Dunántúli Napló, 1980. augusztus (37. évfolyam, 210-239. szám)

1980-08-04 / 213. szám

A Sellye győzelemmel mutatkozott be I Vasárnap megkezdődött a labdarúgó NB II. 1980—81. évi bajnoksága. A nyugati csoport­ban az újonc Sellye győzelemmel mutatkozott be, otthonában nyert a Komló és a Dombó­vár, míg az Olajbányász Keszthelyről hozta el a két pontot. Győzelemmel ér fel a PVSK szombathelyi pontszerzése is a bajnokesélyesnek kikiáltott Haladás ellenében. Az MVTE szoros mérkőzésen egygólos vereséget szenvedett Győrben, a MÁV DAC ellen. Tömegjelenet a Sabarjp kapuja előtt. Komló—Sabaria 1:0 (0:0) Kcmló, 1000 néző. V.: Tátrai. Komló: Bien — Iványi, Kovács, Mács, Barta — Bányász, Róth, Hohmann — Radics (Hámori, az 57. percben), Stemler, Tóth. Edző: Kontha Károly. Sabaria: Pálinkás — Sümeghy, Szalai, Gáncs, Bencsics — Nevalovits, Horváth L., Derdák — Jáger S., Hauzer, Horváth Z. Edző: Sza­bó Imre. A biztonsági játékot alkalma­zó szombathelyiek ellen a bá­nyászok szinte végig csak küsz­ködtek, alig akadt helyzetük. A hazaiak középpályás sora meg­feledkezett fő feladatáról: a já­ték szervezéséről, a kék-fehé­rek csatársora így minden elő­készítés nélkül „tüzelt”. Jellem­Sellye, 1200 néző. V,: Kovács L. Sellye: Kollár — Elmájer, Hosszú, Krén, Lombosi — Vass (Varga, a szünetben), Otártics, Könyves — Szabadi, Szabó, Goják. Edző: Koller Nándor. Sopron: Horváth Gy. — Benkő, Drázsnyák, Huber, Nagy — Németh I. (Trischler, a 65. perc­ben), Németh II., Horváth L. (Békeíi, a 65. percben) — Var­ga, Deák, Pánczél. Edző: Miha- lecz Boldizsár. Az első lehetőség az újonc hazaiak előtt adódott, de Go­ják beadása után az 5-ösön szögletre mentettek a soproni védők Szabadi elől. Változatos volt a mérkőzés. A 13. percben Kollár bravúros védésének tap­solhattak a nézők. A 17. perc­ben Elmájer rövid felszabadítá­sát Németh II. elcsípte és a 16- osról a jobb alsó sarokba bom­bázott (0:í). Ezután a Sopron játszott mezőnyfölényben, de a 32. percben mégis sikerült az egyenlítés. Szabadi tört kapura és két csel után 12 méterről a kapu közepébe továbbított ti -n Szombathely, 3000 néző. V.: Büki. Haladás: Hegedűs P. — Biczó, Vörös, Németh G. — Halmosi, Király, Nagy J. (Fitos, a szünetben), Horváth I. — He­gyi, Séfer, Garics (Preszeller, a 67. percben). Edző: Palicskó Ti­bor. PVSK: Hausznek — Hüber, Szabó, Grünwald, Németh — Győr, 600 néző. V.: Lázin. MÁV DAC: Farkasdi — Fehér, Baumann, Molnár Z., Kovács — Domanyik (Gulyás, a 78. perc­ben), Sági, Wunder (Csóka, a 36. percben) — Csollány, Ta­mási, Dobos. Edző: Horváth Ta­más. MVTE: Perjési — Farkas, Rótt, Hancz, Alsóvölgyi — Amb­ző, hogy a szombathelyi kapus, Pálinkás teljesítményét nem is lehetett komolyabban értékelni. Csupán a 33. percben hárított nagyszerűen, amikor Hohmann 15 méterről küldött lövését szög­letre tornászta. Ami azt Illeti, Bien sem árulhatta el igazi for­máját, hiszen egyetlen parádés védésből nem lehet messzeme­nő következtetést levonni. A hajrá mindenesetre a Komló­nak hozott sikert: a 85. perc­ben a gyakran felfutó Iványi Stemler elé tálalt, aki 6 méter­ről a bal sarokba helyezett (1:0). A szurkolók felharsanó tapsa nem annyira a játéknak, mint inkább a győzelemnek szólt. Vízhányó Imre Szünet után még egy negyed­órán