Dunántúli Napló, 1977. október (34. évfolyam, 270-300. szám)

977-10-30 / 299. szám

Ragyogó győzelem Gy&EGÍGm Nagykanizsán Magyarország—Bolívia 6:0 (5:0) Ismét az NB l-ben a PMSC férfi kézi labda csapata Pécsi MSC—Nagykanizsai Olajbányász 37:23 (17:9) Népstadion, 65 000 néző, v.: Barreto (Uruguay), góllövők: Nyilasi, Törőcsik, Zombori, Vá- tadi, Pintér és Nagy. Argentínai... Talán soha ennyiszer nem hangzott el en­nek a dél-amerikai országnak a neve hazánkban, mint szom­baton a Magyarország—Bolívia vb-selejtező első mérkőzésének alkalmával. Szó szerint meg­bolydult a város és már a kora délutáni órákban meg­kezdődött a népvándorlás a Népstadionba. Lengtek a zász­lók, szóltak a kereplők, zeng­tek a dudák és egy órával a kezdés előtt már jó három­negyed ház biztatta az elő- mérkőzést játszó Budapest I.— Budapest II. serdülő csapatá­nak tagjait. Sok tapsot kaptak a fiatalok, jó bevezető volt ez a látványos futballbemutató a nagy találkozóra. A magyar csapat az egész hétre kidolgozott program utol­só pontjait teljesítette: 13.30 órakor indultak Tatáról s 3 óra­kor már birtokba vették az öl­tözőket. A vendégeknek Virba, a titokzatos bolíviai szövetségi kapitány, továbbra is megkö­zelíthetetlen volt és annak el­lenére, hogy megígérte misze­rint fél 2 órakor a Hotel In- tercontinentálban szálláshelyü­kön megadja kezdő csapatát, másként döntött. Csak a játék­vezetőnek adom majd oda a pontos listát — mondotta, írják le onnan. Mindez azonban senkit sem zavart különöskép­pen. Kitűnő időben, nagyszerű futballhangulatban, 16.50-kor vonult ki az interkontinentális vb-selejtező két csapata a zöld gyepre az uruguayi Barreto ve­zetésével. Elhangzottak a him­nuszok és kezdődött a nagyon fontos 90 perc. Magyarország: Gujdár —Tö­rök, Kocsis, Kereki, Tóth J. — Nyilasi, Pintér, Zombori — Fa­zekas, Törőcsik, Váradi. Bolívia: A. Galarza — Villa- Ion — De Llano, Taritolay, Angulo, Baldiviezo — Arago- nes, Mezza, Romero — Basti- da, Aguilar. Bolívia kezdte a játékot. A közönség azonnal zászlókat lengetve, óriási hangerővel buzdította a magyar csapatot. Rendkívüli volt a lendület. Mindjárt az első pillanatok­ban egy bolíviai szabálytalan­ság után szöglet, Fazekas be­ívelését Kereki éppen hogy fö­lé fejelte. Kél bolíviai szöglet volt a válasz, ekkor még úgy tűnt, hogy a dél-amerikaiak támadásokkal is próbálkoznak. Hamarosan kiderült, mindez csak véletlen volt, kétségbe­esetten védekeztek, levegőben lógott az annyira várt magyar gól. A 8. percben Kereki ép­pen hogy a balsarok mellé lőtt (szöglet lett), majd a be­ívelést ismét fölé fejelte. A 12. percben megindult a gólzápor. Török ívelte középre a labdát és Nyilasi magasan felugorva hat méterről a jobb alsó sa­rokba fejelte. (1 :0). Utána Ta­ritolay sárgalcpos figyelmezte­tésben részesült, mert felvág­ta Törőcsiket. A 14. percben Váradi 25 m-es nagyerejű sza­badrúgása vágódott szögletre, mindjárt utána Váradi Tóth J. partdobását kapásból, nehéz szöből, alig lőtte mellé. A 16. percben Török beadása után Labdarúgás. NB II. mérkőzés. Komló— Salgótarján, Komló, 13.30; NB III. mér­kőzések. Sellye—Honvéd Kiss J. SE, Sellye, 13.30. Véménd—Bábolna, Vé- ménd, 13.30. Keszthelyi Hal.