Dunántúli Napló, 1978. június (35. évfolyam, 149-178. szám)

1978-06-04 / 152. szám

mundial 78 Szombati eredmények A svéd középcsatár, Sjöberg az elkésett védők közt megszerzi csapata vezető gólját. III. CSOPORT Brazília—Svédország 1:1 (1:1). Mar del Plata, 40 000 néző. V.: C. Thomas (walesi). Góllövők: Reinaldo, ill. Sjö­berg. Brazília: Leao — Tonhino, Oscar, Amaral, Edinho —Ce- rezo (Dirceu), Batista, Zico, Rivelhino — Reinaldo, Gil (Ne- linho). Svédország: Hellström — Borg, Nordquist, R. Andersson, Erlandsson - Tapper, B. Larsson, Linderoth, L. Larsson (Edström) — Sjöberg, Wendt. A 37. percben vezetéshez ju­tottak a svédek: Wendt Linde- roth-hoz játszott, aki a védők között Sjöberget szöktette, a csatár egy lépés után két hát­véd között lőtt a brazil kapu­ba (1:0). Már lejárt az első félidő, a játékvezető hosszab­bított, s így a negyvenhatodik percben egyenlíthettek a brazi­lok. Borg hibája után tíz mé­terre a svéd kaputól Reinaldo elé pattant a labda, aki a ki­futó Hellström mellett a háló­ba emelt (1:1). Kezdésre már nem is volt idő. Az utolsó per­cekre nagyon beszorultak a svédek, három szögletet is rúg­hattak a brazilok. A harmadik után gólt is értek el, de ezt a bíró már nem adta meg, mert közben lefújta a találkozót. Ausztria—Spanyolország 2:1 (1:1). Buenos Aires, 35 000 né­ző. V.: Palotai. Góllövők: Schachner, Krankl, ill. Dani. Ausztria: F. Koncilia — Sa­ra, Obermayer, Pezzey, Brei­tenberger — Kreuz, Prohaska, Hickersberger, Jara — Schan- cher (Pirkner) — Krankl. Spanyolország: Miguel Angel — Marcelino, Pirri, Migueli, De la Cruz — Asensi, San Jose, Cardenosa (Lael) — Dani, Ruben Cano, Rexach (Quini). A 10. percben Pezzey remek átadásával Schanchner ugrott ki, sikerült a csele, majd szo­rongatott helyzetben „csőrrel” a rövid sarokba lőtt (1:0). A 22. percben Cano labdájával Dani ment el, és bár Ober- mayer támadta, a fürge spa­nyol betalált (1:1). A 38. perc­ben Cano gólt lőtt, de Palotai jól látta, hogy közben szabály­talankodtak az osztrák kapus ellen. A 78. percben megsze­rezték a győztes gólt az osztrá­kok. Jara 16-oson kívüli óriá­si lövése Pirriról elpattant, Krankl átvette és a 11-es pont tájáról a bal sarokba gurított (2:1). A spanyolok óriási erő­feszítéseket tettek az egyenlí­tésre, de a hátralevő időben Ausztria jól óvta kapuját. a itt. csoport Állasa 1. Ausztria 1 1--------2:1 2 2 . Brazília 1 - 1-1:1 1 Svédország 1 — 1—1:1 1 4. Spanyolország 1-----------11:2 — A második fordulóra szerdán ke­rül sor, az alábbi műsor szerint: Buenos Aires, 17.45: Ausztria—Svédország. Mar del Plata, 17.45: Brazília—Spanyolország. ­A szövetségi kapitányok Így lát­ták: Claudio Coutinho: (Brazília). — Idegesek voltunk, ez látszott is a játékunkon. Biztonságos védekezésből akartunk gyors tá­madásokat indítani, de elkép­zelésünket nem sikerült mindig megoldani. A svédek igen erőszakosan támadtak, védőink