Dunántúli Napló, 1977. június (34. évfolyam, 149-178. szám)

1977-06-06 / 154. szám

A tartalomból: I AUTÓT KAPTAK ÉRETTSÉGIRE FEL AKARTA CSAVARNI A KOCSIRÚDRA * HOROSZKÓP — CSAK HISZÉKENYEKNEK * OTVENMILLIÓS TŰZKÁR A NAGYKANIZSAI DOMUSBAN * KILENC TONNA KENŐCS A NAP ELLEN "Se MEGVÁLTOZHAT-E HOSSZÚ BÉLA? •» MEGTAPSOLTAK DEBRECENBEN A PMSC-T Puccs a Seychelles Köztársaságban Az alia egy éve független­né vált Seychelles Köztársa­ságban vasárnapra virradóra megdöntötték James Mancham elnök uralmát, A hírt a szi- getorszáq postaszolgálata az AP amerikai hírügynökség lon­doni irodájának meg nem ne­vezett személyek megbízásából eljuttatott közleménye jelenti be. A közlemény leszögezi, hogy a Seychelles Köztársaság népe a rendőri erők teljes együtt­működésével sikeres állam­csínyt hajtott végre. James Mancham elnök kormánya el­len. A sziget valamennyi stra­tégiai pontját az államcsíny résztvevői tartják ellenőrzésük alatt. *A nyilatkozat szerint Mancham államfőt azért kell megfosztani hatalmától, mert megkísérelte módosítani az al­kotmányt és öt évvel elodázni a választásokat. A sziget-köz­társaság új vezetői — akiknek nevét a közlemény nem ismer­teti — hozzáfűzték, hogy Mancham diktátor volt és a függetlenség elnyerése utáni első év bebizonyította, hogy személyes érdekeit a nép jó­léte fölé helyezte. Az Indiai-óceánon Kenyától mintegy 1500 kilométerreí ke­letre fekvő szigetcsoport 1976 júniusában nyerte el függet­lenségét 160 évi brit gyarmati uralom után. Az első köztár­sasági elnök James Mancham lett, aki a régi gyarmati kor­mányzat főminiszteri tisztjét töltötte be, egyben pedig a jobboldali demokrata párt ve­zetője volt. A hírügynökségi jelentések szerint Mancham jelenleg Lon­donban tartózkodik. lfasar volt Tarka tömeg hullámzott vasár­nap délelőtt Lvov-Kertvárosban, Pécs június havi vásárán. Jól­lehet, a havi vásárok sorában a júniusi nem tartozik a leg­jelentősebbek közé, mégis nagy tömeg verődött össze, hiszen a vásár ma már nemcsak az adás-vételek és az alkuk szín­helye, de idegenforgalmi lát­ványossággá lépett elő, mint ahogy most is szép számmal találkoztunk rokoni látogatás­ra érkezett, filmező nyugatné­metekkel. Feltűnően nagy volt a felhozatal használt autókból és sok-sok állatot hajtottak fel. Az élénk állatpiac is a leg­utóbbi statisztikai hivatali je­lentéseket erősíti meg, misze­rint nőtt a szarvasmarha- és a sertésállomány. Kimaradtak a helyzetek Ünnepeltek az építők Vasárnap építők napja volt, s bár az ünneplésre zömmel szombaton került sor, vasár­napra is jutott esemény. Erről számolnak be tudósítóink, visz- sza-visszatérve a szombati ese­ményekre is. Beremend A beremendi építők napi jú- niálishoz minden megvolt: nagygyűlés, népitánc, laci­konyha, sportünnepély, kiállí­tás. Csak az időjárás vaca­kolt ... A BCM ünnepe, a köz­ség ünnepe is egyben, hiszen a község lakóinak többsége az építőanyagiparban dolgozik. Így aztán a helyi községi mozi csarnokában nyílt meg a ce­mentgyári műkedvelő rajzkör tárlata, s tegnap délelőtt 10 órakor itt gyülekeztek az em­berek az ünnepi gyűlésre is. Péter János, a BCM szak- szervezeti bizottságának elnöke köszöntötte az egybegyűlteket, az elnökség soraiban helyet foglaló Neubauer Józsefet, az SZMT vezető titkárát, Horváth Alajost, az MSZMP Siklós vá­rosi Bizottságának első titká­rát, Mező Sándort, a Pécsi Határőrkerület parancsnok­helyettesét, Osztopányi