Dunántúli Napló, 1979. április (36. évfolyam, 90-117. szám)

1979-04-30 / 117. szám

1979. április 30., hétfő Dunántúli napló 13 NAGYVILÁGBAN Tokióban ülést tartott az ún. Trilaterális Bizottság. A szervezet, amely az Egyesült Államok, Nyugat-Európa és Japán vezető üzlet­embereinek és politikusainak képviselőiből áll, a közös gazdasá­gi-stratégiai kérdésekkel, illetve a Kínával való kapcsolatok fej­lesztésével foglalkozott. Négy pont a PVSK előnye Pécsi VSK-MÁV DAC 2:0 (1:0) Elutazott Budapestről a Costa Rica-i párt küldöttség A Magyar Szocialista Mun­káspárt Központi Bizottságának meghívására április 25-29. kö­zött látogatást tett hazánkban Arnoldo Ferreto Segura és Ma­rio Solis Porras, a Costa Ri­ca-i Népi Élcsapat Párt Politi­kai Bizottságának tagja, a Központi Bizottság titkára. A Costa Rica-i Párt képviselőit fogadta Gyenes András, a Köz­ponti Bizottság titkára, megbe­szélést folytatott velük Jakab Sándor, a Központi Bizottság tagja, a SZOT főtitkárhelyette­se, Szentistványi Gyuláné, a Központi Bizottság tagja, a Ha­zafias Népfront Országos Ta­nácsának titkára, valamint Nagy Gábor és Szikszay Béla, a KB osztályvezető helyettesei. A szívélyes elvtársi légkör­ben, az internacionalista szo­lidaritás szellemében lezajlott találkozókon a két párt kép­viselői tájékoztatták egymást or­szágaik helyzetéről, pártjaik te­vékenységéről, soron lévő fel­adatairól. Véleményt cseréltek a pártközi kapcsolatokról, a nemzetközi helyzet, valamint a nemzetközi kommunista és mun­kásmozgalom időszerű kérdé­seiről. Az MSZMP képviselői kifejezték a magyar kommunis­ták szolidaritását a Costa Rica-i kommunisták küzdelmével, ame­lyet a nemzetközi imperializ­mus és szövetségesei ellen, a demokratikus intézmények vé­delme és szélesítése érdeké­ben a dolgozók helyzetének ja­vításáért, a békéért, a demok­ráciáért, a szocializmus ügyéért folytatnak. A Costa Rica-i Népi Élcsapat Párt képviselői elismeréssel szóltak azokról az eredmé­nyekről, amelyeket a magyar nép az MSZMP XI. kongresz- szusa határozatainak végrehaj­tása során elért. Ezek a sikerek, az MSZMP nemzetközi tevékenysége segí­ti a Costa Rica-i dolgozók har­cát, jól szolgálja az enyhülést, a társadalmi haladást, a világ­békét, megerősítették, hogy mindkét párt a jövőben is ak­tívan kíván hozzájárulni a Ma­gyarország és Costa Rica kö­zötti kapcsolatok minden téren történő továbbfejlesztéséhez. Hangsúlyozták, hogy alapvető feladatuknak tekintik az eny­hülési folyamat erősítését, ka­tonai területre történő kiter­jesztését, a világbéke megőr­zését. Döntő fontosságúnak tartják a hadászati támadó­fegyverek korlátozásáról szóló szovjet—amerikai megállapodás, a SALT II. mielőbbi megköté­sét, az előrehaladást a közép­európai haderők és fegyverze­tek csökkentésével foglalkozó bécsi tárgyalásokon. Ezzel kap­csolatban