Dunántúli Napló, 1981. május (38. évfolyam, 118-147. szám)

1981-05-14 / 130. szám

Labdarúgó-világbajnoki selejtező Küzdelmes, nagy iramú mérkőzésen Magyarország—Románia 1-0 (1-0) Népstadion, 64000 néző, vezette Ponnet (Belgium) Góllövő: Fazekas, 18. percben XVII. sakk Duna Kupa Dunaszekcsőn Huszonnyolc csapat indulását jelezték Magyarország: Katiin — Martos, Bálint, Garaba, Tóth i. - Müller, Nyilasi, Varga — Fazekas, Töröcsik, Kiss. Románia: lordache - Negri- la, Tilihoi, Stefanescu, Mon- teanu - Balaci, Baldeanu, lordanescu, Stoica - Crisan, Camataru. A magyarok kezdtek, s alig telt el 10 mp — amikor Garaba már „bemutatkozott” ja legve­szélyesebbnek tartott románnak, Camatarunak, aki nem késleke­dett a törlesztéssel, Nyilasin, A 3. percben Müller indítása után Töröcsik futtatta Fazekast, egy szemvillanás alatt gólhelyzet alakult ki lordache kapuja előtt, de a kapus belevetődött a lab­da útjába, az ismétlést úgy aka­dályozta meg, hogy ravasz mó­don elkapta a csatár lábát! — büntetlenül. Az 5 percben Stoi­ca csúnyán megrúgta Vargát, ápolásra is szorult, miként nem sokkal később Bálint, akivel szemben Crisan szabálytalanko­dott. Ilyesfajta kezdet után ter­mészetesen paprikás hangulat alakult ki úgy a pályán, mint a lelátón. A 10. percben Fazekas jól sikerült beadása után ügyet­lenkedve öklözött a román ka­pus, Nyilasi feje előtt így is el­ment a labda. Veszélyes ellen- támadás következett, de Gara­ba a kellő pillanatban minta­szerű becsúszó szereléssel vá­lasztotta el a labdától Cama- tarut A 14. percben Töröcsik a fobbösszekötő helyén a kaputól 18 méterre váratlanul lövésre szánta el magát, a labda óriási erővel magasan a jobb kapu­fán csattant! Magyar szöglet és szabadrúgás következett, kevés, ke veszéllyel, aztán a 18. perc­ben bekövetkezett a várva várt esemény, a vezetést jelentő ma­gyar gól. Miként a Svájc elleni vb-selejtezőn, Bálint most is bátor rohamra vállalkozott, de most elpattant a labda tőle, igy kényszerű megoldással pró­bálta a román kapu felé kül­deni. Szerencsére a labda meg­pattant egy román védőn, s ép­pen a jobb oldalon felfutó Fa­zekas elé került, aki legszebb napjaira emlékeztető irányzék- kal, szokásos higgadságával lőtt ballal a tehetetlen lordache mellett a kapu jobb oldalába (1:0). Ezután feljöttek a románok, de a Bálint-Garaba duó hatá­rozottan és egyszerűen vissza­vert minden próbálkozást. A 28. percben Baldeanu rosszul sikerült hazaadása után Fa­zekas későn eszmélt, szeren­csére Crisan gyors lefutása és beadása után sem született gól, pedig 4 magyar védő is „álmélkodott". A 31. percben Kiss harcolt ki szabadrúgást. A 33. percben az egyre erősödő román mezőnyfölény jegyében lordanescu csaknem az alap­vonaltól leadott lövése ment el kevéssel a bal felső sarok mel­lett, aztán Martosnak akadt javítanivalója egy Crisannak adott veszélyes „ajándéklab­da" után. A 36. percben Nyila­1. Keszthely—Haladás 2. Sellye—Komló 3. PVSK—Mohács-Véménd 4. Vác-SZEOL AK 5. B.