Dunántúli Napló, 1979. augusztus (36. évfolyam, 209-238. szám)

1979-08-21 / 228. szám

g Mohács-Véméndi TE-Bakony 3:0 (0:0) Lingl a Mohács-Véméndi TE első gólját'lövi Soós Mihály felvétele Mohács, 4000 néző. V.: Nyá­ri. MVTE: Gyimesi — Farkas, Rótt, Hancz, Alsóvölgyi (Berki, a szünetben) — Pártényi, Zsolt Dárdai L. - Schwa rczkopf (Kiss, a 67. percben), Lingl, Jónás. Edző: Gyévai István. Óvatosan kezdett mindkét csapat. A Vegyész saját térfe­lén igyekezett pontos adoga­tással lelassítani a játékot. A hazaiak elkövették azt a hi­bát, hogy támadóik nem avat­koztak be a játékba. A 10. percben Németh nagy gólhely­zetben a külső kapufát találta el. A 11. percben Rótt 25 mé­teres bomba szabadrúgása a felső léc alsó lapjáról pat­tant a mezőnybe. A 25. perc­ben Kováts lövését védte Gyi­mesi. A 40. percben Farkas szabálytalanság miatt sárga la. pót kapott. A második félidőt nagy ro­hamokkal kezdték a hazaiak. A 47. percben Lingl 20 mé­teres ravasz szabadrúgása a felső lécen csattant. Egy perc­cel később Csiszár sportszerűt­lenség miatt sárga lapot ka­pott. Az 55. percben Zsolt re­mek átadását Lingl mellel ma­ga elé tette és biztosan lőtt a bal alsó sarokba (1:0). Most már teljesen átvették a hazai­ak az irányítást és állandóan a vendégek térfelén tanyáz­tak, akik csak erőtlen ellentá­madásokkal kísérleteztek. A 76. percben Zsolt a félpályáról ve­zette a labdát, a védők hát­ráltak, Zsolt ezt kihasználta, és a jobb alsó sarokba lőtt (2:0). A 83. percben Berki—Jónás- Lingl adogatás után Lingl a kapu közepébe-helyezte a lab­dát (3:0). Nehezen lendültek játékba a hazaiak. Engedték, hogy a vendégek birtokolják többet a labdát. Igaz, hogy ekkor is volt jónéhány gólhelyzetük. A második félidőben megválto­zott a játék, kitűnő erőnlétük­kel most már nem volt kétes a hazaiak győzelme. Molnár Endre Komlói Bányász-Sabaria 1:0 (0:0) Komló, 1200 néző. V.: Szent- kuti. Komló: Bien — Kelemen, Kovács, Mács, Tóth — Mód (Sztojka. a 60. percben), Tresch, Hohmann -Martinkovics, Stem- ler, Radics. Edző: Meggyes La­jos. Lendületes, széleken vezetett támadásokkal kezdett a Kom­ló. Előbb Stemler, majd Mar­tinkovics beadása okozott iz­galmat. A 8. percben egy Hahmanntól kapott labdával Stemler lefordult Szőnyéről és 22 méterről óriási gólt lőtt a bal felső sarokba (1:0). A má­sik oldalon Derdák próbálko­zott, de Bien vetődve mentett. Húsz perc játék után kapott lábra a vendégcsapat, de pró­bálkozásait csak a tizenhato­sig jutottak, míg a komlói tá­madások rendre kapuralövés- sel fejeződtek be. Radics hi­bázott kétszer kecsegtető hely­zetben, majd az előretörő Tóth perdítése csúszott el a kaj#8 előtt. A második félidőt a vendé­gek kezdték jobban, az 50. percben azonban egy rossz ha­zaadást követően növelhette volna előnyét a Komló, Varga L. azonban a gólvonalról men­tett, a befutó Martinkovics elől. Két perc múlva Derdák lövését védte Bien, majd az 58. percben mór bravúrra volt szükség, hogy a Derdák—Jä­ger összjáték után tiszta hely­zetben lévő szombathelyi jobb­szélső bombáját hárítani tud­ja. A 65. percben Mács rosz- szul szabadított fel, Horváth L. tört kapura, s