Dunántúli Napló, 1980. december (37. évfolyam, 330-358. szám)

1980-12-21 / 350. szám

Sport és ötéves terv Labdarúgó NB I., 20. forduló 1980. DECEMBER 20. EREDMÉNY VEZETTE NÉZŐ GÓLLOVŐK A BAJNOKSÁG ALLÁSA M IK-VM—Csepel 1:1 (0:0) Szávó 500 Koritár 11-esböl, ill. Tulipán 1. Videoton 20 13 4 3 39-20 30 2. Ferencváros 20 11 7 2 43-H 29 3. Vasas 20 11 6 3 44-22 2S 4. Bp. Honvéd 19 11 3 5 34-19 25 5. Békéscsaba 20 9 5 6 27-23 23 6. Nyíregyháza 20 8 7 5 18-14 23 7. O. Dózsa 20 7 8 5 37-33 22 8. Tatabánya 19 7 7 5 23-18 21 9. Pécsi MSC 20 6 7 7 23-25 19 10. Debrecen 20 7 4 9 21-23 18 11. Volán 19 6 5 8 25-31 17 12. ZTE 20 7 3 10 31-39 17 13. Csepel 20 5 6 9 23-24 16 14. Rába ETO 19 4 7 8 20-23 15 15. Diósgyőr 20 4 7 9 15-28 15 16. MTK-VM 20 3 7 10 15-31 13 17. Dunaújváros 20 4 5 11 2S-48 13 18. Kaposvár 20 4 4 12 22-4$' 12 A bajnokság 1981. február 28-án folytatódik. A 21. forduló műsora: Ferencváros-Videoton Volán-Újpesti Dózsa Békéscsaba-MTK-VM Nyíregyháza-Dunaújváros Csepel-PMSC Rába ETO-Zalaegerszeg Kaposvár-Tatabánya Debrecen-Bp. Honvéd Vasas—DVTK Dl unaújváros-Vasas 1:4 (1:3) Kőrös 5000 Segesvári, ill. Kiss (2), Izsó, Zombori DYTK-FTC 0:0 Palotai 12000 PMSC-Nyíregyliáza 2:2 (1:0) Hartmann 1000 Réfi (2), ill. Czeczeli (11-esből), Fecsku Videoton-Kaposvár 4:1 (1:0) Divinyi 3000 Burcsa (2), Szabó, Csongrádi, ill. Kisteleki ZTE-DMVSt \ 1:3 (0:0) Kuti 2000 Kereki (11-esböl), ill. Kere­kes (2), Szűcs Ú. Dózsa—Békéscsaba Pénteken játszották B p. Honvéd-Volán SC Ma játsszák I atabánya-Rába ETO Ma játsszák­Réti fejesével szerzett vezetést a PMSC. A labda a hálóban és Buús kapus térdel Arató László felvétele Az utolsó percben egyenlítettek a vendégek PMSC—Nyíregyháza 2:2 (1:0) Újmecsekalja, 1000 néző. V.: Hartmann. PMSC: Katzirz — Schulteisz, Róth, Pál, Breznicz- Icy (Dohány a 20. percben) — Lutz, Dárdai, Lőrincz — Kardos, Nagy (Vigh a 74. percben), Réti. Edző: Szőcs János. Nyír­egyháza: Buús — Pólyák, Szűcs, Szikszói, Szekrényes — Kozma, Moldványi, Cséke (Klé- ninger a 30. percben) — Ko­vács, Czeczeli, Pethő (Fecsku, az 58. percben). Edző: Temes­vári Miklós. A mérkőzés előtt Szőcs János elmondta, hogy Brezniczky sé­rülése rendbe jött és vállalja a játékot. Zuhogó esőben, pécsi hely­zettel kezdődött a mérkőzés. Szekrényes lyukat rúgott, Kar­dos elérte a labdát, de a 16-os- nál elakadt egy tócsában. Ez­után néhány perces nyíregyházi fölény következett, majd a 12. percben egymás után két szög­letet is lőhettek a pécsiek, de mindkétszer hárított a vendég­csapat védelme. A 15. percben Lőrincz kapu elé ívelt szabad­rúgását Pál centiméterekkel mellé fejelte. A 20. percben cserélnie kellett a pécsi csapat­nak, mert Brezniczky sérülése kiújult. A balhátvéd posztjára Lőrincz húzódott vissza, míg a középpályán Dobány játszott. A 21. percben vezetéshez jutott a hazai együttes. Lőrincz kapu elé lőtt, szabadrúgásánál Réfi előrevetődve, 10 méterről a bal­oldali kapufára fejelt és a lab­da a hálóba került (1:0). Rö­videsen újabb lehetőség kínál­kozott a piros-feketék előtt, de Nagy a 11-es pontról a kifutó Buúsba lőtte a labdát. A 26. percben Róth elkaszálta Polyá­kot, a pécsi játékos sárga lapot kapott. Tíz perccel később Lutz került jó helyzetbe, a középpá­lyás lövését Buús vetődve kite- nyerelte. A 43. percben Mold­ván kapott sárga lapot, mert felrúgta Lőrinczet. A második félidő pécsi fö­lénnyel folytatódott. Előbb Nagy, majd Dobány lövésénél