Dunántúli Napló, 1983. április (40. évfolyam, 90-118. szám)

1983-04-03 / 92. szám

Csak egy pontra tellett a pécsiek erejéből PMSC—ZTE i-i (i-i) Újmecsekalja, 6000 néző. V.: Palotai. PMSC: Katzirz — Brez- niczky, Róth, Kincses, Schul- teisz (Lutz, a 43. percben) — Dárdai (Kónya, a 61. percben), Gallai, Mészáros — Nagy, Papp, Réfi. Edző: Szarvas Lász­ló. ZTE: Balázs — Major, Pe- csics, Kereki, Péter — Sipos, Török, Konrád, Fehér . (Simon, a 46. percben) — Takács (Var­ga, a 82. percben), Soós._ Ed­ző: Rónai István. — Házi influenzás lett, Pe- csics viszont rendbe jött, ezért ő került a csapatba — mon­dotta Rónai István a mérkőzés előtt, a ZTE öltözőjében. Hogy mi lesz az eredmény? A dön­tetlen nekünk nagyon jó lenne. A pécsiek tervezett csapa­tukkal készülődtek. Az 5. percben a PMSC ve­zette az első veszélyes táma­dást. Réfi elfutott a szélen, középre gurított, de Nagy Imre kecsegtető helyzetben hibázott, rosszul találta el a labdát. Nagy taktikai harc folyt a pá­lyán, a vendégek megerősítet­ték hátsó soraikat, Nagy Im­rére Péter vigyázott, Gallai Soóst őrizte. A pécsiek ragad­ták magukhoz a játék irányítá­sát, nem volt könnyű dolguk, mert a zalaegerszegiek valósá­gos védőgyűrűt húztak kapujuk elé, ha kellett, nyolc emberrel védekeztek. A 24. percben Róth 30 méterről lövésre szán­ta el magát, bombáját Balázs szögletre adta. A 28. percben Konrád vezette fel a labdát, középen Takácshoz gurított, de a pécsi védők résen voltak. A 29. percben veszélyes helyzet alakult ki a ZTE kapuja előtt, de Réfi két méterről sem talált a hálóba. Balázs már verve volt. Méq ugyanebben a percben Sipos betört a pécsi védők között. Katzirz bravúro­san szögletre mentett. A 31. percben vezetéshez jutott a ZTE. Fehér szögletébe Katzirz rosszul nyúlt bele, a vizes lab­da megcsúszott és a szemfüles Soós két méterről a hálóba lőtte a labdát (0-1). A ZTE Hidülete nem tört meg, a ven­dégek még két-három táma­dást vezettek. A 40. percben Nagy középre adott, Pecsics a 16-oson belül buktatta Schul- teiszt, a büntetőt Dárdai lőtte, a labda Balázs kezét érintve jutott a hálóba (1-1). A zala­egerszegiek a 11-es előtt lest vitattak, de Palotai játékveze­tő szerint erről szó sem lehe­tett, me.rt a védők bentragad- tag. A 42. percben Papp kö­zeli lövését védte Balázs. Szünet után hazai támadá­sokkal folytatódott a mérkő­zés. Az 51. percben Balázs rek­lamálásáért a játékvezető köz­vetett szabadrúgást ítélt. Nagy 18 méterről a kaputól Lutz elé gurította a labdát, de Lutz lö­vése célt tévesztett. A PMSC szorongatott, a ZTE-védők áll­ták az ostromot. Az 55. perc­ben a zalaegerszegi védők les­re játszottak rosszul, Róth ki­ugrott, már csak a kapujából kifutó Balázzsal állt szembe, a zalaegerszegiek kapusa a 16- oson kívül kézzel érintette a labdát. Dárdai szabadrúgása kapu fölé szállt. A várakozásnak megfelelően nagy harcot vívott a két csa­pat. Az első félidőben jobbára a pécsiek kezdeményeztek, a befejezésekkel azonban adó­sak maradtak. A ZTE kontra tá­madásokkal operált sikerrel. A Dárdai 11-es góljával egyenlít a PMSC. Arató László felvétele zalaegerszegiek szervezetten, ügyesen játszottak, a pécsiek támadójátéka ezúttal nem volt meggyőző, körülményesek vol­tak, a döntő helyzetekben hi­báztak. A PMSC nem tudta megismételni Tatabányán mu­tatott jó játékát, a ZTE megér­demelten vitte haza az egy pontot. A pécsiek legjobbjai: Brezniczky, Róth, Gallai voltak, a