Dunántúli Napló, 1979. augusztus (36. évfolyam, 209-238. szám)

1979-08-06 / 214. szám

Az újonc nagyszerű rajtja Mohács-Véméndi TE-KOMÉP 5:1 (2:1) az nb ii. Állasa Mohács, 3200 néző. Vezette: Dravecz. MVTE: Perjési — Far­kas, Rótt, Hancz, Alsóvölgyi (Kiss, az 50. percben) — Párté- nyi (Bencsik a 60. percben), Zsolt, Dárdai L. — Schwarcz- kopf, Lingl, Jónás. Edző: Gyé- vai István. KOMÉP: Beigelbeck (Szabó, a 46. percben) — Sza- lontai, Horváth III., Czakó, Hor­váth II. — Bánfi, Tréznik, Hetz- mann (Péntek, a 45. percben) — Rácz, Pfluger, Horváth. Ed­ző: Horváth Ferenc. Nagyszámú szurkolótábor fo­gadta a csapatokat, a hazaiak azonnal támadni kezdtek, és már az első percben Zsolt ka­páslövését bravúrral hárította a KOMÉP kapusa. A 7. percben Farkas ragyogó beadásáról Jó­nás alig maradt le. A 25. perc­ben Horváth II. a jobb szélen előretört, beadását a védők el­nézték, és azt Pfluger a kapu­ba pöccintette (0:1). A kapott gól felrázta a hazaiakat, Rótt jobbnál jobb labdákkal hozta támadásba társait. Rótt ügye­sen ugratta ki Linglet, aki a kifutó kapus mellett a jobb sa­rokba helyezte a labdát (1:1). Továbbra is a hazaiak támad­tak és a 40. percben Jónás be­adását Lingl védhetetlenül fe­jelte a hálóba (2:1). A második félidőben az MVTE nagy becsvággyal kezdett, és teljesen átvette a játék irányí­tását. Az 50. percben Farkas beadását Szabó kiejtette, és Zsolt az üres kapuba helyezte a labdát (3:1). Tovább támad­tak a hazaiak, és az 52. perc­ben Zsolt biztosan fejelte a há­lóba a labdát (4:1). A 70. perc­ben Schwarczkopf átadását Lingl látványosan lőtte a felső sarokba (5:1). A Mohács-Véméndi TE nagy­szerű erőnlétével és fegyelme­zett játékával ilyen különbség­gel is megérdemelten nyert. A hazaiak védelme egy megingás kivételével jól látta el felada­tát, Rótt és Farkas a támadás- indításból is kivette részét. A középpályán Dárdai nagy mun­kabírása és Zsolt eredményes­sége dicsérhető. A támadósor jól játszott, különösen a há­rom gólt szerzett Lingl. A KO­MÉP SC-ből Horváth II. és Pflu­ger dicsérhető. Molnár Endre Szekszárd-Olajbányász 2:0 (1:0 Nagykanizsa, Olajbányász­pálya, 3000 néző. V.: Hart­mann. Szekszárdi Pólyák — Dinnyés, Szlovák, Orosz, Somo- di — Weitner, Adorján, Páli — Bonnyai, Koroknai, Landek (La- vel, a 46. perctől). Edző: Ma­gasházi József. — Olajbányász: Megyimórecz — Simonecz (Ko­vácshegyi, a 70. percben), Eng­lóner, Papp, Müller — Sava- nyó, Balogh (Csepregi, a 67. perctől), Kelemen — Kozma, Nagy, Bélák. Edző: Madár Gá­bor. Az első veszélyes akciót a 6. percben a kanizsaiak vezették, mikor is Bélák baloldali szög­letét Nagy hat méterről a ka­pufára fejelte. A másik oldalon Landek, majd később Adorján lövéséi védte a kanizsai kapus. Kiegyenlített játék után a 37. percben váratlanul a vendégek szereztek vezetést: Bonnyai re­mekül keverte meg a védőket, majd mintaszerűen tálalt a vé­dők közül kiugró Landekhez, aki a kifutó kapus mellett lőtt az üres kapuba, 1:0. Szünet után a kanizsaiak nagy erővel támadtak. A 60. percben Balogh labdájával Kozma lépett ki, aki a kifutó kapus mellett a kapu fölé bom­bázott. Egy perccel később Szlovák önfeláldozóén mentett a gólhelyzetben lévő Kelemen elől. A 70. percben Englóner 30 méteres, nagy erejű szabad­rúgását Pólyák bravúrral hárí­totta. A szekszárdiak a 73. percben biztosították be győzel­müket: Adorján jobboldali sza­badrúgását Orosz 8 méterről fejelte kapura, amely a