keresztül a Sopron irányí­totta a játékot, de azután át­vette a kezdeményezést a Sely- lye. A 64. percben egy ellen- támadás végén Goják középre gurított, Szabadi 15 méteres lö­vését a kapus még kiütötte, de a berobbanó Szabó közelről a hálóba továbbított (2:1). Négy perccel később Varga megug­rott és kapu elé továbbított lab­dáját Szabó 10 méterről a kapu közepébe vágta (3:1). A 71. percben Otártics és Németh I. „kakaskodott", mindketten sár­ga lapos figyelmeztetésben ré­szesültek. Sikeresen mutatkozott be az NB ll-ben a Sellye. Bár egy órán keresztül a vendég sopro­niak kezdeményeztek valamivel többet, de azután 4 perc elég volt ahhoz, hogy a hazaiak a maguk javára fordítsák a mér­kőzést. A hajrában ügyesen játszottak a sellyeiek és nem fért kétség győzelmükhöz, iák: Kollár, Otártics, Szabadi, Sza­bó, ill. Benkő, Németh II., Var- 9a­I nvnr I nine Szőcs, Kaszás, Tóth, Kresz — Varga (Szász, a 62. percben), Horváth (Skáfár, a 87. perc­ben). Edző: Rónai István. A nagy hőségben a hazaiak előtt több helyzet nyílt, de csak két kapufára tellett erejükből. Jók: Biczó, Halmosi, Horváth I., ill. Szabó, Szőcs, Kresz. rus (Schwarczkopf, a szünet­ben), Dárdai, Berki (dr. Zsolt, a 65. percben) — Havasi, Lingl, Jónás. Edző: Mathesz Imre. A 87. percben Csöllány egy csellel átjátszotta Alsóvölgyit és 16 méterről a jobb felső sa­rokba lőtt (1:0). Nemesi Árpád felvétele Dombóvári— Szekszárd 2:0 (2:0) Dombóvár, 2000 néző. V.: Lauber. Dombóvár: Foki — La­kos, Horváth, Magyar, Lamm — Tóth-Bagi (Csatári, a 73. percben), Herbst, Nagy — Iván, Banai (Porcsa, az 57. percben), Landek. Edző: Her­bei József. Szekszárd: Poják — Tóth, Bonnyai, Orosz, Somo- di — Koroknai (Vasvári, a 46. percben), Páli, Varga — Lauer, Pölöskei (Weitner, a 46. perc­ben), Pásztor. Edző: Magas­házi József. Már a 4. percben megsze­rezte a vezetést az újonc ha­zai együttes. Landek remekül futott el bal oldalon, nagy­erejű lövése Pojákról kipattant és a berobbanó Iván négy mé­terről a jobb sarokba lőtt (1:0). A 33. percben Iván bal oldali szöglete után nagy tu­multus támadt a Dózsa kapu­ja előtt és a szemfüles Herbst hat méterről a jobb sarokba továbbított (2:0). Gál István Olajbányász —Keszthely 3:1 (1:0) Keszthely, 4500 néző. V.: Pólvölgyi. Olajbányász: Megyi- morecz - Gondos, Englóner, Müller, Savanyó — Nagy, Kom- lós (Simonecz, a 70. perc­ben), László — dr. Füle, Ba­logh (Csepregi, a 70. perc­ben). Bellák. Edző: Madár Gá­bor. Keszthely: Széchenyi — Varga, Cédula, Pál, Antoni, Bagó — Szabó, Simon, Bogáti- Rácz L. (Rácz I., a 70. perc­ben), Ebedli (Németh I., a 70. percben). Edző: Gellei Im­re. A 39. percben Bellák elfu­tott, beadását dr. Füle helyez­te a hálóba (1 :0). A 75. perc­ben Bellák középre játszott, majd a visszakapott labdával lefutotta a keszthelyi védelmet és a hálóba lőtt (2:0). A 79. percben László szabadrúgást végzett mintegy 20 méterre a keszthelyi kaputól, s lövése a hálóban kötött ki (3:0). A 86. percben egy gyors hazai tá­madás végén Rácz L. szépített (3:1). * A nyugati csoport további eredményei: Fűzfő-Péti MTE 2:1 (0:0), Várpalota—Bakony Vegyész 1 :1 (0:0), Tatai Rákóczi —Bauxitbányász 0:3 (0:1), Bá­bolna—Ajkai Alumínium 1:0. Sellye—Sopron 3:1 (1:1) MÁV DAC—MVTE 1:0 (0:0) Taráczy