Dunántúli Napló, 1980. május (37. évfolyam, 119-148. szám)

1980-05-25 / 142. szám

Labdarúgó NB f.v JO- forduló 1980. MÁJUS 24. EREDMÉNY VEZETTE NÉZŐ GÓLLOVŐK A BAJNOKSÁG ÁLLASA Ferencváros-Békéscsaba 3:0 (0:0) Mohácsi 10000 Nyilasi (2), Mészöly Bp. Honvéd—MÁV Előre 2:0 (1:0) Urban 6000 Bodonyi (2) Rada ET0-DMVSC 3:1 (1:1) Nagy M. 3000 Póczik, Magyar, Mile, ill. Somogyi Salgótarján-Ú. Dózsa 3:4 (2:2) Tátrai 7000 Földi, Cséki és Mákos, illetve Fazekas (2), Nagy L. Fekete Tatabánya—PMSC 2:0 (2:0) Pálvölgyi 4000 Csapó és Schmidt 1. Bp. Honvéd 2. Videoton 3. Ü. Dózsa 4. Vasas 5. Ferencváros 6. Tatabánya 7. Rába ETO 8. ZTE 9. MTK-VM 10. PMSC 11. Diósgyőr 12. Dunaújváros 13. Békéscsaba 14. Volán 15. DMVSC 16. MÁV Előre 17. STC 18. PVSK 30 17 30 17 30 16 30 13 30 13 30 13 30 14 30 10 30 11 30 10 30 11 8 11 9 11 6 13 10 11 11 11 9 12 12 11 9 15 9 16 7 19 59-32 44 62- 41 40 72-58 38 63- 46 36 65-46 35 45- 35 35 5*53 31 46- 48 31 44- 44 30 49-36 29 41-38 28 49-51 28 45- 59 27 36-50 27 33-37 26 26-52 21 30-50 19 23-66 15 PVSK—MTK-VM 0:4 (0:2) Palotai 1000 Fülöp (2), Boda (2) Videoton—ZTE 3:0 (1:0) Pádár 7000 Szabó, Májer, Tieber Donaújváros—Vasas 3:1 (2:1) Lauber 10000 Segesvári, Sulija, Kuti (11-esből), illetve Váradi (11-esből)_______________ OVIK—Volán SC 0:2 (0:1) Bártfai 6000 Magos és Hatvanger 31. FORDULÓ MÁJUS 28., SZERDA VASAS—MTK-VM VOLÁN SC—PVSK DMVSC—FTC ZTE—BP. HONVÉD MÁV ELŐRE—BÉKÉSCSABA STC—DVTK PMSC—Ú. DÓZSA TATABANYA—VIDEOTON RABA ETO—D. KOHÁSZ Két perc rövidzárlat Tatabánya-PMSC 2:0 (2:0) Németh csatázik az MTK-VM játékosaival Arató László felvétele HPVSKmárfeladta MTK-VM-PVSK 4:0 (2:0) Heti jegyzetünk Hej, kupa! Az idén a tévénézők nagy ré­sze csalódott az angol labda­rúgó kupadöntőben. Többen is mondták, hogy jobb mérkőzésre számítottak, és nem elégítette ki őket az egyetlen soványka gól. A Magyar Népköztársasági Kupa döntőjéről hasonló észre­vételek nem érkeztek, mivel ezt a döntőt a Magyar Televízió nem közvetítette. Lehet — ki tudja —, hogy ezzel csupán a nézők kedvében akart járni, megkímélvén őket többféle bosszúságtól. Egyébként pedig aki nagyon akarta, nyugodtan megnézhette a kupadöntőt, hi­szen Veszprémben rendezték, ami tudvalevőleg az ország minden részéből megközelíthe­tő... A Magyar Népköztársasági Kupa mérkőzéssorozata már évek óta — de talán évtizede­ket sem túlzás leírni — a ma­gyar labdarúgás legtöbb vitát kiváltó rendezvénye. A magyar kupamérkőzésekre szinte senki sem figyel oda. Lassan már az volna az igazi meglepetés, ha valamelyik csapat valóban ko­molyan venné a kupát. Az al­sóbb osztályokban szereplő csa­patok még igyekeznek jól sze­repelni a hazai közönségük előtt. De az, hogy az NB l-esek sorozatban maradtak alul kis csapatokkal szemben, aligha magyarázható csak a kicsik nagy akarásával, belejátszik ebbe feltehetően a nagyűk hervadt ambíciója is. Évek óta mindenki, aki csak szót kapott a magyar labdarú­gásról folyó vitában, megálla­pította. hogy egyik fő feladat az MNK-nak