-gyarmat— Ganz MAVAG 6. Kecskeméti SC—MÁV Előre 7. Bologna—Avellino 8. Brescia—Como 9. Cagliari—Catanzaro 10. Fiorentina—Ascoli 11. Napoli—Juventus 12. Cesena—Milan 13. Pisa—Lazio +1 14. Verona—Genoa si. Fazekas, Tóth összjáték után szögletet harcolt ki a balhátvéd, a sarokrúgás után, amelyet Fazekas ívelt középre Nyilasi fejelt, a szerencsés lor­dache térddel mentett. A 42. percben Camataru 14 méterről fordulásból ballal lőtt, Katzirz mór jobbra elmozdult, de visszanyúlva, szögletre ütötte a léc alá tartó labdát. A félidő utolsó eseményeként a 44. percben Monteanu felvágta Fazekast - megérdemelten ka­pott érte sárga lapot ... Szerdán ismét bebizonyoso­dott, hogy ma már igazán csak a tétmérkőzéseknek van hangu­latuk. Zúgott a stadion a vb- selejtezőn, feszült légkörben, erejük teljes bevetésével küz­döttek a csapatok, nagyszerű sportélményt adva a stadion telt házának. Húsz percig a ma­gyar csapat uralta a játékot, annyira kizökkentette ellenfelét, hogy az a londoni Wembley­ben annyira megcsodált nyu- nalmának egy percre sem tud­ta tanújelét adni a kezdeti idő­szakban. Az első perctől kezd­ve a levegőben lógott a ma­gyar gól. de ehhez Fazekas nagyszerű helyzetfelismerése és klasszisa kellett, hogy megzör­düljön a román háló. Utána változatosabb, kiegyenlítettebb lett o játék, inkább a románok töltötték be a középpályát, es ebben a szakaszban mindössze néhány ellentámadás mutatta a magyar csapat erejét, meg­felelő formáját. A gólhelyzetek arányát tekintve válogatottunk ckár kétgólos előnnyel mehe­tett volna az öltözőbe .. . Mindkét csapat változatlan összetételben kezdte a máso­dik félidőt, az első 45 percben a középpályást játszó Balaci azonban már a támadósort erősítette. Nagy iramban folyt a játék, mindkét együttes moz­gósította erőtartalékait. Az 50. percben a remekül játszó Ga­raba mentett mintaszerű becsú­szással a kitörő Camataru elől. Az 55. percben Jordanescu 25 méteres veszélyesen lepattanó szabadrúgását fogta Katzirz. A 66. percben Müller és Fazekas játszott össze, a jobb­szélső szinte Nyilasi fejére rajzolta a labdát, de ő mellé fejelt. Egy perc múlva Baldea­nu bombaszabadrúgással lőtte ki a sorfalból Vargát. A 69. percben Jordanescut Raducanu váltotta fel. A románok látva azt, hogy néhány magyar játé­kos légszomjjal küzd, erősítet­tek, és egyre jobban átvették az irányítást. A 73. percben Kiss helyett Bodonyi lépett pá­lyára. Egy perccel később Nyi­lasi megiramodott a bal szélen, amikor a kétségbeesetten ke­resztező Stefanescu felvágta, amiért sárgát kapott. Két perc­cel később az ördöngősen cse­lező Crisant felrúgó Martos is kiérdemelte a büntetőt. A 78. percben Mészöly Kál­mán Müller helyett Szántót küldte a pályára. A hajrában az elfáradt magyar csapat ha­Népsport Magyar N. D. N. I 2 1 2 i i I 1 2 I 1 i 1 1 1 <2 2 i 2 * 1 1 t 1 1 1 1 1 1 1 i 1 1 I x I i 1 1 1 » 1 1 XI 2x1 I 2 X 1 2 2 1 x 1 x 2 X 1 x 1x2 2 2 zaadásokkol, kétségbeesett sze­relésekkel őrizte minimális elő­nyét. Óriási erőfeszítések árán sikerült meggátolni az egyenlí­tést, miközben Katzirz szorult ápolásra Baldeanuval való ösz- szecsapása után. Az óramu­tató már 3 perccel túlhaladt a játékidőt jelző vonalon, amikor magyar támadás közben végre a játékvezető lefújta a mérkő­zést. A második félidőre alaposan megváltozott a játék képe. A románok erőfölénybe kerültek, és szinte végigtámadták a 45 percet. A magyar játékosok