Dunántúli Napló, 1977. február (34. évfolyam, 31-58. szám)

1977-02-28 / 58. szám

( Vasárnap délelőtt Csertetőn a hagyományos emléktúra alkalmából megkoszorúzták a bányász- mártírok emlékművét. Tudósítás a 2. oldalon. — Szokolaí felv. — A tartalomból: Megváltozik Baranya térképe Amikor „zavarba jön” az újságíró Alfa, Omega és a többiek Monstre per a munkás- szállóban Hat év szabad­nap nélkül Új kapitány a Kaposvári Rákóczinál Vidék—Pest ellentéte chicagói szinten Szentendre, Zári ka, Budapest Ifjúsági parlamentek Vasárnap Szentendrén tar­tották meg a vízügyi ágazat­ban dolgozó fiatalok II. ifjúsá­gi parlamentjét. A tanácskozá­son dr. Gergely István állam­titkár, az Országos Vízügyi Hi­vatal elnöke tájékoztatta az egybegyűlt küldötteket az ága­zat ifjúságpolitikai munkájáról és a további feladatokról. Dr. Poiinszky Károly, oktatá­si miniszter zárszavával vasár­nap véget ért a zánkai úttörő- városban a fiatal pedagógu­sok első országos parlamentje. A vasárnapi plenáris ülésen a szekcióülések vitavezetöi összegezték a csaknem száz felszólaló javaslatait, a tanács­kozás tapasztalatait. Javasol­ták, hogy hozzanak létre olyan sajátos iskolatípust, amelyben a személyiségzavarokkal küz­dő, nehezebben nevelhető gye­rekek oktatásáról gondoskod­nak. * Vasárnap befejezte kétna­pos tanácskozását a II. orszá­gos igazságügyi ifjúsági par­lament, amelyen részt vett dr. Korom Mihály igazságügyi mi­niszter is. A vitában szó esett arról, hogy a megfelelő utánpótlás — mind jogi, mind más munkakö­rökben — a bíróságokon ugyan­úgy gondokat jelent, mint más igazságügyi területeken. Ezért a parlament küldöttei is mesz- szemenően támogatták az igazságügyi vezetőknek azt a a kezdeményezését, hogy a jo­gászképzés számszerű növelése érdekében — a meglévő buda­pesti, pécsi és szegedi mellett — új jogi kart létesítsenek. * A büntetésvégrehajtásban dolgozó fiatalok szekciójában jogos igényként tették szóvá, hogy igyekezzenek a frissen végzett diplomások közül mi­nél nagyobb számban orvoso­kat, pedagógusokat, pszicholó­gusokat bevonni a büntetés­végrehajtási intézetek munká­jába. PMSC—BVSC 4:0 (0:0) • Légkondicionált konferencia-terem • Száznyolcvan fürdőszobás szoba • Öngól kocsma, ételbár • Tavasszal kezdődnek a hat évre tervezett munkálatok Üjmecsekalja, 7000 néző. V.: Müncz. PMSC: Katzirz — Ivá- nyi, Torna, Schulteisz, Kincses - Kiss, Dárdai P., Lőrincz — Kardos, Nagy (Lutz a 76. perc­ben), Jónás. Edző: Kovács Im­re. BVSC: Pálinkás — Bodnár, Varga, Hosszú, Gara — Purucz- ki, Turtóczky, Komáromy (An­tal, a 67. percben) - Bazsánt, Bartos, Kaszás (B. Nagy, a 73. percben). Edző: Mezey György. Az első percek már a PMSC fölényét hozták, de említésre méltó helyzetre a 20. percig kellett várni. Jónás egy csel után bal oldalról középre ívelt, a kaputól 8 méterre üresen ál­ló Nagy lekezelte a labdát, de erőtlenül lőtt és a kapus vé­dett. Gólhelyzet volt! Két perc­cel később Dárdai P. bombá­ja alig kerülte el a kaput, majd biztató helyzetben Kiss és Nagy egymásra vártak, vé­gül a védők felszabadítottak. A 31. percben a felfutó Kin­cses 18 méterről lőtt, a lab­da a jobb oldali kapufát sú­rolva az oldalhálóban kötött ki. Szorongatott a PMSC! A 37. percben jobb oldali szög­let után Lőrinc fejesét védte bravúrral Pálinkás, majd 4 perccel később Kardos fejesé­nél remekelt a vendégcsapat kapusa. Szünet után a BVSC kezdett jobban, az 54. percben még­is a PMSC szerzett vezetést. Varga a kapu közelében fel­vágta Kardost, a játékvezető 11-est ítélt. A büntetőt Dárdai P. nagy erővel bombázta a bal sarokba (1:0). A PMSC vezető gólja után szállingózni kezdett a hó és a mérkőzés hátralévő részében végig esett. A 63. percben növelte előnyét a pi­ros-fekete gárda. Nagy jobb oldalról ívelt kapu elé és Dár­dai P. közelről fejelt a háló­ba (2:0). Ezután néhány perc­re ismét kiengedtek a pécsiek, de a hajrában újból nagy fö­lénybe kerültek. A 76. perc­ben Lőrincz ívelt be szögletet a bal oldalról, Kiss lefejelte a labdát, melyet Jónás az 5-ösön előre vetődve, fejjel továbbított a hálóba (3:0). A 81. percben a BVSC védői lesre állították a PMSC csatárait, Schulteisz ezt észrevette, és a félpályáról indulva elvitte közöttük a lab­dát, az alapvonal közeléből beívelt