Dunántúli Napló, 1982. június (39. évfolyam, 148-177. szám)

1982-06-23 / 170. szám

■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ mimnial ^ mi innia vií, mimriiQ lllUlltlidl ^ Ilii ill II Id 1 ^ lllllllllldl Keddi eredmények I. CSOPORT: Lengyelország-Peru 5-1 (0-0). La Coruna, 25 000 néző. V.: Rubio (mexikói). Góllövők: Smolarek, Lato, Boniek, Buncol, Ciolek, illetve La Rosa, Lengyelország: Mlynarczyk — Majewski, Janas, Zmuda, Ja- locha (Dziuba) — Matysik, La­to, Duncol, Kupcewicz — Borvi- ek, Smolarek. Peru: Quiroga — Duarte, Salguero, Diaz, Olaechea - Velasquez, Leguia, Cueto, Cu- bilias — La Rosa, Oblitas. Már az első félidőben lát­szott. hogy a lengyelek jobbak, sokkal veszélyesebbek az ellen­fél kapujára. Az első 45 perc­ben több lengyel helyzet ma­radt ki, szünet után Velasquez két nagy hibája eldöntött min­dent. Döntő volt a fordulás utáni gólparádéban, hogy Lato már nem középpályán, hanem megszokott helyén, jobb szélen játszott. Peru szétesett, formán kívüli csapat benyomását kel­tette. Lengyelország ezzel a győzelemmel bekerült a leg­jobb 12 közé. A csoport állása: 1. Lengyelország 3 12-5-1 4 2. Olaszország 2 — 2 — 1-1 2 3. Kamerun ro l ro l ? o 2 4. Peru 3—2 1 2-6 2 VI. CSOPORT: Skócia—Szovjetunió 2-2 (0-1) Malaga, 38 000 néző, v.: Ra­ined (román). Góllövők: Jordan, Souness, il­letve Csivadze, Sengelija. Skócia: Rough — Narey, Han­son, Miller, Gray - Souness, Strachan, Wark — Dalglish, Brazil, Robertson. Szovjetunió: Daszajev - Szu- lakvelidze, Csivadze, Baltacsa, Demjanyenko — Besszonov, Bal, Oganeszjan, Gavrilov — Senge­lija, Blohin. Csere: Oganeszjan helyett Borovszkij, Brazil helyett Archi­bald. a csoport Állasa I. * III. * * VI. 1. Brazília 2 2-------- 6-2 M 2 . Szovjetunió 3 1116-43 3. Skócia 3 1 1 1 6-S 3 4. Új-Zéland 2--------2 2-8 — I . csoport: Olaszország-Kamerun, Vigo, 17.15. III. csoport: Argentina-Salvador, Alicante, 21.00. VI. csoport: Brazília-Új-Zéland, Sevilla, 21.00. TEVE RÁDIÓ MTV: 1. program: Osz- szefoglaló az NSZK-Chile, a Szovjetunió-Skócia, az Algéria-Ausztria, a Fran- ciaország-Kuvait és a Honduras—Észak-hország ta­lálkozókról, 17.15-19.00. Ar­gentína—Salvador, 20.50. Rádió. Kossuth-adó: vb- híradó 5.10, 6.10, 7.10. Ar­gentina-Salvador 20.55. Petőfi-adó: vb-hiradó 6.35, 7.35. Jugoszláv tv: 1. program: Sportszerda 21.00. Csak a hajrában egyenlített a belga csapat A mérkőzés első gólja (Folytatás az 1. oldalról.) vei a belga 16-os előtt, meg­lepte ellenfeleit, hogy nem a kapu felé tört, hanem Varga elé tolta a labdát, aki kilépett, szinte állva hagyott mindenkit, és 10 m-ről a kapu jobb olda­lán a léc alá bombázott (1-0). A kezdés után Nyilasi lőtt 20 m-ről alig mellé. A belgák lát­hatóan zavartak voltak, táma­dásaikat elkapkodták. A 35. percben Pölöskei nagy szóló után ugyanúgy befelé kanya­rodott, mint az argentinok el­leni gól előtt, ezúttal is job­bal lőtt, de Piait védett. A 36. percben 25 m-es szabadrúgás­hoz jutottak a belgák, Coeck csavart labdája a bal kapu­fáról pattant ki, Vandenbergh rácsapott, de mellé lőtt. A 43. percben mutatós magyar akció futott, de az utolsó pilla­natban Müller kivárt és később adott Fazekas elé, aki így les­re futott. A félidő lefújása előtt Coeck kezdeményezett, Vercauteren adott be balról és Vandenbergh 8 m-ről fejelte fö­lé a labdát. A második félidőre a veterán Van Moer-rel frissítettek a bel­gák, Vandersmissen helyett állt be. A 47. percben Pfall össze­csapott Gerefs-szel, a csapat- kapitány fekve maradt, hosz- szabb ápolásra szorult- Később visszatért a pályára, de a 