Dunántúli Napló, 1977. december (34. évfolyam, 330-359. szám)

1977-12-11 / 340. szám

Küzdelmes mérkőzés Pécsi MSC —MÁV Előre 2:1 (1:01 PVSK-pálya, 3000 néző. V.: Tóth. PMSC: Katzirz — Iványi, To­rna, Hosszú, Kincses — Lutz (Jónás a 64. percben), Dárdai, Lőrincz — Kardos, Kiss, Nagy. Edző: Kovács Imre. Székesfehérvár: — Paulusz — Eisemann (Meggyes, a 73. percben), Hartyáni, Szabó, Tóth — Reveland, Rábaközi, Lechner — Sárközi (Litvik az 56. percben), Havasi, Úr. Ed­ző: Szentmihályi Antal. Az esőtől feláztatott, mély­talajú pályán a pécsiek kezd­tek jobban,, de az 5. perc vé­gén a fehérváriak két szögletet is lőhettek. Az első jó helyzet a 15. percben adódott, amikor Lőrincz csavart labdá­ját Paulusz kapus a mezőnybe öklözte. A piros-feketék többet kezdeményeztek, de támadá­saik nem jelentettek különö­sebb veszélyt, mert a jól meg­szervezett fehérvári védelem mindig időben avatkozott köz­be. A 28. percben Kardos hi­bázott jó helyzetben, majd ot perccel később Kiss került gól­helyzetbe, de a középcsatár közelről az oldalhálóba lőtt. Már-már úgy tűnt, hogy gól nélkül zárul a félidő, amikor az utolsó percekben rákap­csolt a PMSC. Két perccel a félidő befejezése előtt Dárdai ívelhetett jobboldalról szögle­tet a kapu elé. A védők felsza­badítása rövidre sikerült, Nagy lőtt, majd Szabóról a labda Kiss elé perdült, aki úgy to­vábbított a kapu jobb oldalá­ba, hogy a labda Paulusz ke­zét érintette. (1:0). A 45. perc­ben Dárdai átadásával Nagy tört kapura és 15 m-es bombá­ját Paulusz bravúrral mentette. Szünet után a fehérváriak kezdtek jobban, Úr kétszer is lefutotta Iványit, de szerencsé­re a befejezésnél hibáztak a fehérvári támadók. Ebben a játékrészben kielégítő volt az iram, mindkét csapat nagyon akart, de a sáros pályán szó sem lehetett látványos, szép játékról. A 67. percben növel­ték előnyüket a piros-feketék. Kiss nagyszerű átadását Nagy kapta, aki elfutott Tóth mellett és JO m-ről a kapu közepébe lőttT (2:0) Nemsokkal a közép­kezdés után Kardos került jó helyzetbe, de gyatrán mellé gurított. A másik oldalon Ha­vasi csúsztatott fejesét védte a PMSC kapusa. Fölényben játszottak a pécsiek, mégis az ellentámadások során két al­lutz távoli lövéssel próbálkozik kálómmal gólhelyzetbe kerül­tek a fehérváriak. A 81. perc­ben Meggyes fejelt közelről mellé. Három perc elteltével Hartyáni vezette fel a labdát, átadását Meggyes középre perdítette, majd Litvik fordulás­ból, 5 m-ről továbbított a bal alsó sarokba (2:1). A mérkőzés első félórája nem hozott jó játékot, mindkét csapat sokat hibázott. A félidő hajrájában fokozódott a pécsi fölény, mely gólt eredVnénye- zett. A második játékrész első perceit leszámítva, ismét fö­lényben játszottak a piros-fe­keték. Ez a fölény egy újabb gólban nyilvánult meg. Ekkor úgy tűnt, hogy nagyobb kü­lönbségű lesz a pécsi győze­lem, de a PMSC lassította a játékot és meglepetésre a mér­kőzés utolsó szakaszában újí­tani tudott a MÁV Előre. Az eredmény ugyan szoros, de a játék képe alapján nagyobb volt a különbség a két csapat között, összességében a pé­csiek tervszerűbb játékukkal rászolgáltak a két bajnoki pontra. , A PMSC kapujában Katzirz- nak kevés dolga volt, a gólt nem háríthatta. A védelem leg­jobbjai Torna és Kincses vol­tak. Középpályán