Dunántúli Napló, 1980. októbar (37. évfolyam, 270-300. szám)

1980-10-26 / 295. szám

Labdarúgó NB 12. forduló 1980. OKTÓBER 25. EREDM ÉNY VEZETTE NÉZ< 5 GÓLLOVÖK MTK-VM—ZTE 0:0 Mohácsi 2|000 Vasas—Csepel 3:2 (1 i|j Tátrai 5000 Kiss (3), ill. Tóth, Vincze Kaposvár-Ú. Dózsa 1:1 [0: jjj Bártfai 1000C | Bíró, ill. Nagy L. Videoton—Rába ETO 3:1 (2: || Jaczina 300( | Szabó (2), Májer, ill. Pölöskei Békéscsaba—DMVSC 2:0 (0 .QJ Hartmann 500Í | Melis (2) Nyíregyháza-Volán SC 1:1 (1:( )) Ku,i 12001 | Moldván, ill. Martos (11-esből) PMSC-Tatabánya 3:0 (0 ;0) Md4r 3001 ß Lutz, Gallai, Kardos Dunaújváros-DVIK 0:0 Büki 250! 0 Ferencváros-Bp. Honvéd MA JÁTSSZÁK A BAJNOKSÁG ÁLLASA 1. Vasas 12 7 3 2 26-14 17 2. Videoton 12 7 2 3 23-16 16 3. Nyíregyháza 12 6 4 2 12- 6 16 4. Ferencváros 11 6 3 2 25-11 15 5. Bp. Honvéd 10 6 2 2 20-10 14 6. Békéscsaba 12 6 2 4 17-16 14 7. U. Dózsa 12 4 5 3 21-19 13 8. Volán 12 4 4 4 18-21 12 9. Pécsi MSC 12 4 4 4 15-18 12 10. Tatabánya 12 3 5 4 14-12 11 11. ZTE 12 4 3 5 19-24 11 12. Csepel 12 4 2 6 16-14 10 13. Rába ETO 12 3 4 5 13-15 10 14. Diósgyőr 12 3 4 5 11-17 10 15. Debrecen 12 4 1 7 12-18 9 16. Kaposvár 12 3 3 6 14-22 9 17. MTK-VM 12 1 5 6 10-20 7 18. Dunaújváros 11 2 2 7 15-28 6 13. FORDULÓ, NOVEMBER 1., SZOMBAT Ü. Dózsa—Dunaújváros Volán—Vasas MTK-VM—PMSC Bp. Honvéd—ZTE Tatabánya—Békéscsaba DVTK—Videoton Rába ETO—Csepel Nyíregyháza—FTC Kaposvár—Debrecen Jé második félidő PMSC-Tatabánya 3:0 (0:0) Üjmecsekalja, 3000 néző. V.: Pádár. PMSC: Bodnár — Schulteisz, Róth, Pál, Brez- niczky — Dohány (Lutz, a szü­netben), Dárdai, Gallai (Bau­mann, a 78. percben), Lőrinci — Kardos, Nagy. Edző: Szőcs János. Tatabánya: Dombai — Deákvári, Lakatos, Emmer (Fe­les, az 53. percben), Knapik (Fischer, az 56. percben) — Szabó, Csapó, Hermann — Kiprich, Kovács, Schmidt. Ed­ző: dr. Lakat Károly. A PMSC-ben Katzirz Ajkán szerzett zúzódása, Vígh pedig esküvője miatt nem vállalta a játékot, a betegeskedő Nagy az utolsó pillanatban mondott igent a szereplésre, Lutz a kis- padra került. A vendégek egy 17 éves újoncot, Kiprichet sze­repeltetve léptek pályára. Sze­merkélő esőben kezdődött a találkozó - PMSC-rohamokkat. A 6. percben Dobány labdá­jával Nagy ugrott ki, de a 16-oson belül cselekbe bonyo­lódott, emiatt odalett a hely­zet. A válasz: a 10. percben Kovács két pécsi védőn átbuk­dácsolva egyedül tört kapura, lövés helyett azonban a 11-es pontnál még cselezni akart — vesztére. Az első negyedórá­ban szinte állandóan a tata­bányai térfélen pattogott a labda, a Bányász csak szórvá­nyos ellenakciókkal kísérlete­zett. A 21. percben a védők­ről lepattant labdát Lőrincz 18 méterről rúgta kapura, Dombai vetődve hárított. A 27. perc nagy vendéghelyze­tet hozott: Kiprich ügyesen szöktette Csapót, a középpá­lyás jobb belsővel helyezett lövését a PMSC kapuvédője menteni tudta. Felbátorodott a Tatabánya, az erőteljes Ko­vács és a jól osztogató Csapó többször veszélyeztetett a pé­csi kapura. A szünet után nem sokat kellett várni az első, szurkolói szívet megdobogtató esemény­re. 46. perc: Lőrincz szög­letét a szünetben beállt Lutz fejelte az ötösről a bal felső sarokba (1:0). Rövidesen következett az újabb gól. 50. perc: Nagy trükkökkel sorra