zalaegerszegiek közül Balázs, Fehér, Péter játéka tűnt ki. Rónai István: — Szervezett, fegyelmezett játékunkkal úgy érzem, megérdemelten harcol­tuk ki a döntetlent. Szarvas László: — Helyzete­ink rendre kimaradtak, a ven­dégek jó védőjátékukkal sze­rezték meg az egyik pontot. Hegyi István Hl NB I. további eredményei ,Bp. Honvéd—Haladás VSE 2-0 (0-0). Kispest, 4000 néző, v. : Sza­bó B. Góllövők: Esterházy és Bodo- nyi (11-esből). A hosszú, nehéz indiai ven­dégszereplés után a Haladás csapata eleve hátránnyal indult, ettől függetlenül, amíg erővel bírta, egyenrangú ellenfélnek tűnt a nehéz talajhoz ugyan­csak üggyel-bajjal alkalmazko­dó Honvéddal szemben. Békéscsaba—Diósgyőr 1-1 (1-1). Békéscsaba, 6000 néző, v.: Szóvá. Góllövők: Sulija, ill. Kőhalmi (öngól). Az alacsony színvonalú talál­kozón, amelyen a Békéscsaba kezdeményezett többet, a Diós. győr egyenrangú ellenfél volt, így teljesen megérdemelten vit­te el a bajnoki pontot. A Békéscsabából senkit nem lehet (tiemelni, a Diósgyőrből Veréb Salamon, Csorba és Szlovák tűnt ki. DMVSC—Ú. Dózsa 2-1 (0-0). Debrecen, 14 000 néző, v.. Győ­ri. Góllövők: Szigeti és Tóth, il­letve Sarlós. Két ellentétes félidőt látha­tott, a rendkívüli időben helyén maradt nagyszámú közönség. Amikor nehezebbek voltak a feltételek — eső, vihar, sár —, akkor igyekeztek jobban a csa­patok. A DMVSC ezzel első ta­vaszi győzelmét szerezte meg. Nyíregyháza—Tatabánya 2-2 11-1). Nyíregyháza, 12 000 néző, v.: Pádár. Góllövők: Kiss M. Czeczeli (11-esből), ill. Kiprich, Schmidt. A büntetővel elért döntetlen a nyíregyháziak számára hízel­gő. Rába ETO—Videoton 5-2 (1-0). Győr, 16 000 néző, vezette: Urbán. Góllövök: Hannich (11 -esből), Szabó (2), Burcsa (2), ill. Hor­váth, Palkovics. Javuló teljesítménnyel győ­zött a bajnok csapat, a szebb napokat is megért Videoton el. len. Középpályásai -jó teljesít­ményt nyújtottak, és felülmúl­ták a fehérváriak hasonló so­rát amelyből fölösleges szabály, talanság miatt Csongrádi ha­mar ki is esett. N81. ifjúsági bajnokság Zalaegerszeg—PMSC 3-0 (2-0). Pécsújhegy, 100 néző. V.: Karáth. PMSC: Lukács — Cso- both Bérczy, Szabó, Pauska — Hrotkó, Túri (Bojás), Bendes, Czérna (Gólyák), — Udvaréi, Lovász (Pillinger). Góllövők: Ko­vács, Németh, Ballai. AZ NB 1. ÁLLASA 1. Rába ETO 20 14 2 4 52-22 30 2. Bp. Honvéd 21 12 5 4 38-23 29 3. Csepel 20 10 8 2 34-21 28 4. Ferencváros 20 11 3 6 51-34 25 5. Ú. Dózsa 21 9 6 6 32-26 24 6. Vasas 20 8 6 6 41-33 22 7. Debrecen 21 6 8 7 25-29 20 8. Tatabánya 21 5 9 7 29-31 19 9. ZTE 21 5 8 8 26-29 18 10. Diósgyőr 21 6 6 9 26-37 18 11. Nyíregyháza 21 5 7 9 18-28 17 12. Videoton 21 7 2 12 32-36 16 13. Pécsi MSC 20 6 4 10 29-34 16 14. MTK-VM 20 6 4 10 25-41 16 15. Haladás 19 5 5 9 15-29 15 16. Békéscsaba 21 4 7 10 30-50 15 A Ferencváros—MTK-VM és a Csepel—Vasas mérkőzéseket vasárnap játsszák. Megyebajnokság U. PEAC—H. Steinmetz SE 2-0 (0-0). Postás-pálya. 100 né­ző. V.: Radó. Indiszponált já­tékvezetés mellett 75 percig ha­tártalan lelkesedéssel küzdő honvéd csapat balszerencsés vereséget szenvedett. Góllövők: Kovács L. (11-esből), Pál. Pécsi Kinizsi—Kesztyűgyár 1-1 (0-1). Kovácstelep, 50 néző. V.: Tóth. Alacsony színvonalú, igen gyenge mérkőzésen a vendég­csapat szerzett vezetést, a ha­zaiaknak csak a mérkőzés haj­rájában 11-esből sikerült ott­hon tartani az egy pontot. Gól­lövők: Garai, illetve Léber (11- esből). Beremend—Pécsi Postás 3-1 (2 1). Beremend, 200 néző. V.: Szinger. Minden csapatrészében jobb hazai csapat megérdemel­te a győzelmet. Góllövők: Kiss, Héhl, Kirchner, ill. Balatinácz, Vasasi Bányász—Szentlőrinc 1-1 (0-0). Vasasbányatelep, 200 néző. V.: Podrácz. Nagy iramú mérkőzésen, igazságos döntet­len született. Góllövők: Stankó, ill. Nemes. TOTO A 14. hét telitalálatos szelvénye: 1. Arsenal—Southampton 0-0 X 2. Brighton—Tottenham 2-1 1 3. Ipswich—Aston Villa 1-2 2 4. Nottingham—Everton 2-0 1 5. West Bromwich—Manch. 