—PVSK, Keszthely, 13.30. Megyei mérkőzések. Vasasi Bányász-Kinizsi, Vasas, 13.30. Szigetvár—Boly, Drávafok, 13.30. Sik- lós-Szalánta, Siklós, 13.30. Zsolnay— Magyarszék, Porcelángyár-pálya, 10.00. Pogóny-Mázaszászvár, Pogány, 13.30. Kesztyűgyár—Drávafok, Pécs- bányatelep, 10.00. Mohács—Bőrgyár, Mohács, 13.30. Beremend—U. PEAC, Beremend, 13.30. Országos ifjúsági bajnokság: Komló—Hódmezővásár­hely, Komló, 11.30. PMSC—Sportiskola, Pécsújhegy, 11.30. Kosárlabda. NB I. mérkőzés: Kör­mend—PVSK, férficsapatok, Kör­mend, 10.30. NB II. mérkőzések. Kom­lói Bányász-Szombathely, női csa­patok, Komló, 10.00. Pécsi Sportisko­Kereki lövése mór túlment a kapuson, Villaion azonban a gólvonalról kivágta a labdát. A 18. percben Zombori Törő­csiket hozta játékba, az újpes­ti csatár kilépett a védők kö­zül, a kapust is kicselezte és 7 m-ről az üres kapuba gurí­tott. (2:0). A 22. percben Tö­röktől indult a harmadik gól. ügyesen fordított a baloldalra, Zombori nagy vágta után 22 m-ről óriási bombát küldött a bal felső sarokba. (3:0) Pintér kapott azután sárga lapot, mert Augilart szabálytalanul szerelte. Fazekasnak volt a kö­vetkező percben helyzete, de a kapu előtt elsodorták. A 26. percben Fazekas megszerzett egy labdát a vendégek 16-osá- nál, Váradinak adott és a Va­sas gólkirálya 14 m-ről lapo­san a bal sarokba bombázott. (4:0). Tombolt a közönség, el­lenállhatatlan volt ebben az időszakban a magyar csapot, hiszen 15 perc alatt négy gólt lőtt. Bolívia együtteséből csak a balszélső Aguilar okozott gondot előretöréseivel, az irányzéka azonban neki is rossz volt. A 30. percben Fazekas elől Baldiviezo kézzel ütötte el a labdát a 16-oson belül, az uruguayi játékvezető intett, hogy nem látta . . . Két perccel ké­sőbb Augilar beadását Kereki a magyar kapu fölé fejelte. Tö­rőcsik lövését védte a kapus, majd a 40. percben megszüle­tett az ötödik g'Sr~Tsmét Faze­kas szerzett labdát, Pintért ug­ratta ki a jobboldalon, aki 10 méterről a kapus lába között laposan a hálóba vágta a lab­dát. (5:0). A félidő befejezése előtt Váradinak volt még egy gólszerzési lehetősége, de 14 m-es lövését védte a kapus. A közönség először azt hit­te, hogy a második félidőre Bolívia ki sem áll. Már a ma­gyar válogatott és az uruguayi játékvezetői hármas is a pálya közepén várakozott, amikor je­lentős késéssel megjelentek a játékoskijáróban. Egy csere történt a vendégeknél, Basti- dát Sanchez váltotta fel. A 49. percben Augilar ismét megugrott és 16 m-ről küldött lövése alig kerülte el a bal alsó sarlót. Ekkor még azt le­hetett hinni, hogy ez is olyan véletlen előretörés volt. Később azonban kiderült, hogy a lefé­kezett, visszaesett, lassúvá, kö- rülményeskedővé vált magya­rok ellen a bolíviaiak igen sokszor tartózkodtak a magyar térfélen, sokat veszélyeztettek. Az 52. percben Nyilasi szerez­hetett volna gólt, Fazekas nagyszerű alakítása után azon­ban a labdát 14 m-ről a ka­pusba lőtte. Már az első ne­gyedórában Bolívia többet