ezúttal is Bien bravúrja mentette meg a komlói kaput. A befejezés előtt 10 perccel Jáger megrúgta Ke­lement, amiért sárga lapot ka­pott. A 88. percben Radics 20 méterről a felső kapufát talál­ta el. Húsz percig tartott a kom­lóiak lendülete, ezalatt el is döntötték a két pont sorsát. Az első félidő közepétől visz- szaestek a hazaiak, különösen a szünet után a lelkesen küz­dő vendégek közel álltak az egyenlítéshez, bár a helyzetek számát tekintve a komlóiak győzelme megérdemelt Grünwald Géza Kaposvár-Körmend 12:0 (8:0) Kaposvár, 3000 néző. V.: Szőke. Kaposvár: Békéi — Deákvári (Biczó a 62. percben), Mészáros, Duschák, Petrák — Gulyás, Zentai, Kanyar — Cza- bula (Tóth a 86. percben), Fá­bián, Házi. Edző: dr. Puskás Lajos. Remek futbaMidőben, kissé csúszós, füves talajú pályán nagy lendülettel kezdtek a ha­zaiak, akik szinte szóhoz sem engedték jutni a körmendi együttest. Szinte állandóan a vendégek kapuja előtt folyt a játék. Az első gól a 15 percig váratott csak magára, amikor Gulyás, a tavalyi gólkirály az idei első kaposvári gólt vágta a bal sarokba. (1:0). Újabb két perc újabb két gólt hozott. Az újrakezdés után Kanyar 35 mé­terről lőtt kapura, s a pattogó labda a meglepett Fata kezé­ről perdült a hálóba (2:0). A 17. percben Házi lőtte a har­madikat. (3:0). Teljesen egy­oldalú volt a játék, amelyet újabb négy gól jelzett az első félidőben. A 21 percben Fó­bián—Zentai összjáték után Zentai volt a negyedik gól szer­zője, a 28. percben Házi feje­se jelentette az ötödik gólt. A 40. percben Fábián parádés; felhő fejese pedig a hatodikat. A 41. percben Gulyás legurított szabadrúgását Kanyar 17 mé­terről bombázta a hálóba. (7:0), majd a 43. percben Há­zi állította be a félidő ered­ményét (8:0). A második félidő úgy kez­dődött, hogy a Kaposvár to­vább folytatta a gólgyártást. A 49. percben Czabula buktatá­sáért Szőke játékvezető 11-est ítélt. A büntetőt Gulyás érté­kesítette (9:0). Egy perc múlva Fábián jóvoltából született meg a tizedik gól, s a lelátón ekkor már felharsant a vastaps. Ez azonban a vendégeket lelkesí­tette fel, akik csak tíz gól után veszélyeztették igazán Békéi ka­puját. Sikertelenül. Nem így a 62. percben Zentai, aki a ka­pust is kicselezve lőtte a tizen­egyediket. A tizenkettedik gól a 89. percben született egy re­mek Fábián szóló után. Tapolca, 800 néző. V.: Bod­rogi. MÁV NTE: Szalai — Mar­kón, Doszpodh, Limiczki, Kará- di — Sulyok (Győrvári, a szü­netben), Illés (Szabó F., a szü­netben, Gondos — Csordás, Söjtör, Németh. Edző: Németh Lajos. A 24. percben Tendli egye­dül ugrott ki, a kaputól 17 mé­terre fölvágták a nagykani­zsaiak. A szabadrúgást Benkő laposan a sorfal mellett a jobb sarokba csavarta. (1:0). Az 59. A hazai csapatnak nem volt gyenge pontja. Mészáros, Gu­lyás, Kanyar, Czabula, Házi, Fá­bián és Zentai még külön is társai fölé nőtt. A vendégektől csak Gáncs dicsérhető. Kovács Sándor vári, a 90.-ben pedig Limiczki kapott durvaságért sárga lapot. Küzdelmes, nagyiramú, vál­tozatos mérkőzésen a több helyzetet kialakító hazaiak megérdemelten győztek. Jók: Petrovics, Benkő, Lovász, Mater, ill. Doszpoth, Gondos, Csordás. Az NB II.további eredményei: KOMÉP—Pét 1:2 (1:1), Győri Dózsa—Bábolna 0:0, Dorog— MÁV DAC 3:3 (2:1), Várpalo­percben Karádi a 88.