elfektette a Bányász-védőket, beadását Gallai a gólvonalról a hálóba kotorta (2:0). Három perc múlva Lutz—Kardos össz- játék után a jobbszélső tisz­tán vehette át a labdát és 12 m-ről az eléje vetődő Dombai fölött a kapu jobb oldalába zúdította a labdát (3:0). Ezt követően rosszul játszott a ta­tabányai védelem. A 72. percben is három pécsi csatár vezethette Deákvárira a lab­dát, a jobbhátvéd kétségbe­esetten kézzel mentett. A 74. percben Hermann kisszögletet ívelhetett be, Kovács magasra ugorva kapura fejelt, Bodnár azonban a helyén volt. A 85. percben egy tatabányai be­adást követően Róth a gólvo­nalról fejjel szabadított fel. A mérkőzés pécsi próbálkozá­sokkal ért véget. Dr. Lakat Károly, a vendé­gek edzője egygólos pécsi győzelmet jósolt a mérkőzés előtt, de játékosai tettek ar- rál, hogy ne váljon be a jós­lata. Az első félidő kevés gól­veszéllyel kecsegtető PMSC- támadásai után a csereként beállt Lutz „felpörgette” csa­patát, amely hamar döntésre vitte a dolgot. Az addig szik­laszilárd tatabányai védelem megingásait, kapkodásait ki­használva 7 perc alatt 3 gólt lőtt a hazai tizenegy, ezzel ki is ütötte ellenfelét. A három­gólos biztos vezetés tudatá­ban a pécsiek már lezserebbül adogattak, de még igy is adódtak helyzeteik. A PMSC-játékosok teljesít­ménye a második félidőre ug­rásszerűen feljavult: a kapu­ban Bodnár magabiztosan őrizte a hálót, Lutz jól irányí­tott, gólt is szerzett, Breznicz- ky néhányszor bátran felfutott, Nagy és Kardos sokszor meg­keverte a vendég védőket. A tatabányai védelemben Laka­tos volt az egyetlen biztos pont, rajta kívül a csupasziv Szabó igyekezete tetszett. Horváth László NB I. ifjúsági bajnokság Tatabányai Bányász—PMSC 3:1 (1:0), Pécsújhegy. 71 (!) né­ző. V.: Ágoston. PMSC: Bálint — Kónya, Czérna, Hammer, Csizmadia - Hrotkó, Mészáros, Bendes - Dudás (Spiel), Me­gyeri, Szabó Gy. (Vukmann). Edző: Garami József. A második félidő elején egyenlített a PMSC, de az utol­só percekben a vendégek két ellentámadásból két gólt lőttek és ezzel megérdemelt győzel­met arattak. Góllövők: Csábi (2, mindkettőt 11-esből), Lu­kács, ill. Mészáros. A PMSC-ből Hammer és Mészáros játéka dicsérhető. Kosárlabda PVSK—Vasas Izzó 70:62 (38:26). NB I. női mérkőzés, városi sportcsar­nok, 200 néző. V.: Péter, Budai. PVSK: Hollós (20), Bundászné (23), Csankő {—), Verbőcziné (10), Rus- sainé (11). Csere: Szabóné (6), Pad­ragi (—). Edző: Horváth Imre. Olyan eredmény született, amire talán sen­ki sem számított! Az esélytelenebb PVSK lelkes és jó játékkal biztosan győzött a listavezető ellen. A Vasas Izzó legjobbjai: Rajki (18) és Pataki (17) voltak. Körmend—PVSK 83:82 (38:48). NB I. férfimérkőzés, Körmend. A pécsiek legjobb dobói: Rab (30) és Varasdi (18) . AI vies kikapott Londonban befejeződött a nagyszabású nemzetközi ököl­vívótorna. A döntőben egy ma­gyar volt érdekelve Alvics Gyu­la személyében, aki azonban a nehézsúlyban pontozásos vere­séget szenvedett a szovjet Vja- cseszlav Jakovlevtől. Az első pécsi gól: Lőrincz szögletét Lutz (sötét mezben, jobbról) biztosan fejelte a tatabá­nyaiak hálójába. (Arató László felvétele) 0 BECS: A bécsi tenisz Grand Prix szombat délutáni elődöntőjében Taróczy Balázs az amerikai Brian