a döntőben A Neu-Ulm-i nemzetközi te. niszversenyen, az NSZK-ban Ta- róczy Balázs nagyszerűen sze­repelt. A sokszoros magyar baj­nok bekerült a döntőbe, ahol az ausztrál McNamara lesz az el­lenfele. A negyeddöntőben Toróczy 6:4, 6:2-re nyert a nyugatné­met Elter ellen, majd az elő­döntőben 6:1, 6:2-re verte a brazil Kirmayrt. A másik elő­döntő mérkőzésen McNamara 6:7, 6:3, 6:4 arányban győzött a csehszlovák Slozil ellen. „Rendeződött” Buenos Aires, ben o Polugajevszkij-Korcsnoj sakkvilágbajnok-jelölti elődöntő találkozó két függőben maradt játszmája. A hatodikat Korcsnoj rövid játék után feladta, s ez­zel Polugajevszkij egyenlített, 3:3 lett az állás, majd a hete­dik — szintén függő — játszmá­ban döntetlenben egyezett meg a két versenyző, így a párosta­lálkozó állása 3,5-3,5. Fogadás az olimpián részt vett magyar sportolók tiszteletére Dr. Szűrös Mátyás, hazánk moszkvai nagykövete szomba­ton az esti órákban fogadást adott a moszkvai olimpián részt vett magyar sportolók tiszteletére. A rendkívül meleg hangulatú fogadáson megjelent Borbán- di János, a Minisztertanács el­nökhelyettese, Soltész István, kohó- és gépipari miniszter, Szépvölgyi Zoltán, Budapest főváros tanácsának elnöke, akik az olimpiai játékok befe­jezése alkalmából érkeztek Moszkvába. Ott volt Buda Ist­ván államtitkár, az OTSH el­nöke, a magyar küldöttség ve­zetője. Részt vett a fogadáson Jev- genyij Tjazselnyikov, az SZKP KB osztályvezetője. Ott volt Vi- talij Szmirnov, a moszkvai olim­pia szervező bizottságának el­nökhelyettese. Nagy számban jöttek el a szovjet sportmoz­galom vezetői, a baráti orszá­gok olimpiai küldöttségeinek vezetői. Meqjelentek a foga­dáson az SZKP KB és a Szov­jetunió külügyminisztériumának felelős munkatársai. TOTO 1. Haladás—Pécsi VSK 0:0 x 2. Fűzfő—Péti MTE 2:1 1 3. Rákóczi SE—Bauxitbányász 0:3 2 4. Bábolna—Alumínium 1:0 1 5. Pénzügyőr—Bem SE 2:2 x 6. BVSC—Váci Izzó 3:2 1 7. Dorog—Kossuth KFSE 2:1 1 8. SZEOL AK—MÁV Előre 0:1 2 9. Karcag—MVSC 2:3 2 10. Debreceni Kin.—Lehel SC 1:0 1 11. Papp J. SE—Gyöngyös 3:3 x 12. Borsodi Volán—Szabó L. SE 1:0 1 13. Nagybátony—H.-vásárhely 1:0 1 +1 14. Oroszlány—Kecskemét 3:0 1 Eremtäbläzat és po ntuerseny A XXII. moszkvai nyári olimpiai játékok érem- és pont­versenye a 7—5—4—3—2—1 pontozással így alakult: Arany Ezüst N c o m 4 5 6 p ont Szovjetunió 80 69 46 26 20 17 1224 NDK 47 37 42 33 21 13 836 Bulgária 8 16 17 9 12 11 266 Lengyelország 3 14 15 16 14 17 244 Magyarország 7 10 15 13 12 9 231 Románia 6 6 13 16 11 13 207 Ncgy-Britannia 5 7 9 8 4 11 149 Kuba 8 7 5 4 6 9 144 Csehszlovákia 2 3 9 13 10 14 138 Olaszország 8 3 4 3 10 5 121 Franciaország 6 5 3 5 7 3 111 Svédország 3 3 6 10 5 6 106 Jugoszlávia 2 3 4 5 3 5 71 Ausztrália 2 2 5 2 8 5 71 Finnország 3 1 4 2 6 7 67 Spanyolország 1 3 2 4 5 3 55 Brazília 2 — 2 3 4 1 40 Hollandia — 1 2 2 5 7 36 Dánia 2 1 2 1 2 1 35 KNDK — 3 2 1 3 __ 3 2 Ausztria 1 2 1 1 3 1 31 Mongólia — 2 2 — 3 2 26 Etiópia 2 — 2 1 — — 25 Mexikó — 1 3 1 — 5 25 Svájc 2 — — — 2 4 22 Görögország 1 — 2 — 1 — 17 India 1 — — 2 1 1 16 Belgium 1 — — — 3 2 15 Jamaica — — 3 — — 1 13 Írország — 1 1 1 — — 12 Tanzánia — 2 — — — 1 11 Zimbabwe 1 — — — — — 7 Venezuela — 1 — — — — 5 Uganda — 1 — — — — 5 Libanon — — 1 — — — 4 