-ban Győr- ta—Sopron 2:2 (2:2). Az elmúlt fordulóban lejátszott Komlói Bányász—Sabaria találkozó eredményét három pályázónk találta el. A sorso­lásnál a szerencse Remecz Béla, Pécs, dr. Doktor Sándor u. 53., XII. 7. alatti lakosnak kedvezett, akinek a 100 forintos vásárlási utalványt postán küldjük el. Mától változás lesz a góltotóban, az NB ll-es mérkőzések helyett NB l-es mérkő­zésekre kell tippelni, így a beküldési határidő péntek déli 12 óra. Főmérkőzés: PVSK—Bp. Honvéd ................................................. P ótmérkőzés: FTC—PMSC ............................................................ A pályázó neve: ............................................................................ Lakóimé: ........................................................................................ Bauxitbányász SE-MÁV Nagykanizsai TE 1:0 (1:0) Haladás-Szekszárd 1:0 (1:0) Szombathely, 3000 néző. V.: Lauber. Szekszárd: Pólyák — Dinnyés (Tóth a 63. percben), Szlovák, Orosz, Somodi — Pá­li, Weitner, Adorján (Landek a 61. percben) — Koroknai, Bony- nyai. Lauer. Edző Magasházi József. A 35. percben Páli a 16-os előtt hátulról meglökte Kul­csárt. Noha a labda nem volt közelben Lauber játékvezető helyesen szabadrúgást ítélt. Kulcsár állt a labda mögé és sorfal fölött a bal sarokba csa­vart. (1:0). A 75. percben So­modi szabálytalanságért sárga, lapos figyelmeztetést kapott. Követő emberfogással kezdett a Szekszárd Szombathelyen. Ezért, valamint a szakadó eső miatt nem a'akulhatott ki fo­lyamatos játék. Az első fél­időben néhány biztos gólhely­zetet kihagytak a szombathe­lyiek, szünet után folytatódott a „birkózás”, s a nézők csak egy szabadrúgás gólt láthattak. Olajbányász -Ajka 4:l (1:1) Nagykanizsa, 2200 néző. V.: Kulcsár. Nagykanizsa: Megyi- mórecz — Simonecz (Harango­zó a 46. percben), Englóner, Papp II., Müller — Savanyó, Balogh (Csepregi a 65. perc­ben), Kelemen — Kozma, Nagy, Bélák. Edző: Madár Gá­bor. Olajos fölénnyel telt el az első negyedóra, majd meglepe­tésre a vendégek első akciója góllal fejeződött be a 20. perc­ben: Túri baloldali szögletét Cserna fejelte kapura, amelyet Simonecz röviden mentett és a beugró Kiss hét méterről gurí­totta a jobb sarokba. (0:1). A 28. percben Nagy egyenlíthe­tett volna, de az ötösön kivárt és a védők tisztázni tudtak, Két perccel később Kelemen ügyetlenkedett el jó helyzetet. A támadásban lévő olajosok a 38. percben egyenlítettek: Balogh előre vágott labdáját Nagy mesterien vette át a ka­putól 14 méterre, aki a kifutó kapus mellett helyezett a kapu­ba. (1:1). Az 50. percben megfogyatko­zott a vendégcsapat, mivel a partjelzőt megsértő Hollenczert a játékvezető kiállította. Ezt követően egyre nagyobb fölény­be kerültek a kanizsaiak, akik az 58. percben szereztek veze­tést: Balogh labdáját a 16-os oldalvonalánál Nagy kapta, aki okosan a jobb sarokba emelt. (2:1). A 61. percben tovább nö­velte előnyét a kanizsai gárda. Gyors támadás végén Balogh tálalt Harangozó