Dunántúli napló, 1975. december (32. évfolyam, 329-359. szám)

1975-12-16 / 344. szám

/ Labdarugó MB II.: jo játék Pécsett Pécsi JMSC—Bp. Spartacus 4:0 (2:0) Újmecsekalja, 3000 néző, v.: dr. Jármai. PMSC: Katzirz — Iványi, Schulteisz, Dárdai L, Kincses — Lutz, Kiss S., Dár­dai P. — Kardos (Nagy, a szü­netben), Hámori, Jónás. Edző: Garami József. Bp. Spartacus: Szőke — Idei, Trenkó, Strasszer, Varga (Temesi, a 71. percben) — Szálát, Zöldi, Dorogi — Karakas (Zelics, a szünetben), Sárközi, Budavári. Edző: Szim- csák István. A PMSC játékosai fekete gyászkarszalaqgal léptek pályá­ra és a mérkőzés kezdetén egy­perces tiszteletadással adóztak dr. Czibulka Mihály emlékének. A PMSC azonnal magához ragadta a játék irányítását és már a mérkőzés elején két nagv helyzetük is akadt a pi­ros-feketéknek. Előbb Lutz lőtt 10 méterről mellé, majd Dárdai P. lövése kerülte el a káput. A 13. perc meghozta a pécsiek vezető gólját. A jobb oldalon felfutó Iványi keresztbe ívelt a kapu előtt, Jónás lefejelte a labdát és a jó ütemben érkező Hámori a kapu közepébe to­vábbított. (1:0). A gól után próbálkozott a vendégcsapat is, de csak egy helyzetet sikerült összehozniuk, melyet Budavári elhamarkodottan mellé lőtt. A 25. percben Dárdai P. lövését Szőke az alapvonalon túlra ütötte. A beívelt szöglet után a labda a védőkről Lutz elé pattant, aki 11 méterről naqy erővel a hálóba lőtt. (2:0). Tá­madásban maradt a PMSC és három perccel később újabb helyzet akadt, de Hámori és Kardos lekésett Jónás beadásá­ról. A 41. oercben Lutz került helyzetbe, de kisodródott és lö­vését sikerült a vendégek ka­pusának szögletre ütnie. Pécsi góllal kezdődött a má­sodik félidő. A csereként be­állt Nagy kicselezte a kifutó Szőkét, középre gurított és Dárdai P. a jobb sarokba lőtt. (3:0). Az 57. percben növelhet­te volna előnyét a PMSC. Há­mori lefutotta a védőket, már csak a kapussal állt szemben, de elhamarkodottan mellé lőtt. Két perc múlva Kincses lövését hárította Szőke. A 68. percben jobb oldalról Jónás ívelt szög­letet, Hámori fejesét Szőke a felső lécre ütötte, és a vissza­pattanó labdát Schulteisz a jobb sarokba továbbította. A mérkőzés hátralévő részében is fölényben volt a PMSC és az utolsó percben Dárdai P. fe­jesét hárította a vendégek ka­pusa, majd ismét Dárdai P. lőhetett, de ezúttal mellé szállt a labda. Javuló játékkal, biztosan győ­zött a PMSC a szétesően ját­szó vendégcsapat ellen. Biztató néhány játékos formajavulása, elsősorban a középpályásoké és a csatároké, akik lényegesen jobban játszottak, mint az el­múlt hetekben. A PMSC védel­mében Schulteisz és Kincses nyújtotta a legjobb teljesít­ményt. A középpályások vala­mennyien dicséretet érdemel­nek jó játékukért. A csatársor kellemes meglepetése a csere­ként beállt Nagy ügyes játéka. A vendégcsapatból Idei és Zöldi dicsérhető. Garami József, a PMSC ve­zető edzője: Úgy érzem, ilyen arányban is megérdemelten nyertünk. Ja­vult a játékunk, de sajnos még sok helyzet kimaradt. Budafok—Komló 7:1 (2:1) Budafok, 1300 néző. v.: Kő­rös. Budafok: Fellegi (Leskó, a 46. percben) — Horváth