Dunántúli Napló, 1982. október (39. évfolyam, 269-299. szám)

1982-10-10 / 278. szám

Heti jegyzetünk Ha szegény az eklézsia... A közmondás szerint akkor maga harangozik a pap. És, ha szegény a mecénás? Akkor bizony a sportegyesületeknek kell kigazdálkodniuk a szüksé­ges forintokat. Mert az nem titok, hogy pénz nélkül nem le­het a szakosztályokat sem „üzemeltetni". Az sem vitás, hogy a takarékosságnak is vannak határai. Mindebből kö­vetkezik, hogy a talpon mara­dásért a sportköröknek is meg kell vívniuk a maguk harcát. Meg kell tanulniuk egyebek mellett jól alkalmazkodni' a „piac” igényeihez, mi több, keresni és megtalálni a piac kibővítésének a módjait,' jó‘ propagandával és az esemé­nyek időpontjainak jó# megvá­lasztásával. Lehet, hogy sokan furcsáll­ják a piacra való hivatkozást, dehát végül is a sportverse­nyek, mérkőzések és rendezvé­nyek sem bújhatnak ki a piac értékítélete alól. Itt természe­tesen nem a tömegsportra és a testnevelésre kell gondol­nunk, hanem a versenysport­ra, amelytől nehezen lehetne elvitatni a tömegszórakoztató szerepet. Nem nehéz belátni, hogy ennek a tevékenységnek az értékét a stadionok és a sportcsarnokok közönsége ítéli meg. Mégpedig a pénzével. Vagy megtöltik a lelátókat, vagy éppen csak néhányon kí­váncsiskodnak ki egy-egy ese­ményre. Ez az ítélet nemcsak szi­gorú, de nagyon is zsebbe vágó. A versenysportnak pedig kell a pénz. Pénz nélkül a mi­nőségi szakosztályokban meg­állna az élet. Mindehhez te­gyük hozzá, hogy a mecéná­sok, a bázisvállalatok és intéz­mények is egyre garasosab- bakká válnak. Nem a sport- szeretetük hőfoka csökkent, ha­nem a gazdasági recesszióval való birkózás idején minden forintos kiadást kétszer is meg­gondolnak. A gondtaldn nagy­vonalúság ideje a múftél Ma­gyarán: a sportegyesületek egyre inkább rákényszerülnek arra, hogy növeljék saját be­vételeiket. A saját bevétel növelését célzó törekvés egybecseng a sport érdekével. Hiszen az el­ső számú saját bevételi forrás a belépődíjakból' származhat. A fizető nézők toborzásának pedig a legkézenfekvőbb mód­ja a jobb teljesítmény. A mi­nőségért szívesen hajlandó fi­zetni sok ember. Ehhez persze arra is szükség van, hogy ide­jekorán tudomást is szerezzen arról, hol. mit láthat, hol rág­hatja le izgalmában a kör­meit. A propagandára, a hírverés­re gondolok, ami jelenleg még nem erőssége a magyar sport­nak. Szinte kizárólag a hír­közlő eszközök félig-meddig önkéntes műsorközleményeire szorítkozik a „propaganda". Azt, hogy mennyi pénztől es­nek el az egyesületék a szak­szerűen megszervezett reklám és propaganda híján, csak akikor tudnánk meg, ha vala­hol ez a tevékenység valóban szakértő kezekbe kerülne. (Esetleg, ha nem éppen a reklámköltségen kezdenék a takarékosságot.) Ez nem helyi probléma, hanem országos. A legnagyobb országos esemé­nyeknek éppúgy nincs hírveré­sük, mint a falusi futball­meccseknek. Bevételük se! A versenynaptár se helyi ügy, valahol „fent” kéne már észrevenni, hogy a néha ösz- szetorlódó események, máskor a hetekig tartó eseménytelen- ség nem csábítja, hanem szin­te elszoktatja a nézőt a sport- programoktól. Helyileg talán a különböző események időpont­jainak az egyeztetésével lehet­ne eredményt elérni. Valamikor a labdarúgó-mérkőzés ’után egyenesen besétáltunk a vasutas sportcsarnokba ököl­vívó- vagy kosárlabda-mérkő­zésre. Jó módszer volt. De eléggé elfelejtődött... A fizető néző egyre inkább meghatározója lesz a sport- rendezvényeknek. Aki néző nélkül marad, számolnia kell az üres kassza következményei­vel is.