hárított Buús. Az 53. percben Kardos középre gurított labdá­ját Dárdai 15 méterről rálőtte, a labda a jobboldali kapufá­ról visszapattant és a berobba­nó Réfi az 5-ösrőt a hálóba to­vábbított (2:0). Agái után kissé gyengébb iramban játszott a pécsi csapat és többet kezde­ményeztek a vendégek. Előbb Kléninger, majd Szikszói és vé­gül Fecsku lövését hárította Katzirz. Mindez 6 perc alatt történt. A 77. percben Szekré­nyes és Vigh összecsapott, mindketten sárga lapot kap­tak. Úgy tűnt, hogy nem válto­zik az eredmény, és biztosan győz a Pécs, amikor 5 perccel a mérkőzés befejezése előtt 11-eshez jutott a Nyíregyháza. Kovács tört be a 16-oson be­lülre, ahol Róth buktatta. A büntetőt Czeczeli értékesítette (2:1). A mérkőzés utolsó percé­ben újabb gól esett. Pólyák ve­zette föl a labdát, középre gu­rított és Fecsku, a tétovázó pé­csi védők között 12 méterről a jobb alsó sarokba lőtt (2:2). Öt perccel a mérkőzés vége előtt senki sem gondolta, hogy döntetlenre végződik a találko­zó. Aztán mégis bekövetkezett, emiatt a könnyelmüsködő pécsi játékosok okolhatók. Hatvan percen keresztül a piros-feketék irányították a játékot és telje­sen megérdemelten kétgólos előnyre tettek szert. Ha tovább­ra is úgy játszanak, mint az első félidőben és a második félidő elején, akkor biztosan Üjmecsekalján maradt volna a két bajnoki pont. Nem ez tör­tént. Átengedték a kezdemé­nyezést a vendégeknek és le­mondtak a támadások lehető­ségéről. A Nyíregyháza ezt jól kihasználta és elég volt az újonc számára mindössze öt perc, hogy vert helyzetből for­dítson. A PMSC-ben Katzirznak volt néhány ügyes védése, a gólok­ról nem tehet. A hátvédsor leg­jobbja ezúttal Schulteisz volt. Róth feleslegesen szabálytalan­kodott a 11-es előtt. Középpá­lyán egy órán keresztül Lutz és Dárdai sokat volt játékban, de a hajrára elfáradtak. A csatár­sorból a kétgólos Réfi emelke­dett ki. A Nyíregyházából Pó­lyák, Szűcs, Moldván és az éle­te első NB l-es mérkőzését ját­szó Fecsku dicsérhető. Lázár Lajos NB I. ifjúsági bajnokság PMSC—Nyíregyháza 3:1 (1:1). Kovácstelep, 50 néző. V.: He­gedűs. PMSC: Bálint — Kónya, Czérna, Hammer, Csizmadia, (Vukmann) — Hrotkó (Gettó), Mészáros, Bendes — Dudás (Spiel) Hü'ber, Vörös. Edző: Ga­rami József. Góllövők: Hüber (3), ill. Papp B. A PMSC-ből Hüber a mezőny legjobbja volt, rajta kívül Kónya és Bendes tel­jesítménye emelhető ki. Kosárlabda Ganz-MÁVAG—PVSK 72:70 (38:35). NB I. női mérkőzés, Pécs, városi sportcsarnok, 100 néző. V.: Szabados, Domonkos. PVSK: Hollós (14), Bundászné (16), Csankó (—), Verbőcziné (20) , Russainé (12). Csere: Sza- bóné (6), Gál (2). Edző: Hor­váth Imre. A mérkőzésen több­nyire a Ganz-MÁVAG vezetett, röviddel a befejezés előtt a szí­vósan küzdő PVSK ledolgozta hátrányát, de a hajrában ismét a fővárosiak összpontosítottak jobban és a 28 pontot dobott Gábor vezérletével váratlan, de megérdemelt győzelmet arattak. ZTE—Pécsi VSK 88:80 (38:41). NB I. férfi mérkőzés. Zalaeger­szeg, 1000 néző. V.: Gergely, Péter. PVSK: Vojtek (10), Da­rázs (10), Varasdi (23), Rab II. (21) , Tóth (15). Edző: Solti Ká­roly. A hajrában dőlt csak el a mérkőzés az egerszegiek javá­ra. A PVSK kitűnően védekezett, többször látványos támadásokat vezetett és csere nélkül is ala­posan megszorította az esélye­sebb hazaiakat, akik az utolsó két percben fordították javukra az eredményt. A ZTE legjobb­jai: Vágvölgyi (33), Szűcs I. (19), Góczán (16) voltak. Incidens