Dunántúli Napló, 1983. január (40. évfolyam, 1-30. szám)

1983-01-27 / 26. szám

KAIRO •*i»*r* jrt* Labdarugó HD Hl Kupa A vendégcsapatok sikere a nyitányon PMSC-Sellye 4-1 (3-1) Sellye, 300 néző. Vezette: Mi­seid. PMSC: Bodnár — Brez- niczky (Hüber), Kincses, Gallai, Schulteisz (Mészáros) — Hrotkó (Bendes), Lutz, Dárdai, Lőrincz (Réfi — Nagy, Vígh. Sellye: Kollár — Schmidt, Vass, Krén (Marinka), Golubics — Szalóki, Otártics, Tóth I., Lombosi (Mó- zer) —■ Pfeiffer, Dudás. 4. perc: a jobbösszekötő he­lyén Vígh került helyzetbe, lö­vését Kollár kiütötte, a csatár ismételhetett, kapura továbbí­tott labdáját Lutz kotorta kö­zelről a hálóba. (1-0). 24. perc: Nagy ugrott ki a bal szélen, mesterien középre gurított, a védők közül kilépő Lutz rövid labdavezetés után 10 méterről nagy gólt lőtt a bal felső sarokba. (2-0). 36. perc: az alapvonalról, jobb szélről Nagy beívelt, Dár­dai a felső kapufára fejelt, a keresztlécről visszapattant lab­dát Hrotkó vágta néhány lé­pésről a hálóba. (3-0). 41. perc: Vass a félpályáról meglódult, középhátvéd létére végig cselezett, bukdácsolt a pécsi térfélen, és a 11-es pont­ról a jobb alsó sarokba helye­zett. (3-1). 75. perc: Nagy—Lutz volt a labda útja; a középpályás jobb oldali beemelése üresen találta Dárdait, aki az 5-ösről felhő­fejessel szerezte meg a negye­dik PMSC-gólt. (4-1), A kis létszámú, de annál fa- natikusabb nézőinek buzdítá­sától feltüzelt _ Sellye kemény, lelkes ellenfélnek bizonyult, erőnlétben is fel tudta venni a versenyt a PMSC-vel. Ami dön­tött az NB l-es csapat javára, az első félidőbeli csillogóbb technika, a gördülékenyebb összjáték és néhány jobb egyé­ni teljesítmény volt. H. L. Vigh fejel kapura a Sellye—PMSC találkozón Baja-PVSK 6-0 (4-0) Pécs, PVSK-pálya, 250 néző. V.: Sör. Baja: Farkas — Kernya (Tumo), Szabó, Tóth (Bognár), Glavatity (Popp) — Evanics, Morvái (Takács), . Prikidánovics — Morgás, Szőcs, Janicsák. Ed­ző: Rónai Sándor. PVSK: Bank —- Tomkdl Bari, Radics, Ott (Kerner) — Merkler, Erdős, Ka­szás, Szabó (Skáfár) — Fábián (Balatinácz), Horváth (Kauf­mann). Edző: Lendvai Miklós. 10. perc: Morgós a védők között kilépett és éles szögből két méterről a kapu közepébe lőtt (1-0). 12. perc: Prikidánovics egy lepattant labdát 16 méterről laposan a hálóba továbbított (2-0). 37. perc: Ott hazaadását Pri. kidánovics elcsípte és a kifutó Bank mellett a kapuba gurí­tott (3-0). 43. perc: Morgós beívelését Szabó az elalvó PVSK-védők között a bal felső sarokba to­vábbította (4-0). 65. perc: Takács—Szőcs össz­játék után az utóbbi közelről a hálóba gurított (5-0). 80. perc: Bognár középről, 13 méterről a jobb sarokba rúgta a labdát (6-0). A lendületes Baja alaposan meglepte a fáradtan mozgó vasutasokat. Az első félidőben bekapott négy gól kedvét szeg­te a PVSK-nak és így a vendé­gek szünet után félgőzzel is nö­velni tudták előnyüket. Balázs Lajos Bódis három BTC-játékos között igyekszik elvinni a labdát Arató László felvétele — Bodor, Kőnigh, Várhelyi — Gettó, Bagoly, Varga (Lajos). Edző: Oskó László. 46. perc: Nagy a kifutó ka­pus mellett a hálóba lőtt. (1-0). 