Dunántúli Napló, 1978. május (35. évfolyam, 119-148. szám)

1978-05-08 / 125. szám

A tartalomból: Sugárvédelem Pakson • Emberölésért 14 évi fegyház • Meggyöngült a visszhang Magyar hegymászók az Atlaszon Gerd Müller: „Magyarok az első négy között...” Bizonytalan Moro sorsa A széles körű rendőri nyo­mozás, a hét végén végrehaj­tott letartóztatások és Moro immár megerősítést nyert bú­csúlevele ellenére továbbra is teljes a bizonytalanság az el­rabolt kereszténydemokrata vezető sorsát illetően. A „Vörös brigádok" terroris­tái Moro halálos ítéletét be­jelentő 9. számú közleményük óta nem hallattak magukról. Noha az olasz rádió és tele­vízió torinói, genovai és milá­nói irodái számos, a letartóz­tatott terroristák szabadon bo­csátását követelő telefonhívást kaptak, a rendőrség feltétele­zése szerint ezek a börtönben lévő szélsőségesek rokonaitól vagy barátaitól érkeztek, és nem álltak közvetlen kapcso­latban Moro elrablóival. Az II Tempo c. római lap va­sárnapi számában részleteket közölt Aldo Mórának család­jához intézett búcsúleveléből. A levélre egy telefonhívás alapján Moro egyik lánya ta­lált rá a család otthona köze­lében, egy telefonfülkében, közvetlenül a „Vörös brigádok” 9. számú közleményének nyil­vánosságra kerülése előtt. A 61 éves volt miniszterelnök ér­zékeny búcsút vett családjá­tól, mert — mint feleségével tudatta — „a terroristák közöl­ték velem, hogy nemsokára megölnek”. Pártjának, a ke­reszténydemokrata pártnak a terroristák követelésével szem­beni hajthatatlanságáról szól­va, kiszabadulásának lehető­ségére utalva Moro így írt: „Ha akarták volna, sikerült volna nekik". A Rómában és környékén indított rendkívül nagyszabású rendőri nyomozás soráp a hét végén huszonhárom személyt őrizetbe vettek. A huszonegy férfit és két nőt azzal vádol­ják, hogy valamennyien fel­forgató és fegyveres csoportok tagjai. Egyelőre még nem vi­lágos, kapcsolatban állnak-e a „Vörös brigádokkal”. Az olasz közvélemény ugyan­akkor még mindig reményke­dik, hogy a több mint ötven nappal ezelőtt elrabolt Aldo Moro esetleg életben van. A remények, amelyeket szomba­ton este Benigno Zaccagnini, a kereszténydemokrata párt fő­titkára is megerősített, a ter­roristák legutóbbi közlemé­nyének megszövegezésén ala­pulnak. A terroristák ugyanis a halálos ítéletet bejelentve nem utaltak arra, vajon azt végrehajtották-e, vagy a kö­zeljövőben végzik ki foglyu­kat. Tegnap fejeződött be Pécsett a Liszt Ferenc hangversenyteremben az Éneklő ifjúság hang­versenysorozata. A képen: a Kertváros, Berek utcai általános iskola kórusa énekel Kovács Zsuzsanna vezényletével (Tudósítás a 2. oldalon.) Szívélyes fogadtatás Hamburgban Két csehszlovák játékossal vív fejescsatát Pál (jobbról) Leonyid Brezsnyev NSZK-beli látogatása során utolsó megbeszéléseit Hamburgban foly­tatta, Schmidt kancellár magánlakásában. Képünkön: Willy Brandt, a nyugatnémet szo­ciáldemokrata párt elnöke, Leonyid Brezsnyev, Schmidtné és a vendéglátó L. Brezsnyev befejezte NSZK­■ .........===s=======^=====s b eli hivatalos látogatását TOTO 1. Vasas Izzó—BVSC 4:0 1 2. Szekszárd—Dorog 2:1 1 3. Kazincbarcika—Budafok 0:0 x 4. Várpalota—Volán 1:1 x 5. BKV Előre—Nagykanizsa 1:2 2 6. Bakony—Oroszlány 1:1 x 7. Kőszeg—Alumínium 0:0 x 8. 22. Volán—Ganz-MAVAG 2:1 1 9. Bp. Spartacus—Építők SC 2:1 1 10. Verona—Torino 0:0 x 11. Napoli—Milan 1:1 x 12. Lazio—Bologna 0:1 2 13. Atalanta—Róma 0:1 2 14. Lehel—Szarvas 1:0 t Leonyid Brezsnyev, az SZKP KB főtitkára, a Szovjetunió Leg­felsőbb Tanácsa Elnökségének elnöke NSZK-beli hivatalos lá­togatásának utolsó napján, va­sárnap Hamburgban zárómeg­beszélést folytatott Helmut Schmidt kancellárral. A találkozóra a nyugatnémet kormányfő hamburgi magánhá­zában került sor. Előzőleg, szombaton este a hamburgi szenátus épületében a város vezetői díszvacsorát ad­tak Leonyid Brezsnyev tisztele­tére. A szovjet államfőnek — aki beírta nevét Hamburg aranykönyvébe — átnyújtották az ősi kereskedőváros aranyér­mét. Vasárnap délelőtt L. Brezs­nyev felkereste a német kom­munista mozgalom egyik vezér­alakjának, Ernst Thälmannak az emlékhelyét Herbert Mies­nek, a Német Kommunista Párt (DKP) elnökének