Feren­cet, a Siklós járási-városi Rendőrkapitányság parancs­nokát és Gulyás Józsefet, a já­rási munkásőr-parancsnokot. Szikszói Tibor, a BCM igaz­gatója méltatta az építők ün­nepét, utalva arra, hogy a be­remendi kollektíva az idei első fél esztendőt kimagasló terme­lési eredménnyel köszöntheti: eddig eleget tettek a népgaz­dasági elvárásoknak. Az ünne­pi beszéd után a gyárigazgató kitüntetéseket adott át. Az épí­tőipar kiváló dolgozója lett Bécsi János, tizenegyen a Ki­váló dolgozó kitüntetést vehet­ték át. A törzsgárda jelvénye­ket többen kapták meg, köz­tük Szakács János, aki 40 esz­tendeje cementgyári dolgozó. Délutón a sportpálya lett Beremenden a „főtér": itt ven­dégelték meg a gyár dolgo­zóit, tartottak repülő-modelle­A komlóiak fölénye jegyé­ben telt el az első 45 perc, helyzeteket is teremtettek, de ezek kihasználásával adósak maradtak. Jellemző fölényükre, hogy a várpalotaiak mindösz- sze két támadást vezettek, igaz, az egyikből majdnem gól lett. A játékidő második ré­szében már nem volt olyan egyoldalú a játék, a várpalo­taiak is észrevétették magukat A játék képe és a helyzetek alapján a komlóiak győzelmet érdemeltek volna. A komlóiak kapujában Erdősinek volt két nagy védése. A védőket egy- kétszer megzavarták a várpa­lotaiak, Kovács volt közülük a legjobb, de Steib is megfe­lelt. Pál ezúttal is fáradhatat­lanul harcolt, elöl egyedül Hohmannak voltak helyenként ügyes megoldásai. A várpalo­taiak legjobbjai Palotai és Ladányi voltak. Hegyi István Kimagasló eredményekkel köszöntött a BCM ma kapjak a Jutalmat ment Palotai, a várpalotaiak kapusa Fotó: Nemesi Árpád ző bemutatót, rendeztek kis­pályás labdarúgó mérkőzése­ket, tréfás sportvetélkedőt. Bátaszék Vidám hangulatban ünne­pelték az építők napját a Ba­ranya—Tolna megyei Téglaipa­ri Vállalat Bátaszéki Cserép- és Vázkerámia Gyárában. A bányaüzem még szombaton a bátaszéki szőlőhegyre invitálta dolgozóit. Itt vették át az elis­merő okleveleket, a sportren­dezvények győztesei pedig a jutalmakat. A jó hangulatra mi sern jellemzőbb, hogy vd- sárnap reggelig együtt szóra­koztak. A folyamatos üzemben dolgozó vázkerámia-gyárban a harmadik műszak vasárnap délelőtt ünnepelt, a dolgozók a műszak befejeztével a gyár kultúrtermében találkoztak. Szabó István műszakvezető méltatta az építők munkáját, majd négy törzsgárda-tagnak jelvényt, három másik dolgo­zónak elismerő oklevelet nyúj­tott át. Utána uzsonnán látták vendégül a műszak dolgozóit. Komló Építők napjára befejezték az új nagycsarnok tetőépítését a Beton- és Vasbetonipari Mű­vek dunaújvárosj gyárának komlói telepén. A munka rend­kívül fontos, mivel az egész magyar építőipar számára teszi majd lehetővé a középületek eddiginél gyorsabb elkészülé­sét. Szombaton este kitünteté­seket adtak át a komlói üzem­ben és felléptek a Pécsi Nem­zeti Színház művészei is. A fontos munkáról pedig ezt mondta Somos László telepve­zető: — Az UNIVÁZ falpaneleket csak mi gyártjuk az egész or­szágban. Szinte minden város legalább egy középülete — óvodák, kórházak, munkás- szállások, iskolák — már ennek az elemnek a segítségével ké­szült el gyorsan. Sőt, a szovjet­unióbeli orenburgi építkezés két középületében is a mi UNI­VÁZ falaink állnak már. — Az igények rohamosan nő­nek, így dolgozóink kemény munkája segítségével, jó mun­kaszervezéssel egyszerre terme­lünk is, meg egy nagyberuhá­zást is megvalósítunk. Eddig