Dunántúli Napló, 1977. november (34. évfolyam, 301-329. szám)

1977-11-21 / 320. szám

Az elmúlt héten sok szó esett a divatról a Duna Intercontinentalban, Budapesten. Lapunk fotóriportere. Erb János így merített a kínálatból. írásos beszámolónk a 3. oldalon. A TARTALOMBÓL A pájsli halálának titka „... igazán jól főzni csak a férfiak tudnak, mert a főzéshez bátorság és fan­tázia kell — elsősorban.” ♦ Jódhiányos vizek Hazánkban a Dél-Dunán- túl a legveszélyeztetettebb: Baranya, Somogy, Tolna és Zala. ♦ Pincelabirintus Szereti a „meredek” té­mákat Vitézy László ♦ Szag-bank meg egyebek Nemrég betörő járt Kom­lón, az egyik általános is­kolában. ♦ Elégtelen A csehszlovák Slivovica az egészségre káros. Réz van benne. Sok. ♦ Terroristák Mogadishuban „El vagytok fogva, ne moz­duljatok!" ♦ Ady-falva Itt mutatta be szüleinek a csodálatost, a „könnyek asszonyát”. Valaha Ermind- szent. ♦ Itt a kopasz felügyelő: Kojak Neves pszichológus volt. Világ proletárjai, egyesüljetek! hétfői Dunántúli napié XXXIV. évfolyam, 320. szám 1977. november 21., hétfő Ara: 1,50 Ft Az MSZMP Baranya megyei Bizottságának lapja Emlékezés Adyra Sótér István akadémikus mon dott ünnepi beszédet. Száz esztendővel ezelőtt, 1877. november 22-én született Ady Endre, a magyar nép nagy költője, századunk első évtize­deinek legnagyobb hatású alko­tója. Országszerte ezekben a napokban tartják c megemléke­zéseket, ünnepségeket. Pécsett vasárnap rendezték a városi EmléktábSa-avatás, kiállítás a Jelenkor szerkesztőségében, ünnepség a pécsi Ifjúsági Házban emlékünnepséget, amelynek rendezői a Baranya megyei és a Pécsi városi Tanács művelő­désügyi osztályai és az Ifjúsági Ház voltak. Az ünnepségsorozat délelőtt fél 11 órakor a Színház téren kezdődött. Itt, a hajdani Vigadó épületében rendezték 1910 őszén azt a Nyugat irodalmi es­tet, amelyen Ady Endre is fel­olvasta néhány versét, a Sze­retném, ha szeretnének, a Buj­dosó kuruc rigmusa, a Most pe­dig elnémulunk és A Rotschil- dék palotája ciműeket — a ko­rabeli lap szerint — „a villany­fényben hamuszürke arccal, holt, beesett szemmel, szomo­rúan lehulló hajjal. A hangja is valahogyan fáradtan, reked­ten tört fel.” Mindezeket Tüskés Tibor író­tól, az épületen elhelyezett em­léktábla aavtásának alkalmából mondott beszédében hallhatta az egybegyűlt közönség. Tüskés Tibor a hajdani Nyugat-est fel­idézése után hangsúlyozta, hogy Ady pécsi tartózkodása mind­össze egy napra terjedt, s ez az adalék csak szerény hozzájá­rulás a költő életrajzának telje­sebbé tételéhez - az esemény­nek azonban van egy önmagán túlmutató, jelképes jelentősége is.