a megnyitón Az olaszországi Meranóban pénteken este megnyitották a Korcsnoj—Hübner sakkvilágbaj- nok-jelölti döntő páros mérkő­zést. Az ünnepséget azonban incidens zavarta meg: Korcsnoj távolmaradt. A Nemzetközi Sakk Szövetség izlandi elnöké­nek, Olaffsonnak küldött telex­üzenetében tiltakozott az ellen, hogy a FIDE a Fülöp-szigeteki Florencio Campomanest ne­vezte ki a szövetség képviselő­jeként erre a tornára. Vélemé­nye szerint ugyanis Campoma- oes, aki 1978-ban a manilai vb- döntőn az egyik szervező volt, több alkalommal előítéletét nyíl. vánította meg vele szemben — a világbajnoki címet védő szov­jet Karpov javára. Viktor Korcs­noj más FIDE-képv.iselő szemé­lyének kijelölését kérte. Egy-egy ország sportmozgal­ma sohasem lehet független az élet más területeitől. Kézenfekvő a kapcsolat a sportmozgalom tárgyi gazdago­dása és az adott ország gaz­dasági helyzete között. Azon­kívül van bizonyos sorrendiség: az új lakótelepen nyilvánvalóan nem a sportpálya készül el el­sőnek, hanem a lakások, majd a létfenntartást közvetlenül szolgáló létesítmények. Mind­ezek az összefüggések különös időszerűséggel kerülnek napi­rendre a magyar sportban is most, amikor az ország a VI. ötéves népgazdasági terv meg- vclósítására készül. A jelenlegi gazdasági helyzetnek, valamint a sorrendiség törvényszerűségé­nek ismeretében első pillantás­ra talán úgy tűnhet, hogy az elkövetkező években a sport- mozgalomnak nagyon szeré­nyen és csendesen kell majd meghúznia magát. Bár a takarékosság, a beru­házások csökkentése természet­szerűleg érinti majd a magyar sportéletet is, szerény mostoha­gyermekségről mégis hiba len­ne beszélni. Elsősorban azért, mert az elmúlt egy—másfél év­tizedben olyan dinamikus volt a tárgyi fejlődés, hogy az ered­mények sportmozgalmunkban még nem is tudatosultak iga­zán. Számtalan új létesítmény kihasználtsága áll nagyon mesz- sze a benne rejlő lehetőségek­től időben is, funkciójában is, hogy csak a legkézenfekvőbb példát említsük. Az MSZMP Központi Bizott­ságának a VI. ötéves tervre szó­ló irányelvei fontos útmutatás­sal szolgálnak a magyar sport- mozgalom számára is. Bár a gazdasági élettel kapcsolatban merültek fel olyan fogalmak, mint a lehetőségek, a tartalé­kok jobb kihasználása, vagy a szellemi erőforrások jó haszno­sítása - alapkérdés, hogy ugyanezek a sportéletet is át­hassák. A hetvenes évek elején-köze- pén igen jelentős társadalmi kérdésként merült fel a nép- egészségügyet és a munkaké­pességet egyaránt mélyen érin­tő szabad idős sporttevékeny­ség ügye. Párt- és kormányha­tározatok sürgették a fejlődést. A különböző területeken szor­galmas munka kezdődött. A jó­hiszeműség, az ügyhöz való csatlakozás legelső bizonysága­ként mindenki építeni kezdett: pályát, kondicionálótermet, -öl­tözőt. A gazdasági vezetők is claposan a pénztárca mélyére nyúltak, hiszen erre igazán nem lehetett sajnálni a befek­tetést!... Tegyük hozzá mind­járt, hogy az építkezések anya­gi igényének jelentős — talán nagyobb — részét társadalmi munka elégítette ki. Számos lé­tesítménnyel gazdagodott a tö­megsport azáltal is, hogy a kü­lönböző egyesületek - leg­alábbis elvileg — kinyitották sporttelepük kapuját mindenki előtt. Amint azonban csökkent a demonstrált társadalmi érdek­lődés a tömegek testedzése iránt, az újonnan megépített és az újonnan kinyitott létesítmé­nyek erkölcsi értéke azonnal lejjebb szállt. A tömegsport fej­lődése ismét