kapu­fáról a hálóba pattant, 2:0. A 78. percben Kozma egyedül hú­zott kapura, de közeli lövését Pólyák a mezőnybe ütötte, majd a 89. percben Páli növelhette volna a vendégek előnyét, de lövése a kifutó kapusról pattant a mezőnybe. A végig jó iramú mérkőzésen lelkesen és gólratörőbben ját­szottak a szekszárdiak és meg­érdemelt győzelmet arattak az olajosok ellen. Jók: Pólyák, Szlovák, Orosz, Adorján, ill. Englóner, Papp. Balogh Antal Ajkai Alumíflium-Kaposvár 3:0 (1:0) Kaposvár, 4500 néző. Ve­zette: Soós, Ajka: Horváth — Brezánszky, Csibik, Haraszti, Csikhon — Hollenczer, Kiss, Molnár — Cserna, Nagy (Né­meth, a 75. percben), Túri (Iván, a 86. percben). Edző: Dalnoki László. Kaposvár: Zsu- ponyó — Deákvári. Mészáros, Petrák, Duschák — Gulyás, Zentai, Kanyar (Fábián, a 69. percben) — Czabula (Házi, a 46. percben). Havasi, Mar­csók. Edző: dr. Puskás Lajos. Sorozatos hazai támadások­kal kezdődött a mérkőzés és úgy tűnt, hogy a kaposváriak visszavágnak a legutóbbi em­lékezetes vereségért. A vendé­gek csak a 30. percben ju­tottak el először a Rákóczi ka­pujához. A 41. percben viszont váratlanul vezetést szerzett az ajkai csapat. Túri labdáját Cserna a 16-oson kapta, e<jy csel után sikerrel célozta meg a bal alsó sarkot (1:0). Szünet után a vendégek kezdtek jobban, és az 50. perc­ben újabb gólt értek el. Cser­na lefutotta Duschákot, és most a 16-os sarkáról emelt a hosszú sarokba (2:0). Válasz­ként Kanyar a kapufát találta el, viszont a 73. percben a vendégek újabb gólt szereztek. Ismét Cserna volt az, aki a fe­lezővonalról elindult a kapu felé, a hazai védők díszkísé­retében. Amikor Zsuponyó ki­mozdult a kapujából, a szélső a bal alsó sarokba gurította a labdát (3:0). Kaposvárott mindenki biztos­ra vette, hogy a Rákóczi visz- szavág a tavaszi idény végén elszenvedett csúfos vereségért. Félórán át úgy is tűnt, hogy hazai siker születik. A kapos­vári rohamokat azonban köny- nyen hárította az elemében le­vő Horváth kapus. Az 50. perc­ben, a második potyagól után igazában eldőlt a mérkőzés, utána már hiábavaló volt a Rákóczi kétségbeesett erőlkö­dése. A mérkőzésen három sár­ga lapot osztottak ki, egyet a mesterhármast elérő Cserna kapott, aztán a kaposvári Pet­rák és Mészáros iratkozott föl a sárga laposok listájára. Jók: Horváth I., Czibik, Cserna, a kaposvári csapatból senkit nem lehet kiemelni. Kovács Sándor AZ NB II. TOVÁBBI ERED­MÉNYEI: Bauxitbányász—Pét 2:0 (1:0), Haladás—Bábolna 6:2 (3:1), Sabaria—Dorog 3:1 (2:1). Győ­ri Dózsa—Bakony Vegyész 1:0 (1:0), Körmendi Dózsa MTE— Soproni SE 1:0 (1:0), Várpalotai Bányász—MÁV DAC 0:0. 1. Haladás 2. MVTE 3. Ajka 4. Sabaria 5. Szekszárd Bauxitb. 7. Komló 8. Győri Dózsa Körmend 10. Várpalota MÁV DAC 12. MÁV NTE 13. B.vegyész Sopron 15. Dorog 16. PÉT Olajbányász 18. K. Rákóczi 19. Bábolna 20. KOMÉP Kézilabda PMSC Kupa Első a Pogon Zabrze Támadásban az amerikai csapat a lengyelek ellen. A gólkirály Scheenberger próbálkozik átlövéssel. Fotó: Arató Tegnap délelőtt Pécsett, a vá­rosi sportcsarnokban a Pogon Zabrze—Egyesült Államok mérkőzéssel befejeződött a PMSC Kupa nemzetközi fér­fi kézilabdatorna. A lengyelek a várakozásnak megfelelően magabiztos játékkal verték az amerikai csapatot és ezzel meg­szerezték az első helyet. Pogon Zabrze—Egyesült Ál­lamok 23:17 (11:9). Vezette: Gőzsy, Völgyi. Legjobb dobók: Gwozdz 5, Kapa 5, illetve Scheenberger 6, Wright 4. A PMSC Kupa végeredmé­nye: 1. Pogon Zabrze, 