rangot adni, olyan kupasorozattá tenni, mint amilyenek a környező orszá­gokban is folynak. Nem utolsó­sorban azért, hogy a kupa­győztes a nemzetközi küzdőté­ren is sikeresebben képvisel­hesse labdarúgásunkat. Az MNK fellendítése, izgal­massá tétele, tízezrek érdeklő­désének a felkeltése azonban mind ez ideig nem sikerült. Né­mi iróniával elmondható, hogy az MNK történetében az egyet­len szenzáció az volt, amikor az FTC sportolóinak díjait be­mutató kirakatból a kupát is­meretlen tettesek ellopták. Az idei kupadöntő lebonyo­lítása sem lendített sokat a ku­pa tekintélyén. Mert valljuk be őszintén, az idei döntő nem tette sem ünnepélyessé, sem tekintélyessé az eseményt. Or­szágos rangú sporteseményből helyi eseménnyé sorvadt a ku­padöntő, nem is annyira a színhely, inkább az elmaradt televíziós közvetítés miatt. Ha az MNK tekintélyét kí­vánjuk megerősíteni, vagy egyáltalán tekintélyt adni a ku­pának, akkor a lebonyolítás kö­rülményeit is tekintélyessé kéne tenni. Mert az bizonyára hasz­nos lesz, ha új rendszerben kapcsolódnak be a magasabb osztálybeli csapatok a mérkő­zéssorozatba. Olcsóbbá is válik a lebonyolítás, és nagyobb rangja lesz a „kicsik" számára is, akár az első harminckettő, vagy éppen tizenhat közé ke­rülni. De a döntőt ténylegesen futballünneppé kellene tenni. Talán több propagandát is ér­demelne a kupadöntő előkészí­tése is. Etekintetben bizonyára volna tanulni valónk — többek körött — az angoloktól. Mert ott nem véletlenül rendezik Wimbledonban a döntőt Ha­nem a rangja miatt is. Hiszen ez a puszta színhely is rangot jelent! Az igaz, hogy a lényeget a játék színvonala , jelenti. Jó mérkőzést bárhol lehet rendez­ni, csak két jó csapat kell hoz­zá. Ez igaz. De ez mindig csu­pán egy jó mérkőzés lesz, de nem futballünnep, nem kupa­döntő. Csak egy jó szerdai mérkőzés. A kettő között pedig óriási a különbség! —K— Kerékpár ftefejeződött a Pannónia Ku pa országos kerékpáros kör­verseny. A győzelmet Csathó (Miskolc) szerezte meg, míg a csapatversenyt a szekszárdiak nyerték. A PMSC kerékpárosai helytálltak az ötnapos küzde­lemben, Lóki a 13., Bernáth a 17., Illés a 29. helyen fejezte be a versenyt. A PMSC csapata a 6. helyen végzett. (Munkatársunk tele fon jelen­tése) Tatabánya, 4000 néző. V.: Pálvölgyi. Tatabánya: Dombai — Szabó, Lakatos, Udvardi, Knapik - Barabás, Csapó, Her. mann - P. Nagy (Dudás, a 84. percben), Kovács, Schmidt. Ed­ző: Szentmihályi Antal. PMSC: Katzirz - Schulteisz, Torna, Róth, Kincses — Lutz (Tapaszti, a 80. percben), Dárdai, Bau­mann — Nagy, Dobárry, Kardos (Lőrincz, a 46. percben). Edző: Szőcs János. Szentmihályi Antal a mérkő­zés előtt csak a győzelmet tar­totta elfogadható eredménynek csapatától. Szőcs János bátor támadójátékra biztatta a PMSC középpályásait és a csatárokat. Az első percben Nagy élesen belőtt labdáját Dombai bátor kivetődéssel mentette. A 10. percben Hermann kétszer is a pécsi kapu elé ívelte a labdát, a légtérben azonban Katzirz volt az úr. A 12. percben