kiemelték a Szovjet­unió, illetve a szocialista or­szágok konstruktív javaslatait, amelyeket a fegyverkezési haj­sza megfékezése, a nemzetkö­zi helyzet, a világbéke megszi­lárdítása érdekében tettek. A Costa Rica-i párt képviselői vasárnap elutaztak Budapest­ről. Púja Frigyes Thaiföldre és Indonéziába utazott Púja Frigyes külügyminiszter vasárnap — hivatalos látoga­tásra — Thaiföldre és Indoné­ziába utazott. Búcsúztatására a Ferihegyi repülőtéren meg­jelent Vudhi Chuchom, a Thai­földi Királyság, és Imrad Idris, az Indonéz Köztársaság buda­pesti nagykövete is. ♦ ♦ BUDAPEST: Az SZKP Köz­ponti Bizottságának meghívá­sára Kornidesz Mihállyal, az MSZMP Központi Bizottsága osztályvezetőjével az élén, áp­rilis 23—29. között magyar pártmunkás küldöttség tartóz­kodott a Szovjetunióban. Láto­gatása idején a delegációt fo­gadta Mihail Zimjanyin, az SZKP Központi Bizottságának titkára. + BARCELONA: A baszk- földi Durango városban isme­retlen személyek agyonlőttek egy, a városközpontban a for­galmat irányitó rendőrt. A me­rényletet eddig semmilyen szer­vezet nem vállalta magára. Barcelonában bomba robbant a Ford Társaság egyik keres­kedelmi irodájában. A robba­nást követő tűz jelentős káro­kat okozott, de személyi sérü­lés nem történt. ♦ WASHINGTON: Washing­tonban tartotta a héten idei országos tanácskozását az Amerikai Magyar Nyelvtanárok Szövetsége. Az Egyesült Álla­mok különböző városaiból és Kanadából érkeztek a szövet­ség tagjai, hogy három napon át tanácskozzanak a magyar művelődés kérdéseiről, külö­nösképpen a magyar nyelv ok­tatásának helyzetéről, gondjai­ról. A tanácskozás keretében Galgóczi Erzsébet nagy érdek­lődéssel fogadott előadást tar­tott a magyarországi szociog-, ráfiai irodalom kérdéseiről. Üdvözlő táviratok Losonczi Pál, az Elnöki Ta­nács elnöke táviratban üdvö­zölte Julianna holland király­nőt születésnapja, Hollandia nemzeti ünnepe alkalmából. * Losonczi Pál, az Elnöki Ta­nács elnöke táviratban üdvö­zölte XVI. Károly Gusztáv svéd királyt születésnapja, Svédor­szág nemzeti ünnepe alkalmá­ból.-------------*--------------­I ránban meggyilkolták Moham­med Vali Gharani tábornokot. Képünkön: a volt vezérkari fő­nök temetésén részt vett Mehdi Bazargan miniszterelnök is (bál­ra).-----------*--------------­— PORT AU PRINCE: Ki­sebb gerilla-egység szállt part­ra Haiti déli részén, nem mesz- sze a dominikai határtól — jelentette az AP amerikai hír- ügynökség, meg nem nevezett forrásokból származó értesülé­sekre hivatkozva. A Duvalier- kormányzat sem megerősíteni, sem megcáfolni nem volt haj­landó a partraszállásról ér­kezett híreket, de nagy katonai erőket vonultatott fel a fővá­rosban és légvédelmi ágyúkat állíttatott fel az elnöki palota előtt, valamint a tengerparton. + HAVANNA: Az Egyesült Államok által 1954-ben hata­lomra jutott guatemalai