6, 2. PMSC 4, 3. Komlói Bányász 1. (81:87), 4. Egyesült Államok 1. (73:82) ponttal. A legeredmé­nyesebb játékosnak járó külön- díjat Scheenberger (Egyesült Államok) kapta, aki 26 gólt lőtt. A legtechnikásabb játékosnak, Mazurek (Pogon Zabrze), a legjobb kapusnak, Igielski, (Po­gon Zabrze) bizonyult. * Siófokon hat csapat részvé­telével kézilabda-villámtornát rendeztek. A döntőt két bara­nyai csapat, a Komlói Bányász és a Pécsi Kesztyűgyár vívta. A komlóiak 18:13 (10:7) arány­ban győztek és ezzel megnyer­ték a Sió Kupát. A harmadik helyen a Siófok végzett. Cavanaugh es Faludí Két szövetségi kapitány az amerikai kézilabdáról A két kapitány: Mike Cavanaugh (balról) és Falud! Mihály (jobbról) Fotó: Arató A tegnap véget ért PMSC Ku­pa nemzetközi kezilabdatornán az egyik résztvevő, az Egyesült Államok válogatottja volt. Fia­tal, rokonszenves edzőjükkel, Mike Cavanaugh-val Éles Ele­mérnek, az amerikai csapat ma­gyar származású (egyébként a juniorok edzője is magyar) tech. nikai vezetőjének segítségével beszélgettünk. — Milyen helyet foglal el az Egyesült Államok sportjában a kézilabda? — Hogy is mondjam ... Pél­dául azon az egyetemen, ahol én dolgozom, harmincféle sport­ágat űznek. Ezek közül a kézi­labda, mondjuk a 28. a rang­sorban: De azt is el kell mon­dani, hogy felszálló ágban va­gyunk, ez a játék egyre nép­szerűbb az Egyesült Államok­ban. — Milyen célokat tűztek ki maguk elé? — Szeretnénk" kiharcolni az olimpiai részvételt. Januárban, Mexikóban lesznek a Páname­rikai Játékok kézilabdaverse­nyei, ott kell bizonyítanunk, hogy helyünk van a legjobbak között. Ez a mostani magyaror­szági túra — mejynek keretében nemcsak a PMSC Kupán indul­tunk, hanem közös edzéseket végeztünk a pécsiekkel, majd pedig Szegedre, Debrecenbe látogatunk — jó alkalmat ad ar­ra, hogy összekovácsoljuk csa­patunkat. Főként a védekezést szeretnénk eredményesebbé ten­ni.- Mik a tapasztalataik, mi­ben jobbak a magyarok önök­nél? — Mozgékonyabbak, gyorsab­ban továbbítják a labdát, tech­nikailag igen jól képzettek.- A mérkőzések után nem voltak túl vidámak, Miért? — Egyszerű: nyerni szerettünk volna, de nem sikerült. Sokat hibáztak a fiúk, mentségükre Az újonc MVTE 5:1-es győzelmét mindössze két pályázónk találta el, közülük a szerencse Bérezi Gábor, 7632 Pécs, Fülep Lajos u. 27. sz. alatti lakosnak kedvezett, fgy ő nyerte a 100 forintos vásárlási utalványt. Az e heti szelvények beérkezési határideje szombat, déli 12 óra. Főmérközés: MÁV NTE—Győri Dózsa: ..................................... P ótmérkőzés: Szekszárd—Dorog: ............................................. A pályázó neve: ............................................................................ Lakcíme: ........................................................................................ szolgáljon, hogy a hosszú uta­zás, az időeltolódás, a nekünk szokatlan fülledt hőség való­sággal elkábított bennünket. Az amerikaiak kispadján egy ismerőst fedezhettünk fel. Cso­dálkoztunk is: mit keres a ma­gyar szövetségi kapitány, Falu- di Mihály az amerikaiak között? — A közelmúltban egy hóna­pot töltöttem a tengerentúlon, előadásokat, edzéseket tartot­tam az ottani szakembereknek. Együtt jöttem velük az Egyesült Államokból és most is velük le­szek végig, segítek, amit tudok. — Magyar szemmel nézve, milyen a kézilabda odaát? — Mike szerény volt. Sokan kézilabdáznak, jó fizikai képes­ségű játékosok