Csapó alig bombázott fölé, aki egyéb­ként külön harcot vívott Bau- mannal. A 16. percben Schul­teisz „cigánykerekezett", jutal­mul szabadrúgáshoz jutott a PMSC. Egy perccel később Ko­vács remek cselekkel tört be Katzirz kapuja elé, a pécsi ka­pus azonban némi szerencsével mentett. A túlsó kapunál Nagy betört kecsegtető helyzetben Dombai kapuja felé, Schmidt felbuktatta, a sárga lap nem lehetett kétséges. Kemény be- lemenések tarkították a mérkő­zést. A 30. percben a „vete­rán” Szabó száguldott el a jobb szélen, s beadását Schmidt alig fejelte mellé. Fel­csattant az első taps. A 32. percben már vastaps köszön­tötte a Tatabánya vezetést je­lentő gólját. Hermann szögle­tét Csapó ügyesen fejelte a rö­vid sarokba (1:0). Két perccel — * PVSK—MTK-VM 3:2 (1:0). PVSK-pálya, 300 néző. V.: Dö- mény. PVSK: Győri (Sulyok) — Nagy, Grünwald. Hosszú, Jurin — Iván, Hámori, Ferenczi, Ga- jág (Kerner) — Baumholczer (Herbst), Stájer. Edző: dr. Du­nai János. Góllövők: Stájer, Hosszú, Iván, ill. Pekker, Hegyi. Kézilabda Békéscsaba—PMSC 13:10 (10:7). NB l/B-s női mérkőzés, Pécsújhegy. Ld.: Bán (4), Apá­ti (3). Székesfehérvári MÁV Előre— István-akna 25:15 (13:8), NB II. férfi mérkőzés, Pécsújhegy. Zsolnay—Taurus 12:10 (5:5), NB II. női mérkőzés, Pécs. később Kovács remekül adott be az oldalvonal mellől és a nagy lendülettel érkező Schmidt látványos fejessel küldte a há­lóba a labdát (2:0). A 42. perc­ben Róth csak lerántással tudta Kovácstól elvenni a labdát, amiért ő is sárga lapot kapott. A második félidőben hosszú kihagyás után Lőrincz játszott a gyenge Kardos helyett. A 48. percben Csapó a kifutó Katzirzon is átemelte a labdát, a nézők már gólt kiáltottak, de centiméterekkel mellé szállt a labda. Egyre magabiztosabbá vált a Bányász. Az 59. percben Lutz lövése csattant Dombai mellén. Hosszú percekig ez­után mezőnyjáték következett, amelyben a pécsiek egyenlő ellenfelek voltak. A 75. percben Barabás húzott el a bal szé­len, önzetlenül Kovács elé gu­rította a labdát, ő azonban mellé perdített. A 72. percben Lőrincz szép cselek után jól adott be, Dobány fölé fejelt. A 83. percben ismét ők ketten voltak a főszereplők, Lőrincz labdáját Dobány a kapufa alsó élére lőtte, ahonnan a visszafutó Dombai ölébe került a labda. A 85. percben Do­bány tört kapura, nagy erejű lövését Dombai szögletre men­tette. A rendkívül erőteljes Tatabá­nya ellen nem játszott aláren­delt szerepet a pécsi csapat. Sajnos a két perc kihagyás döntő volt. A mérkőzésen a hazai csapat ugyan több hely­zetet hagyott ki, mint a PMSC, volt azonban gólszerzési lehe­tőség a pécsi csapat előtt is. Az egységes Tatabányából ki­emelkedett Lakatos, Barabás, Hermann, Kovács és Schmidt játéka. A pécsi csapatból Lutz, Baumann és a második félidő­ben beállt Lőrincz igyekezete dicsérhető. Lombosi Jenő Tatabánya—PMSC 2:0 (1 :0), Tatabánya, 500 néző. Vezette: Segovits. PMSC: Bodnár (Fü­redi) — Iványi, Brezniczki, Mik­lós (Bendes), Lajtai — Ambrus (Ratting), Skáfár Pirkhoffer — Megyeri, Vigh, Rézsó. Edző: Csordás István. Góllövők: Kipri, Selymes A. Megyebajnokság Pécsi BTC—Kétújfolu 3:0 (2:0). BTC-pálya, 50 néző. V.: Sárkány. Gyenge színvonalú mérkőzésen biztosan győzött a Bőrgyár. Gólövök: Aradi (2), Bálint. Jók: Aradi, Biró, ill. Feiffer, Kismarton. PVSK-pálya. 