Dunántúli Napló, 1977. szeptember (34. évfolyam, 240-269. szám)

1977-09-11 / 250. szám

Az NB I. harmadik fordulójának eredményei El­maradt a remélt pécsi győze­lem Dárdai elől mentenek ai MTK-VM védői Fotó: Arató László FERENCVÁROS—KAPOSVÁR 2:2 (2:0) ♦ üllői út, 10 000 néző. V.: Pá­dár. Góllövő: Szokolai (2), il­letve Túrái (2). CSEPEL—VASAS 2:1 (0:1) Fáy utca, 5000 néző. V.: Palotai. Góllövők: Vincze, Ozs- váth, illetve Kovács (öngól). TATABÁNYA—HALADÁS 2:0 (0:0) Tatabánya, 6000 néző. V.: Tóth L. Góllövők: P. Nagy, Kisteleki. Ü. DÓZSA—BÉKÉSCSABA 6:1 (4:0) Megyeri út, 6000 néző. V.: Hámori. Góllövők: Nagy L. (3), Fazekas (11-esből), Schumann és Törőcsik, illetve Pogács. PMSC—MTK-VM ISI (1:0) t A rgehtin a ^BrazUíq dönt ót várókÁ Beszélgetés Szepesi Györggyel a labdarúgásról Tapasztalatok az NSZK-ból PVSK-pálya, 12 000 nézö.V.: Bana. PMSC: Fiedler — /vány/, Torna, Pál, Kincses — Kiss, Dárdai, Lőrinc — Kardos, Do­hány (Lingl, a 81. percben), Jónás. Edző: Kovács Imre. MTK-VM: Gáspár — Palics- kó, Varga, Burg, Egervári — Kovács, Turtocky, Borsó — Ta­kács (Pékkér, a 89. percben), Fülöp, Morgás. Edző: Mezey György. A pécsiek kezdték a játékot, a vendégek léptek fel táma­dóan. A 6. percben feljött a pécsi csapat, Dobány beadá­sát Kardos fejelte, de a labda kapu mellé került. Nem sokkal később Kiss jól indította Do­hányt, Egervári jól lépett köz­be. Változatos volt a játék, az MTK a mezőnyben adogatott, a pécsiek lendületét igyekezett lefékezni. A 25. percben Do­bány labdája Turtockyról Gás­párhoz pattant, onnét a be­futó Pálhoz került, aki 6 mé­terről fölé lőtt. A 35. percben az MTK-VM támadott, Takács beadását Fülöp a kapu fölé pörgette. A 39. percben Borsó a középen álló Takácshoz ját­szott, de Fiedler fölszedte elő­le a labdát. A 42. percben ve­zetéshez jutott a pécsi csapat. Dobány a jobb oldali szög­letzászlótól lőtt szabadot, Pál fejelte a labdát kapura, a Vargáról visszapattanó lab­dára Dobány és Dárdai csa­pott rá, Dárdai érte el, és közelről a hálóba lőtt. 1:0 a PMSC javára. A vendé­gek lendületes ellentámadással válaszoltak, a pécsi védők üggyel-bajjal tisztáztak. Szünet után sem változott a játék képe, egyik csapat sem tudott döntő fölényt kiharcolni. Az 53. percben Borsó középre lőtt labdája jó helyzetben ta­lálta Takácsot, de kapu fölé lőtt. Ugyanez történt a másik kapunál is, Dobány alapvo­nalról visszagurított labdáját Jónás közelről kapu fölé vág­ta. A 60. percben Dárdai fe­jelt, de Gáspár helyén volt. Érdekesebb lett a játék, a pé­csiek veszélyeztettek, Kardos átjátszotta hátvédjét, de a ka­pusba lőtt. Jól játszottak ezek­ben a percekben a piros-feke­ték, de mégis a vendégek ér­tek el gólt. A 70. percben Takács be­adását Fülöp előrevetődve fejelte a pécsi kapuba (1 :1). Egy perc múlva Pál fe­jesét Egervári a gólvonalról mentette. A 76. percben Dár­dai labdáját Jónás az üres kapu előtt vétette el. A 81. percben Dobány hibázott jó helyzetben a kapu előtt. A 87. percben Morgás a kapufát ta­lálta el. A pécsi csapat várt győzel­me elmaradt. A PMSC-nek döntetlennel kellett megelé­gednie az MTK-VM elleni mérkőzésen. Az első húsz perc­ben tapogatózó játék volt, egymással ismerkedtek a csa­patok, valamivel a vendégek voltak aktívabbak. Az iram közepes volt, a színvonal is. Szünet után élénkebb lett az iram, jobb lett a játék, a pé­csiek