kiemelkedett Dárdai, különösen a második félidőben volt biztató a játéka. Lutz és Lőrincz váltakozó tel­jesítményt nyújtott. A csatár­sorban Kisst és Nagyot a he­lyenként ötletes játék mellett góljuk is dicséri. A MÁV Előre legjobbjai Paulusz, Hartyáni és Lechner voltak. Lázár Lajos Erb János felvétele Szánkó és sí űttőrőoHmpia ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■ Kiemelkedő a belvárosi iskolások eredménye Versenyzők Fécsváradról és Görcsönyből December 10-én nagyszerű hóviszonyok mellett és a Ba­ranya megyei Síszövetség ki­váló rendezésében került sor a szánkó és sí megyei úttörő­olimpiára. Hetven versenyző vett részt. Győztesek: Szánkó: kisdobosok; fiúk: Vastag (Pécs- Vasas I.), leányok: Darvas (Pécs, Belváros). Második kor­csoport, fiúk: Lőrincz (Pécs, Belváros), leányok: Ulián (Pécs, Belváros). Első korcsoport: fiúk: Csorba Simon (Pécs, Belváros), leányok: Kétyi (Pécs, Belváros). Sífutás: fiú: Pálos (2. sz. Gya­korló), leány: Kopeczky (Bel­város). Kiemelkedő a Belvárosi isko­la nagyszerű eredménye, hisz További eredmények FERENCVÁROS— DIÓSGYŐR 1:1 (1:0) üllői út, 5000 néző, v.: Mo­hácsi. Góllövők: Nyilasi, illetve Váradi. ZALAEGERSZEGI TE— RABA ETO 4:1 (2:1) Zalaegerszeg, 2500 néző, v.: Kuti. Góllövők: Szentes, Anto­ni (11-esből), Szimacsek és Csepregi, illetve Mile. VIDEOTON— KAPOSVÁR 4:3 (3:1) ‘Székesfehérvár, 3000 néző, v.: Marton. Góllövők: Czeczeli (2), Májer, Szabó, illetve Ka­rasz, Konrád és Kanyar. BP. HONVÉD—SZEOI. AK 2:1 (1:0) Szeged, 2000 néző, v.: Ba- na. Góllövők: Bodonyi, Nagy, illetve Birinyi. VASAS—BÉKÉSCSABA 3:2 (0:2) Békéscsaba, 12 000 néző, v.: Müncz. Góllövők: Váradi, Gass, Híres, illetve Pásztor, Csepregi, MTK VM—DUNAÚJVÁROS 4:1 (2:1) Hungária út, 1000 néző, v.: Szóvá. Góllövők: Borsó (2), Fülöp, Morgás, illetve Judik. Ú. DÓZSA—HALADÁS 5:1 (3:0) Megyeri út, 5000 néző, v.: Kőrös. Góllövők: Törőcsik (2), Fekete, Fazekas (11-esből), Kellner, illetve Tar. TATABÁNYA—CSEPEL 0:0 Tatabánya, 2000 néző, v.: Hámori. NB I. tartalékbajnokság PMSC-Székesfehérvár 2:1 (1:0). PVSK-edzőpálya, 300 né­ző. V.: Molnár, PMSC: Kollár - Hergenrőder, Schulteisz, Ken- deresi, Morvái, Tapaszti, Har­gitai (Agócs), Dobány (Réfi), Lingl, Zsolt (Szabó), Keresztes. Góllövők: Lingl, Agócs, ill. Go- hér. Jók: Schulteisz, Kenderesi, Tapaszti, Lingl, ill. Bata, Pápai, Miskei. Országos bajnokokat neveltek A PVSK sportolók egy esztendeje A PVSK sportolói a múltban jelentős szerepet játszottak Ba­ranya és Pécs sportéletében, országos bajnokok, magyar vá­logatottak nevelődtek a vasu­tasoknál. Az egységes pécsi csúcsegyesület, a PMSC meg­alakulása után egy ideig az útkeresés jellemezte a PVSK tevékenységét, csak a legutób­bi időkben vált egyértelművé, mit vár a megye és a város sportvezetése a PVSK-tól. Mátis Géza, az egyesület el­nöke: — Négy szakosztályban az 1978. január elsején életbe lé­pő kiemelés szerint .^"-kate­góriás. Ezek a férfi és női ko­sárlabda, ökölvívás, a tájéko­zódási futás. A birkózók, lab­darúgók és atléták „C"-kate- góriásak. A közeljövőben sze­retnénk „B"-kategóriássá fej­leszteni labdarúgó-szakosztá­lyunkat, távolabbi terveinkben szerepel az atlétikai szakosz­tály felfejlesztése „B"-kategó- riás színvonalra. A PVSK hét szakosztályában közel 400 versenyző jut sporto­lási lehetőséghez. 