elé, akinek 14 méteres lövését a kapus ki­ütötte, amelyre Bélák csapott rá, aki 8 méterről lőtt a kapu­ba. (3:1). Ezt követően Haran­gozó két nagy helyzetet hagyott kihasználatlanul, majd az ola­josok a 76. percben állították be a végeredményt. Bélák lab­dájával Kozma lépett ki a vé­dők közül, aki a kifutó Horváth fölött lőtt az üres kapuba. (4:1). Balogh Antal Wichmann a hosszá távon is világbajnok A XV. kajak-kenu világbaj­nokság záró napja kellemetlen meglepetést rejtegetett a ma­gyar csapat számára: a vasár­nap délelőtt először vízre szálló Deme József, ha nagyon szoros versenyben is, de középfutamá­ban norvég, lengyel és román ellenfelek mögött csak negye­dik lett, s ezzel oda lett a K—1 500 m-en a döntőshely, követ­kezményképpen pedig elérhe­tetlenné vált a 11 olimpiai számra betervezett 44 pont. Szerencsére ez a rossz kez­det nem vetette vissza a továb­bi magyar szereplőket. Az utolsó négy döntőre több mint 15 ezren voltak kíván­csiak! Szinte egyszerre, mind­össze 5 perces különbséggel vágott a tíz kilométernek a C—2-es és a C—1 -es mezőny, előbb a gyorsabb párosok. A világbajnoki címet védő Buday —Vaskuti kettős csak harmadik lett. Nem sokkal utánuk futottak be az egyesek, amelyeknél a rajt utáni ezer métert leszámít­va, egy négyes „társulat" vezet­te a hosszúra nyúló mezőnyt. Tagjai a következők voltak: a magyar Wichmann, a szovjet Liminovics, a román Patzaichin, valamint a csehszlovák Vrdlo- vec. A táv második felében Wichmann beindult, s két hajó- hossznyi előnyt szerzett. A szov­jet fiú a hajrában még meg­próbálta behozni, de Wichmann is fokozni tudott, biztosan győ­zött. így hát Wichmannak sikerült duplázni, s győzelmével meg­született a magyar válogatott várva várt második aranya. C—2 10 000 m világbajnok: Vaszilij Jurcsenko, Jurij Lobanov (szovjet) 4:53.656. 2. Munteanu, Titu (román) 44:02.195. 3. Budai Tamás, Vaskuti István (magyar) 44:17.507. C—1 10 000 m világbajnok: Wichmann Tamás (Magyaror­szág) 49:08.419. 2. Liminovics (szovjet) 49:16.953. 3. Patzai­chin (román) 49:50.272. A magyar versenyzők továb­bi eredményei. K—2 500 m: .. . 5. Császár, Szélesi. K—4 500 m:... 7. Magyarország. C—1 500 m:...9. Lichtenber- ger. C—2 500 m: . . . 6. Foltán, Vaskuti. K—4 10 000 m:... 3. Magyarország. K—4 500 m:... 5. Magyarország. K—2 10 000 m:... 4. Bakó, Szabó. K—1 10 000 m:.. . 6. Joós. A világbajnoki éremtáblázat: 1. Szovjetunió 2. NDK 3. Románia 4. Magyarország 5. Norvégia 6. Jugoszlávia Arany Ezüst Bronz Siklós—Pécsi Postás 1:0 (1:0). Pécs. 250 néző. V.: Lakatos. Az eső elle­nére időnként igen jó játék. Góllö­vő: Alt. Jók: Petrétei, Alt, ill. Ber­ta, Szűcs, Kalányos. Mázaszászvár—BTC 2:1 (1:0). Má- zaszászvár, 400 néző. V.: Thassy. Végig izgalmas, kemény mérkőzésen mindkét oldalon helyzetek marad­tak ki. Az első félidő alapján a ha­zaiak rászolgáltak a győzelemre. Góllövők: Perényi, Guth (11-esből), ill. Tóth (11-esből). Jók: Kovács, Guth, Perényi, ill. Sági, Végh. Pécsi Kesztyűgyár—Má goes 1:0 (0:0). Pécsbányatelep, 300 néző. V.: dr, Rákóczi. A kemény Mágocs ellen nehezen győzött a végig támadó Kesztyűgyár. A Kesztyűgyárból