erősítettek, lendületeseb­ben játszottak. Az MTK egyen­lítő gólja után támadtak, de nem tudták kiharcolni a győ­zelmet jelentő gólt. A helyze­tek alapján a pécsiek köze­lebb álltak a győzelemhez. A döntetlen az MTK-VM-re nézve hízelgő. A pécsiek kapujában Fied­ler a gólról nem tehetett. A védők közül Kincses volt a leg­biztosabb, Iványi egy-kétszer megingott, Torna közepes tel- jestíményt nyújtott, Pál gyen­gébb kezdés után nagyon fel­javult, több alkalommal is ha­tározottan lépett közbe. A kö­zéppályán Kiss percekre eltűnt a mezőnyben, Dárdai a má­sodik félidőben játszott job­ban. Lőrinc váltakozó sikerrel szerepelt. A támadósor leg­jobbja Kardos volt, gyakran változtatta helyét. Dobány nem találta fel magát a kapu előtt, Jónás bátortalanul játszott. Az MTK-VM legjobbjai Kovács, Borsó és Turtocky voltak. Harmincegy év számtalan forró hangulatú sportközvetíté­se után Szepesi György a Ma­gyar Rádió bonni tudósítója lett. Új munkakörbe helyezése óta már több mint egy év telt el, a vele fajytatott beszélgetés ennek ellenére minden kétsé­get kizáróan bebizonyította: to­vábbra is él-hal a sportért. Megkülönböztetett figyelmet fordít a hozzá mindig is közel állt sportág, a labdarúgás ese­ményei iránt. Természetes hát, hogy a szabadsága utolsó nap­jaiban történt beszélgetésünk alkalmával a labdarúgásról volt szó. — Az elmúlt egy évben bizonyára jól megismerte az NSZK labdarú­gását. Kérem, mondja el a legfon­tosabb benyomásait. — Az NSZK-ban alaptörvény a szervezettség. A kis falusi egyesületekben a mecénás, a profi klubokban a menedzser szava a döntő. Ez persze a szigorúan vett szakmai kérdé­sekben — például a csapat összeállítása — nem áll fenn, az az edző dolga. Egy kivételt ismerek, az MTK-VM KEK-ben volt ellenfelét, a Hamburger SV csapatát. Ott dr. Peter Krone menedzser mindenbe beleszól. Véleményem szerint az ő „szakvezetői” tevékeny­sége miatt nem nyer a Ham­burg bajnokságot. — Nyílt titok, hogy az NSZK lab­darúgásában uralkodik a legna­gyobb konkurrenciaharc az egész vi­lágon. Hogyan jelentkezik ez az egyes mérkőzéseken? — Hihetetlenül éles küzde­lem folyik minden gólért, min­den bajnoki pontért. A játék ennek megfelelően rendkívül kemény, határozott. Ennek el­lenére még a legkritikusabb pillanatokban is kizárt a másik fél megrúgásának szándéka. A játékosok ugyanis egyidejűleg szövetségesek is: mindannyian a profi labdarúgás adta lehe­tőségekből élnek meg. Aki te­hát szándékosan sérülésve­szélyt okoz, annak számolnia kell azzal, hogy ez a közösség kiveti magából. — A profi labdarúgók a civil élet­ben is ilyen fegyelmezetten csele­kednek? — Egyértelmű. A játékosok tudják, ha egyszer valaki ki­kerül egy csapatból, az na­gyon nehezen szerzi vissza he­lyét, legyen az akár olyan ki­vételes képességű játékos, mint Hoeness. Ezért ott ismeretlen fogalom az ellenőrzés. Amikor egyszer megkérdeztem Udo Lőtteket, kontrollálja-e játéko­sait, megrökönyödve kérdezett vissza: „Mit gondol, rendőr vagyok én?" — Ilyen fegyelmezetten élő, edző és versenyző labdarúgókkal a válo­gatott edzőjének is könnyű dolga lehet. — Természetesen pagyban megkönnyítik Schön dolgát, mi­vel a játékosok nem kirándu­lásnak tekintik a nemzeti ti­zenegyben való szereplést. A magas színvonalú bajnoki meccsek mindig felszínre hoz­nak új és új tehetségeket, ez szintén Schön eredményességét segíti