lel. késén, szivvel-lélekkel küzdöttek, de már nem voltak képesek ha­tékonyan rohamozni o román kaput, és szemmel láthatólag arra törekedtek, hogy megma­radjon az 1:0-ás eredmény. Eléggé keserves volt az utolsó 15 perc, szerencsére a románok is idegeskedtek, támadásszövé­sük nem volt pontos, és igy a magyar védelem foggal-köröm, mel, de meg tudta védeni há­lóját a magabiztos Katzirz irá­nyításával. Amit elvárt a közvélemény a magyar csapattól, azt teljesí­tette. Megszerezte az oly fontos két pontot, és ez a győzelem további önbizalmat adhat min­denkinek a még hátralévő két vb selejtező megfelelő vételéhez. A magyar csapatból Katzirz, Martos, Garaba, Müller, Nyilasi és Fazekas oldotta meg legjob. bon feladatát. A román csapat, ból Crisan, Stefanescu és időn­ként Camataru tetszett. A belga játékvezető nem vé­tett különösebb hibát. A negyedik csoport állása, a mogyar győzelem után: 1. Anglia 4 2 1 1 7:3 5 2. Románia 4 1 2 1 3:3 4 3. Magyarország 2 1 1 — 3:2 3 4. Norvégia 3 1 1 1 3:6 3 3. Svájc 3 — 1 2 4:6 1 A következő mérfcőzés: május 20. Norvégia—Magyarország. Nyilatkozatok A mérkőzés után ígéretéhez híven mindkét szövetségi kapi­tány újra találkozott a sport- újságírókkal. Valentin Stanes- cu tömören fogalmazott: « — Küzdelmes, nagyiramú mérkőzésen vesztettünk, nem valósult meg a tervünk, a. pont­szerzés. Miután a magyarok megszerezték a vezetést, táma­dóbb szellemű futballra tértünk át, ám a magyar kapus min­dig tisztázott. A játék csak rit­kán volt szép, de vb-selejtező­kön elsősorban az eredmény számit, ez pedig a magyarok­nak kedvezett. Ismétlem: úgy volna szép, ha Magyarország és Románia is bejutna a vb- döntőbe. Mészöly Kálmán: — Nem azért, hogy az ered­ményt szépitsem, de elmond­hatom, hogy igen jó, kitünően felkészült együttest győztünk le, bizonyítván, hogy a csapat kezd igazi egységgé forrni, a játéko­sok pedig egymás igazi segi- tőivé. A hajrában szükség volt a cserékre, Fazekast akartam váltani Bodonyival, de Nyilasi jókor figyelmeztetett, hogy Kiss- nek fogytán a levegője. Müller helyére Szántó azért állt be, mert a középpályás a hajrában már nagyon fájlalta a térdét. Megérdemeltük a győzelmet. Sok kék folt és seb emlékezteti majd a csapat tagjait a küz­delemre, de hozzá kell tennem, hogy a románok nem durva, hanem kemény labdarúgást ját­szottak, a sérülések a küzdelem hevében történtek. Remélem, hasonló szellem jellemzi majd a folytatást. Remélem, egy hét múlva Oslóban sem vesztünk. B Dinamó Tbiliszi a KEK győztese Szerdán este a düsseldorfi stadionban játszották le a Lab­darúgó Kupagyőztesek Európa Kupa döntő mérkőzését. A kupában végig kitűnően szereplő Dinamó Tbiliszi lett az 1980-81. évi KEK győztese, miutón nagy küzdelemben 2:1 (0:0) arányban győzött a Carl Zeiss Jena együttese ellen. Kosárlabda Baja-PVSK 85-80 (54-38), Felszabadulási Kupa, férfimér­kőzés, Pécs, városi sportcsar­nok. V.: Varga J., Major. Ld.: Hosszú (30), Kovács L. (24), ill. Varasdi (22). Tóth G. (16), Kovács N. (16). Ebben az évben immár 17. alkalommal rendezik meg Du­naszekcsőn a sakkozók Duna Kupa versenyét. A viadalt má­jus 17-én a dunaszekcsői mű­velődési házban tartják reggel 8 órai kezdettel. Délután