Kin­cses 11-est hibázott. Góllövő: Varga. Jók: Balogh I., Gorái, Varga (a mezőny legjobbja), ill. Tóth, Benes I., Mágocsi. Vajszló—Pécsi Kinizsi 1:0 (1:0). Vajszló, 300 néző. V.: Varga. A jó erőkből álló Kinizsit nagy küzde­lemben, de megérdemelten győzte le a Vajszló. Góllövő: Csőre. Jók: Bcrovácz, Bodor, Herke, ill. Molnár, Kondákor. Szigetvár—Steinmetz SE 3:1 (3:0). Szigetvár, 300 néző. V.: Szenttamási. A Szigetvár az első 45 percben nagy hajrával, sok gólhelyzettel, biztos 3:0-s ve^etés^el fordult. Szü­net után inkább a Steinmetz támad- gatott, de csak szépíteni tudott. Góllövők: Dobor (2), Palotai, ill. Tordasi Harmadik A női tőrvívás 1979. évi vi­lágbajnoka: Cornelia Hanisch (NSZK) 4 gy., 2. Valentyina Szi- dorova (szovjet) 3 gy., 3. Torda­si Ildikó (magyar) 3 gy. (mínusz egy találata). Az NB 11. állása 1. Haladás 3 3 — — 11- 3 6 2. Mohács-Vém. 3 2 1 — 11- 4 5 3. Komló 3 2 1 — 6- 4 5 4. Szekszárd 3 2 — 1 5- 1 4 5. Bauxitb. 3 2 — 1 3- 1 4 6. Győri Dózsa 3 1 2 — 3- 2 4 7. Kaposvár 3 1 1 1 12- 3 3 8. Olajbányász 3 1 1 1 5- 4 3 9. Ajka 3 1 1 1 5- 5 3 10. MÁV DAC 3 — 3-— 4- 4 3 11. Várpalota 3 — 3 — 3- 3 3 12. Pét 3 1 1 1 5- 6 3 13. Sopron 3 — 2 1 2- 3 2 14. KOMÉP 3 1 — 2 5- 7 2 15. Sabaria 3 1 — 2 1- 4 2 16. Bakony Vegy. 3 1 — 2 1- 4 2 17. Bábolna 3 — 2 1 4- 8 2 18. Körmend 3 1 — 2 1-15 2 19. MÁV NTE 3 — 1 2 4- 6 1 20. Dorog 3 — 1 2 4- 9 1 Otártics. Jók: Haller, Dobor, Pa­lotai, Kövesi, ill. Antal, Pénz, Ko­csis. Vasasi Bányász—Beremend 0:0. Va­sas II., 100 néző. V.: Kuluncsics. Alacsony színvonalú, küzdelmes mér­kőzésen helyzetei alapján a hazai csapat közelebb állt a győzelemhez. Jók: Virág, Hirt, Dobsi, ill. Kuba- tov, Schulteisz, Riegli. Sellye-Kétújfalu 2:0 (0:0). Kétúj- falu, 400 néző. V.: Kövesi. A tavalyi ezüstérmes nagy küzdelemben tu­dott csak nyerni a helyzeteit kihagyó újonc csapat ellen. Góllövők: Szabó. Gólyák. Jók: Amigya, Vincze, ill. Mikolics (a mezőny legjobbja), Krisztbaum, Pfeiffer. 1. Építők SC-SZEOL AK 0:2 2 2. Dunakeszi—Bo. V. Izzó 0:2 2 3. Jánoshalma—Kossuth KFSE 0:2 2 4. Esztergom-Bem SE 1:1 x 5. Ganz-MAVAG-Vác 0:1 2 6. Leninváros-Kazincbarcika 0:1 2 7. Orosháza—Szabó L. SE 1:1 x 8. Balassagyarm.-Papp J. SE 3:1 1 9. Szarvas-Szolnoki MÁV MTE 0:0 x 10. Nyíregyháza—Eger .2:0 1 11. Győri Dózsa—Bábolna 0:0 x 12. Dorog-MAV DAC 3:3 x , 13. Várpalota-Soproni SE 2:2 x +1 14. Budafok—BVSC 1:1 x---“ irarri Dunántúli napló .... _____A» MSZMP B.r.nr. m.gy.l B..O«I»,,;.____ A z MSZMP Baranya megyei Bizottságának lapja Főszerkesztő: Mitzki Ervin Főszerkesztő-helyettesek: Báling József és Hallama Erzsébe1 Szerkesztőségi ügyelet 8—20 óráig 10-053, 20 óra után 15-726 Kiadja a Baranya megyei Lapkiadó Vállalat Felelős kiadó: Braun Károly Szerkesztőség és kiadóhivatal: Pécs, Pf.: 134. Hunyadi út 11. 7601 Telefon: 15-000, 15-762, 15-852, 15-245, 15-264 Szerkesztőség telex: 12-421 Kiadó telex: 12-320 Készült ofszet rotációs eljárással Saphir 96-os gépen Pécsi Szikra Nyomda Pécs, Engel János u. 8. 7630 Tel.: 13-177, 13-696. Telex: 12-211 Felelős vezető; Szendrői György Terjeszti a Magyar Posta Indexszám: 25 054 ISSN 0133-2007