Dunántúli Napló, 1979. április (36. évfolyam, 90-117. szám)

1979-04-17 / 104. szám

Kötöttfogásul birkózó EB Jól kezdett az újonc Gáspár A Komló beérte a PVSK-1 Szekszárdi Dózsa-PVSK 1:0 (0:0) Szekszárd. 4000 néző. V.: Kö­rös. Szekszárd: Pólyák — Szlo­vák, Szöllősi, Weitner II., So- modi — Szőcs, Zrínyi (Tóth az 58. percben), Szekeres, (Pölös- kei az 51. percben) — Landek, Bonnyai, Házi. Edző: Magasházi József. PVSK: Sulyok — Hüber, Tallósi, Szabó, Németh — Tóth (Ferenczi a 81. percben), Grün- wald, Kaszás, Kresz — Lauer (Szász az 51. percben), Réfi. Edző: Rónai István. A Dózsa kezdte a játékot, de az 5. percben a PVSK sze­rezhetett volna gólt. Lauer hú­zott kapura a 16-oson belül, Zrínyi önfeláldozóan belevető­dött a szélső beadásába, a já­tékvezető 11-est ítélt. Grünwald bal alsó sarokra tartott lövé­sét Pólyák remek vetődéssel szögletre tenyerelte. A 19. perc­ben Réfi húzott el a balolda­lon, beadását Somodi és Pó­lyák együttes erővel tisztázta. A 30. percben Bonnyai vezette fei a labdát, jól ugratta ki Sze­kerest, aki elhamarkodottan a léc mellé lőtt. Ellentámadás vé­gén Kresz tört be a 16-oson belülre, alaposan megforgatta a védőket, a lövés pillanatában Weitner II. szögletre mentett. A 35. percben Landek egy csel után beadott 18 méteres lapos­lövése Szabóról vágódott az alapvonalon túlra. A 40. perc­ben a felfutó Németh az alap­vonal közeléből beadott. Kresz és Réfi egymást zavarták, így Szlovák menteni tudott. Szünet után az 54. percben a csereként beállt Szász futott el a jobboldalon, beadását Pó­lyák előrevetődve hárította, Ré­fi elől. A 60. percben szerezte győztes gólját a hazai együt­tes. Szőcs csatázott középpá- , lyán, két csel után remekül ug­ratta ki Házit, a szélső az alap-, vonal közeléből pontosan ívelt középre és Bonnyai a védőktől szorongatva a kapu közepébe fejelte a labdát (1:0). A 77. percben Pólyák a felfutó Szabó közeli fejesét hárította, majd két perccel később Szabó lö­vése suhant el a léc fölött. A 85. percben Grünwald baloldali lövésszerű éles beadását Pólyák a levegőben úszva, látványos vetődéssel hárította a gólra éhes pécsi csatárok elől. Régen látott hatalmas küz- demes, és mindvégig izgalmas játékot hozott a két „szomszéd­vár” találkozója. Úgy indult a mérkőzés, hogy a listavezető gyorsan döntésre viszi a dol­got, ehhez járult az 5. percben — a vitatható — 11-es is. A büntető kihagyása után tovább­ra is nagy lendülettel támad­tak a pécsiek, de nem boldo­gultak a jól tömörülő védelem­mel. Szünet után mindkét csa­pat nyílt sisakkal játszott, a Dózsa mintaszerű akcióból szerzett vezetése után kiegyen­lítetté vált a küzdelem. A haj­rában fokozta az iramot a PVSK, de a remekül védő Pó­lyák hálóját nem tudták be­venni. Jók: Pólyák, Szőcs, Szöl­lősi, Bonnyai, illetve Kaszás, Szabó, Tallósi. Fekete László Az első állomás: Pitesti Ma reggel indul az olimpiai csapat A szerdán Pitestiben sor- rakerülő Románia—Magyar- ország labdarúgó olimpiai előselejtező mérkőzésre be­fejezte hazai előkészületeit a magyar