hexa- sakkbemutatót rendeznek. A dunaszekcsőiek 1965-ben írtók ki először a Duna Kupa ver­senyt. Az első öt évben csak Baranya megyei csapatok in­dultak, 1970-től Bács-Kiskun, Tolna, Somogy, Fejér megyei csapatok is részt vesznek a viadalon. A verseny népszerű­Pécsett befejeződtek a vá­rosi úttörőolimpia döntői a labdajátékokban. Eredmények. Kosárlabda, fiúk: 1. Mecsekal- ja, 2. Belvárosi, 3. Bánki Do- nát. Lányok: 1. Felsővámház, 2. Köztársaság tér, 3. Mecsek- alja. Röplabda, fiúk: 1. Tiborc utca, 2. Köztársaság tér, 3. Me- csekalja. Lányok: 1. Tiborc ut­ca, 2. I. sz. Gyakorló Iskola. Nagypályás labdarúgás: 1. Köztársaság tér, 2. Görcsöny, (Munkatársunk telelonjelen- tése) Eszék, 1000 néző. V.: Sklízovics. PMSC: Bodnár — Brezniczky (Schul- teisz a szünetben), Torna, Pál, Kin­cses (Tapaszti a 62. percben) — Lutz, Gallai (Vigh a szünetben). Dárdai — Kardos (Réfi a szünetben), Dohány, Lőrincz. A területi bajnokságban sze­replő Olimpija Osijek ellen lendületesen kezdett a pécsi csapat. A 6. percben Dobány kapu elé ívelt labdáját a fel­futó Torna 8 méterről mellé vágta. Nem sokkal később Lutz lövése nyomán az eszéki védők a gólvonalon mentettek. Egy- re-másra vezette támadásait a Pécs és a 25. perc meghozta a vezetést. Dárdai a bal oldal­ról középre adott és Dobány egy csel után a 11-es pont tá­jékáról a kapu bal oldalába továbbított (1-0). Mindössze két percet kellett várni az újabb PMSC-gólig. Lőrincz Do­bány elé' perdített, a középcsa­tár kilépett a védők között és 12 méterről a kapu közepébe lőtt (2-0). A 30. percben Gal­lai iveit középre és a berobba­nó Kardos 5 méterről a hálóba fejelt (3-0). A B. m. Természetbarát Szö­vetség és a Dunántúli Napló szerkesztősége minden évben megrendezi a „Zöld nap" csil­lagtúrát, a Dunántúli Napló nyílt túráját. Erre a rendezvényre ez év­ben május 17-én, vasárnap ke­rül sor. A túra célja a Közép- Mecsek legszebb természetvé­delmi területének, a melegmá­nyi völgynek a bemutatása. A cél — mint mindig —, ezúttal is a Barátság-forrás, ahol a Du­nántúli Napló és a Természet- barát Szövetség munkatársai várják a résztvevőket, akik em­léklapot is kapnak. A szervezők várják a megye természetbarát szakosztályait, az Országjáró Diák Körök tag­jait, úttörőket. Várják Pécs vá­ros természetkedvelő dolgozóit, szocialista brigádjait, a nyugdí­jasokat, a családoson, gyere­kekkel kirándulókat. A túra a város több helyéről indul, a találkozások helye könnyen elérhető. Ezeket a he­lyeket és időpontokat a pénte­ASZTAUTENISZ. Az NB Ill-ban a legutóbb lejátszott érdekesebb mér­kőzések eredménye. Nagykanizsa— Komló 9-7 Kaposvár—Vasasi Bányász 9-7, Szekszárd—Sásd 11-5, Vasasi Bá­nyász—Marcali 9-7, Sásd—Pacsa 10-6, Komló—Tolna 9-7, Kaposvár—Sásd 12-4, Komló—Vasasi Bányász 9-7. sége évről évre növekszik, az idei versenyre 22 szakosztály nevezte sakkozóit, 28 csapat in­dulását jelezték. A férfiak mel­lett a nők is versenylehetőség­hez jutnak, az előzetes neve­zések szerint 22 női indulót várnak. A rendezők nagy gond­dal készülnek. A hexa-sakk be­mutató iránt nagy érdeklődés nyilvánul meg. Rudolf László, a mohácsiak sakkozója és Dallos Endre, a Bólyi MEDOSZ ver­senyzője vállalta a szabályma­gyarázattal egybekötött be­mutatót. Nevelési Központ, 3. 