foglalkoztatta Gujdárt, mint az egész első 45 percben. Kezdett már a közönség is elégedet­lenkedni, semmi sem jött be az 5:0-ra vezető gárdának. A 63. percben Angulo sárga­lapos figyelmeztetésben része­sült Pintér felvágása után. Vá­radi kétszer lőhetett jó szög­ből szabadrúgást, mindkettő a sorfalba vágódott. A 68. perc­ben Fazekas helyére Pusztai állt be. A 71. percben Kocsis magas lábbal mentett a 11-es pontnál, közvetett szabadrúgás­hoz jutottak a vendégek. Az egész magyar csapat sorfalat la—Soproni KSE, női csapatok, PVSK- csarnok, 9.00. Székesfehérvári Ikarus— Szigetvár, női csapatok, Székesfe­hérvár, 11.00. Röplabda. NB II. mérkőzések. Tab— Universitas PEAC, férficsapatok, 10.00. Tab-Universitas PEAC, női csa­patok, Tab. 11.00 Pécsi Vörös Me­teor-Haladás, női csapatok, Balo- kány-liget, 11.00. Mohács—Ferrogló- bus, női csapatok, Mohács, 13.00. Pécsi Vörös Meteor—Szombathelyi Sa- baria, férficsapatok, Balokány-liget, 12.00. Steinmetz SE-HBNA, férficsa­patok, Meszes, Dobó Gimnázium* 9.30. Sakk. OB I. mérkőzés: PMSC-Ti- pográfia, Pécsbányai irodaház, 9.00. Teke. NB I. mérkőzés. Pécsi Gáz- mű-Csepel, férfi csapatok, PMSC- csarnok, 9.30. Tájékozódási futás. November 7. emlékverseny, Büdöskút, 10.30. állt az ötösön, Aguilarnak tet­ték a labdát, lövése a sorfal­ról mellé vágódott. A 78. perc­ben Nyilasit Nagy váltotta fel, egy perccel később pedig Bolíviánál is csere történt, Mezza ment le és Vargas állt be a helyére. A bolíviaiak új játékosa még labdához sem ért, amikor a magyar csere- játékos, Nagy László már a hálóba talált. Törőcsik tette vissza klubtársának a labdát, és Nagy 14 m-ről a bal sa­rokba vágta (6:0). Ezután meg­jött a közönség hangja, len­dületesebbé vált a magyar együttes, de változatlanul R itka jubileumot ün­nepelnek 1978-ban Mohácson. Jövőre lesz 90 esztendeje, hogy megala­kult az MTE és 50 éves lesz az evezős szakosztály. Mohácson nemes hagyo­mányai vannak az evezés­nek. Nemcsak a múltban, de most is a mohácsiak igyekeznek kihasználni azt a lehetőséget, melyet a Duna a'-sportág számára biztosit. Mohácson mindig rangos, elismert sportág volt az evezés. A mohá­csiak magukénak érzik a Dunát, az evezősöket. Jó néhány kitűnő sportoló nevelődött a Duna parti csó­nakházban. Bende, Sztárcse- vics, Lakatos, Léber összeállí­tású férfi kormányos négyes, a montreáli olimpiai játékokra készülődött. A mohácsi evező­sök ugyan nem jutottak ki a nagy versenyre, de eredmé­nyeikkel elismerést, rangot sze­reztek az MTE evező szakosz­tályának. Ifjúsági versenyző lé­tükre nyertek országos felnőtt vidék bajnokságot. Még ju­niorok voltak, de már a ma­gyar felnőtt bajnokságon csa­táztak. A négyes már nem ver­senyez. Léber László fiatalon elhunyt, Bende katonai szol­gálatra vonult, Sztárcsevics Győrbe igazolt át, Lakatos egyedül maradt, és nem ver­senyez. Az MTE evezős szakosztályá­nak erejét bizonyítja, hogy a nagy vérveszteséget hamar ki­heverték. Ebben az évben is szép eredményekkel rukkoltak ki a mohácsi evezősök. A ha­gyományos mohácsi hajóegy­ségben, a kormányos négyes­messze elmaradva