90. perc: Várhelyi a 16-os sarkáról lőtt és a labda az egyik védőt érintve a jobb sa­rokba pattant. (1-1). Az első félidő jó iramú, ki­egyenlített játékot hozott, eb­ben az időszakban a kapuk rit­kán kerültek veszélybe. Szünet után gyorsan szerzett vezetést a Rákóczi és ez felhozta a ka­posváriakat. Fölénybe kerültek, de rendre elrontották helyze­teiket. A hajrában viszont a BTC kezdeményezett többet s végül is sikerült az egyenlítés. Farkas László Siklós­Dombóvári VMSE 1-0 (1-0) Dombóvár, 100 néző. V.:Osz- termajer. Siklós: Hausznek (Ko­vács L.) — Szabó K., Kpvác^. Ferenc®, Mim (Farkas) — Pet- rétei (Bíró), Horváth (Nagy), Szabó V. — Alt (Zrínyi), Pa- zaurek, György. Edző: Csordás István. Dombóvár: Vuics — Kurdi, Hosszú, Lakos, Farkas (Helmeczi) — Tóth-Bagi, Francz (Tóth), Nikházy — Iván, Dudás (Kovács), Landek. Edző: Szabó László. 8. perc: a szabadon maradt Szabó V. remek indítást kapott a baloldalon és egy jó csel után 17 méterről a jobb alsó sarokba lőtt (1-0). A területi bajnokság listave­zetője a mezőnyben tetszető­sebben játszott és így az egy- gólos győzelme teljesen meg­érdemelt. Gaál István Ökölvívás A Baranya megyei Testneve­lési és Sporthivatal vezetősége, a megyei ökölvívó Szövetség elnöke és főtitkára, a Honvéd Steinmetz SE elnöke, ökölvívó szakosztályának vezetői elemez­ték a sportág .helyzetét, a Hon­véd Steinmetz SE ökölvívó szak­osztályának munkáját. Biztosított a lehetőség anra, hogy az újra beinduló ökölvívó csb-n az NB 111 -íba n szerepel­jenek, de ehhez tovább kell ja. vítani az oktató, nevelő mun­kát, erősíteni kell a szakosztá­lyi közösséget. Elvi megállapodás történt a Steinmetz és a Baranya Kupa közös megrendezésére, melynek új időpontja 1983. VI. 9—12.-e. Megállapították, hogy a me­gyei szövetség vezetőit méltat­lan bírálat érte az elmúlt évi Steinmetz Kupa rendezésével kapcsolatban, mert a írendéző egyesület nem kérte, sőt nem is igényelte a segítségüket. Boly-Komlói Bányász 2-2 (1-1) Komló, 150 néző. Vezette: Szinger. Boly: Puch — Pasi, Hancz, Vukmann, Panta — Schulcz, Király (Nagy), Ma­riann — Baumholczer, Staub (Fitt), Ratting. Edző: Bán Lász­ló. Komló: Baán — Barka (Ivá- nyi), Mács, Tigyi (Gyurina, Mo­nostori), Bartha — Túrái (Cser. venka), Hüber, Róth — Kardos, Homonnai, Dunai (Hegyi). Ed­ző: Mihalecz Boldizsár. 4. perc: Schulcz jobb olda­lon küldött beadása átszállt a védők felett, és Ratting 10 mé­terről fordulásból a bal alsó sarokba helyezett (1-0). 15. perc: Homonnai ügyes csel után került lövéshelyzetbe, 16 méteres bombáját Puch csak kiütni tudta és a jókor érkező Dunai nem hibázott (1-1). 48. perc: Schulcz ívelt a kom­lói kapu elé, Baumholczer 8 méterről a rossz ütemben ki­mozduló Baán fölött a kapu közepébe emelt (2-1). 80. percben: a kitörő Hüber már túljutott a kapuson, mikor a visszavetődő Puch elhúzta a csatár lábát, 11 -esI A büntetőt Róth a bal alsó sarokba gurí­totta (2-2). Ideális talajú pályán biztató játékot hozott az első 45 perc. Lendületes akciók futottak mindkét oldalon, nem maradtak el a gólok sem. Szünet után már kevesebb volt a frisseség a csapatokban. Grünwald Géza A KAPOSVÁRI IPARI SZAKKÖZÉPISKOLÁBAN • — megfelelő létszám esetén — Könnyűipari Műszaki Főiskola indítása van tervezvi levelező tagozaton, 1983 szeptemberétől. A szükséges felvételi vizsgához előkészítő tanfolyam indul matematika és fizika tárgyakból. A tanfolyam heti két alkalommal, kedden és csütörtökön délután 13.45-től 17 óráig tart. Részvételi díj: 650,— Ft. JELENTKEZNI LEHET: AZ ISKOLÁBAN, KAPOSVÁR, PÁZMÁNY PÉTER U. 17. SZÁM, Telefon: 