-K­PMSC-DVTK 2-1 (2-0) Pécsi győzelem, sorozatban harmadszor Üjmecsekalja, 4000 néző. Ve­zette: Kovács L. PMSC: Kátzirz — Kincses, Torna, Brezniczky, Schulteisz — Hrotkó, Dárdai (Lutz a 74. percben), Lörincz, Mészáros (Réti a 74. percben), — Nagy, Dohány. Edző: Szarvas László. DVTK: Veréb — (Gulyás a 80. percben) — Szlovák, Gi­ron, Teodoru /., Görgei — Oláh, Tatár, Kerekes, Feledi (Fekete c 67. percben) — Borostyán, Teo­doru II. Edző: dr. Puskás Lajos. öt percet kellett várni az első érdemleges eseményre, akkor vi­szont gólnak tapsolhattak — méghozzá pécsinek — a nézők. Nagy jobb oldali beadását kö­vetően Mészáros elől nem tud­tak felszabadítani a diósgyőri védők, a középpályás lövése Ve­rébről, aztán önmagáról Dobány elé pattant, aki néhány lépés­ről a bal kapufánál a léc alá perdített. (1-0). Hét perc múlva a sorozatos akcióinak köszönhe­tően növelte előnyét a PMSC. A félpályáról Nagy meglódult, sorra hagyta el a DVTK hátvé­deket, majd jobbról a támadást követő Dobány elé tálalt ő 15 méterről, ballal nagy erővel a jobb sarokba bombázott (2-0). Feltűnt Nagy játékkedve, na­gyon „élt” a nedves füvön, de társai is önfeláldozóan, magu­kat nem kímélve küzdöttek. A 27. percben Dárdainak majd­nem sikerült ami keveseknek: kis híján az alapvonalról, a szögletzászlótól rúgott gólt, Ve­réb szögletre mentett. A beíve­lés után ismét Dárdai próbál­kozott 14 méteres kapáslövését Oláh a kapu torkából fejjel „öklelte ki”.- A 34. percben Mé­száros ígéretes helyzetben lövés helyett cselezett, trükkjeibe azonban belebonyolódott, Veréb lábravetődéssel mentett. Három perccel később Borostyán a mér­kőzésen először megvillant, To­rna „bodicsekkel” a 16-os vo­nalán földre küldte: a megítélt szabadrúgásból Oláh fölé emelt. A szünet után nem sokkal Nagy. Mészáros és Dobány is megszerezhette volna a harma­dik gólt, de hibáztak. Váratla­nul esett a DVTK szépítő gólja. Az 55. percben Szlovák átját­szotta Schulteiszt, jobbról éle­sen beadott, Teodoru II. előre­vetődve az 5-ösről, Katzirzot megelőzve fejelt a hálóba. (2-1). Egy percre rá Nagy holt­biztos gólhelyzetben túlkompli- kólta a dolgot, aztán a 60. percben Oláh távoli, 25 méte­res bombáját ütötte bravúrosan szögletre Katzirz. A szépítés nyomán feljavult a Diósgyőr, megsűrűsödtek ellentámadásai. Visszaesett a hazai gárda, a fá­radtság jelei kezdtek mutatkozni a játékosokon, főleg a kulcs­embereken. A 73. percben Ta­tár sípszó után a hálóba vág­ta a labdát, sárga lapot kapott érte. Az utolsó negyedórában Réfi, majd Nagy (ennél az eset­nél Veréb megsérült, a kapust le kellett cserélni) szalasztott el óriási lehetőséget. Izgalmak közepette teltek el az utolsó percek. A 84. percben Nagy a 16-osról o felső kapufát találta el, egy perccel a befejezés előtt Lutz- „ziccerben" a kapu fölé durrantott. Úgy tűnt, gólzáporos győzel­met arat a PMSC, hiszen az első 12 perc alatt két gólt lőtt, és a félidő hátralévő részében is sok helyzete maradt ki. A szünet utáni, hirtelen jött szé­pítés felbátorította az addig gyámoltalan diósgyőrieket’ akik a második 