és Kardos kapásból a bal sarokba bombázott (4:0). A PMSC nagyszerű játékkal újabb nagy gólarányú győzel­met aratott. A pécsiek az első perctől irányították a játékot, és csupán a második félidő­ben volt egy rövid szakasz, amikor átengedték a kezdemé­nyezést ellenfelüknek. Az első félidőben is voltak helyzetek, de a nagyszerűen védő Pá­linkás meghiúsította azokat. Szünet után a hasonló helyze­tek viszont már gólokkal vég­ződtek. A BVSC elsősorban a védekezésre összpontosított, egyetlen említésre méltó hely­zetet sem sikerült teremteniük a pécsi kapunál. A PMSC vé­delmének valamennyi tagja határozott volt, de közülük is ki kell emelni Tornát. A közép­pályások az első félidőben halványabbak voltak a szokott­nál, de szünet után Kiss, Dár­dai P., és Lőrincz is sokat ja­vult, ez meghatározónak bizo­nyult az eredmény alakulásá­ban. A csatársor legjobbjának Kardos bizonyult, többször jó helyzetbe hozta magát és ő lőtte a találkozó legszebb gól­ját. Jónásnak és Nagynak is volt egy-két ügyes megoldása. A vendégcsapatból csak Gara és a szünet után feljavult Tur­tóczky érdemel dicséretet. Lázár Lajos Éjszakai bár a Kossuth utcában Zöld utat kapott a régi Pan­nónia és hozzá kapcsolódóan a Nádor rekonstrukciója. A kiviteli terveket a Pécsi Ter­vező Vállalat készítette el Ol­tói Péter vezetésével. A kivi­telezés a Baranya megyei Épí­tőipari Vállalat feladata. A tervegyeztető tárgyalások ja­nuár közepén elkezdődtek. Én­nek eredményéképpen megál­lapodás született, hogy az épí. tők április elején kezdik el a munkát. A felújítás két részre oszlik: 1977-től mintegy 3 év alatt a régi Pannóniát építik át, ezt követően kerül sor a Nádor - ugyancsak három évig tartó — rekonstrukciójára. Az összkölt­ség több, mint 200 millió fo­rint, az eredmény pedig egy korszerű, 180 szobás, A/2 ka­tegóriájú belvárosi szálloda, Nádor Szálló néven. A két­ágyas szobákhoz fürdőszoba is lesz majd. A tervezők nem változtatták meg a két épület homlokza­tát, tekintve, hogy mindkettő műemléki jellegű. A volt Pan­nónia homlokzatán is csupán egyetlen változás lesz: a fel­irat ,,Nádor Grand Hotel Ven- dégfogadó”-ra módosul. Annál több lesz viszont a változás az épületeken belül, melyeket szintenként összeköt­nek. A néhány éven belül egy- gyé váló két épületben kicse­rélik az összes vezetékeket és új gépészeti központot létesí­tenek az Aranyhajó udvar alatt. A földszinten, a mostani bisztró helyén ételbár lesz, ha­sonló a pesti Astoriához, amelyben 150 személy étkezhet egyidőben. A földszint másik oldalán angol kocsmát létesí­tenek, az alagsorban éjszakai bár lesz. A régi Pannónia nagy­Nádor Grand Hotel Vendégfogadó termét 300 személyes, légkon­dicionált konferenciateremmé alakítják ót. A hozzá tartozó számos kiegészítő helyiség le­hetővé teszi, hoqy ezt a ter­met a mostani Nádor rekonst­rukciója alatt rendezvények le­bonyolítására és étkeztetésre is felhasználják. Bővítik a kony­hát és a cukrászüzemet, az étterem feletti félemeleten pe­dig különtermeket alakítanak ki. A megújbodó Nádor Szállo­da főbejárata a Széchenyi téri oldalon lesz, körülbelül ott, ahol ma is van. A teljes rekonstrukció befe­jezése 1983-ra várható. D. I. Púja Frigyes Angliába, Maróthy László Romániába utazott Púja Frigyes külügymi­niszter — a brit kormány meghívására — vasárnap délután hivatalos látoga­tásra Nagy-Britanniába utazott. A Ferihegyi repü­lőtéren Rácz Pál külügyi államtitkár búcsúztatta. Je­len volt C. W. Long, Nagy- Britannia budapesti nagy- követségének ideiglenes ügyvivője. Magyar ifjúsági delegá­ció utazott vasárnap Ro­mániába dr. Maróthy Lász­lónak, az MSZMP Politikai Bizottsága tagjának, a KISZ KB első titkárának vezetésével. A delegáció a Román Kommunista Ifjúsá­gi Szövetség (UTC) Köz­ponti Bizottsága meghívá­sának tesz eleget. A küldöttséget a Keleti pályaudvaron Borbély Gá­bor, a KISZ KB titkára és - az ifjúsági szövetség más vezetői búcsúztatták. Je­len volt Victor Bolojan, bu­dapesti román nagykövet. Világ proletárjai, egyesüljetek! héttői Dunántúli napló XXXIV. évfolyam, 58. szám 1977. február 28., hétfő Ara: 1,50 Ft Az MSZMP Baranya megyei Bizottságának lapja Pécsi támadást tesz ártalmatlanná a vasutasok kapuvédője Fotó: Arató Újabb fölényes pécsi győzelem