rend­szernek eddig mintegy 100 ha­lálos, illetve „eltűnt" áldozata van — Írja a Granma című kubai lap. A gyermekek nem­zetközi éve alkalmából meg­jelent cikk adatai szerint Gua­temalában a gyermekhalandó­ság eléri a világviszonylatban is élenjáró 95 ezrelékes szintet. Az ország iskoláiban 400 gye­rekre jut egy oktató, miközben a kormány elnyomó intézkedé­seit végrehajtó ügynökökből mintegy 140 lakosra jut egy. A hét évesnél idősebb guatema- laiak 63 százaléka Írástudatlan, ugyanakkor 200 ezer 10 és 14 év közötti gyermeket zsákmá­nyolnak ki a munkahelyeken. + LISSZABON: Mintegy fél­millió üveg oportó és brandy, valamint egy Rolls Royce gép­kocsi semmisült meg szombatra virradóra a portugáliai Vila Nova Dé Gaia városban, mi­után tűz ütött ki az egyik brit borkereskedelmi vállalat helyi raktárában. Győr, 1500 néző. V.: Nagy B. PVSK: Sulyok - Hüber, Tallósi, Szabó, Németh — Kaszás, Tóth, Grünwald (Ferenczi a 26. perc­ben), Kresz - Szász (Lauer a 65. percben), Réfi. Edző: Rónai István. MÁV DAC: Farkasdi — Kovács, Kalmár, Molnár, Csó­ka — Kantó (Kiss a 78. perc­ben), Gulyás, Gyömörei (Csi­szár az 54. percben), Cs. Ko­vács — Csollány, Varga. Edző: Kuti Herbert. A győriek kezdtek jobban, de a félidő hajrájára a PVSK vet­te át az irányítást, a 38. perc­ben Réfi beadását Szász elől Farkasdi húzta le. Két perc múlva azonban már tehetetlen volt a győri kapus. Ismét Réfi húzott el ügyesen, a jobb szél­ről a középre adott, és a tisz­tán érkező Tóth a jobb sarok­ba helyezte a labdát. 1:0. Szünet után az 51. percben Cs. Kovács remekül tálalt Csol­lány elé, a szélső azonban a 16-oson belül hosszan szöktet­te magát és így kihagyta a helyzetet. Az 55. percben Réfi távoli lövése volt az esemény, alig szállt fölé a labda. A mér­kőzés a 75. percben eldőlt a bajnokjelölt javára. Kaszás át­ívelése védelmi közreműködés­sel az elöl helyezkedő Németh eié került, aki aztán nyugodtan gurított a bal sarokba. 2:0. pontot érő gólt szereztek a ven­dégek. Jobboldali szöglet után Horváth Z. 30 méterről lőtt, a 16-oson álló Für beletette a lábát a labda útjába s az a balra mozduló Bien mellett a kapu jobb sarkába perdült. (1 :0). Negyedóra után alábbha­gyott a komlói lendület, s jó- néhány veszélyes támadást ve­zettek a bátran kezdeményező vendégek. Szünet után is ha­mar lelohadt a komlóiak tá­madókedve s a képzett tapol­caiak egy szerencsés góllal a győzelmet is megszerezték a rendkívül gyenge második 45 percet mutató Komlóval szem­ben. A hazaiaknál nem akadt átlagon felüli teljesítmény, leg­feljebb Tresch, Hohmann és a csereként beállt Mács igyeke­zete dicsérhető. A vendégek legjobbjai: Szalai, Horváth és Lovász voltak. Grünwald Géza Az NB II. további eredmé­nyei: Olajbányász—Répcelak 4:0 (2:0), Ajka—Oroszlány 1 :T (1:1), Bakony Vegyész—Bá­bolna 0:0, K. Rákóczi—Rákóczi