45 percben erőtel­jesen feljavulva gyors ellentá­madásokat vezettek. A hajrá is­mét a pécsieké volt, de a kon­centrálás hiánya miatt nem tudták berúgni harmadik gólju­kat, ami végleg megnyugtatta volna a társaságot. Kár, hogy a fordulást követően egy másik piros-fekete együttest láttunk a pályán, mert a fölényes helyett izzadtságszagúra sikeredett ez a győzelem, habár az elsőtől az utolsó pillanatig jobb volt a hazai csapat ellenfelénél. A PMSC-ben Katzirznak alig akadt dolga, a gólt nem véd- hette. A hátvédsorban Torna tűnt ki, előretörésekre is vállal­kozott, a többiek megfeleltek. Középpályán Mészáros nagyon akart, társai közül Lörincz az Egy, a sok kimaradt pécsi helyzet közül: Kincses felemelt karok­kal már gólt kiáltana, de Veréb „kinézi” a kapuból a labdát. Arató László felvétele első 45 percben jól osztogatott’ utána elszürkült. Elöl Nagy egy félidőig sziporkázott, aztán elég­gé visszaesett, ráadásul sok helyzetet hagyott ki. Dohányt két gólja dicséri. A DVTK leg­jobbjai: Veréb, Szlovák és Oláh voltak. SZARVAS LÁSZLÓ: Amig együttesem minden egyes tagja nem kellő alázattal szolgálja a csapat érdekeit, addig a jól in­duló mérkőzésen a győzelmet is kétségessé tudjuk tenni, mint most a DVTK ellen. DR. PUSKÁS LAJOS: A má­sodik félidei teljesítményünk alapján döntetlent érdemeltünk volna. De hogy ez ne így le­gyen, arról Fekete partjelző is gondoskodott, aki a lesek meg­ítélésénél rendre a terhűnkre tévedett. Horváth László Az NB I. további eredményei Videoton—DMVSC 1-0 (0-0). Debrecen, 10 000 néző. V.: Tom­pa. Gól lövő: Májer. Szombathely—Békéscsaba 1-1 (0-0). Békéscsaba, 5000 néző. V.: Urbán. Góllövők: Fitos, illet­ve Tisza (11-esból). Nyíregyháza—ZTE 2-1 (2-0). Nyíregyháza, 6000 néző. V.: Mohácsi. Góflövők: Moldván és Kiss M., illetve Soós. MTK-VM—Tatabánya 2-1 (1-1). Hungária körút, 3000 néző. V.: Huták. GóHövő: Fodor- Turtócz- ky (11-esből), illetve Weimper. Vasas—Ú. Dózsa 3-2 (2-1). Népstadion, 15 000 néző. V.: Páivölgyi. Góllövők: Váradi (2), Kiss, illetve Kisznyér és Arky. Ferencváros—Bp. Honvéd 3-2 (2-1). Népstadion, 25 ezer né­ző, v.: Nagy M. Góllövő: Nyi­lasi (2), Szabadi’ itt. Dajka, Détári. Kiállítva: Varga (63. p.), Tóth (65. p.), Grósz (75. p.), mindhárom Bp. Honvéd. AZ NB . ÁLLASA: 1. FTC 7 5 1 1 19- 9 11 2. Rába ETO « 5 — 1 18- 3 10 3. Csepel 6 4 2 — 12- 6 10 4. Bp. Honvéd 7 4 — 3 12-10 8 5. Vasas 7 3 1 3 16-14 7 6. Ú. Dózsa 7 2 3 2 12-11 7 7. Debrecen 7 2 3 2 8-77 S. Békéscsaba 7 2 3 2 12-12 7 9. PMSC 7 3 1 3 10-11 7 10. Videoton 7 3 — 4 12-13 6 11. Tatabánya 7 2 2 3 9-11 6 12. DVTK 7 2 2 3 10-13 6 13. Nyíregyháza 7 2 1 4 5-10 5 14. MTK-VM 7 2 1 4 5-1« 5 15. ZTE 7 2 — 5 7-12 4 16. Haladás 7 1 2 4 5-14 4 A Rába ETO-Csepel ma játsszák. mérkőzést Megyebajnokság U. PEAC—Geresdlak 2-2 (2-2). Ko- »ácstelep, 50 nézá. V.: Antalfi. Meg­lepetést Az U. PEAC elképzelés és akarat nélkOI játszott. Góllövő: Papp. Kovács, III. Kiss, Kánya (öngól). * • LUXEMBURG: Az Európa- bajnokság 3. selejtező csoport­jában — itt játszik majd Ma­gyarország is — megkezdődött a küzdelemsorozat. Az első mér­kőzésen Görögország labdarú­gó válogatottja 2-0 (2-0) arány­ban győzött Luxemburg ellen. NB I. ifjúsági bajnokság DVTK—PMSC 2-0 (1-0), Pécsújhegy, 100 néző. V.: Ágoston. PMSC: Lu­kács — Kolovics (Uhrik), Czérna (Csoboth), Háhn, Pauska — Bojás, Bendes, Bércry — Udvardi, Pillinger, Lovász (Papp G.). Edző: Garami Jó­zsef. Góllövők: Bagi, Lippdi. A PMSC legjobbjai: Bendes és Ud­vardi voltak. Asztalitenisz Universitas PEAC—Mosonmagyar­óvári Kötött 16-9. NB II. férfi mér­kőzés, Pécsi győztesek: Szita (5)f Davidovics (4), Háber (3), Gyén (3). Diófási (1). Pécsi Spartacus—Szekszárdi Spar­tacus 15-1. NB II. női mérkőzés, Szekszárd. Pécsi győztesek: Jerszl, Mausz, Raffai (4-4), Soós (3). Mai sportműsor LABDARÚGÁS. TerGleti bajnok­ság: Boly—Siklós, Bóly, 14.00. Nagy- atád-PBTC, Nagyatád, 14.00. Kis- dorog-Sellye, Kisdoiog, 14.00. Má- zaszászvár-K. Rákóczi, Mázaszász- vár, 14.00. PVSK—Dombóvár, PVSK- pálya, 10.30. Komló-MVTE, Komló, 14.00. Megyebajnokság: Villány— Szentlőrinc, Villány, 14.00. Szigetvár -Vajszló, Szigetvár, 16.00. Steinmetz SE—Vasasi Bányász, Postás-pálya, 10.00. Sásd-Beremend, Sásd, 10.00. Drávafok-P. Postás, Drávafok, 14.00. Szentegát-P. Kesztyűgyár, Szentegát, 14.00. Országos ifjúsági és serdülő­bajnokság : MVTE—Mázaszászvár, Mohács, 11.30. Siklós—PVSK, Siklós, 10.30. PMSC-Nagyatád, Kovácstelep, 10.00. KOSÁRLABDA. NB I., nők: PVSK- BEAC, városi sportcsarnok, 11.00. KÉZILABDA. N5 I. B., férfiak: Szi- lasmenti Tsz SK-PMSC, Csömör, 15.30. NB II., férfiak: Bóly-Siófok, Bóly, 10.30. KARATE. All Style bemutató és ba­rátságos mérkőzés, városi sportcsar­nok, 16.00. SAKK. OB I., férfiak: PMSC- BACSÉP, MÉV-központ, 9.00. RÖPLABDA. NB II., férfiak: U. PEAC—KÜLKER SC, POTE-csarnok, 12.00. Pécsi VM-DUTÉP SC, öz u., 12.00- NB II., nők: DÉLÉP SC-Pécsi VM, Szeged, 9.00. TÁJFUTÁS. Országos egyéni baj­nokság, pécsi sportolók részvételé­vel, Miskolc, 9.00. KERÉKPÁR. Országos terepbajnok­ság, pécsi kerekesek részvételével, Fót, *1.00. Szigorú ítéletek a kupamérkőzésen történtek miatt Fizet a Rába ETO és az Újpesti Dózsa Bernben ülésezett az UEFA ellenőrző és fegyelmi bizottsá­ga, amely elé 45 eset került, valamennyi a labdarúgó euró­pai kupák első fordulójában történt. A különböző csapa­tokra kirótt büntetés összege meghaladja a 100 ezer svájci frankot. A magyar kupacsapatok sem úszták meg a történteket. A Rába ETO-nak a Standard Liege elleni, idegenbeli mér­kőzésen ' tanúsított kifogásolha­tó magatartása miatt 2000 svájci frankot kell fizetnie. Az Cl- Dózsának a Göteborg el- 'eni, Megyeri úti visszavágón a pályára behajított szerpenti­nek vettek ki a pénztárából 1000 frankot. A kiállított magyar játéko­sok büntetése: Hlagyvik, Weimper 1—1 UEFA-mérkőzés- től v'aló eltiltás. A belga Ge- rets (Győrben ment idő előtt zuhanyozni) egyébként 3 kö­vetkező UEFA-mérkőzésen nem léphet pályára. KOSÁRLABDA Légipárbaj a szegediek palánkja alatt a PVSK—SZEOL AK NB l-es férfi mérkőzésen öttusa-vb Magyar ezüst csapatban Rómában az öttusa világbajnok­ság utolsó versenynapján, szomba­ton délelőtt a terepfutásra került sor. A magyar válogatott folytatta eddigi, várakozáson felüli jó sze­replését, s az előzetes aggodalmak­kal szemben nemcsak megtartotta a franciákkal szemben a harmadik he­lyet, hanem az olaszok megelőzésé­vel futóteljesítményük alapján egy lépcsőfokot még előre is léptek, s végül az összetett csapatverseny ezüstérmét harcolták ki. Egyéniben ugyan nem sikerült ér­mes helyezést szerezni, viszont a magyarok kiegyensúlyozott