csapat. A tegnap délutáni órák­ban Budapestre érkezett az együttes és az Aero szállóban helyezkedett el a kedd reggeli utazásig. A különrepülőgépen a követ­kező 18 játékos utazik Ro­mániába: Katzirz és Tóth Z. (kapusok). Szántó, Sala­mon. Rab, Baranyi és Ku- tasi (hátvédek). Oláh, Ta­tár, Kovács J-, Póczik és Nagy A. (középpályások). Gyimesi, Izsó, Bíró, Fekete Tieber és Májer (csatárok). Pitestiben valószínűleg a mérkőzés időpontjában kedden edzés lesz, majd utána adja meg az össze­állítást Lakat dr. Elmond­ta, hogy a védelemben kü­lönösebb változást nem tervez, a középpályán és a támadósoron viszont még gondolkodik. Vasárnap Bukarestben a XXVI. kötöttfogású birkózó EB első napján öt magyar birkózó már két fordulót küzdött vé­gig. A 48 kg-osok súlycsoportjá­ban Sóntha előbb leléptetés­sel vesztett a világbajnok ro­mán Alexandru ellen, majd tussal verte az NDK-beli Hinz- et, s ezzel bekerült a legjobb hat közé. Az 57 kg-os Molnár 19:5-ös pontkülönbséggel ver­te Drechselt (NDK), majd vi­tatható tusvereséget szenve­dett Pasarellitől (NSZK). A 68 kg-os Gaál 15:2-es pontozás­sal bizonyult jobbnak a norvég Kvalheimtől, majd igen furcsa körülmények között leléptették a finn övermarkkal együtt. Gaál 7:6-ra vezetett, 4 másodperc volt vissza, s ekkor „szóltak közbe" a bírók... A 82 kiló­soknál Hegedűs Miklós előbb erőnyerő volt, majd lelépte­téssel verte a nagyhírű bolgár Kolevot, de mivel nem volt akció, a magyar birkózó is ka­pott 2 hibapontot. A kétsze­res IBV-győztes újonc Gáspár a 100 kg-osok súlycsoportjá­ban kétvállra fektette a nor­vég Karingot és a csehszlovák 'Dvorzsákot, így ő is a legjobb hat közé került. Hétfőn, a második verseny­napon Sánthát leléptették a bolgár Hrisztov ellen. Az 52 kg-os Rácz tusolta a görög Papadopouloszt, 57 kg-ban Molnár ugyanígy verte a gö­rög Holdiszt, 62 kg-ban Tóth sem adta alább, kétvállra fek­tette a csehszlovák Vojsadat, 68 kg-ban Gaál 12:4-re vesz­tett a román Rusutól, majd következett a kellemetlen meg­lepetés: az Európa-bajnok Ko­csis jó kezdés után kétvállal kikapott a finn Huhtalatól. 82 kg-ban Hegedűs Miklóst le­léptették a lengyel reménység, Dolgowicz ellen. 90 kg-ban az újonc Növényi tusolta az olasz Vitucit, nehézsúlyban viszont Rovnyai nem bírt a világbaj­nok bolgár Tomowal - lelép­tették. A még versenyben volt ma­gyarok hibapontjai a követke­zők: 52 kg: Rácz 0, 57 kg: Molnár 4, 62 kg: Tóth 0, 74 kg: Kocsis 4, 90 kg: Növényi 0, 100 kg: Gáspár 0, nehéz­súly: Rovnyai 4 hibapont. iinmiii • MONTREAL: A nemzet­közi sakkversenyen Portisch előbb világossal győzött az NSZK-beli Hübner, majd sötét­tel a dán Larsen ellen és így 3,5 ponttal az élen áll, fél ponttal megelőzve a világbaj­nok Karpovot. 0 MOSZKVA: A Luzsnyiki stadionban játsszák a jégko­rong világbajnokság „A" cso­portjának mérkőzéseit. Ered­mények: Egyesült Államok­Finnörszág 1:1 (0:1, 0:0, 1 :0), Szovjetunió-NSZK 3:2 (2:0, 1:2, 0:0), Svédország-Lengyel- ország 6:5 (2:1, 3:2, 1:2), Csehszlovákia—Kanada 4:1 (2:0, 1:0, 1:1). • MONTE-CARLO: A nem­zetközi teniszversenyen Taróczy a paraguayi Pecci oldalán 7:5, 6:3 arányban győzött a francia Jauffret, Noah kettős ellen, majd a döntőben 6:3, 6:4 arányban vereséget szen­vedtek a Nastase, Ramirez (román, mexikói) párostól. Olajbányász-Bauxitbányász 1:1 (1:0) Nagykanizsa. 