Dunántúli Napló, 1980. szeptember (37. évfolyam, 240-269. szám)

1980-09-01 / 240. szám

Világ proletárjai, egyesüljetekl hétfői Dunántúlt napló XXXVII. évfolyam, 240. szám 1980. szeptember 1., hétlő Ara: 1,80 Ft Az MSZMP Baranya megyei Bizottságának lapja Érkeznek a diákok a Kodály úti kollégiumba. Ma tanévnyitás az iskolákban Tanévnyitó ünnepélyekkel te­szik emlékezetessé ma szerte^ az országban az 1980—81. tan­év első napját, szeptember el­sejét, hogy aztán a következő napokon mindenütt megkez­dődhessék az érdemi munka. Új iskolában két helyen kez­dik Baranya területén a tan­évet: szeptember elsején meg­nyitja kapuit a pécsi Nevelési Központ 2. számú 24 tantermes általános iskolája a Kertváros területén. Régi vágya teljesült Hosszúhetény lakóinak, amikor augusztus 19-én itt is új isko­lát avattak. Hat tanterem ké­szült el egyelőre. A továbbiak­ban tornaterem és még két osztály vár kialakításra. E két új iskola mellett többnyire csak bővítésekkel találkozhatunk Baranya megye területén: az év végére készül el a szabad­szentkirályi és a vcjszlói 4, a mozsgói 2 tantermes iskolabő­vítés. Vajszlón ez a lépés sem enyhít az iskola mostoha kö­rülményein. Itt a VI. ötéves tervben új, 8 tantermes iskola építését irányozza elő a mű­velődésügy. Még egy nagy be­ruházás áll befejezés előtt Ba­ranya területén: október végén vehetik birtokukba a fiatalok Szigetvár új, 120 személyes középiskolai kollégiumát. Baranya megyére továbbra is jellemző, főként Pécsett az iskolai zsúfoltság. Az első osz­tályok duzzadtak fel idén a leginkább: a jelentkező de­mográfiai hullám következté­ben Baranyában a mai napon 1500 gyermekkel több kezdi meg a tanulást, mint a múlt évben. Idén indítja eddigi leg­nagyobb első osztályát 26 ta­nulóval a pécsi horvát-szerb ta­nítási nyelvű általános iskola is. A szomszédos megyék iskola­gondjai után 4fdeklődve meg­tudtuk, hogy Kaposváron nem épült meg tanévkezdésre a Ki­nizsi-lakótelep 16 tantermes ál­talános iskolája egy 100 fős óvodával. A két intézmény csak decemberre készül el Megkezdi viszont működését a megyeszékhelyen egy 13 tan teremmel, 8 felszerelt műhely lyel rendelkező gépipari szak középiskola. 8 tantermes álta lános iskolát kapott Siófok is Óvodák, napköziskonyhák léte sítéséről- számolhatunk be Tol na megye területén. Iskolabő vítés fejeződött be a tavasz- szal Bátaszéken, Tolna megye városai, nagyközségei azon­ban tanteremhiánnyal küzde­nek Paks kivételével, ahol 32 tantermes általános iskola mű­ködik az új városrészben. G. O. A tartalomból: Több százezres panama a sütőiparban Kábeltelevízió Pécsett? * Éjszakai razzia a szórakozóhelyeken * Légi show a bányásznapon ❖ Magyar vitorlás a Balti-tengeren A Mikroszkóp Színpad jövője * Anti-futballt játszott aPMSC * Király Kupa mérkőzés Pécsett? Vasárnap délelőtt nem kedvezett az időjárás a kerékpárosoknak, a csúszós, síkos kanyarokkal megtűzdelt pálya igen nagy erőpróbát jelentett a versenyzőknek, A Spartak Dubnica I. nyerte a csapatversenyt Az egyéni versenyben Lötzsch Lutz győzött A legjobb pécsi Maul Péter V asárnap délelőtt szemerkélő esős időben a Mecseki körpályán megrendezett hegyi kritérium versennyel fe­jeződött be a XXI. Mecsek Kupa nemzetközi kerék­páros verseny. 