62. percben végleg átadta a helyét Plessersnek. Nagyobb sebes­ségre kapcsoltak a belgák, de helyzetek a magyarok előtt adódtak. Az 53. percben Kiss két jó csel után jól ívelt közép­re, Nyilasi visszafejelte a lab­dát Törőcsiknek, de ő tiszta helyzetből, 15 méterről nem ta­lálta e! a kaput. Két perc múl­va Fazekas verekedte át magát a védőkön, pontosan iveit a bal oldalon felfutó Nyilasi fejére, de a Ferencváros játékosa 6 m-ről a bal sarok mellé fejelte a labdát. A belga ellenakció végén Varga tisztázott látványo­son, igen meleg helyzetben. Vercauteren többször lesen ma­radt, vitába szállt a partjelző­vel, ez is jelezte, mennyire ide­gesek a belgák. A 64. percben Czerniatynski leshelyzetből in­dult, ezúttal a partjelző nem in­tett, 12 m-es lövését szerencsére Mészáros védte- Két perc múl­va a lengyel származású csatár a másik oldalon húzott kapura, veszélyes beadását Mészáros előrevetődve kaparintotta meg a rárohanó csatárok elől. A vá­lasz egy gyors magyar táma­dás volt, Fazekas gólt Ígérőén kilépett középen, lerázta a vé­dőket, Pfall kifutott a 16-os elé, valósággal legázolta a magyar csatárt. Sárga lapot ka­pott, de a piros sem lett volna indokolatlan. A szabadrúgás a sorfalba vágódott, majd Pölös­kei bombázott a jobb sorok fe­lé, Pfall azonban védett. Csere történt a magyar vá­logatottban is, Müllert Sallai váltotta fel, a 70. percben pe­dig Csqngrádi állt be Kiss he­lyére. A 75. percben Vercaute- rent Sallai szögletre szerelte, a beívelést Vanderbergh nem sokkal fejelte a bal sarok mel­lé. A 76. percben Ceulemans szerzett meg egy labdát, jobb oldalon, csaknem a félvonálnál. Megindult, Csongrádi nem tu­dott vele lépést tartani, a bel­ga megbotlott, de továbbfutott, a keresztező Kerekesről ismét eléje pattant a labda, begurí­tott és Czerniatynski 12 méter­ről egyből nem túl erős, de he­lyezett lövést küldött a jobb sarokba (1-1). A belgák ezután védelembe vonultak, húzták az időt. A 78. percben Fazekas begurított a kapu elé, de nem rohant a kitűnő leadásra egyetlen magyar csatár sem. A 80. percben Meeuws elgán­csolta a kapura törő Törőcsiket, sárga lapot kapott. Nagy erő­feszítéseket tett a magyar csa­pat, hogy a továbbjutást jelen­tő győztes gólt megszerezze, de a belgák bizonyították, hogy mesterei a védekezésnek. Még nekik akadt helyzetük, Vanden­bergh 8 méteres lövését Mé­száros szögletre ütötte. A mérkőzés napjának egyik meglepetését kétségtelenül Tö- rőcsik csatasorba állítása jelen­tette de volt még egy kelle­metlen esemény is, Tóth arca annyira bedagadt a foghúzás után, hogy orvosi utasításra még a mérkőzésre sem mehe­tett volna ki, az újpesti fiút azonban keményebb fából fa­ragták és végignézte társai vias- kodását. A sorsdöntő mérkőzés az ele­jétől kezdve érdekesen alakult. A belga válogatottra rá sem lehetett ismerni. Gyorsaságát, amit eddig legjobban mutatott, egyáltalán nem tudta érvénye­síteni a játékot lassító, sok adogatást alkalmazó magyar csapattal szemben. A magyar együttes meglepően nyugodtan játszott, és ha Törőcsik és Kiss jobban kiveszi részét a küzde­lemből, talán már az első fél­idő is nagyobb vezetéssel vég­ződhetett volna. Az első 45 perc bravúrja a Tóth helyett beug­rott Varga nevéhez fűződik, aki óriási rutinnal ismerte fel a belgák lesreállitási kísérletét, kirobbant közülük és halálbiz- tosan bombázta a labdát a vb egyik legjobb kapusa, Pfaff hálójába. A mérkőzés üteme lassú, a színvonal erősen közepes volt, de ki bánta ezt, hiszen Mészöly gárdája 1-0-ás vezetéssel vo­nult az öltözőbe. Ebben a já­tékrészben egyébként az