L., Kapitány, Noskó, Vizi — Kiste­leki, Králik — Zöldi, Jakab, Tóth K., Tátrai. Edző: Mészöly Kálmán. Komló: Buús - Kovács — Keller, Kelemen, Steib, Tallósi — Lahó, Pál, Radics - Jánosi (Havasi, a 46. percben), Gáli, Edző: Csaba Gábor. Az első esemény a budafo­ki kapu előtt adódott, Pál ha­talmas szabadrúgása alig szállt fölé. A hazaiak a 8. percben szerezték meg a vezetést Zöl­di révén (1:0). Mezőnyfölény­ben volt a Budafok, a Bányász­nak mégis sikerült egyenlíte­nie. A 23. percben GáH beívelt szöglete után a labda a ka­pufáról Radics elé került, aki 3 méterről biztosan lőtt a há­lóba. (1:1). A Komló egyenlí­tő gólja után ismét a Buda­fok lendült támadásba, és a 35. percben Kisteleki szerzett vezetést csapatának (2:1). Szünet után három perc alatt eldőlt a mérkőzés sorsa. Előbb Zöldi, aztán Jakab, majd Tóth K. talált a Komló kapujá­ba. (5:1), A gyors budafoki gó­lok után a Komló feladta a szoros védekezést, támadások­kal próbálkozott, de a gyen­gélkedő csatároknak még hely­TOTÓ 7:1 1:1 2:4 2:1 1:0 0:0 3:2 0:1 0:2 1:2 2:0 1:2 2:2 1. Budafok—Komló 2. MÁV DAC—Oroszlány 3. Vasas Izzó—Szekszárd 4. Volán—Kossuth KFSE 5. Dombóvár—BKV Előre 6. Véménd—Pécsi VSK 7. Kalocsa—Szegedi VSE 8. Hódmezővásárh.—Sz. MÄV 9. Hajdú Vasas—Debr. MTE 10. Cagliari—Cesena 11. Juventus—Internazionale 12. Milan—Torino 13. Verona—Lazio + 1 14. Piacenza—Lanerossi A Sportfogadási- és Lottó Igaz­gatóság közlése szerint az 50. foga­dási héten 13-as és 13 plusz 1 talá- latos szelvény nem volt. A nyeremények a nyereményilleték levonása után a következők: 12 találatos 60 darab, nyereményük egyenként 26 093; 11 találatos szel­vény 977 darab, nyereményük egyen­ként 641 forint; 10 találatosok szá­ma 9050 darab, nyereményük egyen­ként 104 forint. A közölt adatok tájékoztató jelle­gűek. 1:0 1 zetet sem sikerült teremteniük. Az 57. perc újabb budafoki gólt hozott, szögletrúgás után Vizi talált a bal sarokba. (6:1). Beszorult a Komló, alig jutott át a budafoki térfélre. A vég­eredményt Zöldi állította be a 73. percben 16 méterről lőtt bombagóljával. (7:1). A szoros első félidő után kevesen gondolták, hogy ilyen nagyarányú lesz a Budafok győzelme. A második félidő elején súlyos védelmi hibák­ból kapott gólok megpecsétel­ték a Komlói Bányász sorsát. A fagyos talaj sem kedvezett a komlóiaknak, játékosaik las­súnak bizonyultak. A mérkőzés nagy részében a Budafok nyo­masztó fölényben játszott. TOVÁBBI EREDMÉNYEK A legnagyobb meglepetés a Debrecen veresége hazai pályán a Nagybátonytól. Bő­velkedett gólokban a Dunaúj­város—Nagykanizsa találkozó, a nézők nyolc qólt láthattak és ebből hatot a hazaiak főttek. Bár két játékosát kiállították, mégis elhozott eqy pontot Do­rogról a BVSC. A hajrára fel­javult a Szekszárd, a lila-fe­hérek a Vasas Izzó otthonában szerezték meg a két bajnoki pontot. A Szolnoki MTE visz- szavágott a bábolnai veresé­gért. Volán-Kossuth KFSE 2:1 (0:1), MÁV DAC—Oroszlány 1:1 (0:0), Szolnok—Bábolna 3:0 (2:0). Várpalota-FŐSPED Szállítók 1:1 (1:1). Debrecen— Nagybátony 1:2, (1:2). Dunaúj­város-Nagykanizsa 6:2 (4:0). Dorog-BVSC 1:1 (0:1). Vasas