- Vajon létrejöhetett volna-e Ady pécsi látogatása és sze­replése - mondotta Tüskés Ti­bor — a Nyugat Íróinak támo­gató-segítő közreműködése és a meghívók, az est szervezői, a Pécsi Szabadgondolkodók Tár­sasága, a közönség, a város haladó értelmiségi-polgári réte­ge nélkül? Adynak irodalmi for­radalmában, politikai harcai­ban vidéken is méltó harcos­társai éltek. Tüskés Tibor avatóbeszédé­nek végeztével leleplezték az emléktáblát, amelyet a Haza­fias Népfront városi bizottsága megkoszorúzott. Az emléktáb­lán ez áll: ,,Ady Endre 1910. október 1-én e helyen — a haj­dani Vigadó nagytermében — a Nyugat estjén, a Szabadgon­dolkodók Pécsi Társasága ven­dégeként, verseiből olvasott fel.” (Folytatás a 2, oldalon) Fmléktábla-avatás Pécseit a Színház téren. Az Ady-emlékkiállitás megnyitása a Jelenkor szerkesztőségében Gólképtelenek voltak a támadósorok Benes, a Volán SC kapusa nem egy alkalommal mentette meg kapuját a góltól. Ez alkalommal Gáli előtt kaparintja meg a labdát. Fotó: Arató László A hazaiak közelebb álltak a győzelemhez Komlói Bányász—Volán SC 0:0 Komló, 1500 néző. V.: Ba- na. Komló: Bien — Gyurina, Kovács, Steib, Barta — Lahó (Tresch, a 44. percben), Gal- lai, Róth —■ Gáli, Kolesánszky, Gruborovics. Edző: Csaba Gá­bor. Volán SC: Benes — Dur- gonics, Sebők, Hatvanger, Hu­szár — Ebedli, Kiss, Urbán — Földes (Andrusch, a 88. perc­ben), Stefán (Deák, a 65. percben), Bartosik. Edző: Prei- ner Kálmán. Mezőnyjátékkal teltek el az első percek, a 6. percben La­hó pörgetett beadását Benes szögletre tolta. Tartottak egy­mástól a csapatok, nemcsak a Volán, de a Komló is meg­erősítette védelmét. A 8. perc­ben Bartosik beadását Urbán kapta jó helyzetben, de 5 mé­terről sem talált a komlói ka­puba. A 11. percben Grubo­rovics az eléje legurított sza­badrúgást kapura küldte, a labdát Benes kiütötte, Kole­sánszky lőtt, de a Volán SC kapusa bravúrral szögletre nyomta a labdát. A 20. perc­ben a Komló kapuja került veszélybe. Bartosik a kapu elé tálalt, Stefán fejesét a felső léc mentette. A lepattanó lab­dát üggyel-bajjal kaparintotta meg Bien. Változatos volt a mérkőzés, egyik csapat sem tudott meggyőző fölényt kihar­colni. A 29. percben Gallai lö­vését kellett Benesnek védenie. A komlóiak erőtlen próbálko­zásait biztosan hárította a vendégek védelme. A 39. perc­ben Steib mintaszerűen indí­totta Kolesánszkyt, aki néhány lépést tett a labdával, 16 mé­terről nagy lövést küldött ka­pura, de Benes helyén volt. Egy perc múlva Róth bombá­ját Benes a felső sarokból tol­ta szögletre. Komlói rohamokkal folytató­dott szünet után a játék. A hazaiak rákapcsoltak, a ven­dégek szívósan védekeztek, de időnként ellentámadásokra is jutott erejük. A 62. percben Bartosik lövése a felső lécet érintve hagyta el a játékteret. Továbbra is nyílt volt a mér­kőzés. A 70. percben Földes kiugrott a védők gyűrűjéből, már csak Biennel állt szem­ben, de a kapusba lőtt. A má­sik kapunál Kolesánszky lövé­se adott munkát Benesnek. A hajrában sem csökkent az iram, mindkét csapat teljes erőbedobással küzdött. A 80. percben Gruborovics, Kole­sánszky, Gallai volt a labda útja, Gallai kapura lőtt, de Be­nes szögletre öklözte a labdát. A komlóiak nagy hajrát vág­tak ki, de gólt nem sikerült elérni. Heves küzdelmet, változatos mérkőzést vivtak a csapatok. Az egész mérkőzés folyamán a helyzetek kihasználásával a ha­zaiak és a vendégek is adó­sak maradtak. Hegyi István