Gottfrieddel mérkőzött. Gottfried győzött és ezzel bejutott a vasárnapi döntőbe. Gazdag uälasztek Nemzetközi versenyek Pécsett Magyar—NSZK Szuper L-iga mérkőzés Ökölvívó Steinmetz Kupa . Mini vb tájfutásban Nem lesz okuk panaszra no­vemberben a szurkolóknak. A versenynaptárban szereplő kü­lönböző bajnoki mérkőzések mellett egymást követik a ran­gos nemzetközi versenyek. A sort november 4-én és 5-én a a tájfutók mini világbajnok­ságnak beillő Nemzetek Verse­nye nyitja meg, melyre kilenc ország küldi el legjobbjait. Ne­vezett a svéd, finn, norvég, dán, angol, svájci, NDK-beli, NSZK-beli és a magyar váloga­tott. A verseny rajtja az orfűi Vízfőforrásnál lesz és a cél szín­helye is Orfű. — Az év legrangosabb verse­nye lesz — nyilatkozta Monsparti Sarolta, a magyar válogatott szövetségi kapitá­nya. — Mint házigazdák két csapattal indulunk és a válo­gatott keretünknek hat PVSK-s tájfutó is tagja. November 13—16. között ke­rül megrendezésre a hagyomá­nyos Steinmetz Kupa nemzet­közi ökölvívó verseny. Immár kilencedik alkalommal mérkőz­nek a legjobb hazai és ismert külföldi ökölvívók a Steinmetz Kupáért. Az első nap verse­nyeire a vasutas tornacsarnok­ban kerül sor, mivel november 13- án a városi sportcsarnok Szuper Liga asztalitenisz-ver­seny színhelye lesz. November 14- től viszont átköltözik a me­zőny a városi sportcsarnokba, ahonnan a döntőt a televízió is közvetíti. November 13-án lesz a sportcsarnokban a Magyaror­szág—NSZK Szuper Liga aszta­litenisz mérkőzés, melynek elő­készületeiről Bérczy Pál, a sportcsarnok csoportvezetője a következőket mondotta: — Eddig egy alkalommal ad­tunk otthont Szuper Liga mér­kőzésnek, nálunk játszották a Magyarország—Jugoszlávia összecsapást. Akkor a magyar csapat biztosan győzött és a szakvezetés, bizakodik, hogy ezen a pécsi mérkőzésen is magyar győzelemnek lehetnek szemtanúi a nézők. Mindkét válogatott már november 12- én délben megérkezik és dél­után a mérkőzés színhelyén edzést tartanak. A mérkőzés november 13-án, csütörtökön 17.30-kor kezdődik. A Stein­metz Kupa, valamint a Szuper Liga mérkőzés mellett még eb­ben az évben két érdekes, többnapos verseny színhelye lesz a városi sportcsarnok. No­vember 24—27. között itt ren­dezik az NB ll-es női kézilab­da osztályozó*., melyen a 19 megye és Budapest bajnoka indul. Baranyát a Mezőgép képviseli. December utolsó napjaiban a kosárlabda ÓIK mérkőzéseit láthatják a sport­ág hívei. L. L. A bundesllgék külföldijei Aligha véletlen, hogy a nyu­gatnémet profi sport bundesli- gciban rohamosan emelkedik a külföldi sportolók száma, hi­szen szinte valamennyi sport­ágban a legjobb keresőknek számítanak. íme néhány példa: a legtöb­bet keresők természetesen a labdarúgók között találhatók. Az angol Tony Woodcock és a dél-koreai Bum Kun Cha éven­te kereken 400 ezer márkát kap, míg a többi sportágban átlag­ban 20—100 ezer között mozog az évi gázsi nagysága. Stellán Bengtsson, volt svéd asztalite­nisz világbajnok például 70 ez­ret vág zsebre, míg az angol teniszezőnek, Mottramnak 50 ezer üti a markát. S ami a külföldiek számát, illetve a sportágakon belüli megoszlásukat illeti: 1980-as adatok szerint a nyugatnémet labdarúgók között 18 országból 30 külföldi játszik, a legtöbben