Izzó-Szekszárdi Dózsa 2:4 (1:1). AZ NB II. ALLÁSA 1. Dunaújváros 20 13 5 2 49-17 31 2. Budafok 20 12 5 3 52-28 29 3. Dorog 20 10 6 4 29-18 26 4. BVSC 20 9 6 3 38-25 24 5. Kossuth KFSE 20 10 3 7 36-24 23 6. Volán 20 7 9 4 29-25 23 7. Szolnoki MTE 20 8 5 7 30-23 21 8 Debreceni VSK 20 8 5 7 24-30 21 9. Pécsi MSC 20 8 4 8 33-20 20 10. MÁV DAC 20 8 4 8 26-29 20 11. Oroszlány 20 6 7 7 29-31 19 12. Várpalota 20 6 7 7 27-32 19 13. Szekszárd 20 5 8 7 26-32 18 14. Komló 20 6 6 8 23-30 18 15. FÖSPED 20 « 5 9 29-35 17 16. Nagybátony 20 6 4 10 22-33 16 17. Olajbányász 20 5 6 9 19-33 16 18. Vasas Izzó 20 4 6 10 20-30 14 19. Bp. Spartac. 20 3 7 10 18-44 13 20. Bábolna 20 5 2 13 26-46 12 Labdarúgó.NB III. Schulteisz a PMSC negyedik gólját lövi a Bp. Spartacus háló­jába. Arató László felvétele Növényolaj Kinizsi—Pécsi BTC 1:0 (1:0). Czabán Samu tér, 100 néző, v.: Hartmann. Nö­vényolaj: Koós - Siba (Gösti), Vaszilev, Által, Solti, Szabó, Ta­nácsi, Szűcs, Gergely, Kalmár, Török. Edző: Bálint István. PBTC: Sas — Istókovics, Bog­dán, Sándor, Király, Kiss, Vár­helyi, Bartal, Lauer, Kincsei, Hajós. Edző: Horváth László. A Növényolaj többet kezdeménye­zett az első félidőben, a pé­csiek viszont két biztos hely­Megalakult az Universitas PEAC Nyolc szakosztály, négy sportcsoport • Az egyesület színe: kék-fehér Új csúcsegyesülettel gazda­godott Pécs városa, 1975. de­cember 15-én megalakult a fel­sőoktatási intézmények sport­köre az Universitas PEAC. A közgyűlés elnökségében helyet foglalt dr. Garányi László, az MSZMP Baranya me­gyei Bizottsága munkatársa, dr. Dómján Károly főiskolai tanár, az MSZMP Pécs városi Bizott­sága VB tagja, Páricska Zoltán, az Oktatási Minisztérium osz­tályvezetője, a Magyar Diák­sporttanács főtitkára, Németh Csaba, a KISZ Baranya megyei Bizottsága honvédelmi és sport­felelőse. A szervező bizottság nevé­ben dr. Szigeti Lajos, a Tanár­képző Főiskola docense tett ja­vaslatot az egységes egyetemi és főiskolai sportkör megala­kítására. Javasolta, hogy az új felsőoktatási intézmény sport­egyesülete a PEAC, a Műsza­ki Főiskola és a Tanárképző Főiskola sportköreinek jogutód­jaként működjön. A területek szorosan kapcsolódnak egy­máshoz, az összevonás esetén kedvezőbbek lesznek a szemé­lyi és tárgyi feltételek. A csúcs­egyesület bázisai — az Okta­tási Minisztérium és a pécsi felsőoktatási intézmények — megfelelő erkölcsi és anyagi támogatásban részesítik az ösz- szevont sportkört. Az új egyesületnek nyolc Röviden TORNA. A megyei középfokú iskolák tornász csapatversenyén ,,C" kategóriában a következő eredmények születtek. Fiúk: (I. forduló.): 1. Gépipari ,,A" 260,10; 2. 