0-2 2 6. West Ham—Watford 2-1 1 7. Bari—Arezzo 0-0 X 8. Bologna—Como 0-1 2 9. Campobasso—Cremonese 1-1 X 10. Cavese—Milan 2-2 X 11. Palermo—Lazio 0-0 X 12. Pistoiese—Catania 1-0 1 13. Varese—Lecce Pótmérközések : 0-0 X 14. Monza—Reggiana 2-0 1 A Forradalmi Ifjúsági Napok alkalmából egésznapos sportprogra. mot rendezett a Mecseki Szénbányák KISZ-szervezete. Az immár hagyományosnak mondható programon kézilabdában, labdarú­gásban és asztaliteniszben mérhették össze erejüket a jelentke­zők. Tekintettel a nagy érdeklődésre, valamennyi sportágban se­lejtezőket is tartottak. Képünkön a Pécsbánya csapata a Közpon­ti Gépüzemmel játszik. Ezt a kézilabda-mérkőzést is a pécsújhe- gyi pályán játszották. Képünk a Pécsbánya (sötét mezben) és a Központi Gépüzem kézilabda-mérkőzésén készült. Kitüntetett sportvezető Keresztes László Sport Érdemérem arany fokozata „Vonzó, változatos programok kellenek” Harminckét éve megszakítás néikül tevékenykedik a sport- mozgalomban. Nemcsak Bara­nyában, de az egész ország­ban kevesen dicsekedhetnek ezzel. 1951-ben került a pécsi já­rási TSB élére, a pécsi járás, megszűnése után 1979-ben a Pécs Városi Sportfelügyelőség helyettes vezetője lett, azóta ott dolgozik. Sokat, nagyon sokat tett a falu sportjáért, hosszú éveken keresztül kerékpáron járta a falvakat. A meg nem értés, a közöny leküzdése, sok energiá­ját emésztette fel, de megér­tette. Erre így emlékezett: — Az 50-es, 60-as években a falusi szpartakiad versenyek voltak vidéken a legjelentősebb sportesemények. Nem volt rit­ka olyan körzeti, járási verseny, melyen 250—300 falusi fiatal is elindult. Olasz, Görcsöny, Szent­lőrinc, Bogád, Egerág sporto­lóira mindig számíthattam. Ezekben a helységekben lel­kes, agilis sportvezetők működ­tek. Keresztes Lászlónak sikerült maga köré gyűjteni g leglelke­sebb társadalmi munkásokat. A járási szövetségek, bizottságok tényleges gazdái lettek a járás sportjának. Rendszeresen meg­jelentették a járás sporthír­adóját, a járási nagy versenye­ken képes tablókat, filmfelvé­teleket készítettek. A falusi té­li estéket jól megszervezték. A Városi Sportfelügyelőségnél ha­mar beilleszkedett az új kör­nyezetbe. Megalakította a vá­rosi szövetségeket, megszer­vezte a városi, városkörnyéki bajnokságokat. Az egyesületek működésének ellenőrzése, fel­ügyelete tartózik hozzá, gyak­ran eljár a sportegyesületek elnökségi üléseire, közgyűlései­re, de nemcsak a klubokkal, a bázisvál la latokkal, hivatalokkal, üzemekkel is jó kapcsolatot alakított ki. Nemegyszer meg. kérdezték tőle, mikor volt ne­hezebb a sportszervezés, ré­gen, vagy most. Mi is kíváncsi­ak voltunk erre. — Régen sem volt könnyű — mondotta —. de mostaná­ban mind nehezebb lesz. A fiatalok érdeklődési köre, nem­csak a városban, de vidéken is mindjobban megoszlik, csak azok csinálják, akik igazán sze­retik a sportot. Jobb feltételek­kel vonzóbb, változatos, gaz­dag programokkal lehet csak manapság