verseny­zését bizonyítja, hogy mindhárom csapattag az első tíz között végzett. A legjobban a felkészülés utolsó szakaszáig tartalékként készülő Pa­jor Gábor szerepelt, aki ötödik lett. Császári Attila a hetedik', Mizsér Attila pedig a kilencedik helyen zár­ta az 1982. évi öttusa világbajnok­ságot. A világbajnoki címet egyébként a várakozásnak megfelelően az olasz Masala nyerte el, akinek végső si­kere az utolsó tusa előtti 238 pontos előnye ismeretében már biztosnak tűnt. Az ezüstérmet kitűnő futótelje­sítményével a szovjet Sztarosztyin szerezte meg, aki a befejező ver­senyszámban a nyolcadik helyről küzdötte fel magát a dobogó má­sodik lépcsőjére. A bronzérem az ugyancsak kitűnően futó francia Bouzounak jutott. A csapatverseny végső sorrendjében az első hat kö­zött több helycsere történt: Ma­gyarország Olaszországot váltotta fel a második helyen, míg a négy szám után a hatodik Csehszlovákia egy- gyel előre lépett a végelszámolás­nál. Az előzőleg ötödik svédek le­csúsztak a hetedik helyre, az Egye­sült Államok viszont a hetedikről a hatodik helyre rukkolt elő. Az 1982. évi felnőtt öttusa csapat­világbajnok: Szovjetunió 16 082 pont (Sztarosztyin, Doszimbetov, Lipejev), 2, Magyarország 16 012 pont (Pajor Gábor, Császári Attila, Mizsér Atti­la), 3. Olaszorszáq 15 986 pont, 4. Franciaország 15 857 pont, 5. Cseh­szlovákia 15 590 pont, 6. Egyesült Államok 15 446 pont. Az 1982. évi felnőtt öttusa egyéni világbajnok: Daniele Masala (Olasz­ország) 5680, 2. Sztarosztyin (Szov­jetunió) 5431, 3. Bouzou (Francia- ország) 5414, 4. Doszimbetov (Szov­jetunió) 5396, 5. Pajor Gábor (Ma­gyarország) 5394, 6. Nieman (Egye­sült Államok) 5361, 7. Császári At­tila (Magyarország) 5342, ... 9. Mizsér Attila (Magyarország) 5276 pont. Terület! bajnokság Honvéd Táncsics SE—Enyingi MEDOSZ 3-2 (2-0). Kosárlabda PVSK—Veszprémi Volán 81-69 (35-32). NB I. női mérkőzés, Veszprém. V.: Varga J., Budai. Legjobb dobók: Hollós (31), Bundászné (14), Verbőcziné (12), Sztojkovics (10), illetve Tóth (24), Szabó (13)- Kovács Zs. (12), Czeglédi (11). PVSK—SZEOL AK 101-92 (45-48). NB I. férfi mérkőzés, vá­rosi sportcsarnok, 3000 néző. V.: dr. Gencsev, Varga G. PVSK: Vojtek (9), Darázs (18), Kovács (9), Varasdi (19), Rab (13). Cs.: Tóth (33). A második félidőben többet támadott a PVSK, véde­kezése is feljavult, ezért tudott fordítani. A szegediek legjobb dobói: Dobi (30), Guoth (17) voltok. Kézilabda PMSC—Miskolci Spartacus 29-13 (18-6). NB I. B. női mér­kőzés. Pécsújhegy. Ld.: Erdősi és Balázsné (8—8). Duncmtűlt napló Az MSZMP Baranya megyei Bizottságának lapja Főszerkesztő: Mitzkl Ervin Főszerkesztő-helyettesek í Bál ing József és Lombos! Jenő Kiadja a Baranya megyei lapkiadó Vállalat Felelős kiadó: Braun Károly Szerkesztőség és kiadóhivatal: Pécs, Pf- 134. Hunyadi út 11. 7601 Telefon: 15-000, 19 óra után: 15-726 Szerkesztőség telex: 12-421 Kiadó telex: 12-320 Készült ofszet rotációs eljárással Saphir 96-os gépen Pécsi Szikra Nyomda Pécs, Engel János u. 8. 7630 Tel.: 13-177, 13-696. Telex: 12-211 Felelős vezető: Szendrői György terjeszti a Magyar Posta < Előfizethető hfrlapkézbesítő postahivataloknál és kézbesítőknél. Előfizetési díj egy hóra 34,— Ft negyedévre 102,— Ft fél évre 204,— Ft egy évre 400,— Ft Indexszám: 25 054 ISSN 0133-2007