SE 1:1 (1:1), Dorog—MÁV NTE 0:0, Szekszárd—Fűzfő 3:0 (1 :0), Sopron—KOMÉP 1 :0 (1:0), Sa- baria—Pét 1:0 (1:0). PBTC-P. Postás 1:1 (0:0). Bőrgyár-pálya, 100 néző. V.: Keresztes. Alacsony színvonalú, gyenge játék, gólképtelen csa­társorok. Góllövők: Varga, il!. Szabó A. Jók: Tóth, Szabó A., ill. Laki és Jurin. Siklós—Sellye 2:1 (0:1). Sik­lós, 800 néző. V.: Burai. Nagy iramú mérkőzésen megérde­melten győzött a II. félidőben jól játszó Siklós. Góllövők: Pet- rétei, Bocskor, ill. Markovics. Jók: Batik, Bocskor, PetréteL ill. Schmidt, Markpvics. Mohács-Véméndi TE-Bóly 4:0 (0:0). Boly, 1400 néző. V.: Egri. A második félidőben ke­rekedett felül az MVTE. Góllö­vők: Kiss (2), Rótt, Bencsik. Jók: Az épülő új sporttelep miatt ebben a bajnokságban már a harmadik helyszínen játszotta hazai mérkőzését a győri MÁV DAC. Ez meq is látszott telje­sítményén. Csupán a második félidő első 20 percében játszott fölényben a hazai együttes, de a beívelgetésekre épülő táma­dásaikat a magassági fölényben lévő PVSK-védők könnyen rom­bolták. A mérkőzés további ré­szében érettebb, tudatosabb csapatjátékot mutatott a PVSK, játékosai többet mozogtak, gyorsabbnak bizonyultak a ha­zaiaknál, így rászolgáltak a győzelemre. Jók: Tallósi, Sza­bó, Tóth, Réti, ill. Kalmár, Cs. Kovács. Mohai Gábor nb ii. Állasa NYUGATI CSOPORT: 1. PVSK 31 19 7 5 55-22 45 2. Kaposvár 31 12 17 2 41-19 41 3. Komló 31 16 9 6 35-16 41 4. Olajbányász 31 13 8 10 43-33 34 5. MÁV DAC 31 13 8 10 40-33 34 6. Bauxitbányász 31 13 7 11 37-34 33 7. Bábolna 31 11 11 9 29-29 33 8. Sabária 31 10 12 9 26-25 31 9. Szekszárdi 31 12 7 12 27-28 31 10. Sopron 31 11 7 13 29-32 29 11. Dorog 31 8 13 10 25-28 29 12. KOMÉP 31 11 6 14 31-33 28 13. MÁV NTE 31 9 10 12 29-38 28 14. Ajka 31 9 10 12 35-35 28 15. Bakony V. 31 8 12 11 33-37 28 16. Pét 31 7 13 11 33-51 27 17. Oroszlány 31 8 10 13 31-42 26 18. Répcelak 31 10 6 15 32 47 26 19. Fűzfő 31 6 12 13 17-36 24 20. Rákóczi SE 31 7 9 15 23-38 23 TOTO 1. Bakony—Bábolna 0:0 * 2. MÁV DAC—Pécsi VSK 0:2 2 3. Kossuth KFSE—Szegedi D. 0:1 2 4. Gyula—Szarvas 0:4 2 5. Lehel SC—Kazincbarcika 0:0 * 6. Szolnoki MTE—Nyíregyháza 1:1 x 7. Ascoli—Lanerossi 0:0 x 8. Bologna—Torino 1:1 x 9. Catanzaro—Milan '< :3 2 10. Lazio—Napoli 1:2 2 11. Verona—Perugia 1:1 x 12. Taranto—Cagliari 0:0 x 13. Varese—Foggia 1:1 x 14. Rimini—Spal 0:0 x Farkas, Rótt, Kiss, Lőrincz, ill. Keibl, Király. Honvéd Steinmetz SE-Sziget- vár 1:1 (1:0). Szigetvár, 250 néző. V.: Kulunics. A gyengél­kedő Szigetvár otthonából a sokat mozgó Honvéd játékosok megérdemelten vitték el az egy pontot. Góllövők: Otártics, ill. Palotai. Jók: Otártics, Pénz, Hoff, ill. Kövesi, Rácz, Gajáqh. István-akna—Pécsi Kinizsi 2:1 (0:1). Pécsszabolcs, 200 néző. V.: Benkő. A második félidőre feljavult Bányász akár nagyobb arányban is győzhetett volna. 