közül válogat­hatnak, szorgalmuk, lelkesedé­sük egészen magas fokú. Most már pénzük is több van, egy milliomos lett a szövetség elnö­ke, így a nemrég lezajlott sport­fesztiválon már megtörtént az a nagy csoda, hogy kifizették a játékosoknak a kiesett munka­bérüket. Két legjobbjuk ettől függetlenül így sem jöhetett el Európába hasonló okok miatt. Mindent összevetve: szerintem hajszál választja el őket attól, hogy betörjenek a legnépsze­rűbb amerikai sportágak közé. — Végezetül egy személyes kérdés. Mi újság a magyar vá­logatottnál? — Évek óta először fordul elő, hogy a nyarat nem Tatán tölt­jük. Nem sikerült kiharcolnunk az olimpiai részvételt, csekély reményünk lehet csak arra, hogy lemondások következtében meghívjanak bennünket. A srá­cokat, meg engem is kimerített az a sok huzavona, ami a két világbajnokságon történt ve­lünk, így hát pihenünk kicsit. Belénessy Csaba ATLÉTIKA: Veszprémben a vidék- és Balaton-bajnokságot együtt rendez­ték. A PMSC atlétái közül Torma 58,10 m-es, nagyszerű egyéni csúccsal nyerte a női gerelyhajítást. A PMSC atléták további eredményei. 2000 m: 1. Riba 30:46,0. Rúdugrás: 1. Szabó, 400 cm. Férfi súlylökés: 2. Fehér (PMSC)» 17,70. Női magasugrás: 1. Ilovay 168 cm. Női 1500 m. 2. Péley 4:34,7. Pécsi ejtőernyősök sikere Kiskunfélegyházán A hét végén, a Kiskunfél­egyházán rendezett területi ej­tőernyős versenyen kiemelkedő pécsi siker született. Tizenkét felnőtt, illetve ifjúsági csapat indult, amelyen a Novi Sad-i, a dunaújvárosi, a pécsi, vala­mint a vendéglátó kiskunfél­egyházi klubok versenyzői vet­tek részt. Eredmények: a fel­nőtt kategóriában a csapatok között Baranya megye ejtőer­nyősei végeztek az első helyen. Második lett Baranya második csapata. Az egyéni célbougrást Dragoljovics Nehad Növi Sad-i versenyző nyerte, második lett Horváth Péter (Pécs), a harma­dik helyezést pedig Szurofka Zoltán érte el (Pécs). Stílugrás­ban: első Szurofka Zoltán, má­sodik Horváth Péter, harmadik Vajuk Mátyás (Veszprém). Egyé­ni összetett: első Horváth Pé­ter, második Szurofka Zoltán, harmadik Selymes László (mind­hárman pécsi versenyzők) Az ifjúsági kategóriában a csapatcélbaugrást is a pécsi­ek nyerték, az egyéni célbaug- rás első helyezettje Majoros István (Pécs), második Nagy József (Pécs), harmadik Kovács Imre (Kiskunfélegyháza). Nagy László TOTO 1. Gyula—Lehel SC 2. Miskolc—Kazincbarcika 3. Ózd—Papp J. SE 4. 22. Volán—Csepel 5. Építők SC—BKV Előre 6. Dunakeszi—Pénzügyőr 7. Dunaújv. Ep.-SZEOL AK 8. Jánoshalma-Bp. Vasas Izzó 9. Esztergom-Kecskemét 10. Szeg. Dózsa—Kossuth KFSE 11. Győri Dózsa—Bakony 12. Várpalota—MÁV DAC 13. Körmend—Sopron H” 1 Ganz MAVAG-Bem SE 1:1 3:1 1:3 0:3 0:0 2:0 2:0 0:3 2:1 2:2 1:0 0:0 1:0 2:0 1 Világ proletárjai. liTSTiffil Dunántúli napló ó— Az MSZMP Baranya megyei Bizottságának lapja Főszerkesztő: Mitzki Ervin Főszerkesztő-helyettesek: Báling József és Hallama Erzsébet Szerkesztőségi ügyelet 8—20 óráig 10-053, 20 óra után 15-726 Kiadja a Baranya megyei Lapkiadó Vállalat Felelős kiadó: Braun Károly Szerkesztőség és kiadóhivatal: Pécs. Pf.: 134. Hunyadi út 11. 7601 Telefon: 15-000, 15-762, 15-852, 15-245, 15-264 Szerkesztőség telex: 12-421 Kiadó telex: 12-320 Készült ofszet rotációs eljárással Saphir 96-os gépen Pécsi Szikra Nyomda Pécs, Engel János u. 8. 7630 Tel.: 13-177, 13-696. Telex: 12-211 Felelős vezető: Szendrői György Terjeszti a Magyar Posta Indexszám: 25 054 ISSN 0133-2007