15 edző, köztük három főfoglalkozású irányítja a munkát. A legered­ményesebb szakosztály ebben az évben a vasutasoknál a tá­jékozódási futás volt. „C"-ka- tegóriából ,,B"-kategóriába léptek elő, és országos baj­nokok kerültek ki a pécsiek közül. A vasutasok tájékozódá­si futói nemcsak a nagy or­szágos versenyeken szerepel­tek eredményesen, de a nem­zetközi versenyeken is helyt­álltak. A kosárlabdázóktól je­lenlegi körülmények között a sportkör vezetői az NB l-ben maradást remélték, ez sikerült. Hét szakosztályban 400 versenyző A tájékozódási tiltás volt a legeredményesebb A Tabdarúgók az NB ll-be ju­tásért játszanak az NB Ill- ban. Az őszi mérkőzések alap­ján jogos a remény, jövőre NB ll-es labdarúgó-csapata le­het a PVSK-nak. Az ökölvívók­nál az utánpótlás jeleskedett. 35 olimpiai pontot szereztek, országos ifjúsági bajnokok, or­szágos ifjúsági válogatottak kerültek ki a szakosztályból. Torma, Alvics, Kocska, Ma­gyar, Szőke nevét jól ismerik a sportág barátai. Pirbus I. osztályú minősítést ért el, hat versenyző aranyjelvényt szer­zett. A legeredményesebb atlétá­nak Bauer bizonyult, aki az országos vasutas bajnokságon, az 5000 és 10 000 m-es síkfu­tásban aratott győzelem mel­lett tagja volt a 4 x 800 és 4x1500 m-es váltóban győz­tes pécsi csapatnak. A szak­osztály 12 férfi- és 5 női ver­senyzője szerzett II. osztályú minősítést. A PMSC atlétikai szakosztályával a vasutasok megfelelő kapcsolatot alakítot­tak ki. A birkózók megyei területi versenyeken jeleskedtek. Né­hány évvel ezelőtt létszám- hiánnyal küzdöttek, az elmúlt évben sikerült rendezni a szak­osztály sorait, és ismét megin­dulhatott a hagyományos ne­velő munka. Sportlétesítmények terén a PVSK a pécsi egyesületek kö­zül a legjobb helyzetben van, sporttelep és tornacsarnok áll a vasutas sportolók rendelke­zésére. Gond, hogy a sport­pályán kevés szolgáltatóhely­ség van, ezért az öltözők és fürdők számát növelni szeret­nék, A tervben szerepel a pá­lya északi lelátójának kiépíté­se, valamint az esti világítás elkészítése. — Azon vagyunk — mon­dotta Mátis Géza — hogy a megye és a város sportfejlesz­tési tervében a ránk háruló feladatokat maradéktalanul el­végezzük, és minél jobb spor­tolási lehetőséget biztosítsunk a vasutas dolgozóknak és csa­ládtagjainak. Ezért vettük terv­be a tömegsportszinten mű­ködő tenisz- és sakkszakosz­tályunk versenyszakosztállyá történő átalakítását. Hegyi István Ki lesz a 16-ik? Vasárnap Tuniszban a Tuné­zia—Egyiptom labdarúgó-mér­kőzésen eldől, hogy Argentí­nában a jövő évi világbajnok­ságon a két csapat közül me­lyik képviseli a „fekete föld­részt" Dél-Amerikában. Az afrikai csoportban jelen­leg így áll a helyzet: 1. Egyiptom 3 2 — 1 6-7 4 p 2. Tunézia 3 1 11 5-4 3 p 3. Nigéria 4 1 1 4 3-3 3 p A december 11-i találkozón Nigériának ahhoz, hogy eljus­son a világbajnokságra, min­denképpen nyernie kell, Egyip­tomnak viszont elegendő a döntetlen is a továbbkerülés- hez. a tíz országos döntős közül hét az iskola tanulója. A rendsze­res háziversenyek meghozták a várt eredményeket. Ki kell emelni a vidéki iskolák közül a pécsváradi és görcsönyi isko­lákat, akik szintén elhozták ver­senyzőiket és jó helyezéseket értek