1:1-es állásnál Erdei 11-est hi­bázott. Góllövők: Erdei (2), ill. Herczeg. Jók: Baán, Illés, ill. Bank, Turbéki. * Idi Amin katonái Uganda egyre kisebb területét ellenőrzik. Ké­pünkön: a lakosság a bevonuló tanzániai csapatokat üdvözli Jin- jában, az ország második legnagyobb városában. Bauxitbányász SE-Komlói Bányász 1:0 (0:0) Komló, 800 néző. V.: Tátrai. Bauxitbányász: Petrovics — Ughy, Szalai, Kutasi, Magyar — Lovász, Ormai, Tandli — Benkő (Für, a 16. percben), Mészáros, Horváth Z. Edző: Csabai Lajos. Komló: Bien — Gyurina, Kovács, Tresch, Barta — Mód, Hohmann, Iván — Lamm (Mács, a 67. percben), Martinkovics, Tóth. Edző: Meggyes Lajos. A 6. percben egy kifejelt labdát Mód 22 méterről kapás­ból küldött kapura, Petrovics csak a kapufa segítségével tu­dott hárítani, 3 perc eltelté­vel Martinkovics közeli fejese már túljutott a kapuson, de a gólvonalon helyezkedő Szalai szögletre mentett. Az első fél­óra végén Tendli került hely­zetbe. 15 méteres lapos lövé­sét Bien kiejtette, de Kovács felszabadított a támadók elől. Ot perc múlva Für már Bienen is túljutott, de kisodródva nem tudott mit kezdeni a labdával. Szünet után a 60. percben egy kavarodásnál előbb Mar­tinkovics, majd Mód előtt nyí­lott lehetőség gólszerzésre, de mindketten hibáztak. Két perc múlva Martinkovics egyedül állt a 11-es pontnál, de a labda mellé fejelt. A 75. percben két * Nehéz helyzetben szerzi meg a labdát Szűcs, a postások kapu- védője a Bőrgyár elleni mérkőzésen. Jónyerék a döntőben A phenjani 35. asztalitenisz világbajnokságon a részt vevő csapatok befejezték a csoport­küzdelmeket. A vasárnap dél­utáni elődöntők párosítása: Magyarország—Japán, Cseh­szlovákia—Kínai NK. Jónyer és Klampár nélkül ját­szotta le a magyar válogatott a Románia elleni utolsó cso­portmérkőzést, és Kreisz után Takács is bemutatkozott az együttesben, mégpedig sikere­sen. 5:1-re nyert Bérezik együt­tese. Kreisz és Takács 2-2, Ger­gely pedig 1 győzelmet aratott. Kora délután lejátszották az elődöntőket is. A magyar válo­gatottat a japánok sem tud­ták megállítani nagyszerű si­kersorozatukban, Jónyerék le­nyűgöző játékkal vették az újabb „ázsiai akadályt”. Ma­gyarország—Japán 5:1. Ger­gely—Takashima 2:0 (19, 17)j Jónyer-Abe 2:1 (—15, 13, 15), Klampár—Ono 2:0 (18, 19), Jó­nyer—Takashima 2:0 (21, 13), Gergely—Ono 0:2 (—18, —19), Klampár—Abe 2:0 (14, 17). A magyar válogatott győzel­mével — húsz év után újra — a döntőbe került, ahol ellen­fele hétfőn a Csehszlovákia el­len 5:2-re győzött Kínai NK lesz. A magyar női válogatott az 5—8. helyért Jugoszláviával ját­szott és nagy küzdelemmel 3:2- re nyert. Eredmények: Szabó— Palatinusz 1 :2, Oláh—Perkucsin 0:2, Magos, Szabó-Palatinusz, Perkucsin 2:1, Szabó—Perku­csin 2:1, Oláh—Palatinusz 2:1. Hétfőn a magyarok az ötö­dik helyért a svédekkel mérkőz­nek.