algé­riai Lacarne lessel állította meg a magyar rohamokat — helyte­lenül, mert erről szó sem volt - az angol White pedig egy jogos 11-estől fosztotta meg a magyar csapatot. A második fél­időben persze ezt visszaadta, mert a belgák is rúghattak vol­na büntetőt. A második félidő­ben sem változott sokat a já­ték képe, s a színvonal. A ma­gyar csapat biztosabbnak tűnt, jobbak voltak támadásvezeté­sei, gólhelyzetei is adódtak, ezeket azonban elügyetlenked- ték, elkapkodták a csatárok. A lestaktikát megint a magyar csapat alkalmazta jobban és ha veritékesen is, de soká­ig tartotta az előnyt, mindaddig amíg egy végzetes védelmi hi­A Tóth helyett beugrott Varga József lőtte az első gólt ba meg nem hozta a belgák számára az egyenlítést és ez­zel a továbbjutást. Óriási alkalmat szalasztott el a magyar csapat ezen a mér­kőzésen, ilyen gyenge belga vá­logatottat régen láttak pályán a szakemberek, de már egy átok, hogy a magyar labdarú­gás soha nem tud élni a nagy alkalommal, a felkínált lehető­séggel. A magyar csapatból Mészá­ros bizonytalan volt, meg sem közelítette elmúlt formáját, a védelemből Kerekes és Varga emelkedett ki, Garaba is meg­felelt, Müller amig pályán volt hasznosnak tűnt, Fazekas elfá­radt, Pölöskei megtette a tőle telhetőt. Kiss, Törőcsik ismét csak „bizalmat” kapott. A cse­rejátékosok be sem tudtak iga­zán melegedni. A III. CSOPORT ALLASA 1. Belgium 3 2 1-3-15 2. Magyarország 3 111 12-6 3 3. Argentína 2 1—1 4-2 2 4. Salvador 2-----------2 1-11 0 H átralévő mérkőzés, szerdán, Ali­canteban: Argentína—Salvador. Al-Sabah sejk a maffiához hasonlította a FIFA-t... Alighogy véget ért Vallado- lidban a Franciaország—Kuvait mérkőzés, a spanyol rádió munkatársa megszólaltatta Fahd Al-Ahmad Al-Jabar Al- Sabah sejket, a Kuvaiti Lab­darúgó Szövetség elnökét. Az AFP az interjúra hivatkozva a következőket jelentette. A sejk, dacára annak, hogy a sajtókonferencián csupa szé­pet és jót mondott („Azért mentem le a pályára, hogy megnyugtassam a játékosai­mat, s arra kérjem őket, hogy folytassák a játékot”), a spa­nyol rádió mikrofonja előtt sértő megjegyzést tett: — Az a véleményem, hogy a Nemzetközi Labdarúgó Szö­vetséget a maffiához lehet ha­sonlítani — jelentette az AFP. — Mielőtt a világbajnoki döntő elkezdődött volna, mi tisztában voltunk azzal, hogy aligha ju­tunk el a második fordulóig. Ha bárki is óhajtja, szívesen felsorolom azokat az együtte­seket, amelyek a legjobb 12 között folytathatják. Az, hogy a FIFA eljárást indít ellenem, vagy sem, tulajdonképpen tel­jesen mindegy. Mi a sportot szolgálni jöttünk Spanyolor­szágba, s nem a FIFA-t. Fel vagyok hatalmazva arra, hogy búcsút mondjak a FIFA-nak, s átadjam a helyemet valaki másnak — hangoztatta Al-Sa­bah sejk, akinek a testvére nem más, mint Kuvait állam­fője. Joseph Blatter, a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség főtitkára ugyancsak az AFP hírügynök­ségnek úgy nyilatkozott, hogy amit a kuvaiti szövetség elnö­ke mondott az „egyáltalán nem fontos". Ezzel a FIFA és a maffia egy kalap alá vételére célzott. A főtitkár, aki maga is résztvevője volt a francia—ku­vaiti mérkőzésnek, madridi szállodájába visszatérve kije­lentette: — Az üggyel foglalkoznia kell a FIFA fegyelmi bizottsá­gának. Meg kell hallgatni a mérkőzés bírójának és a FIFA ellenőrének, az NDK-beli Günther Schneidernek a véle­ményét is. Azt már elöljáróban is elmondhatom, hogy a sejk­nek semmi keresni valója nem volt a pályán — összegezte vé­leményét Joseph Blatter. Az EFE spanyol hírügynök­ség gyorshírben jelentette, hogy