sokszor za­varba jöttek. A nehezén, a be­mutatkozáson most már túlju­tottunk, töretlen lesz az utunk. Georg Ericsson: (Svédország) — Jó mérkőzés volt. A brazi­lok az első félidőben több hely­zetet kihagytak. Nekünk is vol­tak még lehetőségeink 1:0 után. Elégedett vagyok, mert ebben a csoportban minden pontnak komoly szerepe lehet, s mi a nagy aranyérem jelölttől nem kaptunk ki. Helmut Senekowitsch: (Ausztria) — Végre igazi osztrák lab­darúgást nyújtottunk, rákény- szerítettük stílusunkat a 70 perc után elfáradó spanyolok­ra. Most játszottunk először olyan jól, mint a selejtezőben, amikor kétvállra fektettük az olimpiai bajnok NDK-t. Elé­gedett vagyok, de természete­sen nem állunk meg ennél az egy győzelemnél, legalábbis kísérletet teszünk arra, hogy legyen folytatása ennek a szép 90 percnek. Kubala László: (Spanyolország) — Nagyon jó benyomást tettek rám az osztrákok. Amel­lett, hogy technikás, képzett gárda, erővel sem állnak — meglepetésre — hadilábon. Nagyon jól csinálták, 30 mé­terre a kapunktól kezdtek iga­zán gyors ritmust diktálni, s ez meglepte védelmünket. IV. CSOPORT Peru—Skócia 3:1 (1:1). Cor­doba, v.: Eriksson (svéd). Gól­lövők: Cubillas (2), Cueto, ill. Jordan. Hollandia—Irán 3:0 (1:0), Mendoza, v.: Archundia (mexi­kói). Góllövő: Rensenbrink (3, kettőt 11-esből). A IV. CSOPORT AUASA 1. Hollandia 2. Peru 3. Skócia 4. Irán 1 1-----------3-0 2 1 1------------3-1 2 1-----------11-3 — 1-----------10-3 — A második fordulóra szerdán ke­rül sor, az alábbi műsor szerint: Cordoba, 20.45: Skócia—Irán Mendoza, 20.45: Hollandia—Peru Góllövőlista: A világbajnokság góllövőlis­tájának az élén az első fordu­ló után Rensenbrink áll, 3 gól­lal, a 2 gólos Cybillas előtt. További 17 labdarúgó — kö­zöttük a magyar Csapó — 1—1 gólos. II vereség okai Kocsis, Zombori, Kereki, Pintér „dicséretes" — Nyilasi és Törőcsik „elégtelen" Az olaszok ellen Török sem játszhat (Holler lózsef, az MTI ki- kűdött munkatársa jelenti): Argentína ünnepel, mert péntekről szombatra virradóra aratott 2:1-es győzelmük évti­zedek óta dédelgetett vágyaik reményteljes kezdete a világ-, bajnoki cím felé vezető úton. Pedig milyen kévésén mú­lott. .. Ha a hajrában a ma­gyar játékosok taktikailag és minden tekintetben fegyelme­zettek 1:1, sőt 2:1 -es ered­mény kerülhetett volna az eredménylistára. Még ponto­sabban : — Ha Nagy László feje pontosabban találkozik a lab­dával, akkor 2:1; — Ha Csapó hátraadott labdájánál a többi védő fizi­kai és szellemi ereje teljében van, javíthatott volna, és ak­kor döntetlen az eredmény, amellyel még a magyar csa­pat a reménykedők sorában maradhatott volna. Persze még nem veszett el minden, egy azonban igen: válogatottunk jó híre, az a vi­lágszerte elismert erénye, hogy ha nem is játszik jól, mindig a legteljesebb sport- szerűség mezsgyéjén marad. Törőcsik és Nyilasi kiállítása talán még a vereségnél