Ausztriából és Dániából, de vannak Jugoszláviából, Svájc­ból, Olaszországból és más or­szágokból is. Kézilabdában 18 a külföldiek száma, a legtöbben Jugoszláviából és Izlandiéi jöt­tek. Kosárlabdában az ameri­kaiak és a kanadaiak dominál­nak, akárcsak jégkorongban, ahol talán csak a finnek és a svédek vetekednek velük. Ami a teniszt és az asztali­teniszt illeti: kilenc, illetve hu­szonhat játékos tette át szék­helyét az NSZK-ba, s megle­pően magas — negyven — a sportág bundesligájában bir­kózó és bokszoló külföldiek szá­ma. VASÁRNAP, OKTOBER 26. LABDARÚGÁS. NB ti. mérközé- sek: PVSK—Ajkai Alumínium, PVSK- pálya, 13.30, Pét—Mohács-Véménd, Pét, 13.30, Sellye—Várpalotai Bá­nyász, Sellye, 13.30, Keszthely— Komlói Bányász, Keszthely, 13.30. Megyebajnokság: P. Kinizsi—István akna, Kovácstelep, 10.00, Boly— Mázaszászvár, Boly, 13.30, Bere- mend_Zsolnay SE, Beremend, 13.30, Villány—Siklós, Villány, 13.30, Má- gocs—U. PEAC, Mágocs, 13.30, Szigetvár—Drávátok, Szigetvár, 13.30, Vasasi Bányász—Vojszló, Va­sas, 13.00, Steinmetz SE—P. Kesztyű­gyár, Postás-pálya, 13.30. Országos ifjúsági bajnokság: PMSC—Komló, Pécsújhegy, 10.00. KOSÁRLABDA. NB I. férfimérkő­zés: PVSK—SZEOL AK, városi sport- csarnok, 10.30. NB I. női mérkőzés: Bp. Spartacus—PVSK. Budapest, 14.00. NB II. férfimérkózés: Szi­getvár—Győri Közlekedési Főiskola, Vasutos sportcsarnok, 11.30. NB II. női mérkőzések: Pét—Komlói Bá­nyász, Fét, 11.00. Szigetvár—Sop­roni Postás vasutas tornacsarnok, 10.00. RÖPLABDA. NB II. férfimérkó- zések: Bakony Vegyész—U. PEAC, Veszprém, 10.00, Fécsi Vörös Me­teor—Kaposvári Dózsa, Baloká ny­űgét, 12.30. NB II. női mérkőzések: Bakony Vegyész—U. PEAC. Veszp­rém, 11.00, Szombathelyi Spartacus Styl—Mohács-Véménd, Szombathely, 12.00. TÁJFUTÁS. Országos nappali egyéni bajnokság második, befeje­ző napja, pécsi sportolók részvéte­lével, Győr térsége, 8.00. MODELLEZÉS. Rádióirányítású autómodellek országos meghívásos versenye, újmecsekaljai modellező- bázis, 9.00. Döntők: 13.00. VIVAS. U. PEAC III. osztályú női tőr minősítő versenye. egyetemi tornacsarnok, 9.00. Labdarúgó megye­bajnokság Pécsi Bőrgyár—Pécsi Postás 3:0 (1:0), Bőrgyár-pálya, 150 néző. V.: Balázs. Jó játékkal ilyen arányban is megérdemel­ten nyert a hazai csapat. Gól­lövők: Hajós (11-esből), Szabó, Khün. Jók: Szabó, Kiss, Vuk- man, Aradi, Hajós, ill. Szűcs, Berta, Vincze. Dunántúli xtanio Az MSZMP Baranya megyei Bizottságának lapja Főszerkesztő: Mitzki Ervin Főszerkesztő-helyettesek: Báling József és Hailama Erzsébet Szerkesztőségi ügyelet 12—19 óráig 10-053, 19 óra után 15-726 Kiadja a Baranya megyei Lapkiadó Vállalat Felelős kiadó: Braun Károly Szerkesztőség és kiadóhivatal: Pécs, Pf.: 134. Hunyadi út 11. 7601 Telefon: 15-000. 15-762, 15-852, 15-245, 15-264 Szerkesztőség telex: 12-421 Kiadó telex: 12-320 Készült ofszet rotációs eljárással Saphir 96-os gépen Pécs, Engel János u. 8. 7630 Tel.: 13-177, 13-696. Telex: 12-211 Felelős vezető: Szénáról György Pécsi Szikra Nyomda Terjeszti a Magyar Posta Előfizethető hírlapkézbesító postahivataloknál és kézbesítőknél. Előfizetési díj egy hóra 30,— Ft^ negyedévre 90,— Ft, egy évre 360,— Ft Indexszám: 25 054 ISSN 0133 -2007 Éf of »orts ti Inti ft 4É rom női