1000 néző. V. Pa­lotai. MTK-VM: Gáspár —- Ker­tész, Turner, Török, Egervár; - Paksi, Borsó, Sebestyén - Mor­gás, Fülöp, Boda. Edző: Mezey György. PVSK: Hausznek (Győ­ri, a 86. percben) - Hübet, Tall ősi, Szabó, Németh - Szőcs, Tóth, Bódog (Kaszás, a szünetben), Kresz - Szalóki, Horváth. Edző: Rónai István. A PVSK kezdett lendületeseb­ben, de ez a lendület néhány perc eltelte után alábbhagyott. A 8. percben Boda fejese nyo­mán o labda a felső lécről per­dült az alapovonalon túlru. A 11. percben már vezetést szereztek a vendégek. Borsó kapu elé ívelt szögletét a jó ütemben ér­kező Fülöp 5 méterről a bal sarokba fejelte (1:0). Átvette a játék irányítását az MTK-VM. A 14. percben Hausznek láb­bal védte Morgós lövését, majd a másik oldalon Hüber beadá­sa után Szabó a 11-es pontnál rosszul találta el a labdát. A 29. percben ismét a pécsi ka­puba jutott a labda. Palotai jól alkalmazta az előnyszabályt, Boda megugrott, elhúzott Hü­ber mellett, és 12 méterről úgy lőtt a hálóba, hogy a labda a jobb oldali kapufát is érintette (2:0). A félidő hajrájában be­szorult a PVSK, a játék a vasutasok térfelén folyt. Szünet után MTK-támadá- sokkal folytatódott a talál­kozó és a vendégek az 52. percben tovább növelték elő­nyüket. Sebestyén a 16-os sar­káról kapu elé ívelt, és a be­robbanó Fülöp a kapu jobb oldalába fejelt (3:0). Kissé alábbhagyott a kék-fehérek lendülete és vezetett néhány említésre méltó támadást a PVSK is. Előbb Szőcs lőtt jó helyzetben mellé, majd Tóth és Szőcs fejese szállt ugyan­csak mellé. Közben kétszer is jól avatkozott közbe a másik oldalon Hausznek, mindkét esetben Borsó lövését hárítot­ta. A 75. percben Horváth egy ügyes csel után gólhelyzetbe került, már csak a kapussal állt szemben, de elhamarkodot­tan Gáspárba lőtte a labdát. A 82. perc hozta meg az MTK-VM negyedik gólját. Pak­si kapu elé lőtt labdáját Boda közelről a jobb sarokba per- dítette. (4:0). Nem sokáig örülhettek a vasutascsapct szurkolói a jó kezdésnek, mert az MTK-VM- nek a 11. percben lőtt vezető gólja gyorsan lehűtötte a PVSK kezdeti próbálkozásait. Ezután egyre nagyobb fölénybe kerül­tek a vendégek, ügyesen szer­veztek és rendre veszélyt jelen­tettek a pécsi kapura. Igaz, a gyors gól hamar kedvét szegte a hazaiaknak, lélektelenül ját­szottak és ezzel- megkönnyítet­ték a fővárosi csapat dolgát. A harmadik gól után alábbha­gyott az MTK-VM lendülete és ekkor a PVSK úgy játszott, ahogy végig kellett volna. Ek­korra elszántabb lett a hazai csapat, de támadásaikat kö­rülményesen szőtték és így nem tellett erejükből a szépítő gólra. Az MTK-VM végül is megérdemelte ilyen különbségű győzelmét a harcot feladó PVSK ellen. A vasutas csapat­ban ezúttal nem volt