el. A sport­világ hírei Moszkvában a Nouvelle de Moscou című lap díjáért folyó nemzetközi műkorcsolyázó- és jégtáncverseny 3. napján há­rom számban folytatódtak, il­letve fejeződtek be a küzdel­mek. A nőknél az iskolafigurák voltak műsoron. Az élen a szovjet Natalja Sztrelkova áll (12/31.16), megelőzve az NDK- beli Weisenberget (16/30.60) és a szintén szovjet Ignatovát (17/31.00). A táncosoknál a kétszeres világbajnok szovjet Mojszejeva —Minyenkov-kettős vezet a há­rom kötelező tánc, valamint az önálló rövid kűr után, 5 he­lyezési számmal, 57.88 ponttal. Őket követi legnagyobb rivá­lisa a Linicsuk—Karponoszov- duó (10/56.44), továbbá őszin­tén szovjet Zujeva-Vitman- kettős (18/53.80). A magyar Kárpát—Palásthy-kettős 56/ 43.40-nel a tizenegyedik he­lyen áll a szabad program előtt. * A bolgár fővárosban zajló nemzetközi teniszversenyen a férfipárosok küzdelmeiben a Varga, Sziráki-kettős 7:6, 6:2 arányban kikapott a bolgár Bodizsar Pampulov, Matej Pampulov-párostól. Mai sportműsor Vasárnap, december 11. Labdarúgás. NB II. mérkőzés: Bu­dafok—Komlói Bányász, Budafok, 13.00. NB III. mérkőzések: Véménd— Soproni KSE, Véménd, 13.00. Honvéd Rákóczi SE-PVSK, Tata, 12.30. Ajkai Alumínium—Sellye, Ajka, 13.00. Me­gyei mérkőzések: Zsolnay—BTC, Zsol- nay-pálya, 10.00. Drávafok—Universi­tas PEAC, Drávafok, 13.00. Máza- szászvár-Mágocs, Mázaszászvár, 13.00, Magyarszék—Pécsi Kinizsi, Ma­gyarszék, 13.00. Pogány-Bóly, Po­gány, 13.00. Kesztyűgyár—Sza Iá nta, Kovácstelep, Kinizsi-pálya, 10.00. Mo­hács-Siklós, Mohács, 11.00. Bere- mend—Szigetvár, Beremend, 13.00. Kosárlabda. NB I. mérkőzés: Test- nevelési Főiskola—PVSK, férficsapa­tok, Budapest, 10.45. NB II. mérkő­zés: Veszprémi Volán—Szigetvár, női csapatok, Veszprém, 11.30. Sí. Megyei műlesikló bajnokság. Mecseki műlesikló-pálya, 11.00. Megkezdődtek a Sí Világkupa küzdelmei. A Val d’lsereben meg­rendezett lesiklóversenyben az osztrák Annemarie Moser-Pröll győzött. Dunántúlt nanio Az MSZMP Baranya megyei Bizottságának lapja Főszerkesztő: Mitzki Ervin Főszerkesztő-helyettesek: Báling József és Hallama Erzsébet Szerkesztőségi ügyelet 8—20 óráig 10-053, 20 óra után 15-726 Kiadja a Baranya megyei Lapkiadó Vállalat Felelős kiadó: Braun Károly Szerkesztőség és kiadóhivatal: 7601 Pécs, Hunyadi út 11. sz. Telefon: 15-000, 15-762, 15-852, 15-245, 15-264 Szerkesztőség telex: 12-421 Kiadó telex: 12-320 Készült ofszet rotációs eljárással Saphir 96-os gépen Pécsi Szikra Nyomda 7630 Pécs, Engel János u. 8. Tel: 13-177, 13-696. Telex: 12-211 Felelős vezető: Szendrői György Terjeszti a Magyar Posta Előfizethető a helyi postahivataloknál és a kézbesítőknél. Előfizetési díj egy hónapra 21 Ft Indexszám: 25 054 ISSN 0133—2007 1. U. Dózsa 14 9 4 1 40-17 2 2. MTK VM 14 9 4 1 28-12 2 3. Videoton 14 9 2 3 44-24 2 4. Vasas 14 9 1 4 31-17 1 5. Bp. Honvéd 14 9 — 5 27-12 1 6. Tatabánya 14 6 5 3 20-15 1 7. Csepel 14 7 1 6 23-21 1 8. Diósgyőr 14 5 5 4 19-17 1 9. Pécs 14 5 4 5 16-15 1 10. Ferencváros 14 5 4 5 23-26 1 11. Békéscsaba 14 4 4 6 17-26 1 12. Dunaújváros 14 3 5 6 20-28 1 13. Zalaegerszeg 14 3 5 6 17-28 1 14. Rába ETO 14 3 4 7 17-23 1 15. Haladás 14 3 4 7 16-30 1i 16. Kaposvár 14 2 4 8 18-31 17. SZEOL AK 14 3 1 10 14-29 18. MÁV Előre 14 3 1 10 18-37