játszott el­ső féli.dei remek teljesítményé­től. A 88. percben az előre­törő Török szögletet harcolt ki. Váradi beíveléséből újabb szöglet lett. Nem szabadultak ki a bolíviaiak kapujuk elől, egy perc múlva Váradi már a harmadik szögletet ívelhette a jobboldalról, Kereki hatalmas lövést küldött kapura, de bom­bája a kapusról kivágódott. Az utolsó percekben újra leng­tek a magyar zászlók, tombolt a nézősereg, ünnepelte a La Paz-i november 30-án sorra- kerülő visszavágóra hat gólt szerzett magyar csapatot. ben a Tótok, Kónya, Englerth, Sztárcsevics, kormányos Ábri összeállítású hajó a nagy or­szágos versenyekben betört a legjobbak közé. Az ifjúsági kormányos nélküli fiú kettes­ben Huszár, Putterer országos bajnokságot nyert. Az MTE evezősei jól szere­peltek az év versenyein. Erről tanúskodik a megszerzett 23 olimpiai pont. 11 versenyen in­dultak, eljutottak Lengyelor­szágba, Jugoszláviába. Len­gyelországban az ifjúsági fiú kormányos négyes győzött, az ifjúsági kormányos nélküli né­gyes ezüstérmet szerzett. Sike­resen versenyeztek az MTE eve­zősei Eszéken. Az országos vi­dék-bajnokságon 3 bajnoksá­got nyertek. A Duna Kupa nemzetközi evezős versenyen több mint 350-en álltak rajthoz Mohá­cson, a kétnapos viadal pont­versenyét 5 év után ismét az MTE nyerte. A bajnoki pont­versenyben az MTE evezős szakosztálya a 10. helyet biz­tosította magának. Vidéki vi­szonylatban csak a győriek és a váciak eLőzik meg a mohá­csiakat, A szakosztály 60 sportolót foglalkoztat, akik közül 25-en indultak versenyen. Az evezés technikájának elsajátítása nem könnyű. Két-három év kell ah­hoz, míg va'aki eljut a rajthoz. (Tudósítónk telefonjelentése) NB I. B férfi mérkőzés, Nagy­kanizsa, 300 néző, v.: Gőzsy, Völgyi. PMSC: Lehoczky — Hegedűs (10), Harmat (9), Ágoston (10), Steer (2), Gera (4) — Herbert (2), csere: Ger- desics (kapus), Puppi, Walter, Ivanics. Edző: Móró Gábor. Nagyon idegesek voltak a bemelegítésnél a pécsi játéko­Feltűnően kevés a női ver­senyzők száma Mohácson. De felnőtt versenyzőből is alig egy-kettő van. Ezek nélkül pe­dig féllábú a szakosztály. Lá­nyokat a tagozatos általános iskolákból próbálnak toborozni. Kovácsics Ferenc, szakosz­tályvezető és Szkladányi László intéző nagy agilitással irányít­ja a B-kategóriás szakosztály munkáját. Három edző tevé­kenykedik. Lemel Ferenc, Kol- tai Géza és Szabó Kálmán foglalkozik eredményesen a versenyzőkkel és a sportisko­lásokkal. 18 hajójuk van, de ebből csak 6—7 az igazi versenyhajó. 300 000 forintos költségvetéssel működik a szakosztály, de 500 000 kellene, hogy minden évben tudjanak hajót vásárol­ni. Nagyon drágák a hajók. Egy négyes 140 000, egy nyol­cas 220 000-be kerül. A hajó­tárolójukat kinőtték már. Na­gyon várják azt az időt, ami­kor birtokukba vehetik a tan­medencét. Kolep Gyula, az MTE ügy­vezető elnöke — amikor a szakosztály munkájáról, ered­ményeiről, terveiről beszélt, hangsúlyozta: az MTE evezős szakosztálya a sportág egyet­len szakosztálya Baranyában, ez nemcsak megtiszteltetést, de felelősséget is jelent. Hegyi István sok, de ennek ellenére