Guayana — — 1 — — — 4 Guatemala — — — 1 — — 3 Trinidad—Tobago 2 2 Kongó — — — — — 1 1 Peru 1 1 Szenegál 1 1 Fogadás a Kreml kongresszusi palotájában Fogadást adtak vasárnap Moszkvában, a Kreml kongresz- szusi palotájában a XXII. olim­piai játékok befejezte alkal­mából. A fogadáson megjelent a szovjet kormány több képvise. lője. Jelen voltak oz olimpia díszvendégei, a NOB tagjai, a nemzetközi sportszövetségek és a nemzeti olimpiai bizottságok vezetői, a világ sportmozgalmá­nak ismert képviselői, az olim­pián aranyérmet nyert verseny­zők, o szovjet sportélet, a köz­élet képviselői. A vendégeket Ignatyij Novi­kov, a moszkvai olimpia szerve, ző bizottságának elnöke kö­szöntötte. — E magukkal ragadó, szen­vedélyes, ugyanakkor békés versenyek minden perce, min­den másodperce ma már a sporttörténelem része. Egészé­ben e versenyek jelentették az elmúlt négy év legnagyobb sza­bású sporteseményét. Minden olimpiai érem gazdára talált, s az olimpiának megvannak c maquk hősei. De joggal mond­hatjuk: az olimpiai játékok leg­főbb eredménye az, hogy e versenyeknek nincsenek veszte­sei. mindenki nyert velük, nyert velük az egész emberiség, a nemzetközi sportmozgalom. Lord Killanin, a NOB távozó elnöke rövid válaszbeszédében. szívből jövő köszönetét mondott mindazoknak, akik részt vettek oz olimpia előkészítésében és megrendezésében. A fogadás baráti légkörben ment végbe. Lengyel lovas az utolsó aranyérmes Moszkvában a Le- nin-stadionban va­sárnap délelőtt 80 ezer néző volt kí­váncsi a XXII. nyá­ri olimpiai játékok utolsó sporteseményére, a lova­sok díjugratására. Ebben a ver­senyszámban 16-an indultak — köztük két magyar: Heves Bar­nabás Bohém nevű lován és Krucsó Ferenc Vadrózsa nevű lován. A mezőnynek két pályát kel­lett teljesíteni. Az első 13, a második pedig 10 akadályos volt. A legjobban a lengyel Jan Kowalczyk szerepelt, aki azzal szerezte meg az aranyérmet a szovjet Korolkovval szemben, hogy a B-pályát a 95 másod­perces időn belül teljesítette. Szép sikernek számít Hevesi he­tedik helye. Díjugratás egyéni olim­piai bajnoka: Jan Ko­walczyk (Lengyelország) Ar- temor nevű lován, 8 hiba­ponttal; 2. Korolkov (Szovjet­unió) Espadron n. I., 9,5; 3. He­ros (Mexikó) Alymony n. I., 12; 4. Herbruger (Guetamala) Pam­pa n. I., 12; 5. Poganovsky (Szovjetunió) Topki n. I., 15,6; 6. Hartman (Lengyelország) Norton n. I., 16; 7. Hevesi Bar­nabás (Magyarország) Bohém n. I., 24; ... 14. Krucsó József (Magyarország) Vadrózsa n. I. (hibapontjairól nem érkezett jelentés). iTOtfÓl Dunántúli napló Az MSZMP Baranya megyei Bizottságának lapja Főszerkesztő: Mitzki Ervin Főszerkesztő-helyettesek: Báling József és Hallama Erzsébet Szerkesztőségi ügyelet 8—20 óráig 10-053. 20 óra után 15-726 Kiadja a Baranya megyei Lapkiadó Vállalat Felelős kiadó: Braun Károly Szerkesztőség és kiadóhivatal: Pécs, Pf.: 134. Hunyadi út 11. 7601 Telefon: 15-000, 15-762, 15-852, 15-245, 15-264 Szerkesztőség telex: 12-421 Kiadó telex: 12-320 Készült ofszet rotációs eljárással Saphir 96-os gépen Pécsi Szikra Nyomda Pécs, Engel János u. 8. 7630 Tel.: 13-177, 13-696. Telex: 12-211 Felelős vezető: Szendrői György ISSN 0133-2007 Terjeszti a Magyar Posta Indexszám: 25 054 Haladás VSE-PYSK 0:0 Polugajevszkij egyenlített