14-443, igazgatónál. A Kohászati Alapanyagelőkészítő Közös Vállalat pécsi telepe felvételre keres * gépkocsivezetőt * segédmunkást * darukötözőt és * gépkocsiszerelőt. JELENTKEZÉS PÉCS, LÉGSZESZGYÁR U. 30. SZ. ALATT, AZ ÜZEMVEZETŐNÉL. Szikrázó küzdelemben döntetlen a búcsúmérkőzésen A magyar labdarúgó váloga­tott-keret szerdán délután a Za. malek Klub stadionjában 10 000 néző előtt játszotta egyiptomi búcsúmérkőzését. Egyiptom olimpiai válogatottja volt az el­lenfél, s ez a harmadik talál­kozó döntetlen eredménnyel ért véget. A túra mérlege tehát 50 százalékos: 3 mérkőzésből 1 győzelem, 1 döntetlen és 1 vereség a teljesítmény. A magyarok piros-fehér-zöld színekben léptek pályára, míg a hazaiak zöld-fehérben ját­szottak. A fiatalokból álló egyiptomi csapat az első perctől • kezdve lendületesen, harcosan, jól ját­szott. Az első lövést a hazaiak küldték kapura, de ennek hárí­tása Katzirznak nem okozott gondot. A 19. percben egy cseles egyiptomi szabadrúgás után ke­letkezett zavar a magyar kapu előtt. A 22. percben Moldván tört előre, beadását az egyip­tomi kapus csak nehezen tisz­tázta Szentes elöl. A 29. perc­ben Ziftani a félpályáról egye­dül indult, Katzirz kifutott, a labdát végül is Kerekes A. vág­ta ki, de Zakaria Nasszef el­csípte és 7 m-ről a kapuba vágta (1-0). Az 51. percben Moldván jó elfutása után Hannich 19 m-es nagy lövését a kapus nehezen védte. Utána Kerekes A. feje­sét védte az egyiptomi kapus. A 65. percben Kerekes A.-t a 16-os vonalán leterítették, majd Amshati odaszaladt és mellbe­rúgta. Hat perccel később Pásztor került földre egy ke­mény belemenés után. A sza­bálytalanságokban az egyipto­miak jártak elől, mégis magyar labdarúgó került a kiállítás sor­sára, a feltűnően sokat durvás- kodó Nabil és Garaba össze­csapása után Garaba piros la­pot kapott, mert korábban már figyelmeztették. A 75. percben emberhátrányból is sikerült egyenlíteni. Kavarodás után Hanichhoz került a labda, aki 16 m-ről félfordulattal a bal sarokba bombázott-(1-1). Mészöly Kálmán szövetségi kapitány az MTI tudósítójának a következőket mondotta: — Az egyiptomiak lelkesen játszottak, nagy kár, hogy el­durvult a küzdelem. A magyar csapat rossz felfogásban har­colt. A magyar játékosok ellen hozott büntetések nem voltak egészen indokoltak. Ezen a ta­lálkozón újabb, sok szempont­ból hasznosítható leckét kap­tunk, az a legmegszívlelendőbb ezek közül, hogy nem szabad félvállról venni egyetlen csapa­tot sem. Karsa László, a PMSC já­tékosa a FIDE novemberi kong­resszusán kapta meg a nemzet­közi mesteri minősítést. Frissen szerzett minősítésével indulva a decemberben rendezett magyar bajnok; döntőben elért holtver- senyes 4. helyével, majd a ja­nuár elején befejeződött zala­egerszegi, erős nemzetközi ver­senyen elért 4. helyével azonnal bizonyította, hogy méltó a nem­zetközi mesteri cím viselésére. Zalaegerszegen a közvetlenül előtte végző Havelkót szép játszmában győzte le. KARSA—HAVELKO Nimzoindiai védelem 1. d4, Hf6 2. c4, e6 3. Hc3, Fb4 4. e3 (A Rubinstein-válto- zat. Lehet játszani itt 4. a3, 4. Vc2, 4. Hf3, 4. Fg5 lépéseket is) 4. —, c5 5. Hge2, cd: 6. ed:> d5 (Rossz lenne 6. —, 0—0 7. a3, Fe7 8. d5 miatt) 7. c5, He4 8. Fd2, Hd2: 9. Vd2, bő 10. a3, Fc3: 11. Hc3:, be: 12. de: (Az elmélet szerint világos állása kedvezőbb, amit ez a játszma is bizonyít) 12. —, a5 13. Fb5f, Fd7 (Döntő hiba lenne 13. —, Hd7 14. c6 miatt) 14. 