megrekedt, még­pedig gyaníthatóan azért, mert ez a mozgalom tartalomban tá­volról sem bizonyult olyan len­dületesnek, mint ez építéssel megnyilvánuló külsőségekben. Magyarán mondva: pálya már volt, csak nem tudtak mit kez­deni vele a néhány megszokott sörmeccsen és az évi egy, csin- nadrattás sportnapon kívül. Ha a VI. ötéves terv idősza­kában újabb lendületet kap a tömegsport (márpedig remélhe­tően kap), immár bátran lehet majd támaszkodni az elmúlt évek építési eredményeire! Már nem építeni kell, Tianem csu­pán a meglévőt kihasználni. Jelentős szerep jut az ésszerű gazdálkodásban, a fejlesztés összhangjának megteremtésé­ben a tanácsoknak, amelyek egyszersmind az iskolák, a sport- és a kulturális élet gaz­dái is. Egy iskolának szabadtéri lé­tesítményt építeni, amennyiben persze hely is van rá, sokkal egyszerűbb. Társadalmi- munká­ra kész ma is szülő és gyer­mek, s az egy üzem-egy isko­la, vagy az egy egyesület - egy iskola mozgalom ugyancsak je­lentős értékeket tud létrehozni. És ha a felnőttek tömegsport­jához van szükség a pályára, a gazdasági vezetőnek nem kelf — nyilván nem is nagyon akar — mélyen a tárcába nyúlni, mert a tömegszervezetek által meg­szervezett társadalmi munka megoldást jelenthet. Azután ott van az a pólya is, amelyet mondjuk éppen áz üzem épít­tet egy iskolának. És-végső so­ron még mindig ott vannak o nyitott sportlétesítmények. Ám említettük már, hogy a tömegsport ma elsősorban tar­talomban, a rendszeres test­edzés igénnyé fokozásában nem tud előrelépni. Vagyis már ép­pen lenne hol sportolni... A hatásosabb mozgósításhoz — most meg erről a gondról hal­lani a legtöbbet — szakembe­rek kellenének. De hát a tö­megsport és a létszámfejlesztés összekapcsolása végképp irreá­lis igény lenne! A megoldás ugyanabban rejlik, mint népgazdaságunk fejlődésének alapgondolata: mennyiségi szemlélet helyett minőségi. A tömegsport szer­vezéséhez nem sok ember kell, hanem sok ötlet! Ha a szak- szervezeti és KISZ-sportfelelősök felkészítése tartalmasabb, élet­szerűbb és alaposabb lesz, ha sok példa ad útbaigazítást, ha a sportegyesületek végre iga­zán betöltik hivatásukat, ha a régi neves sportolókat megnye­rik az ügynek, vagyis jobban mozgósítjuk — először — a szel­lemi erőforrásokat és tartaléko­kat, máris ugrásszerű fejlődés lehetőségét teremtettük meg. És ez az egész dolog — ha végiggondolják: a létesítmény­től a szakemberig — legfeljebb fillérekbe kerül. Márpedig nem vagyunk olyan gazdagok, hogy inkább mil­liókban gondolkodjunk. Igaz, annyira gazdagok soha nem is voltunk, csak éppen nem vet­tük tudomásul. Szekeres István Dunántúli napló Az MSZMP Baranya megyei Bizottságának lapja Főszerkesztő: Mitzki Ervin Főszerkesztő-helyettesek: Báling József és Hallania Erzsébet Szerkesztőségi ügyelet 12—19 óráig 10-053, 19 óra után 15-726 Kiadja a Baranya megyei Lapkiadó Vállalat Felelős kiadó: Braun Károly Szerkesztőség és kiadóhivatal: Pécs, Pf.: 134. Hunyadi út 11. 7601 Telefon: 15-000. 15-762, 15-852. 15-245. 15-264 Szerkesztőség telex: 12-421 \ Kiadó telex: 12-320 Készült ofszet rotációs eljárással Saphir 96-os gépen Pécs, Engel János u. 8. 7630 Tel.: 13-177. 13-696. Telex: 12-211 Felelős vezető: Szendrői György Pécsi Szikra Nyomda Terjeszti a Magyar Posta Előfizethető hírlapkézbesítő postahivataloknál és kézbesítőknél. Előfizetési díj egy hóra 30,— Ft negyedévre 90,— Ft, egy évre 360,— Ft Indexszám: 25 054 ISSN 0133—2007