kíséretében. A szovjet párt vezetője vörös szegfűcsokrot helyezett el a fa­siszták által 1944-ben a buchen- waldi koncentrációs táborban kivégzett Thälmann emléktáblá­jánál. Útban a kancellár lakóháza, a zárótárgyalások helyszíne felé, Leonyid Brezsnyev gépko­csiját az út mentén felsorako­zott hamburgiak ezrei köszön­tötték. A szovjet államfő és a nyu­gatnémet kormányfő négyszem­közti megbeszélését követően Schmidt ebéden látta vendégül Brezsnyevet. Ezen a szovjet de­legáció miniszteri rangú tag­jain kívül részt vett Genscher külügy, Apel hadügy és Lambs­dorff gazdaságügyi miniszter. Ebéd után Leonyid Brezsnyev és Helmut Schmidt gépkocsin Dukla Banska Bystrica —PMSC 2:0 (0:0) Pécsi támadások, vendég gólok ■ A hazai csatárok gyenge napja A tárgyalásokról közös közleményt adtak ki a hamburgi repülőtérre hajta­tott. Brezsnyev fogadta a repülő­téren felsorakozott Bundeswehr- díszalakulat tisztelgését, el­hangzottak a két ország him­nuszai. Ezt követően az SZKP KB főtitkára elbúcsúzott Hel­mut Schmidttől és a nyugatné­met kormány búcsúztatására megjelent tagjaitól. Röviddel egy óra után az IL 62-es kü- löngép magasba emelkedett - véget ért Leonyid Brezsnyev négynapos hivatalos NSZK-beli látogatása. Vasárnap hazaérkezett Moszk­vába Leonyid Brezsnyev. Újmecsekalja, 2500 néző. V.: Tompa. Dukla Banska Bystrica: Vesely — Pali atka, Kotian, Siladi, Kopej — Kol- kus, Pollák, Kalis (Kopacka, a szünetben) — Simcek (Majz- lik, a 61. percben), Grik, Mráz. PMSC: Fiedler — hőnyi, To­rna, Schulteisz, Tapaszti — Lutz, Morvái (Kenderesi, a 68. percben), Pál — Kardos, Kiss, Dohány (Réti, a 68. percben). Borongás, esőrehajló időben, pécsi támadásokkal indult a mérkőzés. Tíz perc eltelte után feljöttek a vendégek, a mezőnyben ügyesen adogat­tak, kapura azonban kevés ve­szélyt jelentettek. A 11. perc­ben Kiss, Kardos adogatás után Dobány 3 méterre a ka­putól elügyetlenkedte a kínál­kozó helyzetet. Két perc múl­va Lutz vezette fel a labdát, 30 méterről kapura lőtt, a jól eltalált labdája alig kerülte el a vendégek kapuját. A 15. percben Kiss mintaszerűen fut­tatta Dohányt, a szélső elha­markodottan kapu fölé lőtt. A 23. percben Simcek tört a pécsi kapura, Torna hazaadás­sal mentett. A 25. percben szögletet rúgtak a vendégek, Fiedler Kotian fejéről szedte le a labdát. A 28. percben Kiss szólózott, Kotian az ötös­nél jól lépett közbe, A 37. percben Mráz lövését Fiedler szögletre tolta. Az iram és a színvonal csak helyenként elé­gítette ki a nézőket. A 40. percben Kiss fejese veszélyez­tette a besztercebányaiak ka­puját. Szünet után pécsi támadá­sokkal folytatódott a mérkőzés, a vendégek védekezésre kény­szerültek. Megélénkült a játék, a pécsiek nagyobb sebesség­re kapcsoltak. A hazaiak tá­madtak és a vendégek értek el gólt. A 60. percben Kolkus Paliatkához játszott, aki át­ment a pécsi védőkön és az ötösről Fiedler kapujába gu­rított. (1:0). Nem ment a játék a pécsieknek, a hazaiak tá­madói túlkombinálták a játé­kot. A 65. percben Majzlik csak Fiedlerrel állt szembe, de a pécsi kapus menteni tudott. A 73. percben Torna kapu elé ívelt labdáját az előrehúzó­dott Schulteisz fejelte, Vesely üggyel-bajjal mentett. A ^75. percben Torna felvágta Mrázt a 16-oson belül, a büntetőt Siladi értékesítette. (2:0). A 82. percben Kardos 21 méter­ről lőtt szabadrúgását szög­letre tolta a besztercebányaiak kapusa. Nem sokkal később Lutz bombáját mentette szög­letre Vesely. Az első félidőben jobbára a pécsiek kezdeményeztek, a piros-feketék támadásai azon­ban nem hoztak eredményt. A vendégek erőtlen próbálkozá­sai ritkán jutottak el a pécsiek kapujáig. Szünet után sem tu­dott kibontakozni a pécsi csa­pat, a lelkesebben, nagyobb akarással játszó és a máso­dik félidőben feljavuló vendé­gek maguknak biztosították a győzelmet. A PMSC a második félidőben sem talált magára. A vendégcsapatból Kotian, Siladi, Kolkus, Mráz játéka emelkedett ki, a pécsi csapat­ból Torna, Lutz és Schulteisz teljesítménye dicsérhető. Hegyi István Világ proletárjai, egyesüljetek! héttőt Dunántúli napló XXXV. évfolyam, 125. szám 1978. május 8., hétfő Ara: 1,50 Ft Az MSZMP Baranya megyei Bizottságának lapja