a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség fegyelmi bizottsága megtárgyalta a hétfői botrá­nyos körülmények között befe­jeződött Franciaország—Kuvait mérkőzés eseményeit. A- FIFA 25 000 svájci fran­kos bírsággcl sújtotta a Kuvaiti Labdarúgó Szövetséget a vá­logatott sportszerűtlen maga­tartása miatt, ugyanakkor fi­gyelmeztetésben részesítette sejk Fahd Al-Ahmad Al-Jabar Al-Sabah-t, a kuvaiti szövetség elnökét, a mérkőzés játékveze­tőjének, Miroszlav Sztyuparnak pedig felfüggesztette bírásko­dási jogát. A mérkőzés végeredményét a pályán született 4-1-gyei köny­velték el Franciaország javára. A valladoiidi Jose Zorilla stadion rendező gárdája is megrovásban részesült, amiért nem tudta biztosítani a mér­kőzés zavartalan lebonyolítását. ff Nem akarok minden áron gólkirály lenni” Az argentin szakvezetők ár­gus szemekkel figyelték a leg­utóbbi edzésen a világbajnok donát. A megkülönböztetett fi­csapat csillagát, Diego Mara- gyelem oka az, hogy a 21 esz­tendős kiválóság még a portu­gál Benfica elleni előkészületi csatán szerzett izomsérülését érzi, és mind a. belgák, mind Magyarország ellen úgy tudott csak játszani, hogy a dél-ame­rikaiak csodaszerei „segítették” fájó lábát. — Sérült izmom újra zavar — mondta Maradona edzés köz­ben Menottinak, a világbajnok együttes szakvezetőjének. A spanyol Barcelonához szer­ződött játékos azt is hozzáfűz­te, hogy bár nem érzi magát tökéletesen, mindenképpen ott akar lenni a Salvador elleni sorsdöntő 90 percben a pályán. — Azért születtem, hogy fut­ballozzak, és nem holmi sérü­lésekkel bajlódjam - fűzte hoz­zá Maradona. Menottinak még van gondol­kodási ideje arra, hogy játszas­sa-e „legsúlyosabb” aduját. Ha mégsem léphet pályára Mara­dona, akkor a 25 éves Hernan­dez helyettesíti majd. Az edzés után a csapatorvos, Raul Oliva megjegyezte, hogy nem érde­mes erőltetni Maradona sérült lábát, hiszen Salvadort nélküle is meg lehet verni. Az argenti­nok persze azt vallják, hogy nemcsak lehet, hanem kell is győzniük a közép-amerikaiak el­len. — Szerdáig rendbe kell jön­nöm, mert csak papíron tűnik könnyűnek Salvador. Ezt a belgák ellen is bizonyították. Meqké dejSék tőle: elképzel­hető-e, hogy ő lesz a vb gólki­rálya? — Nem akarok öngyilkos lenni a pályán, azaz nem ter­vem a qóllövés minden áron való erőltetése. Az egyetlen dolog, ami vezérel: olyan játé­kot nyújtani sorozatban, amely hozzásegíti Argentínát az újabb elsőséghez. P Ká\ INGYEN HAZaVIHETI m. konzum GÁLA Pb. gáztűzhely­ARUHAZ akció a Konzumban! Ön helyett kifizetjük az OTP- előleget, csak a részletet kell fizetnie. Készpénz vásárlásánál az OTP-előleg összegét beszámítjuk a vételárba. A DDGÁZ pb-üzeme soron kívüli üzembe helyezést biztosit. Gyorsított OTP-ügyintézés a helyszínen % KERESSÉK FEL VASOSZTÁLYUNKAT, amíg a készlet tarti Dunántúli TtUDlO Az MSZMP Baranya megyei Bizottságának lapja Főszerkesztő: Mitzki Ervin Főszerkesztő-helyettesek: Báling József és Hallania Erzsébet Kiadja a Baranya megyei Lapkiadó Vállalat Felelős kiadó: Braun Károly Szerkesztőség és kiadóhivatal: Pécs. Pf ? 134. Hunyadi út 11. 7601 Telefon: 15-000, 19 óra után: 15-726 Szerkesztőség telex: 12-421 * Kiadó telex: 12-320 Készült ofszet rotációs eljárással Saphir 96-os gépen Pécsi Szikra Nyomda Pécs, Engel János u. 8. 7630 Tel.: 13-177. 13-696. Telex: 12-211 Felelős vezető: Szendrői György Terjeszti a Magyar Posta Előfizethető hfrlapkézbesítő postahivataloknál és kézbesítőknél. Előfizetési díj egy hóra 34,— Ft negyedévre 102,— Ft fél évre 2U4,— Ft egy évre 400,— Ft Indexszám: 25 054 ISSN 0133-2007