Dortmund—Uerdingen 2-1 1 Pótmérkőzések: 14. Karlsruhe—Fortuna Köln 4-3 1 15. Hannover— Stuttgarter Kickers 2-2 x 16. Hertha—Lüttringhausen vasárnap játsszák Dunántúlt nauio Az MSZMP Baranya megyei Bizottságának lapja Főszerkesztő: Mitzki Ervin ^ Főszerkesztő-helyettesek: Báling József és Lombos! Jenő Kiadja a Baranya megyei Lapkiadó Vállalat Felelős kiadó: Braun Károly Szerkesztőség és kiadóhivatal: Pécs, Pf: 134. Hunyadi út 11. 760T Telefon: 15-000. 19 óra után: 15-726 Szerkesztőség telex: 12-421 _________Kiadó telex: 12-320 K észült ofszet rotációs eljárással Saphir 96-os gépen Felelős vezető: Farkas Gábor mb. Igazgató Pécsi Szikra Nyomda Pécs, Fnqel János u. 8. 7630 Tel.: 13-177, 13-696. Telex- 12-211 Terjeszti a Magyar Posta Előfizethető hírlapkézbesítő postahivataloknál és kézbesítőknél. Előfizetési díi egy hóra 34.— Ft negyedévre 102,— Ft fél évre 204,— Ft egy évre 400,— Ft Indexszám: 25 054 ISSN 0133—2007 Pécsi (12-4). Pécs. t