elő. Ennek ellenére úgy érzem, hogy az NSZK nem nyeri meg a jövő évi vb-t. — Mire alapozza ezt a véleményt? — Az argentinok legutóbbi túrasikerei felrázták egész Dél- Amerikát. Ami pedig az ott járt NSZK-válogatott megtap- solását illeti, ez csak udvarias gesztus volt. Schön téved, ha azt hiszi, hogy így lesz ez 1978-ban is. Ott egy egészen más, fanatizált közönség fog szurkolni, amelynek minden tagja Dél-Amerika rehabilitá­cióját fogja áhítani. Szerintem Labdarúgás. NB II. mérkőzések: Vasas Izzó—Komlói Bányász, Buda­pest, 15.30. NB III. mérkőzések: Bauxitbányász—Véménd, Tapolca. 15.30. Kőszeg—PVSK, Kőszeg. 15.30. KOMÉP—Sellye, Tatabánya. 15.30. Megyei I. osztályú mérkőzések: Mágocs—Zsolnay, Mágocs, 15.30. Universitas PEAC—Kinizsi, Újmecsek- alja, PMSC-pálya, 10.30. BTC—Bóly. Verseny utcai pálya, 10.30. Drává­tok—Szalánta, Drávátok, 15.30. Má- zaszászvár—Siklós, Mázaszászvár. 15.30, Szigetvár—Magyarszék. Szi­getvár. 15.30. Pogány—Vasas. Po­gány. 15.30. Kesztyűgyár—Steinmetz SE, Pécsbányatelep, 15.30. Mohács —Beremend, Mohács, 15.30. Orszá­gos itjúsági bajnokság: Véménd— Hódmezővásárhely, Véménd, 13.30. Asztalitenisz. Tisza Kupa verseny, pécsi versenyzők részvételével, Szol­nok, 8.00. Atlétika. Országos maratoni futó­bajnokság, komlói versenyzők rész­vételével, Szolnok, 15.30. Autó. Országos hegyibajnokság, harmadik futam, Abaligeti út, 11.00. Kerékpár. Országos hosszútávú ez be is fog következni: a leg­jobb négy közé Argentínát, *Brazíliát, az NSZK-t és még egy európai ország válogatott­ját várom. A döntő két részt­vevőjének Argentínát és Brazí­liát tippelem. — A magyar tizenegy 1966 óta kétszer is kivülrekedt a legjobbak társaságából. Ezúttal ismét kartávol­ságnyira van tőlünk a siker . . . — A vb-döntőbe jutásunkat én már elintézett tényként ke­zelem. Meggyőződésem egyéb­ként, hogy Magyarországnak könnyebb volt bejutnia a leg­jobb 16 közé, mint ott esetleg kiharcolnia a nyolc közé ke­rülést. — Azért még túl kell jutni a Bo­lívia elleni két összecsapáson is. — El sem tudom -képzelni, hogy az Európába most elő­ször átlátogató bolíviai válo­gatottat ne győzné le Baráti Lajos legénysége annyival, amennyi elég a visszavágóra. — Mikor halljuk legközelebb a rádió sportközvetitési programjában? — A Vasas—Borussia Mön- chengladbach BEK-mérkőzésről közvetítek szeptember 28-án. bajnokság, pécsi versenyzők részvé­telével. Szolnok, 9.00. Sakk. XII. Duna Kupa verseny, Dunaszekcső, művelődési hóz, 8.00. Kézilabda. NB II. mérkőzés: Pé­csi BTC—Lőrinci Fonó, női csapo­tok, Verseny utca, 11.00. Kosárlabda. NB II. mérkőzések: Bakony Vegyész—Pécsi Sportiskola, férfi csapatok, Veszprém, 11.30. SOTEX—Pécsi Postás, Sopron, 10.30. Veszprémi Volán—Pécsi Sportiskola, női csapatok. Veszprém. 10.00. Sop­roni Postás—Komlói Bányász, női csapatok, Sopron, 10.00. Szigetvár —Győri TK, Szigetvár, női csapa­tok,^ 9.00. Röplabda. NB II. mérkőzések: Za­laegerszegi Építők—Steinmetz SE, férfi csapatok, Zalaegerszeg, 10.00. Universitas PEAC—Haladás, női cso- patok, Tanárképző Főiskola, 11.30. Pécsi Vörös Meteor—Bakony Ve­gyész, női csapatok, Balokány-liget, 13.00. Cselgáncs. Kisdobos, úttörő, ser­dülő területi verseny, Pécsújhegyi sportház, 9.00. Tájékozódási futás. Városi egyéni bajnokság, Abaliget, orfűi elágazás, 9.00. Hegyi István Az EIYRT Sopiana V/ Gépgyára felvételre keres: — villanyszerelő