500-as Szakmunkás­képző Intézet 240,95; 3. Gép­ipari „B" 226,55 ; 4. Nagy La­jos 215,90, versenyen kivül rajt­hoz állt a Gépipari IV. „D" osztályának csapata is és 235 pontos teljesitményt ért el. Az első helyen végzett Gépipari „A" csapatának tagjai; Schu­ber, Bábics, Kovács, Ihos. Mé­száros, Loveser. Edző: Kürtös László. VÍVÁS. Az Egyetemi Tornacsar­nokban rendezett III. osztályú párbajtőr minősítő versenyt Sol­ti (PEAC) nyerte klubtársa Nagy M. előtt. Mindkét versenyző II. osztályú minősítést szerzett. ÚTTÖRŐ OLIMPIA. Szigetváron a birkózók területi úttörő olim­piáján a baranyai versenyzők kö­zül Módos és'Orsós végzett első helyen súlycsoportjában. — Kecs­keméten a cselgáncsozák verse­nyeztek, ahol Spengler (Sportis­kola) az első, Kása (Sportis­kola) és Cérna (Siklás) a má­sodik, Puskás és Sztankovszki (mindkettő Sportiskola) a harma­dik helyet szerezte meg. szakosztálya — atlétika, . asz­talitenisz, kézilabda, kosárlab­da, labdarúgás, röplabda, tor­na és vívó — lesz, a tömeg­sport szervezése a négy sport- csoport feladatkörébe tartozik. A versenysport szakosztályai közül kiemelten foglalkoznak a vívással, kosárlabdával és asz­talitenisszel. Az egységes egye­temi és főiskolai sportkör nem kíván rivalizálni a város más sportegyesületével. Elsődleges feladatai közé tartozik a PMSC támogatása és a piros-feketék­kel együttműködési szerződést kívánnak kötni atlétikában, ké­zilabdában és labdarúgásban. Hasonló együttműködést tervez­nek kosárlabda sportágban a Sportiskolával. Az új egyesület 1976-ban 1,4 millió forintos költségvetéssel gazdálkodik. Dr. Szigeti Lajos előterjesz­tése után dr. Tamás Lajos ad­junktus ismertette az egyesület alapszabályát. Az új klub ne­ve: Universitas PEAC, az egye­sület színe: kék-fehér. A közgyűlés ezután megsza­vazta az új egyesület létreho­zását. Dr. Kenyeres János, a jalölőbizottság elnöke javasla­tot tett a 39 tagú elnökség­re, a 11 tagú intéző bizottság­ra, valamint a számvizsgáló bi­zottságra. Az elnökség megtar­totta első ülését és elnöknek Juhász Jenőt, a Pollack Mihály Műszaki Főiskola főigazgatóját választotta meg, az ügyvezető elnök dr. Szigeti Lajos, a szám- vizsgáló bizottság elnöke dr. Tóth Ferenc lett. A közgyűlés végén az Ok­tatási Minisztérium részéről Pá­ricska Zoltán, a PMSC és a város sportegyesületeinek ne­vében dr. Rugási Endre, a me­gyei TSH képviseletében Sági Sándor köszöntötte a város új sport egyesületét. Lázár Lajos zetet kihagytak. A második fél­idő nagy részében fölényben játszott a Növényolaj, de adó­dó helyzeteit nem tudta ki­használni. G.: Szabó. Jó: Va­szilev, Solti, Szabó, Gösti, ill. Kiss, Bogdán, Király. Lőrinci Fonó SC—Mázaszász- vári Bányász 2:1 (1:1). Máza- szászvár, 400 néző, v.: Dravecz. Lőrinci Fonó: Francia — Szöl- lősi (Wágner), Flórián, Fekete (Hankó), Pintér, Pál, Letenyei, Manikász, Katona, Csukás, Kan­ta. Edző: Borbély András. Má­zaszászvár: Szulics - Kólya, Széles, Kocsis, Bocz (Katona), Pataki, Kovács, Horony, Bíró, Stemler Csordás. Edző: Bodony János. A Mázaszászvár végig fölényben volt, de a Lőrinci Fo­nó szervezetten védekezett és kevés helyzetét jól kihasználta. G.: Letenyei (11-esből), Mani­kász, Hl. Pataki. Jó: Francia, Pál, Letenyei, ill. Széles, Bocz. Véméndi TSZ SK—Pécsi VSK 0:0. Véménd, 800 néző, v.: Bá­lint. Véménd: Doszpod, Szabó, Rótt, Márton, Kajtár, Törjék, Fiochsz, Kiss, Hüber (Takács), Orosz, Bencsik. Edző: Rónai István. PVSK: Papp - Nagy, Szabó, Grünwald, Gyurina, Zol- tai (Mateisz), Kaszás, Kresz, Baumholczer, Somoqvvári (Ba­lázs), Tóth. Edző: Lendvai