2500 néző. V.: Szőke. Olajbányász: Megyimó- recz — Beák, Doszpoth, Ko­vácshegyi, Müller — Balogh, Savanyó, Söjtör — Kozma, Bé­lák (Nagy az 55. percben), László (Kelemen az 55. perc­ben). Edző: Kerekes Imre. Bau­xitbányász: Petrovics — Ughy, Szalai, Kutasi, Bakos — Szabó P., Tendli, Ormai, Horváth Z. — Lovász (Mészáros a 61. perc­ben), Benkő. Edző: Csabai La- jos. Tapolcai támadások után a hazaiak lőttek gólt. A 12. perc­ben: Söjtör labdájával Balogh húzott kapura, és két csel után nyolc méterről a jobb alsó sa­rokba helyezett. (1:0). A gól után is a tapolcaiak támadtak. A 27. percben a kiugró Horváth Z. elől mentett a kanizsai ka­pus, majd négy perccel később Benkő 16 méteres lövését te­nyerelte a kapu fölé. Szünet után ismét a vendé­gek kezdtek jobban, akik a 60. percben egyenlítettek. Tendli húzott kapura, majd a jó hely­zetben lévő Horváth Z-hez to­vábbított, akinek lövése a ka­pufa belső éléről vágódott a kapuba. (1:1). Az ellentáma­dásokkal kísérletező kanizsaiak a 74. percben veszélyes akciót vezettek, melynek végén a ki­törő Nagyot buktatták a 16- oson belül, de o bírói síp né­ma maradt. A döntetlen eredmény a hal­latlanul gyenge teljesítményt nyújtó kanizsaiakra nézve hí­zelgő. Jók: Doszpoth, Kelemen, illetve Szalai, Bakos, Horváth Z. és Ormai. Balogh Antal MÁV NTE-Bakony Vegyész 1:1 (1:1) Veszprém. 2800 néző. V.: Né­meth I. MÁV NTE: Szalai — Markán, Englóner, Sulyok II., Pápai (Varga a 30. percben) — Karádi, Szabó L., Sulyok I., (Szabó F. a 44. percben) — Kiss, Füle dr., Németh II. Ed­ző: Németh Lajos. Bakony Ve­gyész: Csiszár — Puskás, Kiss, Mátyás, Horváth A. — Cser- nyánszky, Németh Z., (Horváth J. a 66. percben) — Somogyi, Mixtai (Bagoly a 60. percben), Kováts, Németh P. Edző: Bar- talfi Károly. A 4. percben Németh II. bal­oldalról beívelt szabadrúgásá­nál Karádi a felfutó Sulyok II. elé továbbította a labdát, ő pedig a kapujában ragadt Csi­szár mellett mintegy nyolc mé­terről laposan a bal alsó sarok­ba küldte. (1:0). A 14. percben egy szögletrúgásnál Kiss fejjel Somogyinak adta a labdát, So­mogyi ugyancsak fejjel maga elé tette, majd kapásból véd- hetetlenül bombázta a léc alá. (1:1). A lendületesen kezdő kani­zsaiak meglepték a veszprémie­ket. A szünet után szinte egy kapura játszó, óriási helyzete­ket kihagyó Vegyész mindent középen erőltető csatársora nem boldogult a jól védekező vasutasokkal. Jók: Puskás, Kiss, Csernyánszky, illetve Markán, Englóner és Füle dr. További eredmények Répcelak-Oroszlóny 1:0 (0:0), Ajka-Rákóczi SE 0:1 (0:1), Dorog—Fűzfő 0:0, Saba- ria—KOMÉP 0:1 (0:0), Sopron -MÁV DAC 4:1 (2:0). A Ka­posvár—Pét mérkőzést április 18-án játsszák le. az nb ii. Állasa 1. PVSK 29 17 7 5 51-22 41 2. Komló 29 16 9 4 35-14 41 3. Kaposvái 28 11 15 2 34-16 37 4. MÁV DAC 29 13 8 8 40-34 34 5. Olajb. 