is jobban fájt a magyar váloga­tott szakvezetőinek. Baráti Lajos próbált vala­mit javítani a helyzeten, ami­kor a mérkőzés utáni sajtókon­ferencián ezeket mondotta: — -Elnézést kérek fiataljaink viselkedéséért az argentin já­tékosoktól, a közönségtől. Eh­hez csak annyit tennék, hogy minősíthetetlen tettükkel min­ket és játékostársaikat sújtot­ták a legjobban. A két játékos a június- 6-i olaszok elleni mérkőzésen ki­állítása miatt automatikusan nem játszhat, nem számíthat Baráti Török Péterre sem, akit alaposan torkon ütöttek —, mert azért az argentinok sem voltak angyalok — és, bár Váradi állítólag mór harcra- kész, beállítása azért még na­gyon kockázatos volna. Tizen­hat főre csökkent tehát a hú­szas gárda, és ebből tizen­négy a mezőnyjátékos. Ezt megelőzően azonban a nemzetközi sajtó munkatársai­nak kérdéseire a következő összefoglalót adta a már em­lített kitételen kívül: — Tudtuk, hogy az argentin válogatott az esélyesebb, mé­gis döntetlent reméltünk. Ez a 83. percig, Bertoni góljáig állt is. Ügy gondolom, jól szer­veztük meg védelmünket, hi­szen a hazaiak nagyon sokáig eredménytelenül birkóztak ve­le. Ellentámadásokra építettük fel taktikánkat, sajnos ezek tempóját nagyon felgyorsítot­tuk, általában csak Törőcsikre alapoztuk, mivel a többiek nem tudtak idejében felzár­kózni. Ez sokszor eleve ku­darcra volt ítélve, a csatár kemény és szoros őrizete mi­att. A kapott gólokról is kell szólni. Mindkettő elkerülhető lett volna, gyorsabb, határo­zottabb közbeavatkozással, fi­gyelemmel — elsősorban Guj­dár részéről. Ami még az igaz­sághoz tartozik: ha Bertoni nem rúgja gólba a labdát a portugál Garrido minden bi­zonnyal 11-est ad Gujdár sza­bálytalankodása miatt. Baráti diplomatikusan fogal­mazott és nagyon sportszerű­en, így tetszést és tapsot ara­tott a konferencián. Jóval könnyebb volt a dol­ga az argentin szövetségi ka­pitánynak, Menottinak. Neki inkább a pozitívumokkal kellet foglalkoznia. — Elégedettek vagyunk az eredménnyel, és jelentőségét főleg abban látom, hogy jó indulást jelent lélektanilag a majd nagyon bizonytalan foly­tatásra. A magyarok csillogtat­ták jól ismert technikájukat, de amikor nem ment nekik úgy, ahogy szerették volna, keménységre, sportszerűtlen­ségekre ragadtaták magukat. Csapatom jelesre vizsgázott fegyelmezettségből, taktikai és morális tekintetben egyaránt. Csendes volt a magyar tá­bor a mérkőzés után. A játé­kosok szomorúan ültek a va­csorához, pedig a szakvezetés semmi szemrehányást nem tett nekik, mert a mérkőzés részletes megbeszélésére, a látottak elemzésére majd egy nyugodíabb légkörben kerül sor a második argentínai szál­láshelyen, az Atlanti-óceán melletti Mar del Plata köze­lében levő Chapadmalalban. Dicséretes jelzőket mondot­tak az illetékesek Kocsis, Zom­bori, Kereki, Pintér játékára, a többieket fokról fokra már „gyengébb" jelzőkkel illették, a sor