átlagon felüli teljesítmény. Talán Né­meth, Szőcs és Horváth érde­mel említést igyekezetéért. Az MTK-VM-böl Török, Sebestyén, Fülöp és Boda játéka dicsér­hető. Lázár Lajos Kosárlabda Fűzfő—P. Postás 83:72 (36:34), NB II. férfi mérkőzés, Pécs. Mai sportműsor Labdarúgás. NB II. mérkőzések: Tapolcai Bauxitbányász—Komlói Bá­nyász. Tapolca, 18.00. MVTE—Hala­dás VSE Mohács, 18.00. Megyei I. osztály: U. PEAC—P. Kesztyűgyár, Szentlőrinc, 18.00. Mázaszászvár— Vajsiló, Mázaszászvár 18.00. István- akna—P. Postás, Pécsszaboícs 18.00. Mágocs—Szigetvár, Mágocs 18.00. P. Kinizsi—Vasasi Bányász, Kovács- telep 10.00. Siklós—P. Zsolnay, Sik­lás 18.00: Sellye—Boly, Sellye 18.00. Steinmetz SE—Beremend, Pogány 18.00. Országos ifjúsági bajnokság: PMSC—Várpalota, Pécsújhegy 11.00. PVSK—Dunaújvárosi Kohász, PVSK- pálya 11.00. Kézilabda. Megyebajnokság. Férfi mérkőzések: Mecseknádasd—U. PEAC Mecseknádasd 16.00. Szentlőrinc— Mázaszászvár, Szentlőrinc 10.00. Be­remend—Sportiskola, Beremend 10.30. Női mérkőzések: U. PEAC II.—Kesz­tyűgyár, Tanárképző Főiskola 9.00. U. PEAC I.—PMSC II. Tanárképző Főiskola 10.00. Siklós—Zsolnay, Sik­lós 10.00. Mohács—Sportiskola II. Mohács 10.00. Tenisz. Dél-Dunántúl területi fel­nőtt, egyéni bajnokságok. Balokány- liget 9.00. Kosárlabda. NB II. férfi mérkő­zés: Komlói Bányász—Soproni Postás, Komló, 9.30. Röplabda. NB II. férfi mérkőzés: CLGÉP SC—Pécsi VM. Budapest, 12.00. U. PEAC—Bakony Vegyész, POTE-csarnok, 11.00. NB II. női mér­kőzés: Mohács-Véméndi TE—Pécsi VM, Mohács, 11.00. Vízilabda. OB II. „B” osztály: PMSC—Egri Vízmű. Hullámfürdő 12.00. Subert kiesett Riminiben a hatodik junior ökölvívó Európa-bajnokság har­madik napján a 71 kg-os kate­góriában á magyar Subert lé­pett a kötelek közé és 4:1 ará­nyú pontozásos vereséget szen­vedett az NDK-sportoló Riese- től. Világrekord Szombaton délután Szocsi- ban, a szovjet atlétikai bajnok­ságon a 22 éves Szergej Litvi­nov 81,66 méterrel új kalapács­vető világrekordot állított fel. Litvinov ezzel a teljesítményé­vel 1,02 méterrel szárnyalta túl honfitársa, az olimpiai bajnok Jurij Szedih egy héttel ezelőtti 80,64 méteres eredményét. Dunántúlt rtanio Az MSZMP Baranya megyei Bizottságának lapja Főszerkesztő: Mitzki Ervin Főszerkesztő-helyettesek: Báling József és Hallama Erzsébet Szerkesztőségi ügyelet 8—20 óráig 10-053, 20 óra után 15-726 Kiadja a Baranya megyei Lapkiadó Vállalat Felelős kiadó: Braun Károly Szerkesztőség és kiadóhivatal: Pécs. Pf.: 134. Hunyadi út 11. 7601 Telefon: 15-000, 15-762, 15-852, 15-245. 15-264 Szerkesztőség telex: 12-421 _____ JCIadó telex: 12-320 K észült ofszet rotációs eljárással Saphir 96-os gépen Pécsi Szikra Nyomda Pécs, Engel János u. 8. 7630 Tel.: 13-177, 13-696. Telex: 12-211 Felelős vezető: Szendrői György Terjeszti a Magyar Posta Előfizethető hfrlapkézbesító postahivataloknál és kézbesítőknél. Előfizetési díj egy hóra 30,— Ft negyedévre 90,— Ft, egy évre 360,— Ft Indexszám: 25 054 ISSN 0133—2007 NB L tartalékbajnokség