29 11 8 10 37-33 30 6. Bábolna 29 10 10 9 27-28 30 7. Bauxitb. 29 11 7 11 35-34 29 8. Sabaria 29 9 11 9 24-24 29 9. Szekszárd 29 11 7 11 24-25 29 10. Ajka 29 9 9 11 33-32 27 11. Sopron 29 10 7 12 28-30 27 12. MÁV NTE 29 9 9 11 28-34 27 13. Bakony V. 28 8 10 11 32-36 26 14. KOMÉP 29 10 6 13 28-32 26 15. Dorog 29 7 12 10 21-27 26 16. Pét 28 7 12 9 36-44 26 17. Répcelak 29 10 6 13 32-42 26 18. Oroszlány 29 7 9 13 29-41 23 19. Fűzfő 29 6 11 12 16-32 23 20. Rákóczi SE 29 7 7 15 26-36 21 Mai sportműsor KOSÁRLABDA. Magyarország—Fran­ciaország válogatott férfi mérkőzés. Pécs, városi sportcsarnok, 17.30. Pécs válogatott—Baja férfi mérkőzés, Pécs, városi sportcsarnok, 15.30. Gólfesztivál Szigetváron Beremend-Mohács-V éméndi TE 0:0. Beremend, 1200 néző. V.: Burai. Jó iramú, színvona­las mérkőzésen, sportszerű küzdelemben igazságos pont- osztozkodás. Jók: Papp, Guzs- vány, Dudás, Budai, ill. Rótt, Dárdai, Alsóvölgyi, Kiss. Vajszló-P Kinizsi 3:2 (1:1). Vajszló, 200 néző. V.: Radó. A többet támadó és lelkesen játszó Vajszló győzelme meg­érdemelt. Góllövők: Raknics, Perényi, Nagy, ill. Hargitai, Herczeg. Jók: Sipka, Raknics, Herke, ill. Turbéki, Herczeg. Bóly-P. Postás 5:0 (3:0). Boly, 500 néző. V.: Szedeti. A minden csapatrészében jobb •Boly fölényes győzelmet ara­tott. Góllövők: Ulrich (2), Stréb, Keibl, Schneider V. Jók: Schneider V., Ulrich, Ambrus, Stréb, ill. Jurin, Lechki. István-akna-Steinmetz SE 0:0. Pécsszabolcs, 300 néző. V.: Horváth János. Küzdelmes, kemény belemenésekkel tarkí­tott mérkőzésen a bányász­csapat közelebb állt a győ­zelemhez. Jók: Végvári, Boán, ill. Schulcz, Antal, Pénz. PBTC-Vasasi Bányász 3:1 (2:0). Bőrgyár-pálya, 200 né­ző. V.: Szenttamási. Az első 20 percben jól játszott a PBTC, s ez elég volt a győzelemhez. Góllövők: Aradi, Brezniczki, Tóth, illetve Peres (11-esből). Jók: Aradi, Knoch, Jurinovics, Tóth, ill. Németh, Peres, Dobsi, Adorján. Szigetvár-Mágocs 6:3 (2:2). Szigetvár, 300 néző. V.: Haj­dú. Fordulatokban bővelkedő, gólokban gazdag mérkőzésen győzött a Szigetvár. Gól lövők: Palotai 3 (egyet 11-esből), Tóth II., Balogh, Maurer, ill. Benes II., Harsányi, Tonkó (11- esből). Jók: Tóth II. (a mezőny legjobbja), Palotai, Gajág, il­letve Benes II., Harsányi. Mázaszászvár—Sellye 0:0. Mázaszászvár, 600 néző. V.: Brezniczky a börgyáriak második gólját lövi a Vasasi Bányász hálójába. Sör. A játék képe alapján a fegyelmezetten és jól játszó Sellye közelebb állt a győze­lemhez. Jók: Kovács, Katona, ill. Jankovics, Schmidt, Amigya. Siklós-P. Kesztyűgyár 1:0 (1:0). Pécsbánya, 200 néző. V.: Thassy. Alacsony színvona­lú mérkőzésen a szétesően játszó hazaiak ellen megérde­melten nyert a Siklós. Góllö­vő: Peti. Jók: Batik, Dvorszki, Peti, ill. Szűcs, Varga, Palko- vics. A Megyei I. osztály állása 1. MVTE 23 18 2 3 54-14 38 2. Sellye 24 14 6 4 49-21 34 3. Boly 24 13 4 7 53-32 30 4. Beremend 24 12 6 6 35-24 30 5. Szigetvár 23 12 4 7 38-32 28 6. Mázaszászvár 23 10 6 7 31-22 26 7. PBTC 24 9 7 8 37-36 25 8. Siklós 24 10 5 9 31-34 25 9. P. Kinizsi 23 8 7 8 21-23 23 10. Vasasi B. 24 7 8 9 31-36 22 11. Ü. PEAC 23 8 5 10 20-30 21 12. István akna 24 6 8 10 27-31 20 P. Kesztyügy. 