eredményt elérni. Keresztes László lendülete, munkakedve 32 év után sem csökkent. Most se sajnálja a fáradságot, ha a sportról, a fa­lusi fiatalok ügyéről van szó. — Mindig jó érzéssel tölt el, hc azt tapasztalom — mon­dotta —, hogy jól érezték ma­gukat a résztvevők versenyein­ken. Munkásságát, tevékenységét régebben is elismerték, most is megbecsülik. Nem egy kitünte­tés tulajdonosa. Április 4-e al­kalmával a Magyar Népköztár­saság Sport Érdemérem arany­fokozata kitüntetésben része­sült. Hegyi István ÁPRILIS 3., VASARNAP LABDARÚGÁS. Területi mérkőzé­sek: Mázaszászvár—Siklós, Máza­szászvár, 16.30, Bonyhád—PVSK, Bonyhád, 16.30, Kisdorog—Komló, Kisdorog, 16.30, Boly—Enying, Boly, 16.30, BTC—Mohács, Bőrgyár-pálya, 16.30, Sellye—Dombóvár, Sellye, 16.30, Megyei mérkőzések: Sombe­rek—Zsolnay, Somberek, 10.00, Vil­lány—Szentegát, Villány 16.30, Szi­getvár— Drávafok, Szigetvár, 16.30, Sásd—Geresdlak, Sásd, 16.30: Va­sasi Bányász—Szentlőrinc, Vasas, 16.30, Vajszló—Üjpetre, Vajszló, 16.30. ÖKÖLVÍVÁS: Mecsek Expressz Kupa döntői, PVSK-csarnok, 9.00. AUTÓMODELLEZÉS. A rádióirá­nyítású autómodellek országos ver­senye az Ércbányász rali, újme- csekaljai modellező-bázis, 9.00. RÖPLABDA. NB II. mérkőzések: Vörös Meteor—Békéscsabai Volán, női csapatok, II. sz. gyakorló isko­la, 11.00, Vörös Meteor—Békéscsa­bai Volán, férficsapatok, II. sz. Gyakorló, 13.00. Dőczy kiesett, Szetey bronzérmes A budapesti ifjúsági vívó vi­lágbajnokságon szombaton reggel 57 női tőrözőt szólítot­tak pástra, s a mezőny 10 cso­portban kezdte meg küzdelmét. A csoportokból 4-4 vívőnó lép­hetett előbbre, ez valamennyi esélyesnek sikerült. A három magyar: Dóczy, Jánosi és Pusz­tai egyformán csoportmásodik volt. A második fordulóból kényte­len volt búcsúzni Dóczy Anna­mária, a Bp. Honvéd sporto­lója és G. Meygret, a múlt évi ifjúsági vb második helyezettje is. Vaccaroni hasonlóan az el­ső fordulóhoz, most is veret­len maradt, már 8 győzelmet gyűjtött össze. De ugyancsak nagy favorit a francia Modai- ne, aki szintén veretlen, ő is 8 győzelmet harcolt ki. Rövid déli szünet után a kard egyéni direkt kieséses verseny­nyel és a női tőr 3. fordulójá­val folytatódott a verseny. Előbbi 50 százalékos magyar eredményt hozott, mert a még versenyben lévő két kardozó közül csak Szeteynek sikerült a döntőbe jutni, ahol első el­lenfele az olasz Virgilio lesz. Egyébként 2-2 francia és olasz, egy-egy magyar, szovjet, len­gyel és nyugatnémet fiatal küzdhet meg a világbajnoki cí­mért. Szetey mindvégig jól har colt, bronzérmes lett. Kosárlabda SAÉV—U. PEAC 87-85 (54-47). NB II. férfi mérkőzés, Pécs. Röplabda U. PEAC—Kecskeméti DUTÉP 2-3. NB II. férfimérkőzés. Dunántúlt napló Az MSZMP Baranya megyei Bizottságának lapja Főszerkesztő: Mitzki Ervin Főszerkesztő-helyettesek: Báling József és Lombosi Jenő Kiadja a Baranya megyei Lapkiadó Vállalat Felelős kiadó: Braun Károly Szerkesztőség és kiadóhivatal: Pécs, Pf: 134. Hunyadi út 11. 7601 Telefon: 15-000. 19 óra után: 15-726 Szerkesztőség telex: 12-421 Kiadó telex: 12-320 Készült ofszet rotációs eljárással Saphir 96-os gépen Pécsi Szikra Nyomda Pécs, Engel János u. 8. 7630 Tel.: 13-177. 13-696. Telex* 12-211 Felelős vezető: Szendröi György Terjeszti a Magyar Posta Előfizethető hírlapkézbesítő postohivc^aloknál és kézbesítőknél. Előfizetési díj egy hóra 34,— Ft negyedévre 102,— Ft fél évre 204,— Ft egy évre 400,— Ft Indexszám: 25 054 ISSN 0133—2007