Mik­lós. Küzdelmes, nagy iramú mérkőzésen a véméndiek végig többet kezdeményeztek. Jó: Rótt, Kiss, Szabó, Kajtár, ill. Papp, Gyurina, Grünwald, Ka­szás. További eredmények: ő Székesfehérvári MÁV Előre— Dunaújvárosi Építők 3:0, Siófok -Bp Építők 2:1, Ganz-MÁVAG -Barcs 5:1, Dombóvár—BKV Előre 1:0, Pénzüqyőr—MEDOSZ ÉRDÉRT 1:0, Enyinq-Perbál 1:0, EMG SK—Táncsics 2:1. AZ NB III. ALLÁSA 1. Ganz-MAVAG 20 14 2 4 49-23 30 2. Pénzügyőr 20 12 6 2 42-28 30 3. Szfv. MÁV 20 13 1 6 39-25 27 4. BKV Előre 20 11 3 6 40-23 25 5. Lőrinci Fonó 20 10 5 5 35-23 25 6. Véménd 20 10 4 6 39-33 24 7. Siófok 20 10 4 6 25-21 24 8. PVSK 20 9 5 6 32-22 23 9. Enying 20 9 4 7 28-28 22 10. EMG SK 20 7 6 7 25-23 20 11. Táncsics 20 6 7 7 22-25 19 12. Barcs 20 8 3 9 18-31 19 13. Perbál 20' 6 5 9 28-35 17 14. Mázaszászvár 20 5 6 9 26-23 16 15. Dunaújv. Ép. 20 4 7 9 19-30 15 16. Növényolaj 20 7 1 12 28-41 15 17. PBTC 20 5 4 11 25-40 14 18. ÉRDÉRT 20 4 5 11 18-30 13 19. Dombóvár 20 4 4 12 17-36 12 20. Bp. Építők 20 4 2 14 28-38 10 Ülést tartott a MOB Május végéig eldől, ki utazhat Montrealba A Magyar Olimpiai Bizottság hétfőn délelőtt tartotta idei utolsó ülését. Az 1976-os év­ben a főfeladat az olimpiára számításba jövő versenyzők tu­dásszintjének fokozása és az olimpiai csúcsforma kialakítá­sa. A XXI. nyári olimpiai já­tékokon résztvevő magyar csa­patot 1976. május végéig je­lölik ki az érvényben lévő vá­logatási elvek alapján. E sze­rint a montreali küldöttségbe zömében olyan sportolók kerül­hetnek, akik I—VI. hely va­lamelyikén végezhetnek és csa­patjátékokban azok az együt­tesek, amelyek megszerezték a részvételi jogot és az I—III. hely egyikének megszerzésére esé­lyesek. Hétfőn délután dr. Beckl Sándor, a MOB elnöke jelen­létében fogadalmat tettek az innsbrucki téli olimpiai játéko­kon versenyző magyar sporto­lók. Űk öl wí vas Hat aranyérem Budapesten az országos ser­dülő bajnokságon eredménye­sen szerepeltek a baranyai ver­senyzők. A PVSK ökölvívói kö­zül Torma, sorrendben har­madszor, Kocska másodszor lett magyar bajnok. Rajtuk kí­vül Magyar, Szöllősi és Alvics végzett még első helyen súly­csoportjában. A Komlói Bá­nyász versenyzői közül Kalányos szerzett aranyérmet. Második lett Szőke (PVSK), és Nédó (Komlói Bányász), harmadik helyen végzett Kerekes és Du­nai (mindkettő PVSK). A pont­versenyt a PVSK nyerte. Dunántúli nanlo Az MSZMP Baranya megyei Bizottságának lapja Főszerkesztő: Mitzki Ervin Főszerkesztő-helyettesek; Báling József és Békés Sándor Szerkesztőségi ügyelet 8—20 óráig 10-053, 20 óra után 15-726 Kiadja a Baranya megyei Lapkiadó Vállaló'; Felelős kiadó: Braun Károly Szerkesztőség és kiddóhivatal: 7601 Pécs, Hunvadi út 11. sz. Telefon: 15-000, 15-762, 15-852. 15-245, 15*264 Szerkesztőség telpx: 12-421 Kiadó telex: 12-320 Készült ofszet rotációs eljárással Saphir 96-os gépen Pécsi Szikra Nyoípda 7621 Pécs, Munkácsy Mihály u. 10. Tel.: 13-177, 13-696, Telex: .2-211 Felelős vezető: Melles Rezső Terjeszti a Magyar Posta Előfizethető a helyi postahivataloknál és a kézbesítőknél Előfizetési díj egy hónapro 21 Ft Indexszám: 25 054