szakmunkásokat, — ,,D"-vizsgával rendelkező gépkocsivezetőt, — forgácsoló munkák előkészítésére darabolókat, — felületmegmunkáláshoz betanított dolgozókat, — anyaggazdászt, — gépíró adminisztrátort, — bérelszámolót, — diszpécsert és szerkesztőt. Jelentkezés: EIVRT Sopiana Gépgyára Pécs, Szalai A. u. 8. Jocha Károly mai sportműsor Vasárnap, szeptember 11. BP. HONVÉD—ZTE 2:0 (2:0) Zalaegerszeg, 10 000 néző. V.: Körös. Góllövők: Pintér és Pál. RÁBA ETO—VIDEOTON 2:2 (2:1) Győr, 6000 néző. V.: Jaczina. Góllövők: Wannich, Kovács J. (öngól), illetve Tieber, Baranyi. SZÉKESFEHÉRVÁRI MÁV ELŐRE—SZEGEDI EOL3:1(1:0) Székesfehérvár, 6000 néző. V.: Urbán. Góllövők: Lechner (2), Ambrus, illetve Hegedűs. DIÓSGYŐR—DUNAÚJVÁROS 2:0 (1:0) Miskolc, 7000 néző. V.: Tom­pa. Góllövő: Tóth (öngól) és Fekete. flz NB I. állása 1. Ü Dózsa 3 3 — — 8-1 6 2. Tatabánya 3 3 — — 6-2 6> 3. Szív. MÁV Előre 3 2 1 — 5-2 5 4. DVTK 3 2 1 — 4-1 5 5. Csepel 3 2 — 1 5-3 4 6. Videoton 3 1 1 1 7-4 3 7. Haladás 3 1 1 1 5-3 3 8. MTK-VM 3 1 1 1 2-2 3 9. Ferencváros 3 1 1 1 5-7 3 10. Vasas 3 1 — 2 5-4 2 11. Bp. Honvéd 3 1 — 2 3-3 2 12. Rába ETO 3 — 2 1 2-3 2 13. PMSC 3 — 2 1 3-5 2 14. Dunaújváros 3 — 2 1 2-4 2 15. Békéscsaba 3 — 2 1 3-8 2 16. SZEOL 3 * 1 — 2 3-8 2 17. Kaposvár 3 — 1 2 4-6 1 18. ZTE 3 — 1 2 2-8 1 Kézilabda PMSC-Miskloc 29:23 (12:8). NB I. B férfi kézilabda-mérkő­zés, Miskolc. Legjobb dobók: Benkő (7), Hegedűs (7), ill. Menyhért (2). A feljutás szem­pontjából fontos mérkőzésen végig vezetve, biztosan győzött a PMSC. Kosárlabda Universitas PEAC—Keszthelyi Haladás 94:60 (36:33). NB II. férfi mérkőzés, Pécs. Legjobb dobók: Czéh, Klöczl, Frister (18—18), Juhász (14). Edzötovébbképzés A Baranya megyei TSH azon ed­zői (középfokú) képesítéssel rendel­kezők részére, akik 1970 előtt sze rezték oklevelüket, továbbképző tan- folyamot szervez asztalitenisz, atlé­tika, cselgáncs, evezés, íjászat, ka­jak-kenu. labdarúgás, úszás, vízi­labda és vívás sportágakban. El­méleti továbbképzés hat alkalom­mal lesz, majd egy 5 napos gya­korlati táborozásra kerül sor. A továbbképzés színhelye Pécs. Azok­nak, akik elvégzik a tanfolyamot. 5 évre meghosszabbítják edzői okle­velük érvényességét. Jelentkezési lapok a megyei TSH- nál igényelhetők (Pécs. Megye ut­ca 21.). Jelentkezési határidő: 1977. szeptember 20. HALÁLOZÁS. Léber László, a Mo­hácsi TE többszörös országos ifjú­sági és junior válogatott kormá­nyos és kormányos nélküli evezős négyesének tagja hosszas szenvedés után elhunyt. A fiatal sportoló ha­lálával súlyos veszteség érte o mohácsi evezős sportot. Dunántúlt Homo ____ A z MSZMP Baranya megyei Bizottságának lapja Főszerkesztő: Mitzki Ervin Főszerkesztő-helyettesek: Báling József és Hadarna Erzsébet Szerkesztőségi ügyelet 8—20 óráig 10-053, 20 óra után 15-726 Kiadja a Baranya megyei Lapkiadó Vállalat Felelős kijdó: Braun Károly Szerkesztőség és kiadóhivatal: 7601 Pécs, Hunyadi út 11. sz. Telefon: 15-000, 15-762, 15-852. 15-245, 15-264 Szerkesztőség telex: 12-421 Kiadó telex: 12-320 Készült ofszet rotációs eljárással Saphir 96-os gépen Pécsi Szikra Nyomda 7630 Pécs, Engel János u. 8. Tel: 13-177, 13-696. Telex: 12-211 Felelős vezető: Melles Rezső Terjeszti a Magyar Posta Előfizethető a helyi postahivataloknál és a kézbesítőknél. Előfizetési díj egy hónapra 21 Ft Indexszám: 25 054 ISSN 0133—2007