végére maradt a két ki­állított játékos: Törőcsik és Nyilasi, akikre, mint a szak­vezetés elmondotta, a FIFA eltiltása mellett példás házi büntetés is vár. Hát bizony, alaposan fei kell kötni a mieinknek a nad­rágjukat június 6-án, ha meg akarják állni a helyüket az itáliaiakkal szemben, mégpe­dig úgy, hogy ne legyen már teljesen érdektelen június 10- én Franciaország ellen az utolsó csoportmérkőzés. Ehhez már győzelem keik ami a megtépázott csapattal, a meg­zavart lelkiállapottal pillanat­nyilag megoldhatatlannak tű­nik. De a futball azért fut­ball, hogy mindig meglegyen a szenzációja. Szombaton az argentin fő­városban összeült a Nemzetkö­zi Labdarúgó Szövetség fe­gyelmi bizottsága és határo­zott az Argentina átlen kiállí­tott két magyar játékos, Tö­rőcsik András és Nyilasi Ti­bor ügyében. Törőcsik és Nyilasi a bizott­ság döntése értelmében egy mérkőzésen nem játszhat. így kedden, Mar del Platóban nél­külük lép pályára a magyar válogatott Olaszország ellen. Június 10-én Franciaország el­len már szerepelhetnek — amennyiben Baráti Lajos szö­vetségi kapitány beállítja őket a csapatba. A ub programja Június 4-én, vasárnap és június 5-én, hétfőn szünnap. Június 6-án, kedden I. csoport: Olaszország—Magyarország, Mar del Plata, 17.45. Argentína—Franciaország, Buenos Aires, 23.15. II. csoport: NSZK—Mexikó, Cordoba, 20.45. Lengyelország—Tunézia, Rosario, 20.45. labdarúgó Ifff Döntőben a Bp. Honvéd A Bp. Honvéd hosszas huza­vona után végre lejátszotta a labdarúgó Közép-európai Kupa csoportmérkőzésének visszavá­góját Újvidéken a Vojvodina ellen. Az első mérkőzést 6:0 arányban nyerte Budapesten a magyar csapat. A Bp. Honvédnak több sé­rültje van, nélkülözi a váloga­tottjait, ezért az Újpesti Dózsa kölcsönadta Kolárt és Feketét, a Vasas pedig Kovács Istvánt, de így is csak 11 (!) játékos utazott el. A Bp. Honvéd 1000 néző előtt a következő össze­állításban játszott: Rabcsák — Kolár, Lukács, Fejes, Varga I. Gyimesi, Nagy, Póczik — Ko­vács, Fekete, Kozma. A kölcsönjátékos Kovács a 20. percben vezetést szerzett a Bp. Honvédnak, Dragojevics a 43. percben egyenlített. A 81. percben ugyancsak Dragojevics volt eredményes és ezzel 2:1 (1:1) arányban győzött a Voj­vodina. A Bp. Honvéd 6:0-ás buda­pesti győzelmével így is to­vábbjutott és augusztusban döntőt játszhat a Partizánnal. Labdarúgó megyebajnokság Pécsi Kinizsi—Pécsi Kesztyű­gyár 1:1 (0:0), Kovácstelep. V.: Ignócz. Alacsony színvonalú thérkőzésen egyik csapat sem érdemelt volna győzelmet, a döntetlen eredmény igazságos. Góllövő: Peti illetve Balázs G. Jók: Kondákor, Hausznek illetve Nagy és Szöllő. Kézilabda TFSE—PMSC 22:14 (11:6) NB I. női mérkőzés, Budapest, Körcsarnok, 100 néző. V.: Bur­ján, Tokodi. PMSC: Karip —Só- lyomné (1), Balázsné (8), Bruckner, Fajcsiné (2), Franciá- né (1), Peresné (1). Csere: Sza­bó (1), Boóz, Czerbusz, Kovács, Apáti. Edző: Hang János. A