pilla­natok alatt 3:0-ra elhúztak, aztán 4:3-ra szépített a Kani­zsa. Ezt követően egymás után estek a pécsi gólok, 10:4 volt a mérkőzés állása. A PMSC tömören védekezett, a nagyka­nizsaiak átlövésekre kénysze­rültek, de ezek vagy elakadtak a jól záró védőkön, vagy a ki­tűnő Lehoczky hárított. A kani­zsai kapu előtt viszont rendre bejöttek a „figurák", így 8 gó­los pécsi előnnyel zárult a fél­idő. Szünet után Herbert góljára 3-mal válaszoltak a kanizsaiak, majd 24:12-re elhúztak a pé­csiek. Sikerrel vészelték át Her­bert 2 perces kiállítását, de 28:17 után a félidő derekánál könnyelműsködni kezdtek, mint­ha túlságosan is megnyugod­tak volna. Egymás után 4 gólt lőttek a kanizsaiak, 29:21-re feljöttek, s ráadásul Steert ki­állították. Érdekes módon a hát­rányos helyzet a pécsieket ráz­ta fel, ez alatt 10 gólra növel­ték előnyüket, majd a mérkő­zés hátralévő idejében gyors indításokból és látványos ak­ciókból szinte tetszés szerint érték el góljaikat. A pécsi csapat játékán a mérkőzés első pillanatában lát­szott, hogy ezt a nagy lehető­séget nem engedik ki a kezük­ből. A második félidő közepén egy 5 perces megingástól elte­kintve végig fegyelmezetten, magabiztosan játszottak. Győ­zelmük azt jelenti, hogy az utolsó forduló többi mérkőzé­sének eredményétől függetle­nül a PMSC férfi kézilabdázói egy év szünet után újra vissza­kerültek az NB l-be. Belénessy Csaba Szombaton véget ért a városi sportcsarnokban a férfi és nőt megyei I. osztályú kézilabda „rájátszás". A bajnokságot a férfiaknál az István-aknai Bá­nyász nyerte a Siklós és a Pé­csi Kesztyűgyár előtt. A nőknél a Sportiskola győzött a Zsolnay SE és MEZŐGÉP előtt. A női MEZŐGÉP Kupát a Sportiskola nyerte, a legjobb kapus: Lieberné (Mezőgép), legtechnikásabb játékos: Ko­vács (ZsoíTfay SE), legjobb gól­lövő: Rákosa (Sportiskola) volt. Szombaton a Fáy utcai tor­nacsarnokban a második for­dulóval folytatódott az Elegant Kupa nemzetközi női kézilab­da torna. Az első mérkőzésen az NDK és a holland váloga­tott találkozott. NDK—Hollan­dia 23:11 (13:7). Dunántúli namo Az MSZMP Baranya megyei Bizottságának lapja Főszerkesztő: Mitzki Ervin Főszerkesztő-helyettesek: Báling József és Hallama Erzsébet Szerkesztőségi ügyelet 8—20 óráig 10-053, 20 óra után 15-726 Kiadja a Baranya megyei Lapkiadó Vállalat Felelős kiüdó: Braun Károly Szerkesztőség és kiadóhivatal: 7601 Pécs, Hunyadi út 11. sz. Telefon: 15-000, 15-762, 15-852, 15-245, 15-264 Szerkesztőség telex: 12-421 Kiadó telex: 12-320 Készült ofszet rotációs eljárással Saphir 96-os gépen Pécsi Szikra Nyomda 7630 Pécs, .Engel János u. 8. Tel: 13-177, 13-696. Telex: 12-211 Felelős vezető: Szendrői György Terjeszti a Magyar Posta Előfizethető a helyi postahivataloknál és a kézbesítőknél. Előfizetési díj egy hónapra 21 Ft Indexszám: 25 054 ISSN 0133—2007 A mohácsi evezősök egy éve Országos vidékbajnokságot nyert az MTE férfi ifjúsági kormányos négyese. Balról jobbra Tótok István, Kónya József, Englerth Antal és Sztár csevics Zoltán. A képről hiányzik Ábri József, kormányos. 23 olimpiai pont, lehetséges Hálálok