23 7 6 10 27-31 20 14. P. Postás 23 8 4 11 20-42 20 15. Mágocs 24 5 6 13 24-48 16 16. Vajszló 24 4 3 17 27-48 11 17. Steinmetz SE 23 3 5 15 19-40 11 18. Szalánta visszalépett Pályázóink közül mindössze tizen számítottak a listavezető PVSK 1:0-ás szekszárdi vereségére. A sorsolásnál Molnár Jó­zsef, Siófok, Béri Balogh A. u. 29. szám alatti lakosnak ked­vezett a szerencse, akinek a 100 forintos vásárlási utalványt postán küldjük el. A heti szelvények beérkezési határideje: szombat déli 12 óra. Címünk: Hétfői Dunántúli Napló Pécs, Hunyadi út 11., 7621. I Fömérkőzés: PVSK—Sopron: ........ P ótmérkőzés: MÁV NTE—Kaposvár: A pályázó neve: ......................... A pályázó lakcime: ....................... B ujdosó ifjúsági kard­világbajnok Egyesült Államokban, az Indiana állambeli South Bend- ben folyó ifjúsági vívó-világ- bajnokságon Bujdosó Imre a kard egyéni döntőben négy győzelemmel és egy vereség­gel első lett, s ezzel a ma­gyar sport idei első világbaj­nokságát nyerte. Bujdosó mö­gött a szovjet Alcsan és Kor- jagin végzett a második és a harmadik helyen. A másik ma­gyar résztvevő, Benk Gábor 6. lett. A női tőr egyénit az olasz Sparaciari nyerte honfitársa, Vaccaroni és a magyar Szőcs előtt. TOTO 1. Szekszárd—PVSK 1:0 1 2. Nagykanizsa—Bauxitb. 1:1 X 3. Répcelak—Oroszlány 1:0 1 4. Bakony—MÁV NTE 1:1 X 5. Soproni SE—MÁV DAC 4:1 1 6. Ikarus—Vác 1:0 1 7. Építők SC—Szegedi D. 0:0 X 8. Balassagyarmat—BVSC 0:2 2 9. Hódmvh.—Békéscs. TASK 1:0 1 10. Borsodi B.—özd 1:0 1 11. Kisvárda—Kazincb. 0:3 2 12. Lehel SC—Nyíregyháza 0:0 X 13. Papp J. SE—Szolnoki MTE 3:2 1 + 1 14. Gyula—Szabó L. SE 0:1 2 * A sportfogadási és lottó igazgató­ság közlése szerint a 15. héten a to­tóban egy darab 13 plusz egy talála- tos szelvény volt. Nyereménye 3 133 614 forint. 13 találatos szelvény 19 darab, nyereményük egyenként 123 302 forint. A 12 találatos szelvé­nyek száma 466 darab, nyereményük egyenként 3528 forint. A 11 találatos szelvények szá na 5141 darab, nyere­ményük 320 forint. 10 találatot 34 222 fogadó ért el, nyereményük 72 forint. A közölt adatok tájékoztató jel­legűek. — i re ifin Dunántúli napló .. A z MSZMP Baranya megyei Bizottságának lapja Főszerkesztő: Mitzki Ervin Főszerkesztő-helyettesek: Báling József és Hallama Erzsébe Szerkesztőségi ügyelet 8—20 óráig 10-053, 20 óra után 15-726 Kiadja a Baranya megyei Lapkiadó Vállalat Felelős kiadó: Braun Károly Szerkesztőség és kiadóhivatal: Pécs, Pf.: 134. Hunyadi út 11. 7601 Telefon: 15-000, 15-762, 15-852, 15-245, 15-264 Szerkesztőség telex: 12-421 Kiadó telex: 12-320 Készült ofszet rotációs eljárással Saphir 96-os gépen Pécsi Szikra Nyomda Pécs, Engel János u. 8. 7630 Tel.: 13-177, 13-696. Telex: 12-211 Felelős vezető: Szendrői György Terjeszti 6 Magyar Posta Indexszám: 25 054 ISSN 0133-2007