39-es dan­dár úti iskola. * A szigetvári járásban is meg­rendezték az úttörőolimpia ver­senyeit labdarúgás és kézilab- dasportógakban. Labdarúgás: 1. Szigetvár I., 2. Kétújfalu, 3. Bükkösd, 4. Szentlőrinc III. Ké­zilabda, fiúk: 1. Szabadszent­király, 2. Dobsza, 3. Szigetvár, 4. Bicsérd, 5. Szentlászló. Lány, kézilabda: 1. Drávafok, 2. Sza­badszentkirály, 3. Bükkösd, 4. Mozsgó. Szünet után is pécsi táma­dásokkal folytatódott a játék, de a mérkőzésnek ebben az időszakában már nem volt any- nyira ötletes a piros-feketék csatárjótéka mint az első fél­időben. A 62. percben Vigh jó helyzetből elhamarkodottan az oldalhálóba lőtt. Kettő perccel később Klement elől mentett bátor kivetödéssel Bodnár. A 72. percben Réfi ügyes cselek­kel tört be az ellenfél 16-osá- ra, de a legurítása rövidre si­került és a védők felszabadítot­tak. A 64. percben a játékve­zető meglepetésre 11-est ítélt az eszéki csapat javára, mert ő úgy látta, hogy Torna kézzel ért a labdához. A büntetőt Ma- tokovics értékesítette (3-1). A 81. percben Réfi átadását Lutz az ötös sarkáról az oldlaháló- ba lőtte. 5 perccel a találkozó befejezése előtt 25 méterre az eszéki kaputól szabadrúgáshoz jutott a PMSC. Dárdai a sza­badrúgást nagy erővel a kapu jobb oldalába lőtte (4-1). A PMSC a találkozó jelentős rí- szében nagy mezőnyfölényben volt a területi bajnokságban szereplő Olim­pija Osijek csapatával szemben. Lázár Lajos volság mindössze 7-8 km, így az idősebb korosztályúak és a gyerekeikkel kirándulók is könnyen teljesíthetik. Dunántúlt ncroio Az MSZMP Baranya megyei Bizottságának lapjo Főszerkesztő: Mitzki Ervin Főszerkesztő-helyettesek: Báling József és Hadarna Erzsébet Szerkesztőségi ügyelet 12—19 óráig 10-053, 19 óra után 15-726 Kiadja a Baranya megyei Lapkiadó Vállalat Felelős kiadó: Braun Károly Szerkesztőség és kiadóhivatal: Pécs. Pf.: 134. Hunyadi út 11. 7601 Telefon: 15-000, 15-762, 15-852. 15-245. 15-264 Szerkesztőség telex: 12-421 Kiadó telex: 12-320 Készült ofszet rotációs eljárással Saphir 96-os gépen Pécs, Engel János u. 8. 7630 Tel.: 13-177, 13-696. Telex: 12-211 Felelős vezető: Szendrői György Pécsi Szikra Nyomda Terjeszti a Maqvar Posta Előfizethető hfrtapkézbesítő postahivataloknál és kézbesítőknél. Előfizetési díj egy hóra 34,- Ft neqyedévre 102,— Ft fél évre 204,- Ft egy évre 400,— Ft Indexszám: 25 054 ISSN 0133—2007 Most olcsóbban vásárolhat egyes cikkeket edényosztályunkon AMÍG A KÉSZLET TART! ÍZELÍTŐÜL A VÁLASZTÉKBÓL: 0 Teflon lábas 163,— # Teflon lábas 179,— Ő Teflon lábas 195,— % Műanyag mosogatódézso 95,50 0 Műanyag olajtöltökanna 135,— 0 Alumínium húsverökalapács 36,40 % Szabóolló 80,— % Szabóolló 57,— Ft helyett 114,10 Ft-ért Ft helyett 125,30 Ft-ért Ft helyett 136,50 Ft-ért Ft helyett 66,90 Ft-ért Ft helyett 67,50 Ft-ért Ft helyett 25,50 Ft-ért Ft helyett 40,— Ft-ért Ft helyett 28,50 Ft-ért Keressék fel a II. emeleten lévő osztályunkat. akonzum SKALA-COOP ÁRUHÁZBAN PÉCS. KOSSUTH TÉR Úttörőolimpia lfeivcflegi íreples Eszéken PMSC-Olimpija Osijek 4-1 (3-0) „Zöld nap csillagtúra” A Dunántúli Napló nyílt túrája ki számunkban közöljük. A tá-