72 kilométeres távon küzdöttek a résztvevők, akik 25 kört tettek meg a verseny során. A Mecsekre látogató érdek­lődők remek versenyt, izgalmas küzdelmet élvezhettek. Kezde­ményezésekben, szökésekben nem volt hiány. Óriás iramban száguldlak az egyenesekben a kerékpárosok. A győztes 39,24 kilométer óra átlaggal teljesí­tette á távot. Ezen a versenyen is a csehszlovák kerékpárosok jeleskedtek, de az NDK-beli versenyzők is nagyszerűen haj­tottak. Takács, a BKV Előre^ ver­senyzője, aki az összetett ver­senyben az első számú esé­lyesnek számított, balszerencsés napot fogott ki. Kétszer bukott, kétszer kellett kerékpárt cserél­nie, és ez nagyon visszavetette lendületét. Bár nagyon közel állt a végső győzelemhez, a kri­tériumversenyben csak mérsé­kelten szerepelt, az itt meg­szerzett 17. hely kevés volt a végső győzelemhez. A mecseki kritériumverseny hőse Dvorák Josef, a Spartak- Dubnica versenyzője volt, aki nagyszerű vetélytársat talált a szekszárdi Halász Lászlóban és klubtársában, Rehok Miroslov- ban. A célba azonos időben érkeztek, elsőként azonban Dvo­rák futott át a célon és Halász és Rehak Miroslav követte. A pécsi Maul Péter most is jól hajtott, 14. helyével a negye­dik legjobb magyarnak bizo­nyult. A csapatversenyt a Spar­tak Dubnica I. csapata nyerte. Karl-Marx-Stadt és az Inter Bra­tislava előtt. A háromnapos verseny egyé­ni versenyének győztese az 1978. évi győztes, Lötzsch Lutz, a Karl-Marx-Stadt versenyzője lett, aki nagyszerűen osztotta be erejét, mindennap az él­csoportban végzett, s a befeje­ző hegyi kritériumversenyben is az előkelő 5. helyet szerezte meg. Takács Andrásnak, a nagy Ma kezdődik Pécsett a X. magyar radiológuskongresszus (Tudósítás a 2. oldalon) esélyesnek, a harmadik hellyel kellett megelégednie, jól szere­pelt a szekszárdi Halász Zol­tán, akinek a negyedik hely ju­tott. A pécsiek közül'Maul ki­lencedik, Lóki a huszonötödik, Szabó László a harmincharma­dik, Karácsony a harmincnyol­cadik, Hirth a negyvennegye­dik, Sólymos az ötvenhetedik helyen végzett. A csapatverseny­ben a PMSC -a nyolcadik he­lyet szerezte meg magának, a magyar csapatok közül csak. a Szekszárd előzte meg a Pécsi MSC-t, akik ötödik helyen zár­ták a versenyt. A harmadik napon megren­dezett hegyi kritériumverseny eredménye: 1. Dvorák Josef (Spartak Dubnica) 1:50.31; 2. Halász László (Szekszárd) 1:50.31: 3. Rehak Miroslav (Spartak Dubnica) 1:50.31 ; 4. Velits Ladislav (Int. Bratislava) 1:50.35; 5. Lötzsch Lutz (Karl- Marx-Stadt) 1:50.35; 6. Juras Pavol (Spartak Dubnica) 1:54.3; 7. Böhme Jonny (Karl-Marx- Stadt) 1:54.33; 8. Halász Zol­tán (Szekszárd) 1:54.43; 9. Breska Vojtech (Spartak Dub­nica) 1:54.43; 10. Krupicka Pe­ter (Spartak Dubnica) 1:54.43. A csapatverseny végeredmé­nye a harmadik napon: 1. Spartak Dubnica I. 5:35.32, 2. Karl-Marx-Stadt 5:39.51, 3. In­ter Bratislava 5:40.01, 4. Spar­tak Dubnica II. 5:44.46, 5. Szek­szárd I. 5:45.34. 6. PMSC II. 6:00.23, 7. Lvov 6:02, 8. PMSC I. 6:04, 9, Ganz-MAVAG 6:11, 10. DMVSC 6:14. A Mecsek Kupa egyéni össze­tett versenyének végeredménye: 1. Lötzsch Lutz (Karl-Marx- Stadt) 7:57.16; 2. Rehak Miros­lav (Spartak Dubnica) 7:58.17; 3. Takács András (BKV Előre) 8:01.15; 4. Halász Zoltán (Szek­szárd) 8:01.37; 5. Juras Pavol (Spartak Dubnica) 8:01.44; 6. Breska Vojtech (Spartak Dub­nica) 8:01.47; 7. Jurco Milan (Inter Bratislava) 8:01.47; 8. Vogel Joachim (Karl-Marx- Stadt) 8:02.04; 9. Maul Péter (PMSC) 8:02.06; 10. Janesik Jo­sef (Inter Bratislava) 8:02.07. A Mecsek Kupa összetett csapatversenyének végeredmé­nye: 1. Spartak Dubnica I. 25:11.54, 2. Inter Bratislava 25:16.56, 3. Karl-Marx-Stadt 25:20.08, 4. Spartak Dubnica 11. 25:26.21, 5. Szekszárd I. 25:27.23, 6. Lvov 25:37.28, 7. Tyrolia 25:51.55, 8. PMSC I. 26:01.41, 9. PMSC II. 26:16.13, 10. Ganz-MAVAG 26:18.51. A leggyorsabb versenyző cí­mét Rehak Miroslav, a Spartak Dubnica versenyzője nyerte el. a legjobb hegyi hajrázó címé­ért kiírt versenyben pedig Bres­ka Vojtech, a Spartak Dubnica versenyzője bizonyult a leg­jobbnak. Hegyi István DefefezödötV a XXI. Mecsek Kupa A cél felé száguld a kritériumverseny élmezőnye, vasárnap délelőtt a Mecseken. Nehéz ver­seny volt, jólesik egy kis pihenés. Balról a verseny egyik hőse, Breska Vojtech, aki a szom­bat délutáni versenyt nyerte. Fotó: Arató László j