ugyanis egy csarnokban három műszakban dolgoztunk, s így is az idén 25 000 négyzetméter falpanelt gyártottunk. Az új nagycsarnok egyik felében már dolgozunk is, mert óriásiak az igények. * A Tolna megyei Állami Építő­ipari Vállalat ma adja át ki­emelkedő munkát végzett dol­gozóinak a jutalmakat. Négyen az Építőipar Kiváló Dolgozója kitüntetést kapják, és 350 ezer forint jutalmat osztanak ki a legjobb dolgozók között. Puccskísérlet a Comore- szigeteken Sikertelen puccskísérlet zajlott le szombaton a Comore-szigeteken, mely­nek célja Ali Soilih elnök uralmának megdöntése volt — jelentette a como- re-i rádió Antananarivó- ban lehallgatott adásá­ban. Mint a rádió beszá­molt róla, a szigetcsoport­hoz tartozó Anjouan repü­lőterét rövid időre tünte­tők szállták meg, tiltakoz­va a fennálló rend ellen, amelyet az emberi jogok semmibevételével vádol­tak. Farkas elöl A hazai csapat elszalasztottá a Komló, 1000 néző. Vezette: Nagy M. Komlói Bányász: Er- dősi — Lahó, Kovács, Steib, Kelemen — Gáli (Pintér a 64. percben), Lingl, Pál - Hoh- mann, Farkas, Róth (Hegyi a 46. percben). Edző: Csaba Gá­bor. Várpalotai Bányász: Palo­tai — Czompó, Csapó, Bár, Albu — Harmath, Druskóczi (Borbély a 76. percben), Kun — Kozma (Farkas a 79. percben), Ladá­nyi, Szöllősi. Edző: Zsótér Fe­renc. A komlóiak ragadták ma­gukhoz a kezdeményezést, tá­madóan léptek fel. A 3. perc­ben Farkas szögletet harcolt ki, Lingl beívelését Steib lőtte, Pa­lotai szögletre tolta a labdát. Az újabb komlói szöglet után Czompó elvétette a labdát. Farkas lövését a várpalotaiak kapusa bravúrosan védte. Mindkét csapat idegesen ját­szott, a vendégek biztonságos játékra törekedtek, megerősí­tették védelmüket. A 14. perc­ben Kovács a várpalotaiak 16- osáig cselezte magát, de a lö­vés pillanatában elcsúszott és a védők megszerezték a lab­dát. A 16. percben Róth került lövőhelyzetbe, de Palotai he­lyén volt. Támadást támadás után vezettek a komlóiak. A 19. percben Hohmann ügyesen Farkas elé játszott, aki a ka­pusba lőtt, a visszapattanó győzelmet labdát Lingl kaparintotta meg, de a gólvonalon álló Csapót találta el. A komlóiak beszorí­tották ellenfelüket, a 32. perc­ben már az ötödik szögletet rúgták. A hazaiak egyéni já­tékkal próbálkoztak, kevés si­kerrel. A 35. percben akadt első védenivalója Erdősinek. Albu labdáját Ladányi maga elé tette, már csak Erdősivei állt szemben, a komlóiak ka­pusa bravúrosan szögletre mentett. Nem sokkal később is­mét Ladányi veszélyeztette a komlóiak kapuját, Kovács az utolsó pillanatban mentett szögletre. Szünet után komlói támadá­sokkal folytatódott a mérkőzés, öt perc alatt három szögletet rúgtak eredménytelenül. A komlóiak erőtlenül játszottak, hiányzott a lendület játékuk­ból. A várpalotaiak csak időn­ként próbálkoztak támadások­kal, továbbra is elsősorban a védekezésre összpontosítottak. A 66. percben Lingl kapta Farkas fejesét, de jó helyzet­ben kapu fölé bombázott. A túlsó oldalon Pál a komlói ka­puból mentett Szöllősi szöglete után. A várpalotaiak nekibáto­rodtak, néhány támadást ve­zettek. A 80. percben Farkas labdája Csapóról szögletre vá­gódott. Az utolsó percekben sem esett gól és így a csapa­tok megosztoztak a pontokon. Komlói Bányász —Várpalotai Bányász 0:0 Világ proletárjai, egyesüljetek! hétfői Dunántúli napló XXXIV. évfolyam, 154. szám 1977. júniusé., hétfő Ara: 1.50 Ft Az MSZMP Baranya megyei Bizottságának lapja