0—0 (Karsa újítása. Az elmélet itt 14. Bc1-et javasol) 14. —, 0—0 (14. —, a.4 jobbnak tűnik, mint ahogy a Karsa—Dőry, magyar bajnokság, 1982, játszmában történt, igaz 15. Fd7:f, Vd7:16. f4, d4 17. Hf4, 0—0 18. Hd6, Hc6 19. f5! után világos előny­be került) 15. b4, Fb5: 16. Hb5:, Vd7? 17. Hd6, ab: 18. ab:, Ha6 19. Bab1 I (19. Hc4, Bad8 20. Hb6, Vb5 kedvezőtle­nebb világosnak) 19. —, Bfb8 20. f4, f6? (Sötét már időzavar­ral küzdött) 21. f5l, Hc7 22. fe:, Ve6: 23. b5, d4 24. Vd4:, Ba2 25. bő, Vd5 26. Vd5:, Hd5: 27. c6! és sötét feladta, mert 27. —, Bb6:-re 28, c7! nyer, míg 27. —, Hb6:-re 28. c7 nyer. 0-0). Koszorús Pál- * ■ Ribli játszmája függőben maradt A Wijk Aan Zee-ben zailó hagyományos nemzetközi sakk­verseny 9. fordulójában az élen- állák közül ketten is — a svéd Andersson és az angol Nu-nn — döntetlennel fejezték be játsz­májukat. Andersson a világos bábokat vezette a csehszlová­kok él játékosa, Hort ellen, aki­vel döntetlenben egyezett meg. Ugyancsak pontosztozkodás lett a vége a Ree (holland)—Nunn játszmának is. A forduló meg­J égdiszkó a műjégpályán Január 28-án, pénteken 19.45—21.45 óra között jégdiszkót rendeznek Pé­csett, a városi műjégpályán. A mű­sort Juhász János bajai lemezlovas vezeti. A belépőjegyek ára 20 forint, és péntek reggel 8 órától válthatók a műjégpálya pénztáránál. Éjszakai nyílt túra Január 28-án, pénteken a Pé­csi Orvosegészségügy SK ter­mészetbarát szakosztálya éjsza­kai nyílt túrát vezet, melyhez bárki csatlakozhat. Útvonal: Zo- 'bá kp u szta—Püspökszentlá szló— Hárstető—Cigány hegy—Dögkút- tető—Pásztor-forrás (itt hozott élelemből szalonnasütés) — Máirévölgy. Távolsági: kb. 14 km. visszaérkezés szombaton reggel 7 órára. Találkozás: 28-án 22.30 órakor a buszpályaudva­ron a 11-es kocsiállásnál. Aján­latos a meleg, réteges öltözék. Túravezető: Varga István. kezdése előtt holtversenyben 2. helyen állt magvar részt vevő, Ribli Zoltán ezúttal a holland Saheeren ellen sötéttel vértté fel a harcot, s összecsapásuk a játékidő leteltét követően füg­gőben maradt. Állás a 9. forduló után: An­dersson 6,5, Nunn 5,5, Ribli 5 (1), Browne, Hort, Olafsson 5—5, Hulak, Seirawan 4,5—4,5, Ree 4, Von der Wiel 3,5 (1), Kuligowski 3,5, Korcsnoj, Schee- ren 3—3 (1—1), Speelman 3 pont. Dunántúlt IlQPlO Az MSZMP Baranya megyei Bizottságának lapja Főszeikesztő: Mitzki Ervin Főszerkesztő-helyettesek Báling József és Lombosi Jenő Kiadja a Baranya megyei Lapkiadó Vállalat Felelős kiadó: Braun Károly Szerkesztőség és kiadóhivatal: Pécs. Pf- 134. Hunyadi út 11. 7601 Telefon: 15-000. 19 óra után: 15-726 Szerkesztőséé telex: 12-421 Kiadó telex: 12-320 Készölt ofszet rotációs eljárással Saphir 96-os qépen Pécsi Szikra Nyomda Pécs. Fnael János u. 8. 7630 Tel.: 13-177 13-696. Telex: 12-211 Felelős vezető: Szendrői György Terjeszti a Magyar Posta Előfizethető hfrlapkézbesítő postahivataloknál és kézbesítőknél. Előfizetési díj egy hóra 34,— Ft negyedévre 102,— Ft fél évre 204,— Ft egy évre 400,— Ft Indexszám: 25 054 ISSN 0133—2007 K. Rókóczi-PBTC 1-1 10-01 Bőrgyár-pálya, 150 néző. V.: Tatai. Kaposvár: Horváth — Pető (Szőke), Zentai, Brandt, Csorba — Bódis, Kakas, Há­mori — Biczó (Bus), Bíró, Vé- ber (Nagy). Edző: Zag József. PBTC: Fiedler (Papp) — Geor- giusz, Tóth, Aradi, Dara (Lutz)