TFSE minden tekintetben felül­múlta a pécsi csapatot, győzel­me nem volt kétséges. Mai sportműsor JÚNIUS 4., VASARNAP LABDARÚGÁS. NB II. mérkőzés: Komlói Bányász—Békéscsaba Komló 13.30. NB III. mérkőzések: KOMÉP —Véménd. Tatabánya 13.30. PVSK— Ajkai Alumínium. PVSK-pálya 13.00. Sellye—Soproni Textiles. Sellye 13.30. Megyebajnokság: Siklós—Steinmetz SE, Siklós 10.00, Szigetvár—Vasasi Bányász, Szigetvár 10.00. Drávafok —Zsolnay. Drávafok 10.00. PBTC— Mázaszászvár, Bőrgyár-pálya 10.00. Universitas PEAC—Magyarszék, Üj- mecsekalja 10.00. Máqocs—Poqány, Máqocs 10.00. Bóly—Mohács, Boly 10.00. Szalánta—Beremend. Szalánta 10.00. Orszáqos ifjúsáqi bajnoksáq: Véménd—Szekszárd, Véménd 10.00. Komló—PVSK Komló 11.30. Sportis­kola—Kaposvári Rákóczi, Kovácste­lep 11.30. KÉZILABDA. NB I. B. nők: BTC— ózdi Kohász, Bőrqyár-pálya 10.00. NB II. nők: Universitas PEAC— Győri Élelmiszer, Tanárképző Főis­kola 10.00, Zsolnay—Siófok, Zsolnay- pálya 10.00. KOSÁRLABDA. NB II. férfiak: STC—Pécsi Sportiskola, Sopron 9.00. Győri Közlekedési Főiskola—Univer­sitas PEAC. Győr 10.00. NB II. nők: SKSE—Pécsi Sportiskola, Sop­ron 10.30. Vízilabda PMSC-Bp. KÜLKER SC 4:4. (0:1, 2:1,1:1, 1:1), OB II. B mér­kőzés Pécs, Hullámfürdő, 300 néző. PMSC: Abay Nemes — Wortmann, Gyeőry, Kajsza, Deák, Gyöngyösi I., Gyöngyö­si II. Csere: Katies, Léber. Pé­csi gólszerzők: Gyeőry, Gyön­gyösi II., Katies, Wortmann. A volt válogatottakat felvonulta­tó, tapasztalt vendégcsapat el­len a PMSC lendületes, szerve­zett játékkal értékes döntetlent harcolt ki. RÖPLABDA. NB II. nők: SZfv. Volán—Universitas PEAC. Székesfe­hérvár 9.30. ASZTALITENISZ. NB I. férfiak: Universitas PEAC—Bp. Spartacus. Egyetemi tornacsarnok 14.30. TENISZ. NB I. B. nők: BEAC— Pécsi Spartacus, Budapest 8.30. NB I. B. férfiak: Pécsi Spartacus—Fűz­fő, Balokány-liqet 8.30. ATLÉTIKA. Területi serdülő ..A*' egyéni bajnoksáq PVSK-pálya 9.00. KAJAK. Orszáqos verseny. Pécsi­tó 8.30. Dunántúlt nanio Az MSZMP Baranya megyei Bizottságának lapja 7 Főszerkesztő: Mitzki Ervin Főszerkesztő-helyettesek: Báling József és Hallama Erzsébet Szerkesztőségi ügyelet 8—20 óráig 10-053, 20 óra után 15-726 Kiadja a Baranya megyei Lapkiadó Vállalat Felelős kiadó: Braun Károly Szerkesztőség és kiadóhivatal: 7601 Pécs, Hunyadi út 11. sz. Telefon: 15-000, 15-762, 15-852, 15-245, 15-264 Szerkesztőség telex: 12-421 Kiadó telex: 12-320 Készült ofszet rotációs eljárással Saphir 96-os qépen Pécsi Szikra Nyomda 7630 Pécs, Engel János u. 8. Tel.: 13-177, 13-696. Telex: 12-211 Felelős vezető: Szandrái György Terjeszti a Magyar Posta Előfizethető a helyi postahivataloknál és a kézbesítőknél. Előfizetési díj egy hónapra 21 Ft Indexszám: 25 054 ISSN 0133—2007 A Baranya megyei AGROKER Vállalat gyors- és gépírót vesz fel LEGALÁBB 5 ÉVES GYAKORLATTAL Jelentkezni lehet: B. M.-l AGROKER VALLALAT PÉCS, MEGYERI ÚT 64. SZ. MUNKAÜGY.